Pohádka na dobrou noc

Myslím, že každá máma vymyslela pro své miminko alespoň jednou za život vlastní pohádku, protože pořád dokola Karkulka, Sněhurka, Brambůrka vám dřív či později začnou lézt na mozek :) Já jsem jednu takovou pohádku vymyslela pro svoji holčičku. Je to pohádka O HVĚZDIČCE KATRINCE, a protože se líbila i tatínkovi a babičkám, třeba přijde vhod i těm, kteří už nemají nervy na Popelku po stoosmdesáté a nechce se jim zrovna nic vymýšlet. Pokud u ní usne alespoň jedno vaše miminko, bude to mít smysl :) tak hezké čtení a příjemné spaní

*

Milé děti,

přemýšlely jste někdy, proč svítí na nebi tolik hvězdiček? A proč nejedna spadne každou noc z nebe dolů na zem? To se vám má tak! Každá hvězdička, stejně jako všechno ostatní v tom véélikánském vesmíru, má svůj úkol. A právě hvězdičky mají za úkol starat se a dělat krásnější jednu malou planetku, na které žijeme my, lidé. Správně, děti, je to planeta Země.

A já vám teď povím, jak se na Zemi dostala malá hvězdička Katrinka. Ale ještě před tím vám musím povědět, jak vlastně takové hvězdičky doputují na zem, protože, jak jistě víte, tak jak ji vidíte na nebi, tak ji na zemi nikdy nepotkáme. Než totiž stihne dopadnout na zem, změní se v malinké miminko, které se narodí rodičům, takovým, které si sama dopředu vybere. Proto děti pamatujte, vždy když vidíte padat hvězdu, někde na zemi se právě rodí nové miminko. A jak jsem už říkala, rodiče si pečlivě vybere už před tím, a každá taková hvězdička má možnost si vybrat ze tří maminek a třech tatínků.

A teď už děti můžete poslouchat, jak přišla na svět hvězdička Katrinka. To si tak jednou Katrinka plula mléčnou dráhou, skotačila kolem Venuše a Jupiteru, když se před ní najednou pomalounku začaly zvedat tři duhově zářící víry, z nichž se postupně vynořovaly postavy, budoucí rodiče hvězdičky Katrinky. Z každého víru vždy dvě, muž a žena, a každý odkryl svůj příběh a důvod, proč by si Katrinka měla vybrat jako svoji rodinu právě je.

První mamince s tatínkem to opravdu mooooc slušelo. Maminka měla krásné vínové přiléhavé šaty, černé sáčko s tříčtvrtečním rukávem a tmavé vlasy vyčesané do úhledného drdolu a usmívala se lehce levým koutkem. Tatínek v parádním obleku šitém na míru, držel v jedné ruce tašku plnou hraček pro Katrinku a druhou vyřizoval důležitý obchodní telefonát. Maminka mezitím začala vyprávět, jak si před pár lety společně s tatínkem založila jednu obchodní firmu, která jim zajistila blahobyt do konce života. Taky Katrince povídala, pokud se Katrinka rozhodne vytvořit rodinu právě s nimi, bude se jí dostávat vždy těch nejlepších věcí, a půjde-li i ona v jejich stopách, udělá svět kolem sebe krásnější, protože bude mít dostatek peněz, aby se mohla obklopit jen krásnými věcmi. A i když se opravdu najdou lidé, kteří vidí štěstí právě v hmotném majetku, Katrinka už jako malá hvězdička tušila, že opravdové štětí si nelze koupit ani za všechny peníze světa. A bez pocitu štěstí by jen velmi těžko udělala svět krásnějším. Proto se jen zdvořile omluvila, lehce se poklonila a popřála krásné paní a galantnímu pánovi, ať se brzy setkají s hvězdičkou stvořenou pro ně, která už si je jistě hledá. Katrinka, milé děti, totiž hledala docela jiné rodiče. Barvy první spirály pomalounku začaly blednout, vír se zpomaloval, až se i s dvěma postavami rozplynul zpět ve vesmíru.

Zato druhá spirála zářila stále jasnějšími barvami a uprostřed se čím dál zřetelněji rýsovaly dvě postavy. Paní s vlasy střiženými na slušivé mikádo, měla na sobě pletený svetr a dlouho sukni ke kotníkům. Kolem pasu si ji držel pán v kostkované košili zastrčené do béžových kalhot, kolem holé hlavy mu poletovalo pár posledních vlasů, které ještě nestihly vypadat, ale v obličeji měl jikru a stáří ještě pár let v nedohlednu. Oba dva se laskavě usmívali a začali vyprávět, že pokud si Katrinka vybere za rodiče právě je, získá společně s nimi velkou milující rodinu, která ji bude bránit před nástrahami dnešního světa a povedou ji správnou cestou. A i když je pravda, že lásky by se jí dostávalo nekonečno, strach z nebezpečí, které je díky televizi, novinám a internetu všudypřítomné a kterými se rodina nechala pohltit, by jí bránil v objevování světa, sebe samé a tedy v pocitu štěstí a svobody… a tím by i tady bylo pro Katrinku velmi namáhavé udělat svět krásnějším. Proto se i tentokrát Katrinka zdvořile rozloučila a sledovala, jak i druhá spirála rozplynula své duhové barvy v nekonečném vesmíru.

A teď už se před Katrinkou točila a sílila poslední spirála, v ní se ruku v ruce objevily dvě štíhlé postavy. Brunetka s pihovatým nosem a pohledem ještě pořád trochu dětským a šibalským, na sobě krátké letní šaty a bosky, tak že bylo vidět, jak si pohrává s prsty u nohou. Za ruku ji držel muž se sebejistým pohledem a postojem, kterým dával najevo, že je tu proto, aby svoji ženu chránil, byl jí oporou, a přesto tak, aby jí nestál v cestě za dobrodružstvím. Ona mu na oplátku nabízela náruč, ve které si může odpočinout při své divoké životní jízdě. Dva lidé, kteří by mohli být každý sám za sebe, a přesto kráčí bok po boku a moc jim to sluší. A ani jeden nevěděli jak začít. Nakonec Katrince společně vysvětlili, že sami neví, zda jí mohou nabídnout dost, ale pokusí se jí vytvořit prostor, kde bude moci neomezeně objevovat svět, a budou nablízku vždy, když bude jejich hvězdička potřebovat něco vysvětlit, ukázat, popostrčit nebo se jen tak pomazlit. Nemohou ji zahrnout dárky ani 24hodinovou kontrolou, zda poznává svět, „jak se to má správně“, ale budou žít tak, aby jí byly nejlepším příkladem a naučili ji, že pokud to, co dělá, dělá upřímně a s láskou, nemůže to nikdy udělat špatně. A hlavně sami doufali, že Katrinka je toho naučí ještě mnohem víc.

A Katrince se to líbilo. A moc! Tak moc, že v polovině listopadu, ten kdo se díval, mohl vidět, jak z nebe padá hvězda, a v tu chvíli se narodila nejkrásnější holčička, kterou rodiče pojmenovali Katrinka. Tatínek říká, že ho to jméno napadlo zničehonic, jako by snad spadlo odněkud shora. A tak začala Katrinka plnit svůj úkol na zemi a dělá svět zase o něco krásnější. Tak jednoduché to, děti, je.

A stejně jako jakákoli jiná hvězdička, co spadne z nebe, pokusí se nám dospělým připomenout, že klíč ke štětí je v tom milovat sama sebe i druhé, otevřít se všemu, co nám život nabízí, a věřit, že vesmír zde pro nás má vše, co potřebujeme ke štěstí. A vy, děti, moc dobře víte, že jít proti zákonům přírody a vesmíru a vymýšlet nová pravidla, co hůř – s nedobrým úmyslem, nám nikdy štěstí nepřinese. A my, dospělí, si to díky vám můžeme stále připomínat. Proto tuto pohádku věnujme dospělákům a vy, děti, si u ní hezky zdřímněte, protože vy moc dobře tohle všechno chápete a nemusíte si brát z pohádek žádné poučení.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
595
7.8.18 07:18

Pohadka se mi moc libila, ale nejak nechapu ten posledni odstavec… Co jsi tim chtela rict? Cim by se melo jit proti prirode? Chapu to dobre, ze tim odsuzujes umele oplodneni???

 • Nahlásit
 • Zmínit
7.8.18 07:48

A já nechápu to poučení, které z téhle pohádky na mě mělo dopadnout. Jinak pěkný.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7.8.18 10:45

Hezká pohádka. Ale úplně slyším všetečné dotazy syna - proč jsou tedy děti, které se narodí zlým rodičům? A proč Katrinka odmítla první/druhé rodiče, vždyť se mohlo stát, že ti třetí budou horší? atd. Takže bych příběh musela trochu hlouběji rozvést :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
7026
7.8.18 12:55

Taky mám vůči poslednímu odstavci výhrady ale když to pominu je to moc hezká pohádka ;)

@Pucalkovic Amina tak to napadlo i mě co když ti třetí budou horší :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
395
7.8.18 16:03

Já mám trošku pocit, že děti, které mají rodiče č.1 nebo č.2 doma budou mít po pohádce pocit, že mají špatně rodiče, ačkoliv to tak vůbec nemusí rozhodně být a celkově je ta pohádka dle mého názoru hrozně MANIPULATIVNÍ, byť vyprávěná pěkně. Snad se nebude zadavatelka zlobit i za nesouhlasný komentář, jistě jiné maminky potěší. Literárně je to celkem pěkné, to ano :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
209
7.8.18 16:47

Promiň ale mne se to moc nelíbí, sice nápad pěkný ale na druhou stranu hodně zamotany, dítě v tom musí mít zmatek :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
247
7.8.18 17:51

Mno myslím, že spíš zůstanu u pohádek o zvířátkách… Jak už tu zaznělo, připadá mi to trochu manipulativní. Jako by mít peníze nebo zajímat se o okolní svět automaticky znamenalo nemilovat svoje dítě, jak jen je to možné. A co potom lidé, kteří jsou jako pár č.3 a žádná hvězdička si je třeba nikdy nevybere? Jak byste to dítěti vysvětlila? Nápad zajímavý, ale provedení mi nesedí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
7.8.18 19:28

Trochu psycho :mrgreen: zustanu u oblibene pernikove chaloupce,protoze toto by deti fakt nepobraly :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
195
7.8.18 20:47

Ja te pohadce moc nerozumim… Ma to byt jako pro zamysleni pro deti o mezilidskych vztazich? Pro jak stare je to deti? Proc by upravena pani/ nebo prirodni ( jeste ze tam neni zrovna vegetarianka) mela byt blbou matkou (co kdyz takovou zrovna ma spoluzak ve skolce/skole?). Neni to moc slozite? Spis mi to prijde pohadka pro dospele. Jinak se mi napad,jak hleda hvezdicka rodice libi - ale nebyly by lepsi tri hvezdicky,aby si kazda nasla sve rodice?

 • Nahlásit
 • Zmínit
4572
8.8.18 08:14

Skotačila kolem Venuše a Jupiteru :lol: :lol: Jsou od sebe slušně daleko, ne? :mrgreen: To mě hned zarazilo. :lol: Taky formulace „stáří ještě pár let v nedohlednu“ je trochu legrační. Můj 4 letý syn se zajímá o složení hvězd, o Perseidy, nesežral by mi, že to jsou děti. Úplně se mi to i příčí. Je tam moc filosofie a dlouhatánské věty, to děti nepoberou. Sama jsem se v tom úplně neorientovala. Tato „pohádka“ je tak možná pro tu vaši holčičku, že jí máte rádi, ale nevím, pro jak staré děti by to mělo být určeno :think: Možná tak miminka, kterým stačí mámin hlas a může se jim číst klidně návod na pračku :mrgreen: V pohádce má zvítězit dobro nad zlem ne? Na těch prvních bylo špatně že moc makaj a mají moc peněz? A na těch druhých? Ti třetí jí nabídli, že vlastně toho moc neví, ale budou ji mít rádi.. :nevim: Ale ti druzí taky nabízeli lásku :nevim: :think: Má to trhliny. ..no, prostě ať je to jak chce, vyber si nás :lol: :lol:
Myslím, že ta tvoje holčička musí být ještě maličká, že ti do toho nerejpe. :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
583
8.8.18 09:19

Mě se to moc nelíbí, zbytečně složité, sem tam takové filozofické kecy…Pro malé děcko popis rodičů a jejich např. přiléhavých šatů, třičtvrtečního rukávu a různě střižených vlasů mi přijde divný, do pohádky zbytečný. A myšlenka celá je taková podivná a konec ten to dorazil…za mě palec dolů.

Příspěvek upraven 08.08.18 v 12:21

 • Nahlásit
 • Zmínit
8.8.18 11:29

jo ahaaa… :roll: hlavně si pochválit štíhlost a pihovaty nosánek, jestli vono nám do něj taky nepršánkuje malinko :P

 • Nahlásit
 • Zmínit
21523
8.8.18 15:05

Tak tuhle pohádku opravdu synovi číst nebudu :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21523
8.8.18 15:06

@Bubla_Bučková
Spíš do toho, co má na hlavě místo hlavy a mozku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21523
8.8.18 15:08

@mau-mau
Ti druzí byli vypelichaní a koukají na Soudkyni Barbaru.

 • Nahlásit
 • Zmínit