Akvárium začátečník

• Fotoalbum (2)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
907
24.11.19 21:59

Akvárium začátečník

Zdravím, chceme k Vánocům pro dceru pořídit akvárko a s tím že jsme začátečnící bych chtěla poradit jak začít. Máte vybráno akvárium set 112 l. Viz odkaz. Je kvalitní i s vybavením? Cena je velmi příznivá. Ráda bych rady ohledně rostlin, ty chceme živé, písku a rybiček. Nejraději kdyby někdo poradil dobrou akvaristiku v Plzni, kde profesionálně poradí se vším, mile a ochotně. A mají pěkný výběr rybiček apod. Četla jsem už něco o tom, že akvárko se musí zajet, s tím také potřebuji rady jak na to aby bylo akvárium připraveno pro rybky. :)..Snad jsem na nic nezapoměla, kdyžtak se doptám, možná by bolfa i nějaká super kniha. Moc všem děkuji za rady :)

https://www.raj-akvaristiky.cz/…a-112-l.html

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6175
24.11.19 22:06

Napíšu ti zítra z pc. Je to na dýl :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3692
24.11.19 22:19

Mame doma akvarko asi 11 let. A dopadlo to u nas tak, ze jsme od zivych rostlin davno upustili. To je umeni, jak s nimi akvarko vyladit, aby to fungovalo. Po nekolika letech jsme to vzdali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
77
24.11.19 22:50

Ahoj, zkus pročíst www.rybycky.net je tam plno rad a diskuzí. Jen ty živé rostliny… dělají zbytečně bordel v akvárku :-D :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24690
24.11.19 22:53
@Monira píše:
Ahoj, zkus pročíst www.rybycky.net je tam plno rad a diskuzí. Jen ty živé rostliny… dělají zbytečně bordel v akvárku :-D :-D

rybicky.net :roll:
Rostliny jsou důležité… Ne v každém akvárku poroste každá kytka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19088
24.11.19 23:35

Rostliny jsou nejlepší přímo z pěstírny (hledej na netu, co máte poblíž), rozhodně ne z akvaristiky. Rybičky nejlíp pro začátek paví očka od někoho, komu se doma přemnožili.

Mám doma akvárko asi 15 let, zarostlé rostlinami, paví očka, pořád ten stejný set (60 litrů) a pořád drží.
Hodně mi pomohlo si na začátku načíst knížky o akvaristice, vyber cokoliv od českého autora (ne překlad). Pomůže to pochopit ty principy. Z poloviny je to „malý chemik“ ;-). Jakmile pochopíš, o čem to je, pak už to není moc těžké.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1875
24.11.19 23:51

Návodu na netu najdeš spoustu, doporučuji např. tento https://www.rataj-spk.cz/…ame-akvarium Rostliny rozhodně živé!! Než tam dáte rybky, alespoň dva týdny nechte akvárko zajet. Super jsou ty bakterie co se dají přidat do akvária a urychlí to zajetí filtru. Dřív jsem mívala ricni jemný písek, je tedy světlý, což není úplně vhodné, ale kytky v něm rostly krásně, to je polovina úspěchu. Druhá dobré světlo a můžete přihnojovat CO2

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
101
25.11.19 05:10

Ahoj, máme akvarko asi 5 let (115 l). Osobně se mi set docela líbí, pro začátečníka. Rostlinny rozhodně živé, ideal co rychle rostou a nepotřebují příliš světla, které vám budou poskytovat úkryt a odebírat nadbytečné látky z vody..velmi doporucuji již zmíněný Rataj, mají velký výběr všeho, najdete dobré typy. Rostliny např. Cryptocoryne, Echinodorus, Limnophila. Zabehnout znamena že tam hned nešoupnete rybičky, ale nejdříve dáte pisek, vodu, rostliny, zapnete světlo a filtr a necháte třeba 2 týdny.. potom nasadite rybičky.. doporučuji Tetry, Pancéřníčky, šneky, neonky. Taky se mi od Rataje líbil Bactoesex (bakterie), mám s tím dobrou zkušenost na zaběhnutí akvária, ale není to nezbytné :) najdeš určitě spoustu info na rybicky.net a nebo na youtube. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
907
25.11.19 11:43
@MeloryNox
@MeloryNox píše:
Napíšu ti zítra z pc. Je to na dýl :mavam:

Super děkuji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
907
25.11.19 11:44
@Pipet
@Pipet píše:
rybicky.net :roll:
Rostliny jsou důležité… Ne v každém akvárku poroste každá kytka.

Chceme určitě živé, vytvářejí potřebné živiny a zatím budeme koukat po nějakých začátečníckých. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
907
25.11.19 11:46
@Lucie_Sx
@Lucie_Sx píše:
Rostliny jsou nejlepší přímo z pěstírny (hledej na netu, co máte poblíž), rozhodně ne z akvaristiky. Rybičky nejlíp pro začátek paví očka od někoho, komu se doma přemnožili.Mám doma akvárko asi 15 let, zarostlé rostlinami, paví očka, pořád ten stejný set (60 litrů) a pořád drží.
Hodně mi pomohlo si na začátku načíst knížky o akvaristice, vyber cokoliv od českého autora (ne překlad). Pomůže to pochopit ty principy. Z poloviny je to „malý chemik“ ;-). Jakmile pochopíš, o čem to je, pak už to není moc těžké.

Děkuji zkusím jestli mě to něco najde, už jsem přemýšlele, že kytky a rybky do začátku zkuaím poptat na fb akvatistiky. Na začátek jsou prý vhodné živorodky, ale jen pár, nebot hodně kadí :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
907
25.11.19 11:50
@Janee19
@marki111 píše:
Ahoj, máme akvarko asi 5 let (115 l). Osobně se mi set docela líbí, pro začátečníka. Rostlinny rozhodně živé, ideal co rychle rostou a nepotřebují příliš světla, které vám budou poskytovat úkryt a odebírat nadbytečné látky z vody..velmi doporucuji již zmíněný Rataj, mají velký výběr všeho, najdete dobré typy. Rostliny např. Cryptocoryne, Echinodorus, Limnophila. Zabehnout znamena že tam hned nešoupnete rybičky, ale nejdříve dáte pisek, vodu, rostliny, zapnete světlo a filtr a necháte třeba 2 týdny.. potom nasadite rybičky.. doporučuji Tetry, Pancéřníčky, šneky, neonky. Taky se mi od Rataje líbil Bactoesex (bakterie), mám s tím dobrou zkušenost na zaběhnutí akvária, ale není to nezbytné :) najdeš určitě spoustu info na rybicky.net a nebo na youtube. ;)

@marki111

Budu číst večer, takhle bych neudělala jinou práci :)..Vybereme rostlinky zatím nenáročné a do začátku chceme bez chemie. Šneci se prý hodně rychle množí a pak se jich nedá zbavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
907
25.11.19 11:52
@Janee19
@Janee19 píše:
Návodu na netu najdeš spoustu, doporučuji např. tento https://www.rataj-spk.cz/…ame-akvarium Rostliny rozhodně živé!! Než tam dáte rybky, alespoň dva týdny nechte akvárko zajet. Super jsou ty bakterie co se dají přidat do akvária a urychlí to zajetí filtru. Dřív jsem mívala ricni jemný písek, je tedy světlý, což není úplně vhodné, ale kytky v něm rostly krásně, to je polovina úspěchu. Druhá dobré světlo a můžete přihnojovat CO2

Chceme zčátek bez chemie. Musíme si vybrat kytky a písek, to mě tak netrápí, to se vybere. Ted řeším akvárko, tohle prý kvalitní není, hodně praská, filtr i světlo na nic.

No musím hledat dál abych se vešla okolo 3000.-

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19088
25.11.19 13:12
@Mischa69 píše:
@Janee19

Chceme zčátek bez chemie. Musíme si vybrat kytky a písek, to mě tak netrápí, to se vybere. Ted řeším akvárko, tohle prý kvalitní není, hodně praská, filtr i světlo na nic.

No musím hledat dál abych se vešla okolo 3000.-

Teď jsi mě pobavila :-). Dělat akvaristiku bez chemie je jako počít dítě bez biologie nebo jet na kole bez fyziky :-).
Pokud to vezmu jako „chemie = vědní obor“, tak bez toho akvaristika ani nejde. Tvrdost vody, ph, rozpuštěné minerály, chlor, kontaminace vody, kyslík, oxid uhličitý atd. atd., tohle chce aspoň trochu znát, jak to funguje, jinak se to dobře dělat nedá. Aspoň trochu, jen nahlédnout na ty principy.

Pokud jsi to myslela ale „bez chemie = bez cizorodých chemických přísad“, asi jako jídlo bez chemie, tak to ten CO2 opravdu není, ani podpůrné bakterie, ty jsou naopak dost živé. CO2 = oxid uhličitý, my ho vydechujeme a rostliny ho vdechují, zjednodušeně řečeno. Spousta krásně zarostlých akvárek na fotkách mají CO2, tj. vedle akvárka je taková mašinka, která vyrábí oxid uhličitý, ten se vhání do vody a rostliny z toho pěkně rostou. Ale to už je takový vyšší level. Atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6175
25.11.19 15:43
@Mischa69 píše:
@MeloryNoxSuper děkuji :)

Ahoj,

Velikost - nádrž přes 100 litrů je dobrá volba. Obecně platí čím větší, tím méně starostí.

Substrát - zrnitost 2 - 4 mm max, oblé kamínky, ne ostrý sekaný štěrk. Jestli chceš, aby ti akvárko dobře fungovalo, což zaručí dostatek živých rostlin, tak na substrátu nešetři. Ideální doporučená vrstva substrátu je 5 cm. Můžeš taky použít obyčejný říční štěrk a přidávat hnojivo, dokud nebudou kytky mít živiny od ryb.

Zaběhnutí akva - nechává se tak 3 - 4 týdny, aby se rozmnožily infiltrační bakterie. Jestli máš v okolí někoho, kdo chová ryby, můžeš si odnést vodu, ve které byl vymáchaný filtr. To rapidně u rychlí zaběhnutí.

Začni s nenáročnými rychle rostoucími rostlinami a živorodkami.

Většině lidem akvárko na začátku po nějaké době zezelená od řas. Jak vyroste dostatek kytek, řasy přirozeně ustoupí.

Základní pravidlo: zdravé kytky = zdravé akvárko ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat