Batole stále obrací lžičku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
warita
Echt Kelišová 9370 příspěvků 3 inzeráty 30.01.19 10:28
Batole stale obraci lzicku

Ahojte holky,

vlastne ani nevim, co cekam za rady. S jidlem u nas byl vzdycky tak trochu problem a dodnes je… jedna z veci, ktera mi piluje nervy je, ze dcerka 26m pri jidle stale obraci lzicku smerem dolu kdyz si vklada jidlo do pusy. Takze je samozrejme jidlo uplne vsude, na obleceni, stole, zemi. Vysvetlila jsem uz milion krat, ze ma lzicku nest do pusinky rovne, ona mi to odkyve, jednou demonstrativne udela spravne a dalsi lzicku zase otaci.

Nepomaha nic. Nazorne predvedeni, jak jidlo spada se lzicky dolu, kdyz se otoci. Nepomaha dcerku vest pri jidle. Nepomaha domlouvani, ani opakovane upozornovani. Vede to akorat k jeji frustraci, kdy po par lzickach ztraci o jidlo zajem.

Nemela by v tomto veku uz vedet, jak se napapat? Ja mam pocit, ze v techto motorickych vecech jsme konzistentne pozadu za ostatnima detma. Dcerka nevydrzi u jidla sedet, stale mi chce odbihat, casto vyzaduje, abych ji krmila ja a kdyz jenom postavim jidlo pred ni, 3× do toho dlabne a dal nejevi zajem. V zidlicse nechce sedet vubec, vyleza mi z ni ven.

Minuly tyden jsem se byla s dcerkou obhlidnout skolku a jedna z veci na kterou se ptaly pani ucitelky byla, zda se dcerka umi nakrmit sama. Nevedela jsem, co odpovedet. Jako ano, lzicku zvladne do ust vsunout, kdyz se ji chce, ale obsah kazde treti skonci mimo pusu a taky, sni 3 lzicky a dojedla a navic u stolu nezustane sedet. Nevim, nakolik je toto v jejim veku normalni. :( Ucitelky se na to moc netvarily.

Mate nejake typy a triky, co s tim? Delaji to i vase deti? Pokud ano, kdy se to srovnalo?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineTichošlápek
Extra třída :D 12274 příspěvků 30.01.19 10:33

Myslím, ze tohle uz by zvládat měla s přehledem. Tedy aspoň oba kluci jedli sami hezky uz mnohem dříve. Ještě mate čas to vypilovat do školky. Děla to i s vidličkou? Nebo tou se naji v klidu? Zkusila bych ji naučit jiný uchop než používá teď - aby se zbavila toho reflexivniho pohybu. A v tom odbihani od stolu apod bych teda byla dost rázná a houkla na ni, ze při jídle se sedí. A to samé s tím jídlem - když nefunguji domluvy a příklady, zavedla bych prisnost.

warita
Echt Kelišová 9370 příspěvků 3 inzeráty 30.01.19 10:41
@Tichošlápek píše:
Myslím, ze tohle uz by zvládat měla s přehledem. Tedy aspoň oba kluci jedli sami hezky uz mnohem dříve. Ještě mate čas to vypilovat do školky. Děla to i s vidličkou? Nebo tou se naji v klidu? Zkusila bych ji naučit jiný uchop než používá teď - aby se zbavila toho reflexivniho pohybu. A v tom odbihani od stolu apod bych teda byla dost rázná a houkla na ni, ze při jídle se sedí. A to samé s tím jídlem - když nefunguji domluvy a příklady, zavedla bych prisnost.

Prisna jsem az moc. Na tom to fakt nevazne. Jenze ona je jako by mela v sobe 10 certu, vubec nedokaze posedet v klidu. I kdyz je na stolicce, tak po ni lozi jako horolezec nahoru a dolu, naklani se pres okraj, natahuje se po vecech na stole. Ja jako kolovratek: Leonko sedni si, u jidla se sedi… rekla jsem sedni si, slysis me? Sedni si. SEDNI SI!!!! Ale po ni to steka jako po teflonu. Samozrejme ji s manzelem posadine zpatky, ale ona jako by neslysela, dela to stejne dal.

Jak presne se uci jiny uchop? Kdyz se ji snazim naaranzovat prsticky, aby je mela v lzicce tak jako dospelak, tak ji uchopi budto krecovite, nebo naopak tak nejak vlacne, ze ji skoro vypadava z ruky. oboji nic moc. A taky, jen co si da jedno sousto do ruky, tak lzicku hned pusti, odvraci se od jidla a chce nekam odbihat.

Extra třída :D 12274 příspěvků 30.01.19 10:46

@warita někde jsem viděla příbory, kde byl prostor pro jednotlivé prsty namalován, to bylo dobre. Ale uz netuším, kde to měli. Jinak Ja neprekladala prsty jim, ale vzala jsem si svoji lžíci a dělala blbiny - třeba - takhle drží lžičku, pejsek, takhle prasatko, takhle ptáček a takhle my. No a oni to dělali po mne. Docela to fungovalo :) Btw k tomu vracení ke stolu - u mne by dostali na zadek, pokud by az takhle prudili, ale to není pro každého, chápu.

warita
Echt Kelišová 9370 příspěvků 3 inzeráty 30.01.19 10:51
@Tichošlápek píše:
@warita někde jsem viděla příbory, kde byl prostor pro jednotlivé prsty namalován, to bylo dobre. Ale uz netuším, kde to měli. Jinak Ja neprekladala prsty jim, ale vzala jsem si svoji lžíci a dělala blbiny - třeba - takhle drží lžičku, pejsek, takhle prasatko, takhle ptáček a takhle my. No a oni to dělali po mne. Docela to fungovalo :) Btw k tomu vracení ke stolu - u mne by dostali na zadek, pokud by az takhle prudili, ale to není pro každého, chápu.

hele, to bych ji musela rezat za uplne vsechno. Ona je dost ziva a mezi nami, ne ze jsem to nezkusila. Nevedlo to k vysledku. Jenom se srdceryvne rozplakala… ne takovy ten vztekly rev, ale smutny plac, natahovala po mne rucicky a vypadala znacne vykolejene. S jidlem jsme v ten moment samozrejme skoncili, protoze po vyprasku ona pak uz jist nebude.

Ona je v podstate moc hodna. Kdyz uz se na ni nazlobim tak, ze zacnu kricet, tak se rozplace a vyzaduje si ode mne pusinku a rika mne, ze Leonka uz bude hodna. Jenze nebude no.....

Bit ji nechci, nemam na to zaludek a stejne to nepomaha.

Uživatel je onlinestinga
Kelišová 5147 příspěvků 3 inzeráty 30.01.19 10:56

@Tichošlápek mám taky takhle hyperaktivní dítě a bití nic nezmůže, nastartuje to pláč a agresivitu, ta neposednost je prostě v nich a dítě si s ní neví rady a mele sebou, i když nechce
akorát moje umí jíst lžičkou i vidličkou, ale má zase nonstop pleny a na nočník ne a nepůjde, takže školka též nepřichází v úvahu
já byla též hyperaktivní
@warita a pít z hrníčku umí? moje jakžtakž ano, ale vylévá to

Extra třída :D 12274 příspěvků 30.01.19 10:57

@warita připomíná mi mého mladšího, je taky těžko zvladatelny a přitom cíťa. Ještě mne napadá - kromě toho hraní si s uchopem. Ma reálně hlad? Ne chuť, ale fakt hlad. Edik je relativně vzorný, když ke stolu zasedne a začne jist, ale jakmile překoná ten pocit prázdného bříška, tak začne vymyslet blbiny a zlobit. Ono taky v te školce to pak bude jiné. Ze zacatku bude vyplesklá - děti, učitelky, nove prostředí a to by ji mohlo trochu pomoci to zvládnout.

podaji
Zasloužilá kecalka 554 příspěvků 2 inzeráty 30.01.19 11:01

Hmmm. Trochu té uklidnim. Já musela svého syna ve dvou letech ještě krmit. Prostě to nedával. Přesně jak píšeš jídlo všude možně jen ne v puse. Jeden z důvodu proč jsme nešli k zápisu. Teď ve 3 letech ji ukázkově :zed: jenže do školky mě ho už nevezmou. S tím obíháním jsem to zkoušela po dobrém zlém až jsem prostě jednou řekla že dokud nebude v klidu u stolu nedostane oběd. Párkrát opravdu jedl dost pozdě a byl i kolikrát naštvaný ale zabralo to. Teď jen stačí když vidím že se pakuje… takže odnáším talíř jo a je zpátky natotata:grinning: ještě mě napadlo co zkusit jiný příbor? Nějaký s větším madlem třeba nebo nějaký co si vybere. Syn musí jíst zásadně svým…

warita
Echt Kelišová 9370 příspěvků 3 inzeráty 30.01.19 11:04
@Tichošlápek píše:
@warita připomíná mi mého mladšího, je taky těžko zvladatelny a přitom cíťa. Ještě mne napadá - kromě toho hraní si s uchopem. Ma reálně hlad? Ne chuť, ale fakt hlad. Edik je relativně vzorný, když ke stolu zasedne a začne jist, ale jakmile překoná ten pocit prázdného bříška, tak začne vymyslet blbiny a zlobit. Ono taky v te školce to pak bude jiné. Ze zacatku bude vyplesklá - děti, učitelky, nove prostředí a to by ji mohlo trochu pomoci to zvládnout.

to je nas asi nejvetsi problem, co se tyka jidla. Ona je totiz nezrava po mne. Moje matka rika, ze kdyz jsem byla dite, tak jsem fotosyntezovala. Jist jsem totiz nejedla vubec.

Jidlo je u nas velke tema, protoze mala jedna moc pekne do asi 14m a pak slus a utrum. V lete doslova nejedla nic, stalo se i par krat, ze mela rano 200ml UM a pak uz nechtela NIC. Pit taky nechtela a to bylo 35 ve stinu a ja uz uplne zoufala, nabizela jsem skoro nonstop ale male NE a NE!

Ted je to lepsi, dokonce i neco sni, obzvlaste pokud to je sladke. Nas rezim vypada takto:

Rano 120ml UM. Ma to rada, je na to zvykla. Po asi 30min nasleduje nejaka lehci snidane. Mivame napr vajicka s chlebem, nebo ji udelam kasi s ovocem. Oboji sni rada, ale musim krmit, jak to nedelam, tak do toho 3× dlabne a nashledanou.

Pak cely den nechce nic, ledaze bych ji dala neco sladkeho. Ani o ovice nejevi moc zajem. Pokud ji nakrajim jablicko nebo oloupu mandarinku, tak si do toho par krat kousne a zbytek necha lezet. Vareneho jidla se pred 4-5 vecerni nedotkne vubec. Odmita jakoukoliv zeleninu, ani prilohy nemusi, ryze je fuj, brambory jenom s premlouvanim. Nejradsi by ciste maso a i to casto odmitne.

Takze nakonec to konci tak, ze kolem 5 ji pustim pohadku v TV, abych odvedla pozornost a krmim ji proti jeji vuli pod hrozbou, ze ji to jinak vypnu.

Nechat vyhladovet vubec nepomaha. Klidne cely den nesni nic a jde spat bez jidla, na druhy den je cela malatna a stejne nic nesni.

Ted babo rad.

Sonik777
Stálice 68 příspěvků 70 inzerátů 30.01.19 11:06

@warita Tak ja si naopak nemyslim, ze by to uz nutne mela zvladat s prehledem, vsechny deti proste neumi jist sami od roka a pul, dceri taky trvalo, nez se sama obstojne najedla, myslim, ze nekdy kolem 2,5 let uz to docela zvladala, tak bych jeste chvilku vydrzela, ono to prijde ;) mladsi syn, se sam sice naji uz asi od 14 m, ale zase zacal chodit az ted a to bude mit rok a pul, takze tak… a co se tyce toho sezeni, to si taky myslim, ze bude ve skolce uplne neco jineho, tam uvidi, ze sedi u jidla vsechny deti a bude urcite taky a vubec se ve skolce ty deti chovaji uplne jinak. Dcera si treba ve skolce sama dojde pro kapesnik a sama se vysmrka, doma sedi na zadku a rve ze chce smrkat, ani ji nehne aby to udelala sama :D

a12
Vesmírná mluvilka 34583 příspěvků 30.01.19 11:06

A co zpusob ala bagr? :mrgreen: proste jen sevrit v lzici do ruky(pesti) to si neumim predstavit jak by ji otocila dolu..
Akorat, ze to se jim ve skolce mozna taky libit nebude :mrgreen:

Ou
Kelišová 6318 příspěvků 30.01.19 11:10

Hele tak z toho jídla prostě přestaň dělat téma. Ty si nejedla a přežila jsi to v pořádku. Takže si opakuj že i ona to zvládne. A je lepší, aby jedla méně, než aby si se musela pokaždé a pokždé vytáčet.

Prostě jí v tuhle chvíli samostatné jídlo lžičkou nejde. ´Nedělá to schválně, nemá vliv na to co a jak se jí kdy v mozku rozvine a kdy se naučí další věci. Není to tvoje selhání. Prostě to tak je. Pokus si to opakovat jako mantru a co nejvíc krmení co jí budeš připravovat dělej takové, aby je případně mohla vzít rukou a najedla se bez toho, abyste se vzájemně vytočily. Ona to časem pochopí. Jen to holt nebude ani dneska, ani zítra.

Anais
Kelišová 5702 příspěvků 27 inzerátů 30.01.19 11:10

@warita tak jí dávejte takové jídlo, které nabere vidličkou :mrgreen: :mrgreen: ve dvou letech to už není problém, aby jedla uvařené nakrájené jídlo, krmila se vidličkou ;)

Tamtama
Extra třída :D 11972 příspěvků 30.01.19 11:10

Někdy je to prostě v dítěti. Mladší syn mi jí ukázkově tak od dvou a půl sám od sebe, staršímu bude za měsíc 7 a jí jako čuně. Jídlo na stole, na židli, na zemi, na oblečení, na obličeji, ve vlasech. :cert: Příbor drží jako prase kost, takže se není čemu divit, ale nenechá si vysvětlit, že na to musí jít jinak. :zed:

Sonik777
Stálice 68 příspěvků 70 inzerátů 30.01.19 11:11

A kdyz jsem se bavila s ucitelkou na dnu otevrenych dveri, ze se dcera sice sama naji, ale teda rozhodbe nezustane cista, tak se jen zasmala a rikala, ze prvni rok vsichni rodice poznaji z tricka co bylo k obedu :lol: a pak jsem az nechapala, jakto ze je vetsinou uplne cista… ono se jim podle me o dost lip ji u tech malych stolecku :)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Mějte plně pod kontrolou, jaká videa sleduje vaše dítě na YouTube

YouTube sledují děti již od předškolního věku a snadno se mohou dostat k... číst dále >

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Články z Expres.cz

Peníze ze sociálky utrácí za drogy, tvrdí exmanžel Terezy z Výměny

Přání mnoha televizních diváků se možná brzy stane realitou. Účastnice... číst dále >

Nejotrávenější fanynka: Jágr na ledě zářil, Kopřivovou ale příliš nezajímal

Ačkoliv se toho o – na první pohled – vlažném vztahu mezi Jaromírem Jágrem a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >