2 leté dítě "jí" téměř jen UM

5
30.7.21 16:45

2 leté dítě "jí" téměř jen UM

Dobrý den/Ahoj, moc prosím o radu někoho, komu se stalo něco podobného.
Můj syn (aktuálně 23 měsíců) po tom, co prodělal covid (i když netuším, zda je to tím nebo je to pouze časová náhoda) z ničeho nic začal odmítat veškeré jídlo kromě UM, které dodnes pije z Avent lahvičky (v noci ho jedenkrát když se vzbudí ještě kojím, přes den už ne, max. na usnutí).
Předtím to sice taky nebyla žádná sláva, ale alespoň si dával třeba ráno kaši, pak hlavně k obědu snědl celou skleničku Hami s nějakým masem (miloval nejrůznější druhy, třeba špenát s mořskou treskou, hovězí, vepřové na různé způsoby - určitě víte, kolik mají v obchodech druhů tohohle, chutnalo mu prostě všechno), odpoledne nebo večer nějakého Pribináčka nebo Tvaroháčka - to se jen olizoval…
Ale teď odmítá cokoli, co je vlastně z misky, na lžičce a musí u toho sedět v židličce (nebo teda takhle jsem si to přeložila). Nojo, jenže když zkusím teda něco jiného (něco, co by teda držel v ruce - rohlík s něčím, chleba s něčím, kus masa atd.), tak taky nic. Prostě odmítá vyzkoušet cokoli nového. Vždycky když mě vidí, že něco takhle držím, tak chce krmit mě (to strašně rád), ale že by dal sobě, to absolutně ne, když se jen přibližím a řeknu něco jako „a teď ty“ nebo „A teď jeho jméno“, vzteká se, dává mi ruku pryč, nebo to dokonce zahodí a běží pryč a trucuje ještě několik minut, co jsem si to jako dovolila :D Už jsem opravdu zoufalá.
Mám sice úžasnou pediatričku, která mě ohledně tohoto nijak nestresuje a říká, že zatím tomu necháme volný průběh, že to ještě netrvá tak dlouho (aktuálně cca 2,5 měsíce), a že si nakonec určitě dá říct, ale já mám už trochu strach, aby to tak fakt už nezůstalo :D Měl by někdo nějakou radu? Moc děkuju…:(
Jak tedy zhruba jí - za den cca 6 lahví UM o objemu 150 ml, a mezitím jen maximálně suchý rohlík nebo chleba (nic na to nechce, když to tam najde, vzteká se a bere to jako zradu:D), Bebe sušenky nebo piškoty a ovocné kapsičky.
PS: Manžel radí drsný přístup a to nechat vyhladovět, že si pak teda ze zoufalství logicky něco vezme - hmm, tohle mi opravdu NEFUNGUJE. Akorát je pak víc vzteklej a hysterickej, ale radši by zhynul než aby si to dal. Opravdu :/
PPS: Divná situace mi nastala párkrát venku, kdy jsem já „zhřešila“ a koupila si pytel z McDonaldu a když jsem otvírala kuřecí nugetky (krabičku), tak on nadšeně přiběhnul, sebral mi tři a sežral je na posezení :D nepochopím. Ale kdyby je dostal (nebo bych podobné udělala) doma na tácku v židličce, NEDÁ SI. To samé se ještě asi dvakrát stalo s koupenou bagetou v pytlíku, taky venku ve sporťáku - ochotně baštil celozrnou bagetu s majonézou, šunkou, paprikou a já nevím čím ještě. Pochopíte to? :-'(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14646
30.7.21 16:48

Nechala bych to byt a davala mu jidlo venku v kocaru cestou na hriste nebo se stavte v restauraci :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25839
30.7.21 16:55

Jestli jsi ho doteď držel zejména na těch sklenickovych blafech, tak jsi prosvihla senzitivni období, kdy děti tady zkouši ochutnávat nové věci, rádi napodobuju rodice při stolování.
Skleničky bych úplně zrušila a začala dávat dítěti normální doma vařené jídlo. Nandat jemu na tir, sobě na talíř to samé a jíst slečně. Přes den k dispozici do misky meloun, kousky péčiva s pomazánku, kuličky mozzarely, vino, nakrájenou zeleninu nebo ovoce…
A rozhodně bych ho místo jídla nenapajela UM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6161
30.7.21 17:05
@Svistice píše:
Jestli jsi ho doteď držel zejména na těch sklenickovych blafech, tak jsi prosvihla senzitivni období, kdy děti tady zkouši ochutnávat nové věci, rádi napodobuju rodice při stolování.
Skleničky bych úplně zrušila a začala dávat dítěti normální doma vařené jídlo. Nandat jemu na tir, sobě na talíř to samé a jíst slečně. Přes den k dispozici do misky meloun, kousky péčiva s pomazánku, kuličky mozzarely, vino, nakrájenou zeleninu nebo ovoce…
A rozhodně bych ho místo jídla nenapajela UM.

perfektně napsané, není co dodat

:palec:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3781
30.7.21 17:44

Ve dvou letech už je schopen pochopit „mlíčko ti nedám, dal by sis radši ovoce nebo jogurt?“ Noční kojení proč ne, ale šest flašek UM už bych nedávala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3755
30.7.21 17:59

Zkušenost vážně nemám. Kupované skleničky mi smrdí, takže jsem je dítěti nedávala a od roka mi normálně jedlo všechno a pilo z hrnečku. Zkusila bych ale přejít na normální jídlo jako se to dělá u menších dětí. Postupně zvětšuješ kousky. Z rozmixovaného na rozmačkané vidličkou, pak na nakrájené na malé kousky a nakonec nakrájené na větší kousky. A jednotlivé dávky UM postupně nahradila normálním jídlem. Nejdřív oběd, pak snídani a nakonec večeři. Ve dvou letech už UM mít nemusí vůbec. Budeš ale muset začít vařit no. Jo a dobrovolně ještě žádné dítě hlady neumřelo. To zas říká náš pediatr.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8009
30.7.21 18:09

Je to tvoje chyba, že mu stále předhazuješ mléko…tak trochu už je malej vyčuranej, že ti to takto dělá doma a venku ne…
Nabídnout jídlo, nechceš, nejez…Scény vydržet, a manžel má pravdu, prostě se k mléku nevracet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
565
30.7.21 18:34

Souhlasím se Svisticí plus mě napadá, mu to mléko pomalu ředit víc a víc vodou, aby měl hlad i na něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2844
30.7.21 18:49

Můj kluk taky preferuje jídlo z restaurace, v domácím se vesměs dloube a člověk nikdy neví, zda porci sní, nebo ne. V restauraci vždy spořádá úplně vše, co mu přinesou.

Zkoušek mu nabízet svoje jídlo, třeba se na to chytí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
30.7.21 19:19
@pannda píše:
Je to tvoje chyba, že mu stále předhazuješ mléko…tak trochu už je malej vyčuranej, že ti to takto dělá doma a venku ne…
Nabídnout jídlo, nechceš, nejez…Scény vydržet, a manžel má pravdu, prostě se k mléku nevracet.
@Svistice píše:
A rozhodně bych ho místo jídla nenapajela UM.

Tak já si nemyslím, že jsou to vyloženě blafy, jak píšete. Výrobci jsou přece určitě přísně kontrolováni. Naopak když někdo něco podobného připravuje z „vlastních zdrojů“, může kolikrát použít nevhodné suroviny, aniž by to tušil.. A také když pak to dítě si dá jen trochu nebo to celé vyplivne, znehodnotí se velké množství připravené zeleniny apod. Ale rozumím samozřejmě, jak jste to myslela. Zapomněla jsem ještě dodat, že paní doktorka když slyšela, že jinak by tedy byl jen o rohlíku, vodě a ovocných kapsičkách, tak mi řekla, že rozhodně s UM zatím pokračovat, protože to mu vpodstatě nahradí i ten nedostatek masa. Že je tam vše, bílkoviny, všechny možné vitamíny…, zkrátka to pokryje celou stravu. Takže organismus nestrádá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
30.7.21 19:22
@pannda píše:

No ona právě paní pediatrička říkala, že dokud tedy nechce místo mlíka nic jiného než suchý rohlík, vodu a ovocné kapsičky, tak rozhodně s UM zatím pokračovat, protože to mu vpodstatě nahradí i ten nedostatek masa. Že je tam vše, bílkoviny, všechny možné vitamíny…, zkrátka to pokryje celou stravu. Takže organismus nestrádá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
30.7.21 19:24
@Semtex píše:
Můj kluk taky preferuje jídlo z restaurace, v domácím se vesměs dloube a člověk nikdy neví, zda porci sní, nebo ne. V restauraci vždy spořádá úplně vše, co mu přinesou.Zkoušek mu nabízet svoje jídlo, třeba se na to chytí.

Děkuju moc. Aspoň někdo mě chápe.. :'-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
643
30.7.21 20:00

Ja bych začala s odbouravanim um co nejdřív. Mám dvouletého kluka a představa, ze se stravuje takhle, to bych vyletela z kůže. Od roka ji normálně to co my, případně v detske úpravě pro děti, když máme něco vyloženě dospěláckeho.
Vykasli na se skleničky, vař normální jídla, jezte spolu, zkousej různé chutě, svačinky apod.
Teda ja bych asi byla tvrdá a to mléko proste nedala, nebo aspoň ne v takovém množství.
Jak píšou holky, on už je dost velkej to pochopit. A pít mléko z lahvičky pro miminka je pro nej pohodlnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14646
30.7.21 20:04
@Adheliss píše:
Tak já si nemyslím, že jsou to vyloženě blafy, jak píšete. Výrobci jsou přece určitě přísně kontrolováni. Naopak když někdo něco podobného připravuje z „vlastních zdrojů“, může kolikrát použít nevhodné suroviny, aniž by to tušil.. A také když pak to dítě si dá jen trochu nebo to celé vyplivne, znehodnotí se velké množství připravené zeleniny apod. Ale rozumím samozřejmě, jak jste to myslela. Zapomněla jsem ještě dodat, že paní doktorka když slyšela, že jinak by tedy byl jen o rohlíku, vodě a ovocných kapsičkách, tak mi řekla, že rozhodně s UM zatím pokračovat, protože to mu vpodstatě nahradí i ten nedostatek masa. Že je tam vše, bílkoviny, všechny možné vitamíny…, zkrátka to pokryje celou stravu. Takže organismus nestrádá.

Jedlas to nekdy???

Nam jednou do letadla zapomneli nalozit jidlo, jediny co bylo prikrm pro malou. Ja ji to sebrala (kojila jsem), abych se najedla, uz mi bylo uplne blbe z hladu, a teda s nejvetsim sebezaprenim, fakt.

Restaurace to jisti, v nejedlickych krizich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25839
30.7.21 20:27
@Lucie_Sx píše:
Jedlas to nekdy???

Přesně, amarouny hadr.
Zato o zbytek domácího příkrmu pro mimino jsem se doma kolikrat pretahovala s dvouletakem. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat