Můžeme vzít 5 leté dítě k psychologovi?

Anonymní
10.11.20 10:12

5 leté dítě a psycholog

Ahoj,
jdu si sem pro radu, protože už nám s přítelem dochází nápady. Přítel má dceru, se kterou si vybudoval, řekla bych hezký vztah. Dcera k nám jezdila moc ráda, alespoň dle jejího chování (nemyslím si, že by se pětileté dítě přetvařovalo). Ovšem poslední dva měsíce se děje to, že když přijede, pokakává se. Nikdy to nedělala. Co hůř, bojí se to říct, začne plakat, skoro se klepat. Takhle stejně reaguje na to, když něco rozlije, vysype, rozbije… Lehce se změnila i její povaha, s dětmi si hrát nechce, spíš je jakoby peskuje, hlášky „nedělej furt blbiny“ nebo „poslouchej, mamka ti něco říkala“, doplní to klidně poplácáním po zadku. Taky nám tvrdí, jak chce o víkendu odpočívat, nechce na výlety, nechce se jí nic kromě televize a pohádek. Když není po „jejím“, nafoukne se, buď se rozpláče, anebo prostě nemluví. Dělá nám to starosti, protože si myslíme, že dítě v jejím věku má být hlavně dítětem, nejlépe bez stresu. Snažíme se s ní hodně mluvit, ale nechceme ji stavět do pozice, že se vyptáváme na to, jaký to má „doma“. Když to přítel řešil s její maminkou, dopadlo to tak, že nám asi 6× řekla, že u nich doma je vše v pořádku, nehádají se, na malou nekřičí, že u nich se toto rozhodně neděje. Jen nás ujišťovala, že oni se svým manželem jsou rozhodně v pořádku. Na to, že řešíme ale trápení a stres malé, nikoliv jejich manželství úplně nereaguje a není s ní řeč. Všechno smete hned ze stolu. Bohužel od přítele vím, že maminka běžně lže, je cholerik a i na přítele skoro křičela, že u nich je opravdu vše v pořádku, místo aby vše řešila s klidem. Vzala si muže, který fetoval, drogy prodával, dostal se i do vězení, ale teď je prý už jiný a změnil se. Snažíme se na to dívat pozitivně, snažíme se věřit, že ten pán je v pohodě. Ale od ostatních se dovídáme, že tomu je jinak, snažíme se z drbů nedělat pravdu. Ale dost nás to trápí. A teď se snažíme řešit co se děje malé, proč je taková. Přítel volal do školky - jenže tam pracuje rodinná známá od maminky holčičky a 5 minut po tom co tam volal, jestli je malá OK, jestli není takhle vystresovaná i tam jsme se dozvěděli, že to hned volali mamince, takže přítel to ještě schytal. Napadl nás psycholog, aby tam malá zašla, aby se to nějak posunulo, protože fakt nevíme, jenže maminka holčičky řekla, že ji tím nebude stresovat. Je možnost ji tam vzít, aniž by o tom maminka věděla? Když ji tam vezme otec? Holky fakt to chceme řešit v poklidu, ale fakt už nevíme. Sama jsem máma, mám malé dítě a kdyby mě exmanžel zavolal, že se u něj mé dítě trápí, řešila bych to, tak jak jsme to řešili vždy, nedokázala bych úplně nést dobře, že mé dítě někde pláče a je nešťastný a tohle mě strašně užírá. Že malá treperenda v sobě něco dusí a nemůžeme s tím nic dělat, protože maminka řekne „že je vše naprosto ok“. Tak co teď? Co byste dělali vy?

Velmi citlivé, prosím anonym.

 • Citovat
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23908
10.11.20 10:25

Co to zkusit přes pediatra? Říct o co jde a pak by neměl být problém nechat dítě vyšetřit, když to nařídí lékař.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2101
10.11.20 10:26

Dcera mého ex byla taky vždycky viditelně ve větším stresu, když se jim doma zrovna změnil tatínek a byl na ni nějak hnusný a taky nikdy nechtěla nic říct a matka tvrdila, že se nic neděje. Takže myslím, že doma se určitě něco děje. Na dětského psychologa by to dle mého bylo, ale jestli to jde bez souhlasu matky bohužel nevím :nevim:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
7675
10.11.20 10:27

Ty řeči o únavě a pod. jsou dle mého soudu odposlouchané od dospělého.
Psycholog by snad mohl rozpoznat příčinu chování u holčičky.
Asi budete mít dost práce to dát do pořádku. Držím palce

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Ou
14991
10.11.20 11:02

Hele primárně se ozvěte na OSPOD, pokud je to tak jak popisuješ tak to není dobrý. Není to udání - potřebujete se s nima poradit jak dál a je velmi pravděpodobné, že budete potřebovat jejich součinost.

Respektive nejbezpečnější možnost jak to s někým z oboru probrat je rodičovská linka - tam ti to vezmou hned, nebo večer, abyste u toho byli i s mužem. https://www.rodicovskalinka.cz/…volejte-nam/

Rozhodně je nebudete otravovat.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3858
10.11.20 12:34

Tatínek holčičku k dětskému psychologovi vzít může, ale je třeba počítat s tím, že maminka se to určitě dozví - protože psycholog bude chtít mluvit i s ní.
Dětské potíže jsou odrazem problémů dospělého světa a řešení často leží v tom dospěláckém světě. Je potřeba řešit, resp. „spravovat“ celý systém, ne jen to dítě - to dítě není „porouchané“ samo od sebe. Trochu se bojím, že když maminka nebude spolupracovat nebo bude naopak zarytě tvrdit, jak je všechno v pořádku a u nich doma je všechno cajk, tak se toho moc nezmění. Tohle jsou vždycky hrozně smutné případy… :-(
Držím palce, snad se vám podaří dojít k nějakému úspěchu.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2763
10.11.20 13:01

Tak si holku nechte dele. Treba tyden doma, treba zacne mluvit co se u nich opravdu deje a proc ma strach. A k psychologovi bych ji urcite vzala byt na miste toho taty. At si matka rika co chce.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
32891
10.11.20 13:03
@Micaella22 píše:
Tak si holku nechte dele. Treba tyden doma, treba zacne mluvit co se u nich opravdu deje a proc ma strach. A k psychologovi bych ji urcite vzala byt na miste toho taty. At si matka rika co chce.

Pokud mají péči určenou soudem, nemohou si ji nechat déle.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
10.11.20 14:45

Doporučuji vzít nejdříve k psychologovi, až poté případně řešit s OSPOD.
OSPOD má tendence matky chránit, a OSPOD vám, teda otci dítěte nikterak nepomůže.
Nejdříve mějte k dispozici nějakou zprávu od psychologa, klidně si anonymně nechte na TOM konkrétním OSPODu poradit, jakého psychologa by doporučili.
Pokud to bude jejich psycholog, bude se Vám s nima následně lépe jednat.

Pokud se dítě tohoto věku chová jak píšete, tak se určitě jedná o nějaký větší a déle trvající stres v domácnosti. Řešení se dají najít, ale pokud matka nebude spolupracovat, tak to bude fakt náročné pro všechny zůčastněné, aby se z toho nezbláznili.

 • Citovat
 • Nahlásit
32891
10.11.20 15:00

Enkopreza nemá jen stresové příčiny. Dítě může být jednoduše nemocné. Šla bych na to nejprve přes pediatra. Otec je taky rodič, může se na něj obrátit. I psycholog bude chtít vědět, zda pediatr vyloučil zdravotní příčinu obtíží. Někdy se stává, že se dítě začne počůrávat nebo pokakavat ve věku, kdy už dávno udrzovalo čistotu. Je to vývojové období.

A klidně bych věřila tomu že u dítěte, které střídá domácnosti, to žádnou zjevnou příčinu mít nemusí.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
157
10.11.20 19:31
@Ou píše:
Hele primárně se ozvěte na OSPOD, pokud je to tak jak popisuješ tak to není dobrý. Není to udání - potřebujete se s nima poradit jak dál a je velmi pravděpodobné, že budete potřebovat jejich součinost.

Respektive nejbezpečnější možnost jak to s někým z oboru probrat je rodičovská linka - tam ti to vezmou hned, nebo večer, abyste u toho byli i s mužem. https://www.rodicovskalinka.cz/…volejte-nam/

Rozhodně je nebudete otravovat.

Jak někdo říkal, tak nejdřív ta anonymní linka, tam dají první info, až poté OSPOD (kdyby byla tendence chránit matku).
Také se obávám, že tohle chování holčičky nevěští nic dobrého. (Raději si ani nechci představit, co holčičce může dělat to hov.do, kterým se nechá ojebáv. t její matka. Jak admine, tuhle nestvůru nazvat? Tak jsem tedy jedno písmeno nahradila tečkou.)
Samozřejmě pak IHNED policie a návrh na převzetí holčičky do výhradní péče otci.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat