Poradna pro neplodnost, reprodukční medicínu a genetiku
MUDr. Kateřina Veselá Ph.D.
@Danny001 píše:
Ahoj holky, můžu se k vám přidat? Za týden máme první schůzku kvůli adopci na úřadě. Jsme už starší - já letos 39 a přítel 53. Manželé nejsme, ale pokud bude nutné tak se vezmeme. Ale nevím na jak staré dítě máme šanci? Co nás čeká na té první schůzce?
to, že nejste manželé, by neměl být problém. S námi bylo na přípravných kurzech několik párů, kteří jimi také nebyli. A věk dítěte?? V souvislosti s osvojením se vždy hovoří o přiměřeném věkovém rozdílu mezi dítětem a jeho rodiči. Co ovšem tato formulace znamená v „lidštině“ ti nikdo neřekne. Vzhledem k tomu, že dnes rodí i ženy přes čtyřicet, můj osobní dojem je, že vše se věkově posouvá. Ale pozor!! Na úřadu tímhle nelze argumentovat, protože osvojení je něco jiného než biologické rodičovství. Proč?? To ti nikdo nevysvětlí. I když po osvojení nezrušitelném se faktickým rodičem stáváte se všemi právy a povinnostmi.
Takže na dotaz věku dítěte je těžké odpovědět. Podle lektorek z přípravných kurzů ti nikdo nesmí nic nařizovat ani zakazovat, z toho vyplývá, že by jsi měla mít právo o věku dítěte rozhodnout sama. Ale i to je dost relativní. Tvůj partner je trošku starší, mohou vám nabízet pěstounku. U tebe problém není, v době kdy jsme s adopcí začínali my, tak mi bylo skoro 38.
Pokud myslíš první schůzku na OSPODu, tak vás nečeká nic strašného. Pracovnice vás seznámí s průběhem celého řízení osvojení, popovídá si s vámi, a pokud se rozhodnete, že „do toho jdete“, tak vás vybaví celou horou dotazníků.
@Sojce01 Děkuji za odpověď. Telefonovala jsem na Krajský úřad v Liberci a tam mi dali kontakt na Městský úřad na nějakou sociální pracovnici. Asi to je to OSPOD
S ní jsem právě domluvená na tu schůzku. A nevíš pokud bych v době čekání na adopci otěhotněla a porodila vlastní dítě, tak jestli žádost o adopci zruší? Já bych si klině nechala obě děti vlastní i to adoptované ![]()
@Danny001 Na to by se tě mohla ta pracovnice zeptat. Nás se na to ptala. Já jsem řekla, že bych to uvážila podle věku obou dětí. Ale vnitřně cítím, že pokud bych měla vlastní dítě, adoptovat bych už asi nechtěla. Manžel by chtěl i tak.
@Izzz Jéé ahoj
já si to umím představit mít obě děti. Budu ráda když se mi povede vlastní, ale pokud by byla rozjetá adopce, tak bych mi bylo líto nedat nějakému dítěti šanci. Ale třeba to nepůjde nevím. ![]()
@Danny001 půjde, problém v tom není. Ale když se ti narodí mimino, tak ti daj podle mě starší. Pokud budeš mít vlastní 4 letý, daj ti třeba 2letý. Ale praxi neznám. Možná se sejdem na kurzech
Psychotesty maj bejt někdy na jaře.
Ahoj, taky se chystáme odnést zádost o adopci na OSPOD v liberci, první schůzku se soc.prac. na urade mame za sebou. do konce mesice chceme žádost podat. třeba se s nekterou z vas potkáme na kursech, jste nektera z liberce?
Ahoj, taky se chystáme odnést zádost o adopci na OSPOD v liberci, první schůzku se soc.prac. na urade mame za sebou. do konce mesice chceme žádost podat. třeba se s nekterou z vas potkáme na kursech, jste nektera z liberce?
@filija Ahoj já jsem z Liberce a na první schůzku jdeme za týden ![]()
Ahojte, je tu někdo ze Zlínského kraje? Ráda bych si popovídala jak to konkrétně chodí u nás, a co čekat atd.
Jsme uplně na začátku, teprve jsme absolvovali první schůzku na soc. odboru.
Ahojky chtěla bych se zeptat po přečtení dikuze mi vrtá hlavou jedna věc píšete, že na žádost o adopci musíte mít potvrzení z gyndy předpokládám, že to je hlavně kvůli tomu proč nemůžete mít vlastní miminko, ale co když ten důvod není gynekologický, je to z důvodu jiné nemoci musíte mít stejně výpis z gyndy?
Potvrzuje gynekolog a obvoďák. Já nemám nikde psáno, že nemůžu mít děti. Mít je můžu.
A je tam místo na „potvrzení“ i od jiných specialistů. Akorát gynekolog se k tomu vyjádřit musí (LB kraj)