Zpět na web

  • načítám...

Zvířata | Chov křečka

Ahoj, jsem už (troufnu si říct) profi chovatelka křečků, mám osmého. Za posledních pár let se v oblasti chování křečků jako mazlíčka dost věcí změnilo a pokročilo. Nebavím se teď o chovatelství, ale o tom mít ho jako zvířátko pro radost. Předně by sis měla říct, jestli ti opravdu záleží na jeho životě. Rozhoduješ za něj, jestli bude mít spokojený a zdravý život. Doufám ale, že to tak je, když se zajímáš o to, jaký typ bydlení mu vybrat (oficiálně je to ubikace, což je obecný výraz). Jako ubikace se již nedoporučuje klec. Nejzávažnějším důvodem jsou mříže. Mřížemi proudí vzduch a zjistilo se, že to křečci špatně snáší, mají z toho stres. Závan vzduchu v nich vyvolává chuť utéct. Chtějí se dostat za mříže, protože cítí, že tam je další prostor s chtějí se tam dostat. Z toho vyplývá, že začnou mříže kousat. A nedokážou s tím přestat, i když jim to hrozně ničí zuby. Vidina úniku je pro ně naprostou prioritou a budou to dělat pořád. A zvlášť, pokud se vybere klec o délce menší než 80 cm! Druhá věc je, že když chce křeček uniknout, naučí se i šplhat. Pokud se dostane až nahoru, tak spadne (neumí sručkovat dolů) a může si polámat křehké kostičky. Dodám, že tunel je pro křečka úplná zbytečnost. Hrozí zaseknutí, vyčerpání, vydýchání vzduchu a je vymalováno. Celkově, ubikace na obrázku je tak nevhodná, že nejvhodnější už být nemůže. Držení křečka v kleci je zastaralý zpusob a nikdo, kdo se o křečky zajímá, už je nepořizuje. Což ti ale nikdo ve zverimexu neřekne, protože by přišli o zákazníka. Jinak vše výše uvedené nejsou domněnky, jsou to reálné zkušenosti lidí. Místo klece se používá ideálně celoskleněné akvárium (nikoliv terárium pro plazy, ty mají nedostatečné větrání) nebo plastový box, např. typ Samla z Ikey, nebo lidi na netu kupují z jiných obchodu přes eshopy. Zcela minimální rozměr je délka 80 cm x šířka 40 cm x výška 40 cm. Pokud sezeneš například délku 70 cm, pak má být šířka 50 cm apod. Jde o podlahovou plochu. Křeček je tvor, který potřebuje chodit po jedné úrovni, proto malé a vysoké ubikace do patra se nepočítají do podlahové plochy. Křeček není šplhavec. Raději se podhrabe, než aby něco přelezl. S tím souvisí minimální vrstva podestýlky 15-20 cm. A takovou nelze dát do klece (další důvod, proč nejsou vhodné - mají nízkou základnu). Dnes se ideálně používá tzv. kaytee (v zásadě jsou to slisované naškubané kapesníky, které po nasypání oddělíš a načechráš, získají dost na objemu, najdeš na internetu) - hlavně do domečku a v jeho okolí. Do plochy se pak promíchá s hoblinami (jsou levnější). A poslední dvě nejdůležitější věci do ubikace: 1. Dřevěné nebo plastové kolo. KOLO, ne kolečko! **Minimální** průměr pro syrského křečka je **28 cm**. V menším má neustále prohnutou páteř, což mu způsobuje deformace a bolesti. Křeček musí mít při běhání v kole zcela rovnou páteř a hlava musí mířit rovně dopředu, ne nahoru. Na tomto místě rovnou VARUJI před pořízením kovového kola s příčkami. Mezi příčky se křečkům zasekávají nožičky a nejeden si takto při běhu zlomil nohu. Navíc tato kola mají kromě příčné lišty také stojné nohy. Při roztočení kola se logicky otáčí příčná lišta oproti stojinám a vzniká tak nůžkový efekt. Někteří křečci rádi vyskakují z kola za jízdy... Netřeba dodávat, co se stane, když chtějí vyskočit zrovna ve chvíli, kdy se tyhle části míjí. Křečka to secvakne tak, že má vnitřní zranění, zlomeniny a umírá. I toto jsou reálné zkušenosti. Potud to jsou zcela základní věci, které byste měla dodržet, pokud nechcete, aby byl křeček frustrovaný z malé ubikace, frustrovaný z toho, že nemůže ven, i když mřížemi cítí okolní vzduch, a frustrovaný z toho, že ho bolí běhat v malém kole. Protože on běhat potřebuje (dá i 9 kilometrů za noc), tak se za cenu bolestí nacpe i do malého kolečka... 2. Písek v nějaké dóze nebo v květináči. Křečci milují se v něm válet a hrabat, pískem si tak čistí srst. Často se taky naučí do něj chodit na WC a pak si nečůrají do domečku. Jedná se o písek pro činčily, lze koupit ve zverimexu. Přikládám foto ubikace mého křečka (110 d. x 40 š. x 45 v.), taková je v pořádku. Pokud se chceš dozvědět víc info, co je pro křečka dobře a co ne, i z hlediska stravy, jaké značky kupovat nebo jakým se vyhnout, přidej se na FB do skupiny *Svět křečků a křečků* (tu doporučuju, spravuje ji zkušená chovatelka) nebo *Křečci a křečíci*. V záhlaví každé skupiny je záložka Doporučené, tam jsou příspěvky správců, jak křečka správně chovat. Kdybys chtěla ještě něco vědět, tak se klidně ptej :palec:

Zobrazit diskuzní příspěvek ke kterému byla fotka přidána

Váš příspěvek

Odesílám...