Zamyšlení nad hledáním práce

Kariéra

Chtěla bych se tu trochu zamyslet nad tím, kdo opravdu hledá práci a kdo se jen tváří, že ji hledá. Mám ve svém okolí známé a kamarádky s malými dětmi a chápu, že je problém najít práci. Já osobně už to mám za sebou, a i když mám děti školní, i tak to není legrace.

Motivační )

Mám kamarádku, které jsem se snažila s hledáním práce pomoci, pokud jsem zahlédla někde ceduli: přijmeme, i třeba jen na brigádu, paní na úklid aj., hned jsem jí volala, dokonce jsem řekla známým, kdyby něco, ať mi řeknou, že předám. Musím říci, že několik takových nějakých alespoň dočasných přívýdělků mi kamarádka zamítla, že je za to třeba málo peněz, přitom nebere již žádnou podporu a tak, takže nemá žádný příjem. Prostě raději se rozhodne nemít nic, než mít alespoň trochu peněz. Nikdo neříká, že to musí dělat věčně, může mezitím hledat dál. Nechápu to. Její finanční situace je naprosto zoufalá. Uf, je to na mě nějak složité.

Onehdy jsem si našla práci na večer při mateřské, chodila jsem pomáhat na 4 hodiny do restaurace do kuchyně, když chodili hosté na večeře. S dětmi byl v té době manžel, i když náhodou omarodily. Dostala jsem malou výplatu, ale moc nám to pomohlo. Práci jsem hledala tak, že jsem umanutě obcházela restaurace a ptala se, zda nepotřebují pomoc, brala jsem to ulici po ulici. Pak obchody a firmy, zda bych tam nemohla chodit uklízet. Trvalo mi to tři týdny a našla jsem. Všude jsem na sebe nechávala kontakt u majitele. Takový barevný letáček, taky jsem ho různě rozvěsila. Tohle všechno jsem kamarádce poradila. Nic z toho neudělala.

Nicméně jsem se porozhlédla i po internetu, zda by tam pro ni něco nebylo a našla jsem zajímavý projekt, netvrdím, že na zbohatnutí, ale nějaká kačka z toho je. Jsem spokojená. Kamarádka opět nereagovala, no nic. Máte pravdu, je to její věc. Já nevím, ale jsem jen prostě otrávená, jak někdo jako hledá a přitom nemá vlastně zájem. Jsem asi hloupá a naivní samaritánka. Poslední, co by mě naštvalo, by bylo, kdyby mě kamarádka poprosila o půjčení peněz.

Uznávám, že každý někdy potřebuje, ale ona je na pracáku půl roku a jen se chodí hlásit. Spoléhá na rekvalifikační kurz, ale to nevím, zda jí ho dovolí, dnes prý k tomu už musíte mít domluvenou práci, kde vás pak vezmou a že chtějí, abyste si ten kurz udělali, prý musíte na pracák přinést potvrzení od zaměstnavatele. Nevím, jak přesně to funguje, tak mi bylo řečeno. Já chodím do práce a ještě se po večerech věnuji práci doma a trochu si přivydělávám, neb dětí jak smetí a peněz je potřeba dost. V životě jsem se kolikrát dostala do finanční tísně, ale vždy jsem to nějak vyřešila. Musela jsem ovšem máknout.

Tolik moje zamyšlení nad tím, jak se dá hledat a nehledat práce.

Všem pěkné dny a ať se vám daří!

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 14.09.12 09:04

Máš rozhodně pravdu…
Někdo jen tvrdí, že hledá práci a když se něco najde tak ten člověk najde hned několik důvodů proč po té práci neskočit a proč se pro něj nehodí.

Ano, je to tak… taky jsem se s takovými setkala :think: :nevim:

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 14.09.12 09:23

Ta Vaše kamarádka je prostě líná makat. To si myslím já. Už si zvykla, že ráno nemusí vstávat, nemusí nikam chodit, dělat dokolečka tu samou protivnou práci a radši něž aby měla korunu, tak bude sedět doma u televize a pak si stěžovat kamarádkám jak nemá práci. Takovejch lidí je hromada. Pak se jim hromadí dluhy a chtějí aby jim jiní pomáhali. Ani prst bych jim nenabídla. :-P

 
Tinkapletinka
Kecalka 138 příspěvků 14.09.12 09:29

Presne, ćteš mi z duše. A uplne me dokaže trefit, když pak jde koupit teplaky značkove misto aby je koupila nekde v sekači a nebo hračku v obchode, ktera se dnes da sehnat i na MMB.
Asi tak. A ješte se mi smeji, že furt neco prodavam pres inzeraty. I chlap mi rikam, že tu stovku mi radeji da než aby me videl furt neco balit.Asi sem blba, ale snažim se taky jak se da no, dle svych schopnosti.
Na pracaku teda nejsem a ani nebudu a taky si hledam pomoci inzeratu a znamych a hlavne FB :lol:. Už sem i uvažovala o tom chodit po barech jak rikaš a to s tema listkama je super napad. Dik za tip a preji hodne štesti v živote.

 
mmuerka
Závislačka 4431 příspěvků 14.09.12 11:06

Asi si kamarádka naivně myslí, že jí spadne do klína nějaká úžasně placená práce, kde nebude muset na nic sáhnout… :cert: jo jo, já byla bez práce rok, naštěstí bezdětná, ale psychicky jsem na tom byla strašně. Na rekvalifikaci jsem byla, všichni mě chválili, jak jsem šikovná a myslíte, že mi to bylo na nějakém pohovoru nebo výběrovém řízení platné? Ne, nakonec jsem skončila ve fabrice. A ráda. Peníze dobré, i když, jak mi naši říkají, mám na víc. Ale v téhle době je člověk rád za jakoukoliv práci. A tobě by ta kamarádka měla líbat ruce, že jí takhle pomáháš. Ještě holt na tom není tak špatně, aby brala cokoliv, ale ono to přijde, uvidíš. A pak už třeba ty nebudeš mít čas a trpělivost jí kšefty dohazovat :nevim:

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 14.09.12 11:14

Když nechce at nemaká, hlavně že ji neživí sociálka. to mě dokáže vždycky vytočit. sedí celý dny na prdeli doma a pobírají dávky :cert:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 14.09.12 11:32

Svatá pravda :palec:

 
Lucinatko
Závislačka 4750 příspěvků 14.09.12 12:52

Mas pravdu samozrejme, takovych je spousta… A s temi kurzy to taky tak nejako je, ja si chtela udelat masersky pred asi dvema lety, no jednak je meli zrovna pozastavene a pan na UP mi rikal, ze bych musela vypracovat podrobny plan podnikatelsky, a kdesi cosi…sice jsme takove nejake veci brali i na VS, ale proboha, spousta lidi ani nevi o co jde a pritom muzou byt sikovni v kurzu a pak byt v praci spokojeni :nevim: Ja si tenkrat rekla, ze to si ho radsi zaplatim sama, nez se nervovat :roll:
Ale z toho vse, co jsi pro kamaradku udelala, by me dalsi jeji stezovani si, urcite vytacelo a neodpustila bych si nejakou jedovatou poznamku ;)

 
peggy.sl
Generální žvanilka 20545 příspěvků 1 inzerát 14.09.12 13:33

Ta kamarádka ti někdy řekla,,liduško, hledej mi práci??? ¨
Pokud ano, potom tvojí aktivitu chápu a rozumím tomu, že jsi naštvaná, pokud ne, tak nechápu proč tě to žere..

 
Narovnako
Kelišová 5141 příspěvků 14.09.12 13:37

Někdo práci chce, hledá, najde a je rád za každý přivýdělek a někdo o tom jen krafe, nehledá, vlastně pracovat nechce, ale nemá peníze, tak frfňá, že jí potřebuje..Jsem toho názoru, že existují lidé, kteří jí skutečně hledají, ale fakt nenajdou nic, ale jsou to jen ojedinělé vyjímky a je to jen hrstka. Ale většina kdo chce, najde..

 
Jaruschk
Závislačka 3926 příspěvků 14.09.12 13:49

Jak kdybys psala o mé sestře…ta je taky v tížívé finanční situaci, hrozí ji že ji seberou děti, které dostane do péče otec, jelikož ona není schopna se o ně starat…hledá si práci jen v hospodě, nic jiného dělat nechce…myslí jen na sebe…první si domlouvá kšefty, a pak teprve hlídání, a když ji člověk odmítne, jelikož už má nějaké svoje plány, tak ho jen všude pomluví, na sociálce řekne, že nemáte zájem o její děti a kope kolem sebe, všichni ji ubližují a ona je největší chudák na světě… :pocitac:

 
martina.se
Hvězda diskuse 54493 příspěvků 14.09.12 14:02

Máš pravdu, já tahle zatím taky vždycky našla práci, byť někdy podřadnou, ale měla jsem. teď jsem poprvé na ÚP a celkem v šoku. Nechápu, proč někteří spoléhají na úřednice, ty mi poradily, ať si pořídím druhé dítě, že mi moc šancí (kvůli prac době) nedávají… :think: zajímavý přístup.. ale já věřim, že se to obcházení opět povede a nějaká práce bude :palec:

 
Andikkk  14.09.12 16:41

Mám v tomhle úplně stejnou zkušenost taky se svojí kamarádkou. Radši si půjčovala než aby šla,,aspoň,, uklízet!!! Nepochopím…

 
Bobsh
Závislačka 3671 příspěvků 14.09.12 16:52

Tak takových lidí je víc než dost, já dokonce před otěhotněním kamarádce domluvila schůzku u nás v práci přímo u ředitele a ona se na to nakonec vykašlala, že prý jí bylo špatně a ani se neomluvila a já u toho byla za troubu… Nikomu už nic nesháním a to lamentování o tom že není práce jsou kecy, beru tedy Brno a větší města, protože přesně jak píšeš, práce ať je jakákoliv a na jak koliv dlouho, tak se sehnat dá a při tom hledat třeba lépe placenou, lepší, ale rozhodně se člověk musí opravdu snažit něco najít, ne jen o tom mluvit a nadávat, že práce není.

 
beckie
Závislačka 4132 příspěvků 14.09.12 19:09

Bohužel ani já nejsem z těch, které věří fenoménu " práce není ". Já si práci našla vždy, a klidně příšernou, ale pracovala jsem. Znám spousty takových jako je Tebou zmiňovaná kamarádka. Tolik by chtěli, ale když můžou tak to z tisíc a jedna důvodů nejde.
Na druhou stranu právě díky takovým lidem si já mohu být jistá, že si práci najdu kdykoliv.

 
Anonymní  15.09.12 06:46

Je těžká doba, práce je málo a nesnáším řeči typu „kdo chce práci si najde“, já ve svých 44.letech jsem byla v ev. pracáku asi 6× nikdy mi ÚP práci nenašel. Jsem vyučená prodavačka, mám za sebou jediný rekval.kurz (jako šička), který jsem si na ÚP doslova vydupala, pak sama jsem si našla PC kurz (pro začátečníky a pak pokročilé), práci jsem vždy zoufale hledala, podporu má člověk 5.měs. (kdysi 6.měs.), ale co pak, když na jiné dávky nedosáhne a byli jsme kdysi 6ti členná rodina (nyní už 4, máme studujícího 22.letého syna a 10.letou dceru). Vzhledem k tomu, že dcera je dyslekik, tak jsem zavrhla práci v obchodě, kde je otevřeno do 22.hod., potřebovala jsem ji zkontrolovat, učit se s ní, tak nyní uklízím v nemocnici, mám práci na zkrác. úvazek, jen ranní směny, pracuji za min. mzdu, pod strašnými tlaky (šílené aféry ohledně hygieny v nemocnicích, hygienik nemocnice chodí, dělá značky neviditelným fixem a druhý den UV světlem kontroluje, zda jsou značky umyté či nikoliv). Beru to jako „přestupní“ stanici, vím, že to není práce až do penze, ale mít či nemít necelých 5.tis., tak myslím, že v rodinném rozpočtu, to člověk pozná. Hledám dále, hledám stále ač mám inzeráty podaná a v inzerátech hledám chodí samé pokoutné nabídky, prodejce produktů, vydělávejte měs. až 30.tis. apod. Jednu dobu jsem chodila se svým životopisem v kabelce a na potkání ho nechávala, kde jsem uviděla, že přijmou. Je to různé, člověk od člověka. Moje býv. sousedka, prodává JUST, tupperware a já nevím, co ještě, to vše dělá na živnost své mamky, její manž. pracuje za min. mzdu u svého známého (zbytek mu doplácí na ruku), mají syna co studuje, druhého nezaměstnaného a dceru 12.let. Dosáhnou na doplatky ze sociálky, mají potvrzení o hmot. nouzi, říkala jsem ji, že nedej bože kdyby se její manž. něco stalo, že z čeho mu vypočítají důchod apod. Odpověděla mi, že opět by jim to sociálka doplatila. Tak s takovýma lidma je těžké něco řešit, řekla mi osobně, že by za těch pár korun, co já mám ani ráno nevstala, že 20× jít do práce (někdy víckrát), kupovat si síťovku), tak ty peníze ona má aniž by paty z domu vytáhla. A z takových lidí, vyžírek, parazitů je mi na zvracení. Možná někdo řekne, že když v tom umí chodit, tak proč ne. Není to o závisti nad jejich situácí a naší. Kdysi před 4.lety pracovala v tescu, když zjistila, že ji stačí odpracovat 6.měs., aby měla nárok na podporu (v té době dělala je noční a měla krásný příjem), tak toho využila a je opět na ÚP. Sama kdysi řekla, proč nepumpnout stát, když to „černým“ prochází-taky názor.
Dnes bych nikomu nepomáhala práci najít, je to nevděčné, navíc pokud ten člověk je lepl, tak je to akorát na ostudu, ano řekla bych tama tam berou, ale sama bych za nikoho neorodovala. Můj nejstarší syn, má obchod. akademii a anež aby čekal, že se mu podaří najít práci v oboru, bral, co je pracuje v dělnické prof. v těžkém průmyslu, sám říkal, že ví, že se tak připravil o možnost dělat to, co studoval, ale pokud člověk práci chce, tak bere, co je.
Aby se někdo nepoznal, tak proto anonymně-snad chápete.

 
rawala
Ukecaná baba ;) 1821 příspěvků 15.09.12 19:05

Souhlasím. Každý píše do životopisu jak se učí rád novým věcem a jak je pracovitý, společenský, aktivní… a pak vydrží v práci hodinu a řeknou že na to nemají, což je blbost! každý by tak nejradši přišel do práce a jen kasíroval, ale práce se zbožím prostě už je moc. je to katastrofa! každý by chtěl práci a peníze ale pracovat ne!

 
Phaia
Kecalka 254 příspěvků 15.09.12 19:26

Práci sice mám, nestěžuju si (až tak moc) - nicméně taky nesouhlasím s tím, že práce je a kdo chce, tak má. Člověka s praxí nenechají dělat práci pro mémě kvalifikované nebo absolbenty, nebo jsou volné jen pozice pro lidi s oborem či specifickou VŠ. Ráda bych práci změnila, ale podmínkou je například „nástup ihned“, který mi zaměstnavatel neposkytne ani omylem..tž opět šance téměř nula :zed:

Každopádně taky mám kamarády, kteří raději sedí doma na zadnici..Jejich boj­..

Příspěvek upraven 15.09.12 v 19:28

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama