Zoufalsví

Snažení
  • 01.03.05

Ahojky, s manželem jsme se rozhodli pro umělé oplodnění. Bylo nám řečeno, že nikdy nebudeme mít miminko přirozenou cestou. Já mám líné vaječníky, které jsou takové prý po dlouhodobém užívání HA a manžel má málo dobrých spermií.

Přesto už máme 10-ti letého chlapečka. Jsem z toho docela špatná. Jenom doma plaču. Umělé oplodnění mě nevadí, ale mám strach, že to nedopadne dobře a už jinou možnost nebudeme mít. Jestli máte holky některá nějakou dobrou radu, tak napište

omlouvám se, ještě jednu radu bych potřebovala. Slyšela jsem, že po umělém těhotenství budu týden na neschopence. To mě doktor neupozornil, ale přesto mě to připadá samozřejmé. Jenom nevím co mám říct v práci. Mám strach, že mě vyhodí. Mám smlouvu jenom na dobu určitou. Všechno mě to začíná 10.3., kdy dostanu od pana doktora 7 nějakých hormonálních injekcí. Potřebovala bych radu co nejdříve. Děku Marcela.

Váš příspěvek
Dandy
Stálice 60 příspěvků 01.03.05 10:02

Ahoj Marcelko, já mám po umělým oplodnění a vlastně až teď končím nemocenskou a to už jsem na ní 2 měsíce. Můj doktor mi doporučoval nemocenskou už od prvního dne stimulace - tzn. od prvního dne měsíčků (bylo to kvůli vyhnutí případné infekce, rýmy či chřipky a taky pro to že jsem co dva dny chodila na ultrazvuky a na krev a musela bych se pořád uvolňovat z práce)- pak jsem si 11 dní píchala injekce, pak byl odběr vajíček v narkoze a pak následoval transfer embrijek. Po něm musíš asi 4 dny jen ležet, u nás to bylo tak že v případě úspěchu bych byla celých 9 měsíců na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství. Taky jsem nevěděla jak to v práci říct, taky mám smlouvu na dobu určitou, ale tajit se to nedalo tak jsem to řekal a byla jsem velice mila překvapena jejich reakcí - nikdy bych to nich neřekla. Byla jsem na umělém oplodnění ve zkumavce a ještě k tomu nám přímo spermijky do vajíček napichovali - manžel má taky vážné poškození spermijí. Stálo nás to 24 tisíc, ale vyšlo to a já byla š´tastná. V 6 týdnu jsem však potratila. Te´d v pondělí se vracím po 2 měsících do práce a zhruba za 6 týdnů jdu na další pokus, protože nám zůstalo 6 zmrzlíků. Nevím na jaké umělé se chystáte, možná bude doktor nejdřív zkoušet inseminaci , i když ta nebývá moc úspěšná pokud nejsou dobré spermijky, ale určitě to alespoň jednou stojí za to , je to zdarma nebo max. za 1500Kč , žádné injekce - teda asi jen jedna - žádná bolest, jen ti vstříknou spermijky v pravou chvíli do dělohy, ty 20 minut poležíš a pak můžeš do práce. Co se týká nemocenské po IVF je to vždy na domluvě, ale přimlouvala bych se za nemocenskou alespoń do výsledků toho jak to dopadlo. Těhu je pak vždycky rizikové a myslím si že jen proto že pak sedíš v kanclu s 10 lidma a někdo příjde s chřipkou a ty tím „zabiješ“ svoje mimi - je hrozná představa. Ale uvidíš, na IVF není nic hrozného … pokud budeš chtít napsat, ráda ti na cokoliv odpovím - tada to co bude v mých silách. Ahoj a hlavně pevné nervy Dandy Dandy_S@centrum.cz

Mirec
Stálice 69 příspěvků 01.03.05 10:22

Ahoj Marci!
Tak moje situace byla podobná.Já mám neprůchodné vaječníky a manželův spermiogram je špatný.Po IVF mám sedmiletého syna a teď jsem v 26tt.Je důležité nechat si udělat vše aby se co nejvíce zvedla pravděpodobnost toho aby se zadařilo.Takže i vpravení spermie přímo do vajíčka.Je to sice drahé ale nám se to vyplatilo.Jinak neschopenku mi vystavili hned při odběru vajíček a jsem na ní stále,protože je to těhotenství vedeno jako rizikové.
Důležité je přestat plakat a věřit tomu,že se to povede.Jedno dítě máš takže to jina
k funguje a tak kde je problém????
Moc Ti držím pěsti a hlavu vzhůru.Mirka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.03.05 10:33

Zoufalství? Před prvním IVF? Zkus najít pozitiva. Jednak máš jedno dítě přirozenou cestou, což myslím úplně nevylučuje počít další. Spousta doktorů se snaží člověka vrhnout hned do IVF - ze známých důvodů. Ale i kdyby nebylo možné přirozeně otěhotnět, umělé oplodnění můžeš opakovat. Zkus si přečíst diskuse na www.neplodnost.cz a uvidíš, kolik pokusů tam holky už prodělaly a přesto mají spoustu optimismu. I tady na emiminu je spousta holek bez dítěte, po několika IUI a IVF. Pořád ale mají další a další šanci !!! Je jasné, že po neúspěšném IVF je psychika na dně . Ale až PO. Neházej flintu do žita předem a naber optimismus, budeš ho potřebovat !!! Vždyť spousta holek napoprvé otěhotní, tak si věř, dokážeš to!
Já mám před sebou IUI a když to 3× nevyjde, tak IVF. Těším se a i když to nevyjde napoprvé, nevzdám se naděje a budu to prostě zkoušet dál. A teprve až vyčerpám všechny možnosti a NIC, můžu si říct, že jsem udělala všechno a být zoufalá.

Přeju ti hodně štěstí, ať jsi jedna z těch šťastných a povede se napoprvé. S neschopenkou si starosti nedělej, jde přece o důležitou věc v životě, navíc diagnózu podle čísla stejně nepoznají a můžeš mít třeba „zánět“.

Pajdule

Katka73
Zasloužilá kecalka 862 příspěvků 01.03.05 11:43

Ahoj Marcelo,
prvně, mi přijde dost drsné prohlášení lékařů, že s manželem nikdy nebudete mít miminko přirozenou cestou, zvláště když už máte syna. Líné vaječníky a málo spermií mi přijde také jako odfláknutá diagnóza. Já jsem užívala HA asi 6 let a po jejím vysazení jsem měla 2 roky problém s otěhotněním. Také jsem měla „líné vaječníky“ a „línou dělohu“ a možná i „ztlustělou stěnu vaječníků“ a já nevím, co ještě. Do dneška jsem se vlastně nedozvěděla, jaký jsem měla problém. Manžel měl také problémy s množstvím a kvalitou spermií. Já jsem užívala půl roku Proveru a 2× denně kyselinu listovou a manžel Prostinal (doufám, že se to tak jmenuje). Nakonec jsme skončili vloni v prosinci u Apolináře na Centru asistované reprodukce. Tam jsme podepsali formulář, že souhlasíme s léčbou, kterou budou provádět, manželovi vzali krev a udělali mu spermiogram a já měla přijít druhý den cyklu na odběr krve kvůli hladině hormonů. Jenže už jsem se menstruace nedočkala, protože jsem otěhotněla přirozenou cestou. Možná, že mi u Apolináře pomohli, aniž by se mnou něco dělali, zřejmě mi stačil ten pocit, že oni si se vším poradí a pomohou nám. Takže opravdu jde hodně o psychiku.
Proto se Marcelo nenervuj a neplač. Jen si ubližuješ a deptáš se. Pokud opravdu nemáte jinou možnost, než umělé oplodnění a chcete mít ještě miminko, tak to podstupte. A myslím si, že Tě z práce nemůžou vyhodit v době, kdy jsi na neschopence. Držím pěsti a drž se!!!!!!!
 Katka

adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 01.03.05 14:16

Ahoj Marcelo,
chápu tvé pocity, je to smutné, když se miminko nedaří, ale ještě bych zoufalství nepropadala. Máš už přece syna!
U mně to bylo tak, že jsem několik let toužila po miminku (nemám žádné děti), zjistilo se že přítel má 0,5% plodnosta ještě nějakou vadu která na 100% vylučuje otěhotnění… Ale rozhodli jsme se jít do toho, děťátko jsme oba moc chtěli a rozhodli se pro něj bojovat. Takže jsme taky podstoupili IVF+ICSi byla to pro nás jediná možnost. 2 transfery neúspěšné, ale ten třetí se povedl a já jsem teď na konci 8 tt!!! Věř, že se to podaří! Moc ti to přeju a nevzdávej se. Já byla pokaždé na neschopence 3 týdny, v práci jsem to řekla na rovinu, nevím jak bych se vymlouvala a nosila potvrzení gynekologicko porodnické kliniky, zvlášť když jsem před transferem jezdila do centra obden. Koneckonců v práci nejsem takto „postižená“ jediná, tak jsem tam nebyla za exota a šéf to vzal skvěle a nechal si to pro sebe.
Takže držím palečky a opravdu se netrap, potřebuješ teď hodně psychické síly.
a jestli chceš, přidej se k nám do deníčku mezi snažilky - Zebřičky. Aspoň se odreaguješ a zjistíš, že na to nejsi sama.
Měj se hezky Adka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.05 13:37

Nemela by jsi brecet. tim si nepomuzes spis ublizis. Ja se teprve o dite snazim a nevim co me ceka. Je to kratce. Ale uz mas syna, co maji delat jine zeny, ktere nemaji ani to. vis ono ne vzdycky maji doktori pravdu at jde o cokoliv. Prestan na to myslet a uzivej si sveho syna.Mimco prijde az prijde, osidit prirodu se proste neda.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.05 02:44

Marcelo,
já mám stejnou zkušenost jako Katka - alespoň tedy s těmi „línými“ vajčníky. Do 28 jsem brala HA, pak jsem se rozešla s přítelem, HA vy:,–(ila - a cca rok neměla pořádně menstruaci (cyklus 60 dní u mě byl tak norma) a ještě další rok jsem byla bez ovulace. Moje Dr. mi tenkrát doporučila raději počkat, než to „léčit“ dalšími hormonálními preparáty. Prostě při HA si tělo zvykne na to, že hormony dostává zvenčí a přestane je samo vyrábět - a holt mu chvilku trvá, než zase naskočí.

Ve třiceti jsem potkala svého současného manžela. První mimi se nám podařilo po devíti měsících zkoušení, druhé (jsem v 19. týdnu) napoprvé.

Pokud by se podařilo vyřešit tvůj problém, tak si myslím, že „málo sperimií“ by se dalo řešit třeba jen inseminací nebo nějakou méně „brutální“ metodou (bez tvé simulace) Samozřejmě - nejsem tvůj lékař, je možné, že tvá diagnóza je komplikovanější, že už máte za sebou leta čekání a zkoušení, nebo nemáte čas čekat mnoho měsíců, jestli se tvé tělo umoudří… ale nemyslím, že tohle je tvoje jediná a poslední šance mít dítě (jenom ta umělá oplodnění jsou hrazená myslím tři - není to moc, ale že by první IVF bylo zároveň poslední šancí - to taky ne).
 sally

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.05 02:45

hihi… stimulace, samozřejmě… ne simulace :-))

Dandy
Stálice 60 příspěvků 03.03.05 11:13

Sally - nechci ti brát iluze ale 3 IVF nejsou hrazeny pojišťovnou. Všude se to sice takhle prezentuje ale není to pravda. Pojišťovna hradí jen standardní léky a ty jsou vesměs pro mnoho párů naprosto nedostačujíci. Už jen když má problém muž tak vyjde umělé hned to první na cca 20 tisíc. Manža má špatné spermio a nějaké drobný problém byl i u mě a musel se odstranit hormony - kvůli manži jsem museli podstoupit umělé, kdyy nám do každého vajíčka vpíchli spermiji - první pokus nás stál se vším všudy 24 tisíc!!! No taky jsem si nejdřív bláhově myslela že 3 pokusy hradí pojišťovna - ani náhodou!!!
TeĎ jdeme na KET (zavedení zmrzlých embrijí které nám zůstaly z prvního umělého) tohle pojišťovna už nehradí vůbec- jen rozmražení stojí 5000Kč a léky jsem v lékárně platila a chtěli po mě 1044Kč ! je mi z toho moc smutno, že zdravotnictví tohle podporuje jen takhle málo, za to alkoholikům a feťákům, kteří si můžou za vše se platí léčení celé - a hlavně jim ještě pak nezapomenou vyplatit sociální dávky za dobu kdy byli v ústavu na léčení. Je to děs a nechápu to.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.03.05 19:44

Ahoj Marcelo,
chci Ti jen napsat, aby jsi se vůbec nebála a umělé oplodnění podstoupila. Nic na tom není a my v dnešní době můžeš děkovat, že to vůbec existuje. S manželem jsme též podstoupili umělé oplodnění (kvůli špatnému spermiogramu) a byla nám doporučena metoda IVF+ICSI a výsledek? Vedle mě tu spokojeně spinká dvouměsíční Kubíček. Jsem neskonale šťastná, že to vyšlo napoprvé a všem to doporučuji, neboť naděje umírá vždycky poslední. Vůbec neplakej, buď pozitivní a ono to přijde. A když to nevyjde napoprvé, svět se přeci nezboří, můžete to zkusit znova a znova. A co se týče neschopenky, já jsem měla po umělém oplod. neschopenku celé těhotenství, bylo mi řečeno, že je to tak lepší a jsem za to dneska ráda, vše bylo v pohodě. A v práci jsem na ten první týden na neschopence řekla, že jdu na nějakou banální ženskou operaci. Nikdo nic nevěděl až asi pak za měsíc jsem hrdě oznámila, že jsem asi do toho „vlítla“ a bylo to a že budu muset asi zůstat doma.
Neboj, určitě vše dobře dopadne, s manželem to zvládnete. Držím palečky.
ahoj Lenka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.05 06:34

Ahoj Leni, moc ti děkuji za komentář. Já jsem rozhodnutá to s tou neschopenkou taky to tak udělat.Vím, že v práci to nepochopí. Jestli můžeš ještě jednou napsat, tak bych byla ráda za radu. Kolik jsi si nechala dát s manželem miminek. Píšeš, že máš jenom jedno. Jo, moc gratuluji a opatruj se. Zatím ahojky, Marcela.

Kati
Ukecaná baba ;) 2263 příspěvků 04.03.05 23:00

Ahoj Marcelo, já jsem zrovna na nemocenské po IVF a ICSI. Čekáme s manželem na výsledek těhotenského testu, jedu na krev v pátek 11.3. V práci, jsem řekla, že jdu na jeden den do nemocnice a pak musím zůstat doma v klidu. Samozřejmě to možná řediteli dojde, když na neschopence uvidí razítko centra, ale pokud je tvé vedení tolerantní, tak snad takovou věc pochopí a nebude se vyptávat, na to nemá ani jistě právo. Na nemocenské musíš být 14 dní do testu. Potom , pokud budeš mít pozitivní tt, tak první 3 měsíce se berou jako rizikové těhotenství a doporučuje se zůstat doma. Určitě by jsi doma měla být, ten výsledek za to stojí! Mě to čeká také, pokud tt bude pozitivní, tak musím říct řediteli pravdu, ten ještě nemá tušení(!), že budu možná doma 3 měsíce. Musel by si za mě najít náhradu. Nebude to lehké, protože jsem učitelka a žáčci nemůžou zůstat jen tak. Ale ještě jednou - určitě to vlastní dítě za to stojí!!! Držím ti palce! Kati

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.05 01:11

Ahoj Marcelo, umělého oplodnění se neboj, nervy také dělají neplechu a hlavně při těchto věcech. V práci řekni, že jdeš na menší gyn.zákrok a neschopenku Ti může dát Tvůj gynekolog a nemusíš mít na neschpence razítko centra asistované reprodukce a nikdo to nepozná a doma určitě zůstaň až do výsledků 14dní.Já v úterý jdu také do centra se domluvit na metodu umělého oplodnění a také jsem zvažovala jak to udělat s neschopenkou, aby se to v práci nedozvěděli a gynekoložka mi řekla ať přijdu den před punkcí nebo na začátku stimulace, jak budu chtít a ona mi vystaví neschopenku, jsem od nového roku v novém zaměstnání a mám smlouvu na dobu určitou, tak jsem se bála, aby mě nevyhodily, když by se nezadařilo, ale pevně věřím, že se povede! Někdy se ta smůla musí prolomit, a říká se do třetice všeho dobrého. 1.ukončení těhotenství pro závažnou nemoc plodu ve 20tt. 2.neúspěšný KET s darovanými embryi 3.zvažujeme IVF s darovanými spermiemi, zdali nám to schválí i když tu je nízké %, že dárce může být nosič stejné nemoci jako já a manžel. Tento rok jsem optimisticky naladěná a rok 2005 mě připadá takový magický s tou pětkou na konci, tak uvidíme. Držím všem pěsti ať se Vám všem splní tajná vysněná přáníčka. Ahojky Nela

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.05 19:50

Ahoj Marcelo,
odpovídám na tvůj dotaz.Oplodněná vajíčka mi zaváděli mi zaváděli 2, ale uchytilo se pouze jedno. Sice se mi díky injekcím nabudilo dost vajíček - asi 14, ale po odběru mi řekli, že asi jen 3 jsou použitelná, no a před transferem byli k použití pouze 2. Tak jsem myslela, že třeba to i budou dvojčata, ale příroda to zařídila jinak. Takže k zamražení nám nezbyla vůbec žádná. Tak se neboj, budu Ti moc držet palečky, ať vše s manželem zvládneš a můžeš si za pár měsíců pochovat to „vaše štěstíčko“ v náručí.
ahoj Lenka

Vložit nový komentář