Asistentka 3.třda

Anonymní
17.4.21 18:16

Asistentka 3.trida

Dobry den, mam syna ve 3.tride. ma asistentku ve tride i s jednim spoluzakem. Sedi vzadu, aby byla pobliz a v pripade pomoci k nim prisla. Od syna se dozvidam, ze chodi pomahat vsem, co asintenta nemaji. Syn se hlasi a asistentka nejde, pomaha jinemu ditku, co asistenta nema. Ovsem to uz ucitel je v ucivu jinde a syn takto nestiha. Myslela jsem, ze asistentka tam je predevsim od toho, aby pomahala tem co ho maji. Co ma tedy asistentka za praci, nejak se v tom ztracim

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
43
17.4.21 18:18

Obraťte se na ředitele školy, případně třídního učitele. Asistent má být přidělen ke konkrétním dětem. Bohužel to evidentně nefunguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28456
17.4.21 18:24
@Anonymní píše:
Obraťte se na ředitele školy, případně třídního učitele. Asistent má být přidělen ke konkrétním dětem. Bohužel to evidentně nefunguje.

Ne, je to asistent pedagoga. Má dělat to, co určí učitel, nemusí se starat o jediné dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2125
17.4.21 18:26

Je to asistentka pedagoga. Mela by delat to, na co jsou dohodnuty s ucitelem. U nas asistentka cte vsem detem pohadku pokazde, kdyz jdu pro syna, takze se nemuzu zeptat, co syn, kdyz nechci rusit. Kdyz prvni mesice deti ve skolce brecely, tak chovala, kdo potreboval a syn nepotreboval, takze tak. Dela, co je potreba. Chci se na to zeptat v PPP az tam pujdem, ale nepredpokladam, ze by se neco zmenilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5130
17.4.21 18:31
@Anonymní píše:
Dobry den, mam syna ve 3.tride. ma asistentku ve tride i s jednim spoluzakem. Sedi vzadu, aby byla pobliz a v pripade pomoci k nim prisla. Od syna se dozvidam, ze chodi pomahat vsem, co asintenta nemaji. Syn se hlasi a asistentka nejde, pomaha jinemu ditku, co asistenta nema. Ovsem to uz ucitel je v ucivu jinde a syn takto nestiha. Myslela jsem, ze asistentka tam je predevsim od toho, aby pomahala tem co ho maji. Co ma tedy asistentka za praci, nejak se v tom ztracim

Je to asistent pedagoga, nikoliv asistent žáka. Je tedy především pro učitele, s kterým by měla ideálně spolupracovat dle jeho pokynů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20703
17.4.21 18:31

Můžu napsat, jak to dělám já - hodně záleží, proč má dítě asistenta napsaného. Ve třídě mám takto tři děti. Jedno má hl. výchovné problémy, tam musím byt první, jak se zadává práce a nasměrovat ho, že má vlastně něco dělat, případně se ujistit, že rozumí/nerozumí a přetlumočit mu zadání.
Pak ho nechám a jdu k dalšímu - to sice rozumí zadání, ale je tak slabé, že potřebuje pomoc - navádím ho a koutkem oka kontroluju prvního, jestli pracuje nebo potřebuje zase vrátit.
Pokud se druhé chytne, jdu ke třetímu, to je taky slabé, navádím ho, popř. se domluvím, kolik toho má stihnout apod. Tou dobou už první zpravidla nepracuje, takže jdu zas k němu a vracím ho.
Pokud jsou všichni tři v cajku, koukám po třídě, jestli nepotřebuje někdo vrátit k práci popř. jinak pomoc - jsou tam ještě další 4 děti, které si víc hlídám, i když „papír“ nemají.
Když jdu kolem někoho, u koho vidím že s zasekl nebo dělá něco jiného, tak ho koriguju taky.
Tohle platí, pokud nemám zrovna od učitelky jiné pokyny.
A k tomu hlášení - máme domluvený extra způsob (děti mají palec a ukazováček jako by do kolečka), který znamená, že mě dítě potřebuje. Platí to pro všechny děti ve třídě. Jinak nevím, jestli se hlásí protože potřebuje na WC/ nemá sešit/nevidí na tabuli… Dost se to osvědčilo.
Obecně ale platí, že asistent je pedagoga, ne konkrétního dítěte. Pokud máš nějaké výhrady, spojila bych se s asistentkou a domluvila se s ní.

Dodatek: Aktuálně jsem ve dvojce, loni jsme byla ve trojce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53388
17.4.21 18:34

Promluvit si s třídní a asistentkou. Domluvit si společnou schůzku a komunikovat. Ředitele bych do toho teď vůbec netahala. Má dost jiných starostí.
AP pracuje dle pokynů učitele.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2576
17.4.21 19:02

AP vždy pracuje podle toho, jak se dohodneme. Je mně jako učitelce přidělena na pomoc s celou třídou. Přidělena je na základě toho, že vzhledem k tomu, že jsou přítomní žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, je ve třídě náročnější práce. Záleží co má dítě za konkrétní problém. Většinou sice prioritně pomáhá znevýhodněným dětem, ale zároveň pracuje i s ostatními dětmi, které potřebují pomoci.
Je to opravdu vysoce individuální a nedá se jednoznačně říct, jaká je konkrétní náplň AP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25080
17.4.21 19:10

Je třeba si promluvit s učitelkou a s asistentkou a uvidíš jak to je. Zda má syn pravdu, že se mu nevěnují a nebo by naopak chtěl, aby u něj byla AP stále. U nás kolikrát odejde asistentka ze třídy, aby dítě bylo nucené chvilku přemýšlet samo a samo si hlídat co má dělat a nespoléhalo jen na ní. I to se musí děti naučit. Navíc, když často na 2. stupni už asistenty nemají a musí to zvládat samostatně.
Jinak jak bylo napsáno, je to asistent pedagoga a ne konkrétního dítěte. Je jasné, že nejvíc pomáhá danému dítěti, ale nemusí u něj stát neustále, pomáhá i jinde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.4.21 19:21

Tak jestli to spravne chapu, tak asistentka co mame prideleneho z PPP se nevenuje nejen tem detem, co ho maji udeleneho, ale i ostatnim, co ho nemaji?
Predevsim by mel byt po ruce, co ho maji oficialne ne? No v pondeli budu do skoly volat a zeptam se blize. Je to ale divne, ze kdyz syn potrebuje pomoct, tak venuje se diteti co ho vubec nema. V prve rade by mela se venovat tem co ho maji udeleneho a pak k ostatnim ne?

• Citovat
  • Nahlásit
25367
17.4.21 19:29
@Anonymní píše:
Tak jestli to spravne chapu, tak asistentka co mame prideleneho z PPP se nevenuje nejen tem detem, co ho maji udeleneho, ale i ostatnim, co ho nemaji?
Predevsim by mel byt po ruce, co ho maji oficialne ne? No v pondeli budu do skoly volat a zeptam se blize. Je to ale divne, ze kdyz syn potrebuje pomoct, tak venuje se diteti co ho vubec nema. V prve rade by mela se venovat tem co ho maji udeleneho a pak k ostatnim ne?

Ano, je to asistentka pedagoga. Pracuje podle jeho pokynů. Není to osobní asistentka žáka, aby pomáhala jen jemu a seděla vedle něj. Pomáhá učiteli, i jiným dětem tak, aby to bylo pozitivní pro všechny.
Jinak tě chápu, já si myslím to samé, že by to tak mělo být, že přece jen absolvovat všechna vyšetření a získat AP není snadné. A existence AP ve třídě by měla mít pozitivní vliv především pro dítě, které mělo problémy nebo má nějaké omezení, poruchy atd. Řešila bych to předně s třídní učitelkou.
Syn je ve 4 třídě a též jsme AP vloni vyběhali, no moc si jí letos neužil. Při distanční výuce jsem mu pomáhala já. Ona pomáhala učitelce s výukou, doučováním, s procvičováním při dělených hodinách..Samotnému synovi k ničemu nebyla. Teď se můžu jen modlit, aby mu AP nechali i na příští rok. Tento rok byl velmi nestandartní, tak jsem zvědavá, jak to budou posuzovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53388
17.4.21 19:31
@Anonymní píše:
Predevsim by mel byt po ruce, co ho maji oficialne ne? No v pondeli budu do skoly volat a zeptam se blize. Je to ale divne, ze kdyz syn potrebuje pomoct, tak venuje se diteti co ho vubec nema. V prve rade by mela se venovat tem co ho maji udeleneho a pak k ostatnim ne?

Tak pro upřesnění. Zadání od uč. může klidně znít, že se AP bude věnovat zbytku třídy, např. zadá procvičování nebo jinou práci a sama uč. se bude věnovat inkludovanému dítěti/ dětem, že dovysvětlí látku.
To opravdu musíš komunikovat s třídní a AP.
Jak to probíhá u nich v hodinách.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1729
17.4.21 19:39

My mame asistentku ve tride take, byla pridelena do tridy! skrz chlapce s ADHD a chlapce zrakove postizeneho, ale je tam primarne pro ucitelku, ktera ma narocnejsi vyuku, neni tam primarne pro ty postizene deti.
Sla bych tedy nejdriv za ucitelkou, ze tvuj syn potrebuje vic pomoct, ne s tim, ze se mu asistentka malo venuje. To si myslim, ze neni jeji napln prace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.4.21 20:39

Jsem asistentka u jedné dívky. Ale například u jednoho předmětu pedagog nechce, abych u ní seděla celou hodinu. Mám obcházet i jiné děti, které asistenta nemají a potřebují během hodiny pomoc.
Možná bych se obrátila na učitele nebo na ředitele.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
18.4.21 08:58

Zakladatelko, určitě bude nejlepší zavolat třídní učitelce a probrat to s ní. Asistentka se samozřejmě věnuje i jiným dětem, ale měla by si ohlídat, aby dítě se SVP stíhalo, to určitě ano. Já pracuji jako AP a ve třídě mám 3 děti s SVP, takže logicky nemohu být celou dobu jen u jednoho. Tím jsem chtěla říct, že i když je asistent psán k tvému dítěti, těch dětí s nárokem na asistenta tam může být více, ale to samozřejmě ostatní rodiče nevědí.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat