7 let - samostatnost

2169
1.9.21 19:30

7 let - samostatnost

Zajímalo by mě, jak to máte se svými dětmi.
Chodí samy do školy? S kamarády ven? Do malého obchodu? Bývají chvíli samy doma? Apod.
Moje dcera nastoupila do 2.tridy. Už v první chtěla chodit sama do školy a odpoledne z družiny. Nemáme to daleko, cca 5 minut, musí přejít jednu silnici. Některé kamarádky a kolegyně v práci na mě valily oči, že ji pustím..
Ven samotnou s kamarády ji nepustím, protože by nebyli před naším panelákem.
Byla o prázdninách na příměstském táboře, zvládla sama i ty výlety v rámci tábora. Opět někteří rodiče v okolí na mě hleděly, že tak malé dítě dávám na tábor. Někdy si fakt už přijdu jak krkavčí matka, ale chodím do práce a prostě když sama chce, přijde mi divné ji vodit za ruku jak do školky…
Jak to mají vaše děti plus mínus 7 let?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1.9.21 19:42

Syn, 9 let…chtěl by chodit sám ze školy, ale bojí se. Respektuju to. Dcera, té bude 6, chodí ještě do MŠ a dnes mě přemlouvala, že by chtěla chodit ze školky sama :mrgreen: A věřím, že by došla v pořádku. :mrgreen:

Syn zůstával doma sám, když jsem šla pro dceru do MŠ, do obchodu apod., ale podotýkám, že obchod mám 3 minuty a MŠ 10 min chůze.

Záleží, na co se dcera cítí, co jsi ochotná riskovat a zda to skutečně zvládne. Kamarádky dcera je v tomto opravdu hodně napřed (my asi dost pozadu), ale nenutím ho…až bude chtít, půjde sám. Lepší, než ho nutit.

Dost často, když jdeme ze školy, jde syn napřed a sleduji, jak se rozhlíží…a je teda pintlich. Horší by bylo, kdyby šel s kamarády, silnice nesilnice… :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24548
1.9.21 19:43

Syn má 6 a půl, letos prvňák, sám nechodí do/ze školy, ale máme to dál a přes několik silnic, plus jsem na mateřské, takže není problém ho doprovodit. Ven sám nechodí, aspoň ne u nás, v nejblizsim okolí nemá kamarády a dal bych nepustila, bydlíme poblíž centra, všude dost lidí, frekventované silnice, velká koncentrace MHD apod a syn je celkem splašený, třeba u babičky na vsi má kamarády v ulici a projede tam jedno auto za den, takže tam si běhá, ale každý tam zná každého. Sám chvíli občas doma vydrží, to si pustí telku a vím, že nic neprovede. Na tábor by čas moc neměl, většinou si ho přes léto rozeberou babičky, že ho sotva vidím. Příští rok uvidím jak moc v té škole vyzraje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52387
1.9.21 19:45

V 7 letech chodil kluk po škole ven s kamarády. Měl určený čas, kdy musel být doma.
Do školy a ze školy sám chodit nesměl (pravidla školy to neumožňovala). Ale kdyby to šlo, tak by chodil sám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2169
1.9.21 19:51

Já bych ji právě ráda do té školy vodila. Není to pro mě těch 5 minut rozhodujících. Ale ona je pak vyloženě na mě hnusná. Co jsem zpozorovala tak i z družiny z její třídy chodí dost dětí samo - viděla jsem párkrát jak se v hloučku loučili. Ale jak říkám, dost lidí na mě zas pak hledí. Jsem z toho rozpolcená, co je vlastně dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1868
1.9.21 19:56

Dcera cca od 8 let jezdi sama mhd do skoly, chodi sama ven-vi kam muze a kam ne, vi, kterym mistum se vyhybat. Chodi i sama do supermarketu pres velkou, hlavni viceproudovku. Ke kamaradum si tez zajde bez doprovodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24548

@Renaku tak záleží odkud jste, někde na klidné vsi bych ji pustila spíš, než v centru velkého města :nevim: případně ji nechat jít, dát jí hodinky s GPS, sledovat ji jestli došla apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2169

@Kazimíra Olejovka no a to je právě to, že pak vidím někoho vodit třeťáka apod. a začne to ve mě hlodat..
Asi nezbývá než brát, že fakt každé dítě je jiné :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2169
1.9.21 19:58

@kalie tohle mě trochu uklidnilo :mrgreen:

Bydlíme ve městě, v klidné části, cesty jen dvouproudové v okolí. Ale nemám odvahu ji pustit třeba samotnou do obchodu atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13674
1.9.21 20:07

Chodí sama ze skoly, byla na příměstskem tabore, venku muže byt sama pouze v rámci nasi ulice, doma saba nebyva jsem na MD.
Dobre je to co vyhovuje vam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4655
1.9.21 20:09

Skola a chozeni ven je asi hodne zavisla na tom, jak je to daleko a kde clovek bydli. Ja mam holky ve 4. tride, do skoly a ze skoly musi pres frekventovanou silnici kde buhviproc obcas (vetsinou rano) auta nerespektuji cervenou a prechod :roll: tak jdu rano s nima - zajdu si do obchodu a mam klid, ze dorazi do skoly ok. Ale kdyz je potreba, chodi cca rok samy.
Doma byvaji samy ted uz normalne jak je potreba, postupne jsme je nechavali asi od konce prvni tridy.
Ale nerozumim tomu s primestskym taborem - moje holky byly poprve na primestaku, kdyz mladsi byly necele 4 roky, po prvni tride byly poprve na pobytovem - sice na malinkem (venovali tam tem malym hodne individualni pozoronosti) a na tyden, ale zvladly to v pohode. Primestaky jsou vzdy urcene pro nejaky vek, pro prtata je to jako skolka :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4655
1.9.21 20:13

Jeste doplnim - az ke skole jsem holky vodila ale jen cca do poloviny prvni tridy - pak uz jen k te silnici, pak je to jeste cca 5 minut cesty

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1868
1.9.21 20:15

@Renaku my jsme taky z vetsiho mesta a deti v tomto veku chodi samy ven nebo do skoly uplne bezne. Spis je pomerne rarita, kdyz rodic takto stare dite doprovazi. Dite musi ziskavat nejakou samostatnost, postupne. Ja videla, ze dcera na to ma, ona sama taky chtela, ale zariven mela obavy, tak jsem ji proste podporila, byt sama jsem taky byla nervozni, treba z jizdy MHD. Ale zvladla to poprve podruhe a behem mesice se to stalo naprostou samozrejmosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2143
1.9.21 20:17

Od první třídy sama chodí do školy i domů, když mi vyjde ranní směna, tak ji vzbudim, obleču, pustim pohádku a cca 40 min je doma než vyrazí - má teda u sebe telefon pro všechny případy, ale zvládá to úplně s přehledem. S kamarádama venku taky lítá bez dozoru, ale jsme na okraji města, nikde v centru, když potřebuju nakoupit a ji se nechce, počká doma… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76
1.9.21 20:18

Syn čerstvě 8 let chodí ze školy sám, jde asi 5 minut po chodníku a potom přechází parkoviště, kde dobře vidí. Takto chodí v jeho třídě už většina. Letos byl na příměstském táboře poprvé. Do obchodu zatím nechodí. Vedle nás bydli jeho spolužák a ten je celé odpoledne venku s klukama, ale je to ve vnitrobloku na hřišti, kde na něj maminka vidí. Hodně záleží, kde bydlíte, kde je škola atd. Já bych syna mimo toto hřiště ještě nepustila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat