Pupeční šňůra

Těhotenství
  • emimino
  • 26.11.01

Šňůra života spojuje během těhotenství matku a plod. Přečtěte si, jak vypadá a k čemu slouží, kdy končí její funkce.

Při narození donošeného miminka pupeční šňůra dosahuje délky asi 55 cm a průměru 1,5-2 cm. Vede z placenty matky k pupíčku miminka a po dobu jeho ?pobytu? v matčině bříšku jej zásobuje kyslíkem a živinami a zároveň odvádí jeho metabolické odpadky.

Pupečník je hladký a pružný. Vyplňuje ho průsvitný bílý gel (Whartonův gel), kterým prosvítá propletenec tří cév. Gel je velmi odolný a pevný, vydrží váhu až 6 kilo. Je pružný, takže plod má vcelku volný pohyb a navíc díky jeho pružnosti nedochází k jeho stlačení, takže nehrozí riziko přerušení toku krve od matky k plodu a zpět.

Tři cévy, které jsou obaleny gelem jsou tvořeny jednou velkou žílou a dvěma malými tepnami. Krev obohacená kyslíkem a živinami (cukry, tuky, soli, bílkoviny, vitamíny) proudí k plodu pupeční žilou, projde jeho krevním oběhem a vrací se tepnami pupečníku do placenty, kam do krevního řečiště matky odvádí kysličník uhličitý a další odpadní látky.

Pupečník se plně vyvíjí do konce 2. měsíce těhotenství, pak jen už roste. V prvních třech týdnech po oplodnění se embryo živí výměnou tekutin, pupečník není prokrvený, nemá cévy. Jakmile začne plodu tlouci srdíčko, potřebuje pro svůj vývoj kyslík ? v této fázi se pupečník prokrví, vznikají v něm cévy, začne jím kolovat krev mezi plodem a matkou.

Úloha pupečníku končí narozením dítěte. V průběhu porodu se mění krevní oběh plodu, krev začne proudit z pravé poloviny srdce do plic a z plic do levé poloviny srdce. Od prvního nadechnutí se dítě začne zásobovat potřebným kyslíkem samo. Pupečník splaskne a zbělí, porodník jej zaškrtí, přestřihne a podváže.

Během porodu mohou být zjištěny určité komplikace spojené právě s pupeční šňůrou, řada těchto komplikací se řeší císařským řezem. Mezi závažné komplikace patří malá délka pupečníku, kdy by během porodu mohlo dojít k jeho stlačení a přerušení přísunu krve a tím i kyslíku. Pokud je pupečník naopak příliš dlouhý, může dojít k jeho zauzlení nebo omotání kolem těla či krku novorozence. Vážnou komplikací je také tzv. vyhřeznutí pupeční šňůry, kdy pupečník je vypuzen dříve než dítě.

Pupečníková krev je velmi vzácná tekutina, kterou je možné v řadě porodnicích darovat. Používá se při transplantaci kostní dřeně u dětí nemocných leukémií, aplastickou anémií a těžkou poruchou obranyschopnosti organismu.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek