Atraumatická jehla

14.1.07 08:19

Atraumatická jehla

Zdravím všechny maminky i budoucí maminky.Chtěla jsem se zeptat-možná mě čeká císařský řez-poprvé jsem rodila před dvěma a půl lety, taky císařem-pro nepostupující porod (vyvolávali mi porod 15 dní po termínu, malá měla 4500g). Pamatuju si, že mě hodně vadilo, že musím po císaři 24hodin ležet a ani hlavu jsem nesměla zvednout-měla jsem spinální anestezii. Tak mě napadlo, že když se odebírá lumbální punkcí míšní mok, mohou na to používat bud normální jehlu, nebo atraumatickou-to se pak nemusí ležet tak dlouho-nevím jistě jak to je-5-6 hodin???nevím kolik, ale 24 to není. Tak se chci zeptat, jestli některá z vás nevíte, zda je možné provést spinální anestezii při porodu SC touto atraumatickou jehlou? Děkuji za všechny odpovědi.Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

914
14.1.07 11:34

Ahoj!

Brali mi mozkomíšní mok celkem 3 x(ne při porodu, ale jako diagnostická metoda). Dvakrát to bylo v Motole na neurologii -pokaždé jiná informace o délce ležení a nevstávání. A jednou ve Znojmě na neurologii a zase jiná info. :wink:
Jakou to kde brali jehlou nevím, ale myslím, že spíš tam vadí ta změna tlaku,změna v poměru tekutin v mozkomíšním prostoru.
Poprvé mi řekli za 8 hodin, že už můžu vstát. Po druhé za 24 hodin a po třetí za 12 hodin.
Ze své zkušenosti, čím dýl ležím a nezvednu se, tím líp. 8O
V opačném případě nastanou ukrutné bolesti hlavy a zvracím a zvracím do strhání! :roll:
Ale asi je to individuální. Taky radí hodně pít, aby se rychleji ta tekutina doplnila.
Tak jsem asi moc neporadila :?
Kira

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5591
16.1.07 17:12

Bývalo,že se po lumbálce nesmělo 24h vstávat,jen se otáčet na boky.Ale to už taky neplatí (nevím teda,jestli ve všech nemocnicích),doba se snížila myslím na 8h )ale už to taky přesně nevím,za ten rok,co jsem doma,jsem toho taky spoustu zapomněla)
Jinak my jsme na sále používali klasickou lumbální jehlu,žádnou atraumatickou neznám,takže bohužel,v tomto neporadím

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66588
2.8.17 09:17

Ahoj, obnovuji téma, chtěla jsem se zeptat, jestli někomu dělali vyšetření mozkomíšního moku a jak to probíhá? Moc děkuji :-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1549
2.8.17 10:00

Po lumbálce 24 hodin nevstávat, ale na záchod jsem si mohla normálně dojít, jídlo mi dali k posteli a jez si to jak chceš. Dali mi tam k posteli 2 litry destilky a vypij to. Po 24 hod jsem mazala na dvanáctku do práce a to byl mazec. Bolestí jsem zvracela, nepomáhaly žádné léky na bolest. Lehla jsem si a bolest polevila. Stoupla jsem si a do minuty to bylo zpět. Tehdy po mě chtěli ještě přesčasy. Bylo mi tak špatně, že jsem nevnímala, černo před očima, ale odmítli mě pustit domů. Ta bolest zmizela tak po 3 dnech. Takže já bych ležela prostě dýl, jestli můžeš. Třeba doma polehávat, ne ležet jak lazar, ale šetřit se. Příště přinesu neschopenku. Tohle byla moje první práce i lumbálka a nedovolila jsem si nepřijít do práce. Tam manažer prohlašoval, že marodit si můžeme jen ve svém osobním volnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23696
2.8.17 11:10

Minulé pondělí jsem to probírala s neurologem, který dělal lumbální punkci - jestli 24 hodin absolutní klid a pít destilku, jak mě v roce 1993 učili :-). Koukal na mě poněkud pobaveně a říkal, že klid takový, aby se nikde nelítalo - do koupelny a na Wc klidně. Pít destilku není třeba.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66588
2.8.17 13:24

@Lerista @danyk Moc děkuji za info, slyšela jsem na to mnoho názorů, moc příjemné to vyšetření ale není, že? Umrtví tu oblast, ze které se to bere, že? Několik lidí mi řeklo, že když se to špatně napíchne, mohou s tím být dlouhodobé komplikace, včetně trvalých. Mám z toho velké obavy. A za jak dlouho vás pustili domů?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23696
2.8.17 14:27

@Qwentin neumrtvuje se. Protože ten vpich do kanálu je jeden a je to sice nepříjemné, ale je to jen vpich. Důležité je udělat dobrý kočičí hřbet a necukat. Jinak - mně to nedělali, já jsem to asistovala jako výkon v práci :-). Vzhledem k faktu, že se to bere v místě, kde už není mícha, tak tam předpokládám jen komplikace jako třeba krvácení z vpichu, při napíchnutí nějaké drobné žíly, bolesti hlavy ze sníženého množství moku, když nejsi pak v klidu a možná nějaké zavadění o kořeny nervů pro dolní končetiny (cítila bys bolest do dolních končetin)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66588
2.8.17 17:46

@danyk Aha,děkuji moc, já jen že jsem dnes o tom mluvila s paní jedné sousedky, která si tím prošla, měla obrovské problémy asi půl roku, bolesti hlavy, uší, chodila kvůli tomu i na rehabilitace, údajně podala žalobu na nemocnici, že ten zákrok takto dopadl. Jedna paní mi také říkala, že měla velké bolesti a komplikace, takže se docela bojím. Jinak děkuji, že mohu diskutovat přímo s odborníkem. A doktorka mi dnes řekla, že to prý umrtví, tak nevím-jak zmínila jedna paní v příspěvku, každý k tomuto vyšetření podává jiné informace, možná se ten postup vyšetření během doby měni? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23696
2.8.17 19:55

@Qwentin to ani ne, ale když se pacient cíleně bude ptát na anestézii (a ptá se ten, koho to napadne, protože se bojí), tak buď mu to lékař může vymlouvat/vysvětlovat a „přidělá“ si práci, nebo mu ji tam dá, pacient to líp snese a není nic lepšího, než klidný a spolupracující pacient. Ono, když pacient se bojí a pak cukne, tak to taky není fajn situace. Takže asi tak nějak namodifikovat zákrok pro pacienta, aby to dobře zvládl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66588
2.8.17 20:08

@danyk To jsem ráda, že dávají i tu anestezii, protože já mám z toho velký strach, a raději budu spolupracovat s tím, že to místo umrtví, než čekat nepříjemné píchnutí. Já bych s sebou cukla určitě, protože se bojím třeba i injekcí běžných od bolesti. A to umrtví tak, že píchnou injekci? Moc děkuji :-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23696
2.8.17 20:16

@Qwentin já to viděla 2× bez anestézie, naši konziliární neurologové to oba hezky vysvětlili (postup) s tím, že anestézie není potřeba a pacienti to tak akceptovali. Obecně by se vpichem pod kůži umrtvilo místo vpichu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66588
2.8.17 21:16

@danyk a bolelo to ty lidi, co to měli bez anestezie? A viděla jsi to i s tou anestezií? Co je lepší? Moc ti děkuji :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23696
2.8.17 21:50

@Qwentin ne, oba drželi v pohodě a necukali. :-)) Když na ně koukáš a držíš je, tak třeba vidíš, že zavřou oči a „zašklebí se“. Jestli jsem to někdy viděla s umrtvením si už nepamatuju. Dělám na jiném typu oddělení, takže LP vidím vzácně. Já bych to sobě nechala dělat bez, ale já nepotřebuju anestézii ani na obyčejné vrtání.
Nevím, zda se umrtvuje třeba na amniocentézu, ale tu mi dělala dr. také bez umrtvení, prostě na jeden vpich.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
66588
3.8.17 08:04

@danyk Děkuji teda moc, já mám hodně nízký práh bolesti, proto si nechávám umrtvovat i vrtání u zubaře, tak to ti gratuluji, že tolik vydržíš. Moc děkuji za objasnění :-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama