M45
[citace] **"@p.Zv.":https://www.emimino.cz/profil/pzv/** píše: Jmeno Marie neni muj styl, ale pokud by se Mariim zacalo rikat Majo, tak by se mi to libilo. [/citace] Jméno Maia (Maya, Maja, Maïa) není odvozeno od Maria (Marie). Jde o jméno známé z řecké mythologie. Maia je bohyně jara a růstu, nejstarší ze sedmi Pleiád. Je dcerou Pleioné a Atlasa, a je matkou boha Herma (nemanželským otcem dítěte byl sám Zeus). V římské mythologii je Maia matkou boha Merkura (= Hermes). Jde o populární jméno v Německu, Rakousku (patří do první stovky podle popularity), v Dánsku a Norsku (v první dvoustovce). Jak víme, Pleiady byly zarmouceny když jeich otci Atlasovi bylo přikázáno aby podepíral nebeskou klenbu. Jejich matku Pleione zase pronásledoval zamilovaný božský lovec Orion - stalking trval po sedm let. Nakonec zasáhl Zeus a přenesl Pleioné, Maiu a její sestry na oblohu. Tam souhvězdí Pleiady (M45) dodnes sleduje Orion se svými dvěma psy (Canis maior = Velký vůz, Canis minor = Malý vůz). Ale pokud vím, ještě je nedohonil.
- Autor: Tala20
- Vloženo: 28.05.23
Zobrazit diskuzní příspěvek ke kterému byla fotka přidána