Porodit a domů

Porod

O tom, že i v porodnici se dá zažít naprosto přirozený porod, po kterém odejdete po svých domů.

Na porod první dcery vzpomínám nerada. Byla jsem vyjukaná prvorodička a do porodnice jsem šla vybavená toliko informacemi z tříhodinového předporodního kurzu a přesvědčením, že to zvládly milióny žen přede mnou, tak to zvládnu taky. Věřila jsem personálu a řídila se jejich doporučeními, nezkoumala jsem, proč dělají to, co dělají, nebo jestli by to nešlo jinak.

Výsledkem byl porod pěkně vleže na zádech zakončený nástřihem, skákáním po břiše, ze kterého mě ještě měsíc bolela žebra, a nakonec kleštěmi. Museli mi dávat dýchat kyslík, ztrácela jsem vědomí a první okamžiky s prvorozenou dcerou si tak pamatuju jen nezřetelně, jako v mlze.

Já byla tak slabá, že mi dceru odmítli dát na pokoj a dalších 24 hodin mi ji nosili jen na kojení. Ani žádný příliv lásky se nekonal, po porodu jsem cítila jen obrovskou úlevu, že mám tu bolest za sebou, a k dceři jsem hledala cestu půl roku, než jsem přestala mít pocit, že mi ji někdo podstrčil a musí si pro ni každým dnem přijít a zase si ji odnést, aby se můj život vrátil do normálu.

Dnes ji samozřejmě miluju z celého srdce a nedala bych ji za nic na světě. Ale zážitek z prvního porodu mě vedl k zájmu o tuto problematiku a čím víc jsem četla a diskutovala, tím víc jsem byla přesvědčená, že napodruhé to chci jinak.

Když se mi po roce snažení konečně povedlo znovu otěhotnět, měla jsem od začátku jasno, že tentokrát půjdu do porodnice s porodním plánem a že chci, pokud bude všechno v pořádku, jít hned po porodu domů - tedy ambulantní porod. A takhle to koncem srpna dopadlo:

V noci z úterý na středu mě jako už několik posledních nocí budí poslíčci, tentokrát ale nepolevují ani ve sprše. Ráno už je jasné, že se začíná něco dít, poslíčci nemizí, naopak se z nich stávají celkem pravidelné křížové bolesti opakující se po 15 minutách. Upozorňuju manžela, že budu rodit, ať je v práci na telefonu, a povoláváme hlídací babičku, která musí zvládnout dojet vlakem z Olomouce.

V průběhu dne se kontrakce postupně zesilují a intervaly zkracují na 7 minut. Rozdýchávám je mezi stavěním věží z dupla a vařením oběda. Dcera se mě soucitně ptá, jestli jsem nemocná, a chce mě uložit s plyšákem do postele.

Konečně manžel přichází z práce a přijíždí i tchyně, která přebírá péči o dceru. Já tak můžu vypnout a soustředit se jen na sebe. V teplé vaně bolesti trochu polevují, ale jakmile vylezu, zkracuje se interval na pět minut a bolest začíná slabě jít i do břicha. V jednu v noci, když mám kontrakce po pěti minutách už tři hodiny a stále zesilují, padá rozhodnutí k odjezdu do porodnice.

Na příjmu se mě ujímá příjemná porodní asistentka, která se vyptává, jak dlouho a jak často mám kontrakce, jak jsou silné, pokolikáté rodím… Manžel musí zatím čekat na chodbě. Nechápu proč, v ambulanci jsem sama. Proběhne vnitřní vyšetření a zdlouhavý monitor, při kterém mi porodní asistentka několikrát šťouchá do břicha, aby se dítě probudilo a hýbalo.

Jsem otevřená teprve na jeden prst, ale jako druhorodičku si mě už raději v porodnici nechají. Následuje nezbytná administrativa, vypisování zaměstnavatele, anamnézy, jmen pro dítě… Na závěr naopak já předávám porodní asistentce svůj porodní plán.

Vyjadřuju v něm přání porodit pokud možno přirozeně, bez medikace, bez nástřihu (raději spontánní natržení), ve zvolené poloze. Plodovou vodu chci nechat odtéct spontánně, pupečník nechat dotepat a po porodu chci dítě ihned na břicho.

Čekám kyselý obličej, ale porodní asistentka je stále příjemná a profesionální, plán si hned pročte, k většině bodů poznamená, že to dělají automaticky. Jen u některých mě upozorňuje, že může nastat situace, kdy je dodržet nepůjde. S tím samozřejmě počítám, porod se přece nedá naplánovat do puntíku. Nezaráží ji ani požadavek na ambulantní porod.

Po vyřízení příjmu fasujeme oba s manželem erární oblečení, odkládáme tašku v šatně (na porodní box se smí vzít jen věci potřebné u samotného porodu - ručník, vložky, jídlo a pití, mobil…). Jsem v tuto chvíli v porodnici jediná, díky čemuž dostávám porodní box č. 1, který jediný má vanu. Za to jsem vděčná, už z domova vím, že horká voda mi hodně pomáhá.

Porodní asistentka mi na boxu nechává ještě další papíry k vyplnění a podpisu - je to informovaný souhlas s hospitalizací a péčí. Moc se mi nezamlouvá, je formulovaný v podstatě jako bianco šek, který lékařům umožní dělat si se mnou, co budou chtít. Alespoň tam tedy dopisuju, že jsem porodnici předala svůj porodní plán, a společně s manželem některé formulace přepisujeme tak, abych byla ochotná to podepsat. Stejně si ale nedělám iluze, že by to k něčemu bylo. Nezbývá než doufat, že vstřícnost, se kterou jsem se setkala u příjmu, bude pokračovat i nadále.

Muž mi z mého MP3 přehrávače pouští přinesenou hudbu a já lezu do vany s horkou vodou. Kontrakce rozdýchávám v kleče s břichem ve vodě (a už tuším, v jaké poloze budu chtít rodit), zatímco muž mi sprchuje záda. Tenhle způsob tlumení bolesti celkem funguje. Vanu občas střídám s procházením, abych pomohla sestupu dítěte.

Na boxu nás nikdo neruší, porodní asistentka přichází zhruba jednou za tři hodiny zkontrolovat postup otvírání a natočit monitor. U toho musím ležet, což není moc příjemné, ale vzhledem k jinak opravdu vstřícnému přístupu k mým přáním v tomhle zase vycházím vstříc já a neprotestuju. Jen dokud to jde, ležím aspoň na boku.

Porodnice se postupně plní, občas z chodby slyšíme hlasy a kroky, jak přichází další rodičky a později slyším některou z nich i křičet. Porodní asistentka má asi plné ruce práce, a tak u mě opravdu nijak nezasahuje. Jsem ráda, že porodní plán funguje a já se nemusím vyčerpávat odmítáním klystýru, epidurálu, oxytocinu a dalších zbytečných zásahů.
V šest se mění směna, přichází se mi představit nová porodní asistentka a doktorka.

Kolem osmé ráno začínám mít nutkání tlačit, ale pořád nejsem dost otevřená. Už to trvá dlouho a začínám být unavená, opouštím proto vanu a volím polohu vleže na boku, mezi kontrakcemi usínám. Muž mi v kontrakcích masíruje záda. Poslední monitor už bohužel nejde na boku natočit, ozvy nejsou slyšet, musím proto na záda. To je špatné, ale co se dá dělat. Muž má ruku skřípnutou pod mými zády a stále masíruje. Já se zoufale snažím kontrakce prodýchávat, ještě neodtekla plodová voda. Brní mě ruce a tváře, doktorka mi vysvětluje, že hyperventiluju a mám se pokusit zpomalit dýchání. Pomáhá to.

Nutkání tlačit je čím dál silnější. Říkám to porodní asistentce, ptá se, jestli teda má píchnout vodu. Už opravdu chci tlačit, takže souhlasím. Asistentka si chystá nástroje, ale pak musí na jiný box, takže říká, že tomu ještě dáme čas. Několik dalších kontrakcí a voda odtéká sama.

Muž jde pro porodní asistentku. Přicházejí dvě a já konečně dostávám svolení tlačit. Společně s instrukcí: „Zvedněte nohy a chyťte si je pod koleny.“

Aha, tak tady porodní plán nefunguje, ale od čeho mám pusu, že… Říkám, že bych to raději zkusila v kleče a s manželovou pomocí se přetáčím do své oblíbené pozice na všech čtyřech.

Tři nebo čtyři kontrakce a dcerka je venku. Otáčím se zpátky na záda a dostávám ji na břicho. Tentokrát jsem naprosto při vědomí a všechno vnímám naplno. Je to nádherný pocit, přivítat vlastní dítě na světě a vědět, že jsem ho porodila JÁ, že ho ze mě nikdo nevymáčkl ani nevytáhl.

Dcera se narodila ve čtvrtek pár minut před desátou dopolední. Pupečník přestřihl manžel až po dotepání, mně po porodu placenty přišla zkontrolovat doktorka, která jen konstatovala, že šít není co. Následující 4 hodiny jsme s manželem a novorozenou dcerou strávili na porodním boxu, kam jsme dostali oběd a kam nám taky postupně přinesli všechny potřebné papíry k propuštění - musela jsem samozřejmě podepsat reverz za sebe i dítě.

Nenarazili jsme na žádný odpor, vyhrožování ani zastrašování, moje rozhodnutí odejít domů bylo plně respektováno. Jen doktor na novorozeneckém byl trochu arogantní a dával najevo, že se mu to nelíbí. Měl asi důvod, ale bohužel nám ho nedokázal (nebo možná nechtěl) srozumitelně vysvětlit, pochopili jsme až doma po konzultaci s naší pediatrou a Googlem.

Dcera i já jsme v naprostém pořádku a doma se pěkně sžíváme. A já děkuju personálu porodnice Milosrdných bratří, který mi u porodu pomáhal. Především za to, že opravdu „jen“ pomáhali a umožnili mi, aby porod byl skutečně můj a mojí dcerky.

Hodnotilo 43 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 12.09.15 06:23

Gratuluji k porodu ve vlastní režii!

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 12.09.15 07:03

Jsi šikulka, gratuluju :* andělé vás určitě hlídali :) Měla jsem to hodně podobné, první porod nic moc a druhý naprosto bez chybičky, hlavně díky tomu, že jsem se vzdělávala a šla vlastní cestou.

 
Lucie66
Ukecaná baba ;) 1615 příspěvků 64 inzerátů 12.09.15 07:04

Super…Gratuluji at jste zdravi.

 
Blešík
Extra třída :D 12093 příspěvků 1 inzerát 12.09.15 07:57

Gratulace, jak k miminku tak krásnému porodu :kytka: takhle jsem si to také představovala, bohužel u představ jen zůstalo

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 12.09.15 09:03

Moc hezké!
Zajímal by mě ten důvod doktora z novorozeneckého, který jste pochopili až díky gůglu. Možná jsem to jen nepochopila a nevyčetla mezi řádky.

 
Lenka 80  12.09.15 09:14

Gratuluji k porodu a k dcerce :-) taky jsem rodila u milosrdnych. prvni dite takze jsem par veci delala spatne a ke konci byly komplikace. klesaly ozvy takze mi museli pomoct.ale byla jsem tam velice spokojena. dokud to jen bylo mozne nechavali porod na me.za nastrih se mi PA dokonce omlouvala.dali osud druhe dite jdu rodit opet tam.

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2482 příspěvků 12.09.15 09:31

Parádní. Moc gratuluji k senzacnimu porodu. Toto je pro mě ta nejlepší volba ze všech možných podob porodu.

 
katule9
Ukecaná baba ;) 2300 příspěvků 12.09.15 10:02

Jako ze si dneska maminky diktuji co chteji a co ne..fajn je to jejich volba a pokud je k tomu personal pristupny tak proc ne, nemely by se ale zlobit kdyz se to personalu nebude moc zamlouvat.Ale podepsat revers za dite a vzit ho po porodu domu..?To uz je hola nezodpovednost, bych potom chtela videt oblicej tech rodicu kdyby se u ditete vyskytla nejaka komplikace..at uz porucha termoregulace ci zloutenka ci mnohe jine..to by pak bezely do nemocnice rychlosti blesku a najednou by jim byla dobra.Jako chapu ze to je opruz lezet v nemocnici ale ty 3 dny se to snad da vydrzet..doma nikomu nic neutece.. :nevim:

 
TCHS
Kelišová 7135 příspěvků 12.09.15 10:17

Gratuluji k detickam a k peknemu porodu :palec:
Taky jsem mela prvni porod dost neprijemny, koncil zvonem, ale odezvy byly uz spatne, maly musel ven, vysledek ja cela potrhana venku i uvnitr a narazena kostrc :roll: Doted mam s tim problemy a to je uz vic jak 2,5 roku nazpatek. :roll:
Ale musim rict, ze i presto, ze jsem byla zcela vycerpana vsude cela bolava atd. Jsem si vzala maleho K sobe na bricho a hned jsem ho milovala i po porodu dcery cisarem nebyl problem, sice jsem je oba nemohla hned sama prebalovat a koupat a tak, ale laska tu hned byla :D

 
Bibi239
Kelišová 7016 příspěvků 12.09.15 10:59

Krasny! :palec:
Proc jen to nejde vsude… Tez by me zajimalo, co pediatr nevysvetlil.

 
Kassy
Závislačka 3139 příspěvků 12.09.15 11:14

@Izzz: Já jsem to nechtěla v deníčku rozepisovat, už tak je dlouhý až dost. Žloutenka. Malá měla trochu zvýšený bilirubin, ale dost pod hranicí pro svícení, doktor nám v podstatě řekl jenom „může a nemusí to rychle narůst“. Tak jsme po konzultaci s pediatrou vyhodnotili, že to zvládneme se slunečním světlem a ambulantními kontrolami. Až z propouštěcí zprávy naše doktorka vyčetla, že dcera má nějaký problém s protilátkami proti krevní skupině (protože má jinou než já), který může způsobit, že bilirubin vyletí opravdu rychle, takže jsme pak chodili na kontroly denně do dětské nemocnice (byl víkend, naše doktorka neordinovala) a dělal se raději ještě odběr krve (zároveň s novorozeneckým screeningem). Muž to pak studoval na internetu a zjistil, že i tak ovšem byla dcera dost hluboko pod hranicí, kdy by to bylo vážné riziko a i v dětské nemocni hodnotila neonatoložka hodnoty bilirubinu jako „krásné“ a řekla nám, že podle jejích zkušeností to už nenastoupá. Já chápu, že doktor v porodnici byl opatrný, ale svého (abych tam aspoň jednu noc zůstala) by spíš dosáhl, kdyby nám pořádně vysvětlil o co jde a jaká jsou konkrétní rizika. On místo toho jen neurčitě strašil, na což jsme nebyli ochotni přistoupit.

@katule9: Jistě že v případě vážné komplikace by mi nemocnice byla dobrá, stejně jako kdyby starší dcera dostala zápal plic nebo já si zlomila nohu. OD TOHO totiž nemocnice jsou, aby řešily vážné stavy, které nejde řešit ambulantně. Nevidím ale důvod ležet tam preventivně, když ambulantní péče je dostupná.

 
kpiskacova  12.09.15 11:18

Škoda jen, že je takováhle porodnice tak daleko od Prahy :( moc gratuluji k miminku :)

 
katule9
Ukecaná baba ;) 2300 příspěvků 12.09.15 11:32

@Kassy lezet tam preventivne..?tady ale nejde o tebe ale o tve dite, a ohrozit ho jen proto ze se ti nechce preventivne lezet v porodnici to je hodne nezodpovedne..

 
PetiteFillette
Extra třída :D 13848 příspěvků 12.09.15 11:34

Moc hezký deníček, moc hezký porod. U Miloušů jsem kdysi na sálech dělala praxi a jsem moc ráda, že si můžu po letech jenom potvrdit, že tahle porodnice je top :palec:

Gratuluju :kytka:

 
Kassy
Závislačka 3139 příspěvků 12.09.15 11:49

@katule9: A svoji starší dceru taky ohrožuju, když ji mám doma a ne v nemocnici? Za ohrožení dítěte považuju vozit ho v autě bez sedačky nebo ho vyhazovat do vzduchu nad tvrdou podlahou, ne starat se o něj ve vlastní domácnosti a k lékaři docházet na pravidelné kontroly. V porodnici taky přijde vizita jednou za den, na nějakou anomálii bych musela nejdřív upozornit já, aby si jí všimli dřív. Ale o tom asi nemá smysl se hádat, holt máme rozdílný přístup. Za svoje dítě jsem zodpovědná já a jeho otec a rozhodli jsme se tak, jak jsme považovali za nejlepší pro celou naši rodinu.

 
Bibi239
Kelišová 7016 příspěvků 12.09.15 11:57

@katule9 s timhle pristupem by clovek musel to mimino v porodnici nechat do plnoletosti. Lekarska pece je dostupna v CR v radu desitek minut, rodice a obvodni pediatr musi byt schopni vyhodnotit zdravotni stav ditete prvni i paty den po narozeni, netreba z toho delat kovbojku.

@Kassy ja tohle nechapu, proc lekar neni schopen normalne sdelit rizika a duvody, proc by chtel, aby dite zustalo v porodnici. Jak se pak da zodpovedne podepsat reverz, kdyz lekari neumeji komunikovat s pacienty ani na te nejzakladnejsi urovni :nevim:

 
Nikolka93  12.09.15 11:58

Gratuluji k miminku, ale vzít dítě pár hodin z porodnice domů? Tohle mi přijde od tebe dost nezodpovědné, ambulantni péče je dostupná přes den. Ty tři dny v porodnici by tě nezabili a kdyby se s malou něco dělo, jak bys byla ráda, že tam doktoři jsou. Ty bys do nemocnice mohla prijed pozdě…ale tvoje volba.

 
EliP
Povídálka 37 příspěvků 12.09.15 12:06

@katule9: Novorozeneckou žloutenku, kterou má trochu každé dítě, nejlépe odbouráš častým kojením, což bývá právě v nemocnici problém (pokud nemáš rooming in a nosí Ti ho jen na kojení co 3 hodiny, jako měla autorka u prvního porodu). K poruchám termoregulace - matka po porodu má schopnost zvýšit svoji teplotu tak, aby dítě, které jí leží kůže na kůži, kvalitně prohřála. A narozdíl od techniky se máma nemůže porouchat a dítě přehřát. Prostě je nejzdravější si po porodu zalézt s miminem do postele a kojit dle poptávky dítěte. A manžel/rodina se má o ni má podle mě starat a nosit slepičí polévku do postele. Je to ostatně dobré jako i prevence retencí mléka v prsu a mastitid, stejně tak časté kojení podpoří zavinování dělohy a omezí krevní ztráty u ženy. Takže za mě je ambulantní porod rozumný kompromis, dokud na odděleních šestinedělí nebudou podobné podmínky jako doma (širší postel umožńující mít dítě u sebe, kvalitní strava, intimita, nebuzerace od sester, možnost přítomnosti otce, sourozenců apod.). Ideálně i státem hrazené návštěvy porodní asistentky, příp. dětské sestry v domácím prostředí po dobu šestinedělí - i tak to vyjde levněji, než pobyt v nemocnici. Žena má mít po porodu klidový režim a ne obíhat pediatry a gynekology. První tři dny po popordu mají všichni ležet v nemocnici (což je u většiny zbytečné), ale pak to jde do druhého extrému a péče po zbytek šestinedělí je nulová a to je také špatně. A k té péči v nemocnici - mně v nemocnici po porodu akorát šáhli na břicho a řekli krásný a změřili mi teplotu. To bylo celý - dovedu si pro sebe představit pečlivější péči. Tak jsem šla radši druhý den na reverz domů do peřin sníst si tu slepičí polívku :-) Autorce blahopřeju k miminku a k tomu, že nemá líná ústa :-)

Příspěvek upraven 12.09.15 v 12:34

 
Kassy
Závislačka 3139 příspěvků 12.09.15 12:07

@Bibi239: Všichni ostatní byli fakt v pohodě, vysvětlili všechno, co jsme chtěli, i později v té dětské nemocnici, nad ambulantním porodem se nikdo nepozastavoval, spíš byli celí rozněžnělí z takhle malého miminka. Jen tenhle jeden doktor. Starší pán, holt asi stará škola, zvyklý, že lékař zavelí a pacient poslechne, vysvětlovat netřeba, protože pacient tomu přece nerozumí. Taky tenhle přístup nemám ráda, ale velmi příjemně mě překvapilo, že ze všech lidí, s kterými jsme při porodu a po něm přišli do styku, ho měl JEN tenhle jeden. Čekala jsem to konfliktnější.

 
Kassy
Závislačka 3139 příspěvků 12.09.15 12:14

@EliP :palec: „Prostě je nejzdravější si po porodu zalézt s miminem do postele a kojit dle poptávky dítěte. A manžel/rodina se má o ni má podle mě starat a nosit slepičí polévku do postele.“ Přesně tohle jsme taky udělali, akorát jsme místo v posteli seděli na houpačce na zahradě, protože sluneční světlo je na žloutenku taky machr ;)

 
Uživatel je onlineblobfish
Závislačka 3852 příspěvků 12.09.15 12:24

@Nikolka93 Ale prosím tě, v řadě zemí je naprosto normální jít domů hned nebo velmi brzo po porodu - není to možnost jako tady, je to pravidlo, v nemocnici se zůstává jen v případě komplikací. Taky jsou tam všechny ženy nezodpovědné?

 
EliP
Povídálka 37 příspěvků 12.09.15 12:38

@Kassy: paráda, úplně vás vidím :-) Jsi dobrá a doufám, že můj druhý porod proběhne taky tak dobře. Pokud budu muset rodit v Praze, tak bych to viděla na ambulatní porod. Případně teda ještě zvažuju dost šílenou variantu jet rodit do Krnova, kde kontakt s dítětem po porodu podporují (aspoň podle referencí to tak vypadá) a tam bych byla ochotná zůstat i ty tři dny po :-)

 
Janelos
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 12.09.15 12:39

Nadherny denicek! Gratuluji k dcerce a krasnemu porodu. Mam podobny pribeh: prvni porod byl relativne hezky, ale nevyhnula jsem se oxytocinu a nastrihu, a ten druhy pred tydnem jsem prozila presne tak jako ty. Je to uzasne vnimat sve telo pri porodu a mit krasny pocit z porodu je proste uzasne! Jen ja tedy nesla domu, byla jsem v porodnici 2 dny. Takovehle porody bych prala vsem maminkam a miminkum. :srdce:

 
Lutonka  12.09.15 12:43

@EliP V Neratovicich jsem mela syna po porodu naprosto celou dobu u sebe.Na nadstandartu nas nikdo neprudil, meli jsme klid, spali spolu v posteli, byl tam s nami i manzel, takze doporucuju, to vylo jako doma ;) Zase mi nikdo moc nepomohl s kojenim, ale to je jina kapitola ;)

 
verulicek  12.09.15 13:00

Krásný porod!!! moc gratuluju (i když za mě klystýr je super věc :kytka: ) jo a v nemocnici hodlám poležet a udělat si z toho hotel :P přeci jen, budu mít navařeno a pohodu :mrgreen:

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 12.09.15 13:03

Krasne :srdce:

 
miisenka
Extra třída :D 14314 příspěvků 12.09.15 13:10

Ambulantny porod si volila a preto, aby si něusela bT s miminom v nemocnici, radsej ai absolvovala s par hodin narodenym dietatom detsku nemocnicu..si zodpovedna za svoje dieta, ale tu opat zvitazila pohodlnost matky..
Radsej 3 dni v nemocnici a nemuset nikam chodit, nevystavovat dite infekciam atd..
Ale kazdeho volba… :kytka:

 
miisenka
Extra třída :D 14314 příspěvků 12.09.15 13:11

Inak myslim ze su i postupy na napravenie zlomenin, operacne postupy na apendektomiu atd volne dostupnena netu, tak to mozte s muzom nastudovat, rovnako ako ste nastudovali neonatologiu..

Příspěvek upraven 12.09.15 v 13:13

 
Bobsh
Závislačka 3671 příspěvků 12.09.15 13:37

Gratuluji k holčičce i krásnému porodu. Já u Milosrdných rodila plánovaným císařem což se nedá s tvým porodem srovnávat. Ale to chování tam to se prostě jen tak nevidí. Všichni neskutečně milí a vstřícní. Pobyt tam jsem brala jako dovolenou. Byla jsem z toho tak překvapená, že na to velice ráda vzpomínám, jak na soukromé klinice a ne v nemocnici. První porod byl na Obilňáku a to se tedy vůbec nedává srovnat. Tak Milosrdné i já doporučuji všema deseti.

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 12.09.15 13:54

@Kassy K tomu poporodnímu pobytu v nemocnici - kamarádce se třeba stalo, že se jí chlapeček den po porodu začal dusit (žádné komplikace při porodu nebyly, i on se jevil v pořádku). Při dušení jde samozřejmě o vteřiny, takže byla ráda, že má doktory hned po ruce…
Každopádně ale gratuluji ke krásnému porodu - a trochu závidím :-).
Bohužel musím souhlasit i s @EliP - malá měla těžkou žkoutenku, od začátku byl problém s kojením, hubla…nulová intimita v nemocnici, vypdalo to, že skončíme na UM…po porodu jsem přijela domů a najednou jsem kojila po hodině třikrát za sebou a nebyl problém…váha začla naší podvyživené holčice strmě stoupat a kojíme doteď.

Příspěvek upraven 12.09.15 v 13:54

 
EliP
Povídálka 37 příspěvků 12.09.15 14:19

@miisenka Právě to „nevystavovat dítě infekcím“ je pro mě další dost závažný argument, proč jít z nemocnice domů dříve. Je poměrně známým faktem, že 20% hospitalizovaných v ČR chytí v nemocnici (obecně, jaká jsou data z odd. šestinedělí nevím) nějakou nozokomiální infekci. A jsou to většinou bakterie, které jsou na běžná antibiotika rezistentní. Můj děda ležel v nemocnici s úplně něčím jiným a nakonec zemřel na sepsi, poté, co tam chytil zlatého stafylokoka. Ne všechen personál si holt řádně umyje a vydesinfikuje ruce, POKAŽDÉ než šáhne z pacienta na pacienta. Opět by bylo pro dítě lepší, kdyby dítě bylo v čistém domácím prostředí a nutné vyšetření (např. odběr z patičky) udělala sestra v rámci domácí návštěvy. Naše děti se tohoto systému péče ale asi nikdy nedočkají, protože máme v palicích zafixováno, že být s dítětem v klidu doma je jen nějaký výmysl matky, aby měla pohodlí. :roll:

Příspěvek upraven 12.09.15 v 14:21

 
TCHS
Kelišová 7135 příspěvků 12.09.15 14:40

U nas (v cizine)se rodi ambulante uplne normalne, ale Jen tedy pokud je miminko a maminka zcela v poradku.Jak uz tu bylo psano, male se muze zacit dusit nebo Tak neco.No a nevim teda co je lepsi byt chvili v nemocnoci nebo jezdit denne s tim malickym nekam na kontroly :think:
Ja myslela, ze v Cechach chodi po sestinedeli PA domu, protoze my to tak mame, tak proto mi ani ty ambulatni porody divny tady neprijdou.
Ale me se v porodnici libi, pekne je o nas postarano, s kojenim problem nebyl, chodi i poradkyne na kojeni, jak dlouho je potreba, i vysvetli cviceni na spodek a bricho, kdo chce ma male cely den a celou noc u sebe.Rano a vecer svedsky stoly a v poledne jidlo do postele vyber z 5ti jidel a tak dale, tak co bych spechala domu :palec: :mrgreen:

 
Krrysa
Extra třída :D 13918 příspěvků 12.09.15 15:27

Jelikož v naší republice je tvrdě potíráno cokoliv, co zavání " ohrožováním dítěte" - v překladu - rodič se rozhodne nést zodpovědnost, a ambuporod je už v pohodě i dle nějakých těch směrnic a vyhlášek, tak bych to na zas tak velký ohrožování neviděla. naopak, doma je daleko větší šance, že se krásně rozjede laktace, miminko je klidnější, s maminkou, mají soukromí a nikdo je neruší…

 
Petttulis
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 12.09.15 16:16

@EliP Jéé, ty jsi to krásně napsala. Já si pořád nedokázala udělat na ambulantní porod názor. Tvůj příspěvek mi pomohl. :hug:

 
miisenka
Extra třída :D 14314 příspěvků 12.09.15 16:48

@EliP
Tak standarty sestinedelia/no­vorodeneckeho snad nechces porovnavat s geruatrio/in­ternoz..suglas s mytim rukou, ale odobne si myslim, ze vacsia sanca nieco chytit, je labzovanie s novosom po doktoroch ako si 2 dni polezat v nemocnici..ona ide o vyber zariadenia takisto..ambulantny porod ok, ale zariadit si domace navstevy po nezbytnu dobu-co si myslim ze autorka pisala, ze dochadzali oni do detskej nemocnice..

 
jessikka
Echt Kelišová 9973 příspěvků 12.09.15 17:03

Jak jsem četla deníček, hned mi bylo jasné, že se jedná o Milosrdné. Podle mnoha indicií. Já sama jsem tam rodila nejdřív plánovanou sekcí, podruhé přirozeně a popis mého druhého porodu by byl hodně obdobný. Krásný zážitek, respektování porodního plánu, možnost se soustředit sama na sebe, příjemný personál… Jen u mě nakonec k píchání vody došlo (už jsem byla jako ty připravená tlačit, otevřená maximálně, ale mně voda nakonec nepraskla sama) a měla jsem rupturu druhého stupňě, takže šití. Ale jak říkám, porod byl přesně podle mých představ, podle toho, jak jsem si ho vysnila.
Milosrdní jsou u mě naprostá jednička!

 
jessikka
Echt Kelišová 9973 příspěvků 12.09.15 17:05

@Lutonka U Milosrdných jim spaní dítetě v posteli u matky taky nevadilo. A nejen na nadstandardu. Obě moje spolunocležnice to praktikovaly, já bohužel ne, měla jsem postel uprostřed a bála jsem se, aby dcera nespadla.

 
Lutonka  12.09.15 19:48

@jessikka Ja to psala proto, ze @EliP chtela jet z Prahy rodit nevimkam a pritom Neratovice jsou blizko. Nechtela jsem se vytahovat nebo tak neco ;)

 
Lucie66
Ukecaná baba ;) 1615 příspěvků 64 inzerátů 12.09.15 20:04

@katule9 ambulantni porod je bezna praxe nechapu tu negaci…Me malem v porodnici preskocilo plne to chapu

 
procbyne
Nováček 3 příspěvky 12.09.15 20:33

Krásný porod a deníček. Chystám se jako prvorodička také k Milosrdným a jsem moc ráda, že se vám to tam takto podařilo…O am­bulantním porodu jsem tedy neuvažovala, ale jinak porodní plán (přání) mám stejné.

 
PAN66
Zasloužilá kecalka 775 příspěvků 12.09.15 21:32

@Urtica-dioica dusit se dite muze i 4. den po porodu, kdyz uz je doma..to by pak v te porodnici vsichni museli byt cele detstvi..

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 12.09.15 21:40

@PAN66 Přiznám se, že podobnou reakci jsem čekala :-). No, čím dříve po porodu tím je statisticky pravděpodobnost komplikací větší a během prvních několika dní se mohou projevit defekty, které se prostým vyšetřením nezjistí…

 
4family
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 12.09.15 22:55

@katule9 a víš, že zdravý novorozenec je v nemocnici víc ohrožen než doma nebezpečnými infekcemi?

 
ospalámyš
Závislačka 3805 příspěvků 12.09.15 22:59

@katule9 ty o ambulantní porodu asi moc Nevis co. Ve vyspělých zemích je to běžne a mnohem častější nez tady. Zcela nekonfliktní a pozitivní deník o králem porodu a přesto se najdou takhle negativní zenstiny…ja nechapu, co někomu vadí na tom, že nekdo má o porodu vlastní představu a dokáže si ji prosadit, chce to trochu tolerance a pozitivnější přístup k lidem, kteří to mají jinak než já.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 12.09.15 23:08

V UK jdou druhorodicky taky po par hodinách domu, je to normalni.
Prvorodicky normálně nechávají přes noc, ne kvůli dítěti, ale kvůli maminkam.

Je to úplne normalni, rozhodne ne nezodpovědne.

 
Mamushka
Kecalka 310 příspěvků 12.09.15 23:58

Jeee ja jsem uz z denicku poznala ze jde o porodnici Milosrdnych bratri! Rodila jsem tam taky, muj porod bohuzel nakonec koncil sekci, neotevirala jsem se, byl vyvolany a male padaly ozvy :( ale diky Bohu vse dobre dopadlo! A personal celej byl uzasnej :potlesk: s druhym pujdu taky tam 8)

 
PAN66
Zasloužilá kecalka 775 příspěvků 13.09.15 08:07

Urtica-dioica: No oni to dítě domů nepustí aniž by ho pořádně prohlédli, čili defekty jako takové by zjistili, co se týče toho dušení, to ti žádné vyšetření nezjistí a může se stát kdykoliv, čili nemyslný argument..

ve většině zemí je to normální, jen u nás to není standartní a dělá to menší skupina žen a jak je u nás normální, jsou hned souzené, jelikož nedělají to co většina, i když nejsou žádné argumenty proti, stejně tak se tu může argumentovat proč je nesprávné nechat se držet v porodnici pokud matka i dítě jsou naprosto v pořádku..faktem je, že obojí vyjde asi nastejno co se týče argumentů a je to už jen na rozhodnutí matky, nezodpovědné by to bylo pokud by bylo riziko nějaké komplikace a doktor trval na tom, aby matka s dítětem zůstala v nemocnici a matka zase na tom, že to riskne a půjde domů, ale jinak ambulantní porod je prostě standartní věc, jen ne tak častá, proto ty reakce tady jsou jaké jsou..bohužel, Česko je stále zaostalé v některých věcech a vše co trochu vybočuje, je hned špatné a nezodpovedné..

Příspěvek upraven 13.09.15 v 08:07

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 13.09.15 09:23

Můj porod byl dost podobný tvému jen skončil sekcí…jsem ráda, že podruhé to může vyjít. Hodně štěstí holky.

 
TCHS
Kelišová 7135 příspěvků 13.09.15 10:35

@PAN66 ja nejsem odpurce ambulantnich porodu, ale v cizine nebo tedy alespon tady v Nemecku mas porodni asistentku po celych sestinedeli a to klidne denne, kdo ma tu potrebu Tak i dele. Takze je tu urcite kontrola, kdyby neco nesedelo.
Jinak proc mi prijde kratky pobyt v nemocnici lepsi je, ze se dela druhy a treti den v nemocnici vysetreni a hned je to hotovy, nikam se nemusi jezdit, kdyby maminka zacala nadmerne krvacet, tak se to okamzite resi, to Same kdyby bylo neco s mimcem, maminka se muze v klidu seznamovat s novou roli matky(plati hlavne pro prvorodicky)protoze se nemusi starat o obed apod. Ne kazdy manzel muze pomoci a nekdo nema ani sve rodice atd. v blizkosti, takze se v klidu v nemocnici muze odpocinout od porodu.uci se mimco vykoupat a oblekat, kojit…Me kdyz se narodilo druhe ditko, tak jsem byla rada, ze nemusim hned obskakovat i prvorozene ditko, jak bych byla doma nedal by mi syn pokoj. :D
Samozdrejme kdyz je nekde preplnena nemocnice, je na pokoji vic jak dve maminky a clovek tam neprijde ke klidu, tak je to lepsi jit domu, pokud to na vysetreni miminka nema tak daleko. presto si myslim, ze prvorodicky to maji lepsi zustat chvilku tam. ;)

 
PAN66
Zasloužilá kecalka 775 příspěvků 13.09.15 11:07

@TCHS tak pokud zena nema doma nikoho, kdo ji pomuze pripravit obed apod tak ve vetsine pripadu asi o ambulantnim porodu neuvažuje ne..a co se tyce laktace a toho jak se o mimi starat, za prve si muzu domu pozvat laktacni poradkyni a vubec tema laktace a porodnice by vydalo na celou diskuzi, ono kolikrat to prostredi a chovani sester laktaci zastavi nez ze v ni pomuze, pristup porodnic se samozrejme lisi, nicmene tvrdit, ze v porodnici te rozkoji je vesmes nesmysl, pro mne, kazdy ma jinou zkusenost, chapu to..to same plati o starost o miminko, zas kazdeho zkusenost, ja zel neznam ani v okoli jedinou pozitivni, ve vetsich porodnicich je to proste tovarna na deti, urcite se tu najde nekdo kdo napise opak, je to o zkusenostech a prave ty rozhoduji o tom kdo se pro co rozhodne..ale co nechapu, ze ma nekdo potrebu porad hodnotit rozhodnuti jinych, kor u ambulant iho porodu, komu vyhovuje byt v porodnici at je, komu ne, zvoli jinak, pece doma se da zajistit..rodicka neni pacient, byt je s ni tak zachazeno, pokud hrozi komlikace napr. Krvaceni, nikdo by ji domu nepustil, psklize i tak by sla na revers, to uz je jeji nedbalist, ale argumenty u zdraveho cloveka, kde komplikace nehrozi co by kdyby a oro jistotu tsdy byt, to by se dalo stahnout na vse..ono se taky musi brat v potaz to, ze mnoho maminkam i detem domaci prostredi svedci lepe, rychleji v kludu domova navazou vztah s ditetem, laktace byva snadnejsi, pote i cely rezim, kazdymu co mu vyhovuje..

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama