Rodit umíme

Porod

Rodit umíme prohlásil můj gynekolog po letmém pohledu do mé těhotenské průkazky a určitě na mě pak upřel svůj pohled, aby si mohl užít moji vyplašenou reakci. Zpětně mu teď už asi můžu i dát za pravdu.

Je 3:33, všude tma, mžourám na telefon a spokojená s tím údajem potácím se do potichoučku do vany, abych nevzbudila spáče. Vzbuzena kontrakcí, zkušená prvním porodem, těším a bojím se následujících hodin. Jsem právě 40+5, den před tímto jsem prodělala na vlastní žádost Hamiltona, zatím se historie opakuje úplně přesně jako před více než dvěma lety s prvorozeným.

Po vaně a dalších nebolestivých kontrakcích budím opatrně muže. Jsme od večera domluveni na budíčku v šest ráno kvůli návštěvě veteriny. Tolik zdaleka není. Muž na mě hledí trochu uraženě, po zkontrolování času na přilehlém mobilu se jeho výraz mění na bytostně uražený.

„Vždyť jsme měli vstávat až v šest!?“

Přece ho nesplaším, jemně mu vysvětluji, že mám bolesti a opírám se v další kontrakci nenápadně o pelest postele. Nechápe, čučí.

„Miláčku, já rodím!“ :)

Jsme sehraní, muž odchází obstarat štěňata, já dobaluji tašku do porodnice. Prcek se budí v postýlce jako na zavolanou. Poslušně k němu ulehám, abych ho znovu uspala, nějak mi nedochází, že snazší bude ho už rovnou převézt k jeho prarodičům na hlídání. Je něco po páté ranní, muž mi naštěstí napoví, že moje počínání je tak trochu kontraproduktivní. Okamžitě zapojuji mozek a navrhuji batoleti výlet k babičce. Totálně se vzpruží na posteli a vyjmenuje mi aspoň pět věcí a osob, na které se neskutečně těší. Super, tohle nám vyšlo. Kdo někdy měl trému z toho, co jeho mazánek bude dělat počas strávený maminkou v porodnici, teď asi ví, o čem píšu.

Kolem šesté přivážíme prcka na hlídání. Jeho prarodiče jsou zcela vzhůru, natěšení a napjatí. Snažím se maskovat, že rodím, jsou to přece jen rodiče partnera a já silná holka, s úsměvem na rtech promávávám kontrakci a konečně jedem až do porodnice, je to asi dvě minuty autem.

Je po čertech krásné ráno, tiché, klidně, slunečné. Tak konečně začíná léto a já jedu do porodnice, navíc je pátek, celej krásnej víkend strávím v peřinách. Tatínek, současný i nastávající, mě vyloží i s taškama před recepcí nemocnice a jde zaparkovat. Snad se po zkušenostech s předchozím porodem ještě vrátí…

Ano, stojím tu jak kůl v plotě s příslušenstvím a přichází pro změnu kontrakce. Juchám v duchu radostí, když vidím milovaného mužíčka vracet se zpět. Recepční na mě koukne tak nějak chápavě a povídá:

„Vy asi jdete na porodnici.“

Už volá na čtvrté patro, ať se z nás mohou taky radovat a my se potácíme k výtahu. Nahoře se nás chápe asistentka a říká něco o úsměvu na mé tváři. Asi nějaká deformace, prostě lidi zdravím s úsměvem, ujišťuju ji, že mě asi brzy přejde. Nepřejde, hnedka se mě ptá, jestli jsem to já s tím Hamiltonem. Uzavírali si na mě s doktorkou bezmála sázky a paní doktorka prý bude moc ráda, jak se jí to povedlo a za chvíli dorazí. Jsem ráda, doktorka mi sedla, tak aspoň vím, na koho budu rodit.

Ležím na monitoru, asistentka sepisuje papíry, končí jí směna a přichází jiná. Usměvavá a příjemná na první pohled. Celou dobu se vše nese v uvolněné atmosféře. Na stupnici od 1 do 5 označuji bolestivost kontrakcí dvojkou, jako druhou nejméně bolestivou. Asistentka souhlasí, na nějakou extra bolest prostě nevypadám. Následuje vyšetření na koze. Jsem otevřená na 2! Cože na dva? Minule jsem byla při příjezdu na 4… Jsem zklamaná, ale obě asistentky mě uklidňují, že do oběda budu mít po akci. Nj, do oběda to snad nějak vydržím.

Drahý poslušně přináší doklad o tom, že si zaplatil za lístek v první řadě na představení s názvem POROD. Posílám ho za štěňaty a jdu na klystýr. Vrací se asi za hodinku a show je už v plném proudu. Za tu dobu jsem stihla probrat vše o štěňatech s asistentkou i dětskou sestrou, vyfotit si omylem podlahu porodního sálu, vyprázdnit střeva a otevřít se na 6. Ještě chvíli ve sprše a šup na monitor. Asi ten monitor nenávidím, kontrakce tam pěkně skáčou a já se těším, až mě odpojí.

Odpojeno. Asi si ještě chvilku poležím. Ale to už se mám jít vyčůrat a předvést se na lůžko. Jsem otevřená na 8. Užívám si teplé sprchy, jenže doktorka mě chce vidět. Mám se dostavit na vyšetřovnu. To nechápu. Asi bych tam došla, ale po menším divadýlku typu

„Cože na vyšetřovnu?! No to né…!“ mi v tuhle chvíli už naprosto zbožňovaná asistentka domlouvá doktorku až na sál.

Doktorka přichází, koukne, píchne vodu, povolí tlačit, až budu chtít tlačit. No nucení na tlačení od minula moc neznám, tentokrát by tam i nějaké bylo. Při další kontrakci už uznávám, že jsem si těch křečí užila dost a rozhoduji se pro porod. Tlačím o sto šest. Byla jsem sice pochválena, ale výsledek se zatím nedostavil. Poprvé za celou dobu bych od toho porodu nejradši odešla.

Nedá se to vzít zpět a tak při další bolesti tlačím, cítím jak rudnu a vzpomínám na rady maminky, abych měla zavřené oči, aby mi nepopraskaly žilky. Kontrakce dávno skončila, ale protože se daří, tlačím dál kontrakce nekotrakce. Ten pocit, když se malá pudila na svět, nelze popsat a ta úleva, když je v rukou porodníka a brečí, posléze mi přistává v náruči, taťka se usmívá, asistentka chválí, doktorka si chce užít aspoň něco málo šití. Všechno je perfektní, apgar 10, 10, 10. Dvě hodinky na sále, dlouhá teplá sprcha za odměnu, po svých na pokoj, kde si v klídku můžu sednout na postel.

Od příjezdu do porodnice po příchod miminka na svět uteklo 2 a čtvrt hodiny. Íny se narodila v 8:46, 3420 g a 51 cm. Celý porod mi přišel více než snesitelný a jsem rozhodnutá si to střihnout ještě jednou, když se zadaří.

Odpoledne už vítám první nedočkavé návštěvy, přesně podle přání své těhotné švagrové - namalovaná, učesaná a v pohodě. Nemusím se vůbec přemáhat a s kamarádkou mi holky ani nechtějí věřit, že jsem ráno porodila.

Přeju podobné porody i vám, milé prvo, druho i více rodičky. Taky jsem to tady v posledních dnech před porodem hltala a doufala v ty pěkné scénáře. Tak teď další důkaz, že to není sci-fi.

Hodnotilo 35 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
terabitka29
Stálice 95 příspěvků 30.07.15 00:13

Nádherné jméno ;) po přečtení si přeju, aby to u mě bylo stejně „lehke“ :mrgreen:

 
Luca10  30.07.15 07:03

Pane jo, to je paráda, já chci taky takový druhý porod. :lol: Ale musím říct, že víc se bojím toho, že nestihnu včas udat prvorozenou, až to začne, ale tchyně bydlí hned za rohem, švagrová naproti, tak se snad trefím a někdo bude doma. :lol:

Gratuluji k mimču. :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 30.07.15 07:08

Krása :kytka:

 
Fiducia
Generální žvanilka 22115 příspěvků 30.07.15 07:58

Příjemné čtení :potlesk: I když jsem trochu zklamaná, po výroku gynekologa jsem čekala minimálně páté dítě :mrgreen:
Gratuluju ke krásnému porodu a hlavně k dcerušce :hug: Jak se, prosím, jmenuje?

 
PerlaZP
Stálice 73 příspěvků 317 inzerátů 30.07.15 08:04

Pěkný deníček… :) Hezky se četl… :potlesk: Gratuluji k miminku… :kytka:

 
fenny
Závislačka 4917 příspěvků 30.07.15 09:24

Gratuluju ke snesitelnému porodu, já už bych takový naštěstí nesnesla :)

 
Nikolllet
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 30.07.15 10:18

Závist, závist, závist. Kéž by mě to při druhém vyšlo takhle krásně :kytka: Gratuluju.

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 30.07.15 10:20

Gratuluji k holčičce :) Někde jsem měla trošku problém přeluštit, jak jste danou větu myslela :D ale jinak pěkné :)

 
Kačka Pekáčková
Kecalka 127 příspěvků 30.07.15 15:32

Moc díky. Ještě párkrát si to přečtu a budu se na porod těšit :)

 
Luca10  30.07.15 16:30

A ještě teda obdivuju to, že ses byla schopná namalovat. :palec: Já si taky naivně sbalila šminky a pěkné košile kvůli návštěvám a pak jsem byla tak zmožená, že jsem se na oboje vykašlala. :lol: Domů jsem jela v šatech mé tchyně, protože cestou do porodnice mi praskla voda a oblečení bylo mokré a špinavé a nějak jsme nedomysleli, že na cestu domů nemám co na sebe a manžel si pro nás jel od svých rodičů. :lol:

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12002 příspěvků 30.07.15 16:42

Gratuluju k hladkému porodu. :-)
Mě čeká třetí i přesto, že ten druhý zrovna nebyl lážo plážo pohoda. :-)

 
verulicek  30.07.15 18:03

Tak „kůl v plotě s příslušenstvím“ a vyfocená podlaha mě fakt rozesmály :lol: :lol: :lol: Moc hezky napsaný deníček! Gratulace :mavam:

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 30.07.15 18:04

Holčička je Ina?
Gratuluju!

 
CarolineJ
Ukecaná baba ;) 1680 příspěvků 30.07.15 18:57

Hezký porod, gratuluji k holčičce :kytka: Oddychla jsem si, že nejsem jediná přenášející druhorodička :lol: Kéž by byl taky tak rychlý.

 
teckaa
Ukecaná baba ;) 1258 příspěvků 1 inzerát 30.07.15 19:35

Holky je to Ines, autorka to ma na profilu..stejne jsko Stybara manzelka :mrgreen:
gratuluji k pohodovemu porodu…at roste divenka do krasy :kytka:

 
Leeloo_x
Zasloužilá kecalka 747 příspěvků 30.07.15 19:53

Tohle je nejpozitivnejsi denicek o porodu, co jsem kdy cetla. Krasa :palec:

Po tomhle denicku se snad na ten svuj, co me ceka za 2,5 mesice, zacinam i tesit :)

A jenom, pochopila jsem spravne, ze v tasce do porodnice jste mela i dekorativku? :lol:
Tak tu si tam pribalim taky, abych byla nachystana na navstevy :lol:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 30.07.15 20:43

A stejně si do tý vody musej píchnout :mrgreen: asi aby měli co vykazopvat pojišťovně… jinak gratuluju k miminku a poměrně zdařilému porodu v porodnici :mrgreen: :mrgreen:

 
kokomo
Ukecaná baba ;) 1726 příspěvků 30.07.15 21:05

Krásně napsaný deníček! :potlesk: Zavzpomínala jsem si na svůj nedávný třetí porod, který byl zrovna tak úžasný jako ten tvůj - říkám, že byl konečně „za odměnu“ po těch 2 předchozích :dance: Gratuluji k dcerce! :kytka:

 
lemanka
Ukecaná baba ;) 1439 příspěvků 30.07.15 22:05

Gratuluji k holčičce, Inés je krásné jméno :srdce:.

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 30.07.15 22:12

Naaadhera. Já se naivně malovala i před porodem :-) do porodnice jsem měla sminky, fén, i vlastní oblečení. Říkali mi: " ta akční mamca ze sedmičky" :-D pro mě pobyty v porodnici..to byla dovolená za odměnu :lol: denicek je krásný, paradne se četl..

 
Luca10  30.07.15 23:14

@kokomo

A nemáš o něm taky deníček? Že bych se tak jako pozitivně naladila. :think: :lol:

 
sarix
Kecalka 286 příspěvků 31.07.15 08:59

S tím jménem je to tak, buď se někomu moc líbí, nebo se někomu hodně nelíbí. Jak je méně obvyklé, hodně lidí má tendence ho hodnotit :)
Pokud můj zápisek někoho povzbudil, jsem ráda, byl to víceméně hlavní účel toho deníčku. Za zklamání z počtu prodělaných porodů se upřímně omlouvám, můžu už ted slíbit, že pět jich určitě nebude. :mrgreen: Snad jen, kdybychom vyhráli loterii nebo se náš byt taky rozhodl samovolně rozrůstat :mrgreen: Stylisticky a gramaticky když to takle po sobě čtu, tak to opravdu není žádnej hit. Mám problém s příliš květnatými souvětími, naše češtinářka by si na tom určitě smlsla. Jako polehčující okolnost si dovolím uvést, že se jednalo o druhou editaci, poté, co první se mi jaksi neuložila. Takže mi to splývalo. Navíc byla hluboká noc a spim denně tak 5-6 hodin a to přerušovaně. Fakt bída :mrgreen: Ale publikovat dál to nehodlám, tak mi to snad odpustíte ;)
No a šminky. Jak jsem psala, bylo to přání mé švagrové, tak co bych pro ni neudělala. Když se večer odlíčím, je to stejný, jako kdybych odešla. Jednou mě spolužačka na lyžáku po ránu litovala, že je mi špatně. Po vysvětlení, že se jedná o mou přirozenou barvu pleti bez makeupu mě hezky požádala, ať se už podobně nevystavuju :mrgreen: :mrgreen:

 
Ivčis
Závislačka 2961 příspěvků 31.07.15 12:33

Gratuluju k miminku a moc krásnému porodu :kytka:. Řekla bych se totožný porod jsem měla se synem. No teď mě čeká druhý a věřím že bude přinejmenším stejný jako ten první ;)

 
vendy259
Ukecaná baba ;) 1764 příspěvků 03.08.15 07:19

Super, moc gratuluji, mě čeká druhý porod za 8 týdnů a mé zbožné přání je, aby byl aspoň tak skvělý jako ten první, ovšem na ten tvůj nemá ;)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama