Akutní dotaz - rodičák

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PikoloVai
Nováček 1 příspěvek 31.10.18 10:32
Akutni dotaz

Preju pekny den, procitala jsem uz spoustu diskuzi a clanku ale porad tomu nerozumim. Samozrejme planuju jit na OSSZ ale neda mi jeste tedka spat tolik veci snad mi nekdo poradi i kdyz si asi rekne ze to jsou hloupe dotazy. No mimco jsme neplanovali nybrz jsem ve 22 tt. V praci jsem mela posledni dva mesice zkraceny uvazek s ukoncenim k poslednimu zari a od rijna sem nastoupila na nemocenskou.. No firma mi teda vyjde vstric s tim ze mi dodatkem prodlouzi smlouvu do konce roku abych mela narok na nemocenskou(a to kdybych nepozadala o kopii smlouvy ani to nevim, i kdyz moje chyba mela jsem si to hlidat) no druha stranka veci a ma prvni otazka nemocenska mi prijde normalne uz v listopadu za rijen nebo to se musi nejdrive doresit s tou smlouvou? Odpracovanych 270 dni mam takze predpokladam ze snad budu mit narok i na materskou i na rodicovskou doufam.. S manzelem jsme ale uz i resili otazku ze bychom uz teda chteli dve deti(kdyz uz se „povedlo“ to prvni :D) ale radi bychom aby meli mezi sebou tak dva roky rozdil ale tim padem uz bych nemela narok na materskou ani rodicak? Nebo jen nejaky minimalni? A kdyz bych nestihla vycerpat rodicak a uz treba byla tehotna nekde jsem cetla ze to jde zvysit pres plat manzela coz absolutne nechapu :( vim zw to jsou kalkulace ale proc bychom meli nechavat penize statu.. Myslite ze mi se vsim poradi na urade nebo me poslou nekam? Nejsem typ co by byl neodbytny a kdyz je nekdo na me protivny jdu radsi pryc ???????? dekuju moc za vsechny rady

Reakce:

Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 5601 příspěvků 31.10.18 10:40

Na rodicak máš nárok s každým dítětem, když zjistiš že jsi znovu těhotná tak pudes na pracak a necháš si rodicak navysit třeba do termínu porodu. Záleží jak moc si ho budeš moct zvýšit, jak rychle otehotníš, je možné že část peněz státu propadne a na druhé dítě hned po porodu začneš čerpat druhý, zas ve stejné výši.

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1124 příspěvků 31.10.18 10:42

odborník nejsem, takže nezaručené informace… pokud máš smlouvu na dobu určitou a bude ti končit, tak nebudeš mít nárok na mateřskou na druhé dítě a nastoupíš pak rovnou na rodičovskou.. můžeš si pak ale měnit rodičák, pokud bude manžel zaměstnaný (taky musí mít dostatek odpracovaných dní), měníš si pak délku rodičáku a tím i jeho výši - čím vyšší chceš, tím kratší dobu budeš doma, je daná celková částka, kterou ti stát dá a ta se rozpočítá do zvolené délky… pokud jde o nemocenskou, tak nemám tušení, ale řekla bych, že by ti měli snad normálně poslat další měsíc, když ti prodloužili smlouvu, ne?

Barčítko
Povídálka 36 příspěvků 31.10.18 10:44

Pokud jsi od října na nemocenské, měla by ti přijít už za říjen. Pokud máš odpracovaných 270 dní, tedy zaplacené nemocenské pojištění za tuto dobu, máš nárok na mateřskou, na rodičovský příspěvek má nárok každý, takže na ten taky. ;) No a jestli se nepletu, tak pokud by ti druhá mateřská navazovala na první rodičovskou, máš na ní nárok a počítá se stejně jako ta první. No a co se týče zvýšení rodičovského příspěvku, to můžeš udělat jednou za tři měsíce, ale můžeš to navýšit jen tak, aby to nepřesáhlo, myslím, 70% denního vyměřovacího základu, který se počítá z tvého hrubého platu. Takže jestli má manžel vyšší plat, můžeš díky tomu brát i vyšší částku ;) Doufám, že je to srozumitelné :mrgreen:

lupilka.cz
Ukecaná baba ;) 1545 příspěvků 31.10.18 13:15
@Barčítko píše:
Pokud jsi od října na nemocenské, měla by ti přijít už za říjen. Pokud máš odpracovaných 270 dní, tedy zaplacené nemocenské pojištění za tuto dobu, máš nárok na mateřskou, na rodičovský příspěvek má nárok každý, takže na ten taky. ;) No a jestli se nepletu, tak pokud by ti druhá mateřská navazovala na první rodičovskou, máš na ní nárok a počítá se stejně jako ta první. No a co se týče zvýšení rodičovského příspěvku, to můžeš udělat jednou za tři měsíce, ale můžeš to navýšit jen tak, aby to nepřesáhlo, myslím, 70% denního vyměřovacího základu, který se počítá z tvého hrubého platu. Takže jestli má manžel vyšší plat, můžeš díky tomu brát i vyšší částku ;) Doufám, že je to srozumitelné :mrgreen:

u pracovní doby na dobu určitou, nebude mít nárok na druhou mateřskou, I kdyby se site narodilo do 4 let věku prvního. To platí jen u práce na dobu neurčitou, zs pokud se dítě narodí do 4 let věku, pak má mateřská stejnou výši.

Barčítko
Povídálka 36 příspěvků 31.10.18 15:06

@lupilka.cz Pardon, to je pravda :palec:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Řepka útočí na Erbovou: Plánovala mě zničit, z mojí smrti by měla zvrácenou radost!

Už 20. listopadu vyjde v pořadí čtvrtá kniha bývalého fotbalisty Tomáše... číst dále >

Daisy Lee chce větší prsa a rty. „Máma zůstává v nemocnici,“ vzkázala mimochodem

Je to už několik dní, co bývalou přední příbramskou političku Alenu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V... číst dále >