Plod v ohrožení ?

Zdraví
  • emimino
  • 17.08.01

nevěděla jste, že jste těhotná a pila jste alkohol a kouřila cigarety? Uškodila jste svému miminku?

Ahoj Šárko,
rozhodli jsme se pořídit našemu synkovi sourozence a vše se s úspěchem zdařilo. Jsem téměř čtyři měsíce těhotná.

Mám ale veliký strach, bojím se někomu svěřit, přestože někdy hrůzou ani nespím. Protože se na mé těhotenství přišlo relativně pozdě (měla jsem mezitím normální menses), stalo se mi, že jsem v prvních týdnem kouřila a občas i pila víno. Jsem teď strachy bez sebe, zda jsem toho nenarozeného tvorečka nepoškodila, nezpůsobila mu něco, co už příroda nedokáže opravit.

Chtěla bych se proto zeptat, zda je možno lékařskou metodou objevit případné poškození miminka a to jak fyzického, tak psychického.
Děkuju ti moc za odpověď a přeju hodně štěstí na tvých stránkách i v soukromém životě
 Yvet

*Ahoj Yveto,
mohu Tě uklidnit, pokud jsi pila víno jen občas, pak žádné riziko nehrozí. Co se týče kouření, neuvádíš, jak silný kuřák jsi byla, ale rizika hrozí zejména při nadměrném kouření.
Myslím si, že daleko větší zátěž pro miminko je situace, ve které se nyní nacházíš - stres, strach, špatné spaní…
Pokud se týče zjišťovaní případných vad u miminka, je to různé. například spoustu tělesných vad je možné zjistit pomocí ultrazvuku ( nejčastěji ve 12., 20, a 33. týdnu těhotenství) některé genetické vady se zjišťují v průběhu celého těhotenství zkouškami krve.
Mentální poškození může být patrné již po narození, jindy až v roce, ve dvou letech, na některé vady se může dojít až při zahájení školní docházky.

Ale jestli mohu radit, zažeň všechny chmurné myšlenky a vychutnávej si těhotenství - určitě vše dobře dopadne!!! Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek