Neschopenka a čerpání dovolené

Ostatní
  • emimino
  • 11.12.01

Je lepší dovolenou vyčerpat před nástupem na mateřskou nebo si ji schovat na později.

Dobrý den, Šárko,
před časem jsem Vám psala email ohledně těhotenství a zaměstnání. Vaše odpověď mnohé osvětlila. Asi bych se s mým dalším problémem měla obracet spíše na právní poradny, ale ty zdaleka nefungují tak spolehlivě jako Vy a proto Vás opět prosím alespoň o názor, či zkušenost, nebo jen informace z doslechu.
Vzhledem k mému zaměstnání bych uvítala možnost jít v těhotenství na neschopenku, nejdříve by to mohlo být možná na konci ledna, tak budu mít opět spoustu dní „placené dovolené“ od zaměstnavatele. Přemýšlela jsem, jak je využít, jestli si dovolenou vybrat ještě před nástupem na neschopenku a nebo někdy po porodu, kdy končí mateřská. Myslíte, že je vhodné informovat zaměstnavatele o těhotenství např. již po prvním měsíci?
Můžete mi poradit? Nemám se na koho jiného obrátit, manžel tápe stejně jako já.
s pozdravem Isabela

Ahoj Isabelo,
nejdříve chci poděkovat za gratulaci - s Davídkem jsem se včera vrátila domů, takže odpovídám až nyní.
Neschopenka po celou dobu těhotenství není žádný problém, dokonce se dají domluvit s lékařem velmi dlouhé vycházky. O tom, kdy budete informovat zaměstnavatele o těhotenství je jen Vaše záležitost - u žen, které pracují s chemikáliemi, nosí těžká břemena nebo jejich práce by mohla nějak ohrozit těhotenství by však infrormace měla přijít velmi záhy, aby ji zaměstnavatel mohl co nejdříve přeřadit na práci, která není pro těhotenství riziková. Co se týče výběru dovolené - je to také Vaše věc, jen musím upozornit na jednu skutečnost. Dovolená se dá převádět maximálně do roku následujícího po roce, kdy na dovolenou vznikl nárok, později se již musí proplatit. Tzn. že nevybranou dovolenou za rok 2002, by jste musela vybrat nejpozději do konce roku 2003 (pokud by jste již začala pracovat), jinak by Vám byla v lednu 2004 proplace­na. Šárka

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.05.02 08:54

Jestli není ještě pozdě, čerpejte dovolenou před mateřskou, nejlépe ještě před neschopenkou. Dovolená se Vám platí dle průměru za předchozí ukončené čtvrtletí a pokud si ji vyberete, když budete na mateřské, dostane méně penez.
 Renata

Vložit nový komentář