Vpáčená a plochá bradavka

Rodičovství

Vždycky jsem si myslela, že mám normální bradavky ? až do chvíle kdy se mi nalily prsa. Dvorec se zvětšil a vystoupl, takže bradavka se skoro ztrácela a moje dceruška, oslabená předčasným porodem a ozařováním se nemohla přisát. Vyřešila to po svém ? po několika pokusech usnula. Co by se také snažila, když dostávala mlíčko sondou. Jenže já jsme se nedala, chtěla jsem kojit a byla jsem ochotna proto cokoliv udělat.

Kontrola aneb poznej své bradavky!

Je to smutné, že většině žen v těhotenství nikdo nepodívá na bradavky. Prosím všechny těhotné nebo budoucí maminky, které budou tento článek číst, aby si nechaly při kontrole prohlédnout bradavky. Vpáčené (jsou místo vystouplé vpadlé dovnitř) nebo ploché bradavky nemusí znamenat pohromu. Dá se nosit tvarovač bradavek, který již v těhotenství pomůže bradavce vykouknout zvědavě ven. O zbytek se postará miminko samo, sáním se bradvka časem ideálně natvaruje. Pomůže i odsávačka či klobouček, někdy stačí párkrát zatáhnout odsávačkou a bradavka je dostatečně připravená pro dětskou pusinku. Taktéž klobouček, stačí na:,–(it ho jen na počátku kojení a když už je bradavka venku mimčo se přisaje jako nic. To je moje zkušenost.)

Zchladit!

Další finty pro vpáčené či ploché bradavky: někdy se dvorec tak nalije, že bradavka úplně zmizí. Pomůže trochu mléka odstříkat (nebo odsát) a bradavku schladit kouskem ledu nebo proudem studené vody. To jde pravda špatně, pokud potomek vříská hlady na celý panelák (*celou vesnici, celou ulici… nehodící se škrtni, chybějící doplň) V noci je asi nejlepší mít po ruce klobouček. Dá se na bradavku i foukat, někomu to může pomoct, moje bradvky reagovali opravdu jen na led.

Správná poloha

Vyberte si a v klidu nacvičte vhodnou polohu při kojení, využijte váhu nalitého prsu, položte se polštářem či dekou, aby se vám pohodlně leželo nebo sedělo. Hlad je nejen nejlepší kuchař, ale i nejlepší hledač bradavky. Štěňátka, koťátka a jiná havěť se přisaje i poslepu - bez kloboučku bos… Vřele doporučuji polohu v leže. Stačí si nachystat několik polštářů nebo deku, miminko vypodložit za zádíčky a uvelebit se v pohodlné pozici. Tato poloha pomůže maminkám s velkými prsy.

Trpělivost!

Když vidíte, že se miminko špatně přisálo, necítíte tlak v prsu, slyšíte mlaskání a můžete vidět rtíky dítěte, je nutné prs odebrat a přiložit znovu. Já jsem někdy musela i 20× přiložit než se mi malá přisála. Ten vřískot bych vám nepřála slyšet, ale výsledek stál za to!! Může vám v tom pomoci manžel nebo zkušená kamarádka. Nepodceňujte radu vlastní matky nebo tchýně - jsou to konec konců také mámy a požádání o radu nebo o pomoc může vyjasnit nejen tvář ale i dřívější vztahy!! :o)

Málo mléka?

Při tvorbě mléka existuje jednoduchý poměr poptávky a nabídky - miminko víc saje, tvoří se více mléka. Pokud je miminko slabé a saje málo, dá se vypomoci odsávačkou. Nebojte se nechat se vypít do poslední kapky, nechte miminko se trochu namáhat. Vysaje mléko lépe než ta nejlepší odsávačka. I ve zdánlivě prázdných (vypitých, plandajících…) prsou je dost mléka k vytažení.

Podpořte tvorbu mléka!

Zvyšte frekvenci kojení, hlavně v noci zkuste krmit po 2-3 hodinách. Nejde to u všech miminek, některá spí velice tvrdě, ale zkuste aspoň odsávat nebo odstříkat.

Přikrmování?

K přikrmování používejte stříkačku nebo malou kádinku s hubičkou, aby dítě neztratilo chuť sát.. Jak začnete s lahví, většina dětí se přestane namáhat mléko sát a máte po kojení!! Děti jsou pěkně vychytralé (mají ostatně po kom, že?!) hned vycítí, když si můžou něco zjednodušit.

Zachytávat vlastní mléko!

Když už je nutné dormovat, dokrmujte mateřským mlékem. Přikrmovat lze jak vlastním tak i mateřským mlékem jiných matek. Informujte se ve vaší porodnici, ve větších městech tato služba funguje. Pokud nevlastníte odsávačku nebo vám odsávání příliš ničí bradavky a odstřikování vám nejde, pořiďte si zachytávače mléka (ve Velké knize o matce a dítěti jsou vedené jako chrániče bradavek) Jsou v podstatě dvě uzavřené misky s otvorem uprostřed, které můžete vložit do podprsenky místo tampónů. Koupíte je ve zdravotnických potřebách. Více najdete na stránkách výrobce www.medela.ch

Uskladnění mateřského mléka:

Pokud podpoříte tvorbu mléka můžete ho skladovat v čistých vyvařerných sklaničkách (buď závitových nebo přikrých čistým alobalem). V lednici vydrží 24 hodin, před podáním přihřejte ve vodní lázni na tělesnou teplotu, v mrazáku vydrží až 3 měsíce. Můžete ho dát do čistých mikrotenových sáčků (nebo koupit sáčky v lékárně) nebo naplňte čisté sklenky od výživy asi do dvou třetin. Pozor - voda se zmražením rozpíná a sklenice může prasknout. Ohřívání v mikrovlnce se nedoporučuje, protože neprohřívá rovnoměrně.

Co nejrychleji přejít na plné kojení!

Dokrmení by mělo pomoci překlenout krizové období, ale hned jak to půjde, pokuste se plně kojit. Co nešlo na začátku, může jít po několika dnech nebo týdnech. Výsledek stojí zato. U řady miminek se sací reflex rozvíjí postupně. Mluvila jsem s maminkou, jejíž chlapeček měl sací reflex potlačený, zlepšilo se to až ve čtvrtém měsíci. Maminka vydržela odstříkávat jen tři měsíce, kdyby vytrvala, mohla kojit klidně do jednoho roku.

Umělá výživa jako poslední řešení

Přikrmování je menší zlo než přejít zcela na umělou výživu, ale nejlepší je stejně plné kojení. Informace o potřebách dítěte dostává maminka přes bradavku, pokud se krmí z lahve nebo přes klobouček je toto přímé spojení přerušeno. Jinými slovy jakoby jste chtěli volat, ale spojení bylo přerušeno. Jenom mateřské mléko má správné složení, které miminko nezatěžuje, nezpůsobuje mu zažívací problémy a dodá mu všechno co potřebuje.

Vydržať!!

Mnohé maminky nevydrží a jak doktor zavelí dokrmovat, sklapnout podpatky, udělají čelem vzad a pádí pokusem klus k nejbližší lékárně pro umělou výživu. Věřte mi, není to nutné. neříkejte si ?nejde to? ptejte se ? jak na to, aby to šlo??

Kojení je krásné!

Když se vám to podaří, čeká vás odměna ? spokojeně sající miminko. Nemusíte si dělat starosti s nákupy umělé výživy, máte vždy po ruce dostatek mléka ve správném složení, správném množství a správné teplotě.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.02 19:00

Me taky az v porodnici sdelili ze mam ploche bradavky, vubec jsem to predtim nevedela. Nastesti jsem s sebou mela silikony i odstrikavacku, po predpoprodnim kurzu v Pomadu jsem zakoupila uplne vsechno co rikali, ze by se mohlo hodit a vyplatilo se mi to :). Nejdriv jsem se bala ze si syn zvykne na silikony, ale odbourali jsme je po par dnech okamzite. Ted mu jsou 4 nedele, ale s kojenim mam porad problemy, ze me to boli, nevim jestli se ty bradavky uz spravili, myslim si ze jo. Syn ovsem pije zdatne, takze krasne tloustne, tak snad se to spravi :). Nevite nekdo po jak dlouhy dobe kojeni se z plochych bradavek stanou normalni?

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 24.07.02 15:09

Tvůj dotaz mě tak trochu pobavil, ale pokusím se odpovědět.
Tvoje bradavky jsem neviděla, takže nemohu posoudit, zda byly jen dočasně ploché nebo jsou ploché odjakživa a ploché zůstanou. Sama bys měla pozorovat změnu, když Ti synátor pustí bradavku. Měla by mít jiný tvar. Jde sice o dočasnou změnu, ale bradavka je po kojení povytažená. Je to známka souhry děťátka s maminkou. Pokud chlapeček roste a kulatí se, není důvod se trápit. Ať už je Tvoje bradavka jaká chce, Tvůj syn si s ní poradil. A to je na věci nejdůležitější!! Přeji Ti šťasné chvíle při kojení!

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.03 14:39

Děkuji za článeček. Kdybych ho četla před třema lety, nemusela jsem dát jen na svého dětského lékaře, který zavelel velice záhy dokrmovat. Já nevěděla, že jediný způsob, jak zvýšit tvorbu mléka, je kojit i v noci, obě jsme totiž s dcerkou spaly jak zabité. Výsledkem bylo, že jsem dokrmovala od 3 týdnů, ale vydržela jsem kojit do 10 měsíců. Holčička sála i z prsu i z lahve. Nikdy se mi ale nepodařilo kojit stoprocentně. Dodnes mám zlost na personál v porodnici i svého dětského lékaře. Prostě mi neřekli, co jsem potřebovala v pravou chvíli. Mějte se fajn a kojte a kojte. Je to prima a pro někoho, jak vidíte, i velké privilegium.

Denisa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.06.04 22:51

Díky za článek, vystihuje i mojí snahu o kojení s plochými bradavkami. To, že mám ploché bradavky, jsem vůbec netušila, ačkoliv na předporodních kurzech nás varovali a nabízeli prohlídku. A já myslela, jak jsem v pohodě!!!
Synovi je nyní 7 týdnů, plně kojím - s kloboučkem AVENT a přes den nosím formovače bradavek od MEDELY. Ty pomáhají, většinou se nám už daří přisát bez kloboučku nebo klobouček po chvíli sundat a pokračovat bez něj. Kluk roste.
V porodnici mi některé sestry pomohly, některým to bylo jedno. Fakt je, že jsem v tomto ohledu byla dost neinformovaná a všechny ty „udělátka“ jako kloboučky, formovače a odsávačku jsme sháněli po Praze na poslední chvíli.
Přeju všem maminkám šťastné a plné kojení!

Marcipanek
Nováček 1 příspěvek 01.01.07 15:09

Zdravím.Mám také problém s vpáčenými bradavkami které mi můj gynekolog ani nekontroloval­.V porodnici se na mě úplně vysr… a vůbec mi nepomohli. Prosím tedy o ,,babské" rady, jak mohu svého 5ti denního syna krmit z prsu.
 Děkuji

Vložit nový komentář