ADHD na VŠ?

227
5.3.21 21:06

ADHD na VŠ?

Má někdo zkušenosti s ADHD a studiem na VŠ?
Já mám z pozice pedagoga pocit, že čím dál tím víc lidí se ohání různými „diagnózami“, aby měli lehčí studium nebo spíš lezou na VŠ posilněni nějakým pocitem vyjímečnosti. Opět mě zaskočila studentka, která po první přednášce napíše, že má ADHD a chápe pomaleji než spolužáci a že by potřebovala konzultaci. Ještě to napsala takovým způsobem… „neměla jsem náladu sledovat přednášku“, „po půl hodině se mi chtělo spát“ a spoustu dalších výrazů, které se pro komunikaci s pedagogem nehodí. A není první, která se za posledních pár let takto chová a tentokrát to asi utnu v začátku, nebo mi bude volat každou chvíli.

VŠ pedagové nemájí ve skutečnosti žádné pedagogické vzdělání, takže trochu tápu, jak se k tomu postavit, zda je toto nový trend.
Má to být, že když má někdo „diagnózu“,tak propluje VŠ na základě toho, že otravuje na konzultacích každý týden, až se ho někteří zbaví tím, že mu zkoušku „dají“? U některých individuí mi to příjde, jinak nechápu, kde se berou ve vyšším ročníku. Měla bych jim chuť říct, že mě jejich snížené předpoklady pro studium mrzí, ale to je život…
Za chvíli někdo přijde s papírem, že má podprůměrné IQ a ať mu celou látku vysvětlím polopatě? Kde to má hranici?
Nejsme odpůrce inkluze na nižších vzdělávacích stupních, ale na VŠ snad už každý právo nemá…
Já se samozžejmě poptám na patřičných místech na fakultě, ale obecně by mě zajímalo, zda má někdo osobní zkušenosti i třeba jako student(ka).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14224
5.3.21 21:13

@beata84 Asi budu ukamenovana, ale kdo nezvlada studium na VS bez vyhod a bez vyjimek, nema tam co delat :nevim:
Vyjimkou jsou studenti s fyzickym postizenim, treba nedoslychavi nebo nevidomi. Tam ten individualni pristup je nezbytny :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 21:13

Pokud máte na fakultě nějaké centrum které pomáhá znevýhodněným studentům tak bych ji tam odkázala. Plus bych připsala jasná pravidla konzultací, třeba jedna měsíčně. A přes to prostě nejede vlak. Máš taky svoje možnosti. Její vyjadřování bych ignorovala, ale přijde mi teda extrémně mimo. Pokud chceš klidně bych na to poukázala, že je na půdě vysoké školy a je od ní vyžadováno příslušné chování a vyjadřování. Nám to na VŠ říkali celý první ročník.

• Citovat
  • Nahlásit
227
5.3.21 21:16

@cecetka No, já si to taky myslím, dík. Dokážu pochopit trémisty, na těch to poznám a dám třeba šanci navíc. Ale když mi někdo řekne, že se neumí soustředit a ještě takovým způsobem… Podle mě jsou poslední dobou nějak zvyklí ze střední, že mají spoustu výhod a neumí se jich vzdát. V práci je taky nebudou platit za nesoustředění se…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6796
5.3.21 21:18
@cecetka píše:
@beata84 Asi budu ukamenovana, ale kdo nezvlada studium na VS bez vyhod a bez vyjimek, nema tam co delat :nevim:
Vyjimkou jsou studenti s fyzickym postizenim, treba nedoslychavi nebo nevidomi. Tam ten individualni pristup je nezbytny :think:

Už je toho moc. Za chvíli budou chtít úlevy na každý prd nebo důchod na ADHD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1059
5.3.21 21:19

8o 8o 8o Za nás (a to je pár let, žádná dávná historie) stačilo vyučujícímu napsat špatně titul v oslovení a přišel takový stěr, že sis to příště sakra rozmyslela, co píšeš. Nemluvě o gramatice a stylistice mailů. Přijít na zkoušku v riflích, sice tě nevyhodí, ale dají ti to tak sežrat, že si to opět příště velmi dobře rozmyslíš. Myslím, že takhle se na to jde na VŠ. Ne nějakými kázeňskymi postihy, ale aby se dotyčný chtěl studem zahrabat pod zem. A že by za tohle měl, je dost zjevné. Věřím, že některé vyučující by se nebály pak dotyčnou i před celým seminářem „nenápadně“ popsat a jmenovat, aby jí udělaly řádnou ostudu. Takové chování nemá ve veřejném prostoru co dělat, ať už je to VŠ, práce nebo žádost o dávku. A nikdo se tu nebaví o nějaké nemoci. Ale o vulgaritě toho podání - „tak se tady že mě všichni po💩…, já mám ADHD.“ :roll:

Příspěvek upraven 05.03.21 v 21:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6796
5.3.21 21:19
@beata84 píše:
@cecetka No, já si to taky myslím, dík. Dokážu pochopit trémisty, na těch to poznám a dám třeba šanci navíc. Ale když mi někdo řekne, že se neumí soustředit a ještě takovým způsobem… Podle mě jsou poslední dobou nějak zvyklí ze střední, že mají spoustu výhod a neumí se jich vzdát. V práci je taky nebudou platit za nesoustředění se…

Za chvíli budou chtít důchod na ADHD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
227
5.3.21 21:22
@Anonymní píše:
Pokud máte na fakultě nějaké centrum které pomáhá znevýhodněným studentům tak bych ji tam odkázala. Plus bych připsala jasná pravidla konzultací, třeba jedna měsíčně. A přes to prostě nejede vlak. Máš taky svoje možnosti. Její vyjadřování bych ignorovala, ale přijde mi teda extrémně mimo. Pokud chceš klidně bych na to poukázala, že je na půdě vysoké školy a je od ní vyžadováno příslušné chování a vyjadřování. Nám to na VŠ říkali celý první ročník.

Ano, obvykle, když je nějaký „případ“, tak dostanu předem mail od koordinátora: „stundet ten a ten z vaší skupiny je autista, nedoslýchavý, atd…“ ale tato mi napsala sama a přijde mi jako pěkný exot z toho vyjadřování :)
Já byla vždycky celkem mírná, ale teď jsem zpátky na častečný úvazek z mateřské a nemám na blbiny čas. Navím když nejsou jesle, že? Zas bechci ublížt, tak třeba se někdo ozve z té druhé strany, že problém má a něco mu pomohlo smysluplně dostudovat.
Za mě jinak vyhozený čas na všech stranách. Ať ti lidé dělají něco, na co mají…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
227
5.3.21 21:33

@prejeta_zaba Hele, u nás se na oblečení moc nekouká, a pokud zapomenou titul, mi také nevadí. Tak půlka ho používá. Jen jeden student za mnou „pálil“ a osloval mě „slečno“ + příjmění (taky exot pro chocholouška :roll: ) Tak pro toho jsem byla jedině a pouze paní doktorka. Jinak mi to fakt nevadí. Nevyžaduju striktně formality, ale taky mám nějaké hranice, „kámoška na chat nejsem“ :)

Pamatuju si týpka, co studoval už druhou VŠ - byl ing. Přitom to byl prý těžký schizofrenik pod léky. Studoval proto, že se mu nevyplatilo chodit do práce a v invalidním se nudil (sám mi to tak nějak řekl). Ale podle mě neměl právo ani na to ing, protože neměl základní znalosti :roll: ani nevím, kam to dotáhl u nás, ale toto už mi přišlo hodně přes čáru. Ale asi nidko neměl to srdce mu říct, že plýtvá časem osatních. Psychiatr ho prý podporoval, takže studium jako terapie…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 21:35

Já mám ADHD v dospělosti a měla jsem ho i na VŠ. Beru léky a budu je asi brát celoživotně. Já jsem teda nepochopila na co se ptáš, ale potkat bych tě jako pedagoga na VŠ nechtěla. Žádné výhody jsem neměla ani nechtěla. Dokončit školu mi pomohla hlavně terapie a empatie, pochopení a víra ve mě mojí terapeutky. Jen blízcí vědí, co m někdy stojí běžné životní úkony. V období zhoršení ani nevyjdu z bytu a logicky pak mám PN jako kdyby mě doma poutala angína. Moc nechápu, co tě na ADHD tak dráždí.

• Citovat
  • Nahlásit
5536
5.3.21 21:36
@cecetka píše:
Vyjimkou jsou studenti s fyzickym postizenim, treba nedoslychavi nebo nevidomi. Tam ten individualni pristup je nezbytny :think:

S námi se taky nikdo ne.sral. A to v mém roce na mou FF fakultu brali každého desátého a ani tak ne všichni školu úspěšně dokončili.
Určitě nesnižovat požadavky, to je cesta do pekla. :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14224
5.3.21 21:37
@Anonymní píše:
Já mám ADHD v dospělosti a měla jsem ho i na VŠ. Beru léky a budu je asi brát celoživotně. Já jsem teda nepochopila na co se ptáš, ale potkat bych tě jako pedagoga na VŠ nechtěla. Žádné výhody jsem neměla ani nechtěla. Dokončit školu mi pomohla hlavně terapie a empatie, pochopení a víra ve mě mojí terapeutky. Jen blízcí vědí, co m někdy stojí běžné životní úkony. V období zhoršení ani nevyjdu z bytu a logicky pak mám PN jako kdyby mě doma poutala angína. Moc nechápu, co tě na ADHD tak dráždí.

Myslim, ze ne na ADHD nebo nejakych dys, ale na zpusobu chovani a vyjadrovani dotycnych :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46873
5.3.21 21:40

@beata84 na vs toto resit nemusis, navic ty vymluvy s adhd nemaji nic spolecneho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3324
5.3.21 21:45

Jestli na to nemá, tak na to prostě nemá. To je jako kdyby šel vozíčkář na fakultu tělovýchovy a sportu a chtěl po nich úlevy. Pokud ke studiu nemám předpoklady, tak se s tím buď poperu nebo smůla :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.3.21 21:46

Základy slušného chování by měla mít ale slečna i přes ADHD již zvládnuté, ne?
Pokud nechceš poskytovat podporu jen tak, kontaktovala bych vaše centrum pro podporu studentů se specifickými potřebami, jestli vůbec je v systému, tj. požádala o podporu, doložila uznatelný doklad o spec. potřebách a má udělanou funkční diagnostiku dopadu své poruchy, a od toho bych se odpíchla.
V době mého studia tato centra neexistovala nebo teprve začínala; potřebovala jsem podporu kvůli zrakové vadě, hlavně zvětšování a skeny materiálů - vypadalo to tak, že jsem slušně poprosila, dohodla jsem s vyučujícím časové okno, kdy byl ochoten podklady zapůjčit (i elektronická komunikace tehdy byla v plenkách, až na jednoho všichni jeli čistě v papíru), oskenovala a zvětšila, s poděkováním materiály v pořádku vrátila. Zdaleka ne každý mi vyhověl - ale takový je prostě život. I práci mám dnes tam, kde řeší výstupy, ne v jaké velikosti písma pracuju.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat