Bivakování a vše okolo

277
6.5.20 21:12

Bivakování a vše okolo

Ahojte milovníci přírody. Pojďme tu probírat vše okolo bivakovani - jaké spací pytle se vám osvedcily, kotlíky…co proti komárům a zážitky nejen s nimi ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19737
6.5.20 21:19
@Simonea píše:
Ahojte milovníci přírody. Pojďme tu probírat vše okolo bivakovani - jaké spací pytle se vám osvedcily, kotlíky…co proti komárům a zážitky nejen s nimi ;-)

S detmi?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4328
6.5.20 21:23

Ha, to je něco pro mě. :)

Spacáky jsme si před pár lety pořidili české Primy a jsou naprosto super. Já jsem zimomřivější, tak mám teplejší, muž tenčí a když se koupí s „pravým“ a „levým“ zipem, tak se dají sepnout dohromady a spát tak vlastně v jednom obr spacáku s teplejší a chladnější stranou, který je úžasně prostorný s vyhříváním (= manželem :mrgreen: ) uvnitř.
Takže ty mohu doporučit.

Taky jsme si pořídili nafukovací karimatky, které jsou moc pohodlné a skladné, ale vozíme je fakt jenom na ty horské treky, někam k ohni to nemá cenu, bojíme se, že se propálí a taky z nich klouže dolů spacák víc, než z normální karimatky. Ale pohodlné jsou nesrovnatelně víc.

Bágly nosíme Corazony tuším 65 (ale přijde mi to teda o dost větší, než jsem měla předchozí no-name 65), akorát mi trochu nevyhovuje, že má kromě hlavního prostoru jen kapsu nahoře, asi bych využila víc různých kapsiček, ale jinak jsou taky fajn.

Komáry neřeším, většinou máme na trecích větší problém s umýváním se, než s komáry, takže na sobě nechci mít napatlanou několik dní nějakou chemii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4328
6.5.20 21:44

A ještě k vaření - to je asi věčné bivakovací téma.

Chodíme i dost nad zónu lesa nebo v chráněných územích (kde je to povolené, zas nejsme ignoranti lezoucí, kam se nám zamane), takže vaříme v 90 % na plynové bombičce na vařiči (VARu) v ešusu, klasickou hliníkovou třídílnou soupravu nic nenahradí. :D Nosíme kvůli tomu na treky bezfluorovou zubní pastu, protože fluor se údajně nemá dohromady s hliníkem.

Nenávidím takové ty instantní sáčky („Dobré hostince“, ale ani ty dražší), takže doma vážím a chystám suché suroviny - kuskus, expresní těstoviny, sušená rajčata, sušené rostlinné mléko (dá se na rozdíl od kravského nasypat přímo do horké vody), vločky, kakao, kaštanovou kaši, sušenou různou zeleninu a ovoce, sušené maso (báječná věc), oříšky, červenou čočku (též super), čaj, rozpustné kafe, cukr, sůl, maličkaté krabičky s kořením (používám mikrozkumavky z práce). Taky obyčejně upěču nějakou buchtu, kterou sníme ještě než vylezeme na hřeben, z „čerstvých“ a těžkých věcí nosíme akorát chleba, máslo, čokoládu a případně malou skleničku nějaké rajčatové omáčky (buď domácí, nebo z DMka) jako slavnostní jídlo. :D

Většinou na horách jíme dost velkou snídani (hlavně ty kaše, kafe, čaj), a pak už jen jedno velké, teplé jídlo (večer), jinak spíš pozobáváme ty různé energetické věci (jako to sušené maso, ořechy, ovoce). Ale záleží, na kolik jdeme dní a jestli můžeme někde doplnit zásoby, když jo, tak se rozšoupnem i dvakrát denně. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
378
6.5.20 21:56

https://www.rybina.cz/…cer-tcr-6-1/
https://www.rybina.cz/…cdream-ii-1/
https://www.rybina.cz/…-dynasty-xl/

My používáme tohle a v rámci možností je to pohodlný.

Teď koukáme po lepším vařiči a stolku… Do teď jsme jeli takovou klasiku. K tomu lednička do zásuvky do auta, ale zatím jsme nejeli na víc jak 4 dny, takže jídlo pohoda. Taháme gril:-) Chceme pořídit na plyn i ledničku, ale jsou tu sakra investice :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
70581
6.5.20 22:19

Já jsem zmrzlina, nakonec jsem koupila péřák. Karimatku pěnovou. Zvažovala jsem nafukovačku, ale nakonec odsunuto. Jako ted na víkend nesu i péřovku bundu. Nejradši bivakuju v jeskyních těm celtám nevěřim, že nezmoknu. Vaříme na plynu VAR, když ot jde, tak oheň. Batoh mám 40l njaký obyč noname - nechce se mi na ty 3-4 dny v roce investovat víc. Jinak nedám dopustit na Deutery, ty mají děti. A já menší na běžné výlety. Většinou chodím v barefootech. J9dlo sebou většinou nevláčíme. Stravujem ce někde nebo nakupujeme cestou v sámoškách. Loni jsme byli na cyklo na Šumavě, to jsme vezli nějaké kuskusy, červenou čočku…

@jasatko píše:
https://www.rybina.cz/…cer-tcr-6-1/
https://www.rybina.cz/…cdream-ii-1/
https://www.rybina.cz/…-dynasty-xl/

My používáme tohle a v rámci možností je to pohodlný.

Teď koukáme po lepším vařiči a stolku… Do teď jsme jeli takovou klasiku. K tomu lednička do zásuvky do auta, ale zatím jsme nejeli na víc jak 4 dny, takže jídlo pohoda. Taháme gril:-) Chceme pořídit na plyn i ledničku, ale jsou tu sakra investice :cert:

Plynovou ledničku na bivak? 8o 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19737
6.5.20 22:23

No me by prave zajimalo, co zakladatelka mysli bivakem, pac tady mame z jedne strany az trampske bivakovani a z druhe cosi jako autokemping :lol:

Ja se priznam, ze s detmi jsme se zatim bez stanu neodvazili a jsem celkem i priposranek, takze i na stanove vylety mivame s sebou autodoprovod :oops: ale cato chodime na cele dny do lesu varime na ohni/plynove kartusi, pijeme fitr z rek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4328
6.5.20 22:27

@unuděná Taky jsem si teď říkala, že možná píšu úplně o něčem jiném, než bylo myšlené… :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
589
6.5.20 22:38

Tak my to teda moc neřešíme. Moc už teď nejezdíme, se synem (2 roky) jsme ještě nebyli i když bych chtěla ale on je zatím dost nechodič :( a nést ve dvou věci pro 3 lidi + dítě a kytaru, na to už nemáme ani nervy ani fyzičku… :( Tak snad až mladej ještě povyroste…
Ale jinak karimatky máme nové nafukovací (zn. Husky), spacák má muž úplně obyčejný asi 20 let starý, ale jemu není zima nikdy, já mám suprový, maličký a lehký, zima v něm taky není, jen teď nevymyslím značku, musela bych se kouknout. Batoh já mám asi Husky a muž takovou šílenou prastarou krosnu (ale nedá si jí vymluvit…).
Jinak vozíme klasika celtu, na vaření bombu, ešus máme teda už nerez…
A s jídlem teda já (ač to doma nejim) mám vždycky venku chuť na takový ty prasárny… Takže snídaně většinou nějaká buchta co vezu, přes den nějaký chleba, zelenina, musli tyčinky… A k večeři čínská polívka nebo špekáčky z globusu :D
Ale občas nám hrábne když jedem s partou, domluvíme se a uvaříme si třeba palačinky nebo krupicovou kaši nebo nějakou podobnou kravinu… Takže tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19737
6.5.20 22:52

My treba jezdime hodne na vodu, kvalitni vybaveni je podminkou (vetsnou jezdime duben, kveten a pak az zari, rijen, v sezone nas nebavi ty mraky lidi). Takze krom nepromokavych stanu kvalitni karimatky (ja mam uz roky samonafukovcku-i kdyz ted spis nafukovacku- od Husky, pac trpim dost na kycle, manzel ma mensi a skladnejsi Pinguin) a spacaky (taky uz dosluhujici Colemany, zvazuji koupi Ferrino spacaku, co doporucovala kamoska zmrzlina a zaujalo me, jak je malicky). Pak samozrejme plynova kartuse, esus, multifunkcni nozik a adekvatne jidla. Casto varime ruzne hnusy typu ryze s tunakem nebo testoviny s co batoh dal, instantni polevky atd. Rano cajik/kava, ovesne kase. Kdyz jdeme pesky, tak logicky kvalitni obuv, batoh a dostatek piti, na lodi zase nepromokavy lodak, neoprenove botky a rum 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
56
6.5.20 23:33

Spacák mám 20 ročný noname, ale je pravda, že ho používam výhradne na pozdnú jar, leto a skorú jeseň (aj keď bol v dobe nákupu určený aj pre zimu…asi je čas na nový :think: ). Karimatku mám nafukovaciu, tiež noname.

Keď idem sama, tak neberiem veci na varenie a väčšinou sa prestravujem na suchej strave (nesiem sušené mäso, sušené celozrnné bagetky od Activie, proteínové a musli tyčinky, bonpari a hooodne vody). Ak idem s priateľom alebo kamarátmi, tak podobne ako už bolo zmienené (VAR, plynová bomba a klasický ešus). Len ani vtedy veľmi neriešime kuchyňu a ideme na cestovinách s tuniakom, pripadne nejakou krabičkovanou omáčkou. A polievky v prášku.
A samozrejme robíme príležitostné zastávky po pohostinstvách, ak nejaké stretneme :lol:

Čo sa mi hodne osvedčilo, bola investícia do „ženského“ batohu. Mám severský typ postavy (silnejšia kostra), tak som to predtým neriešila a mala batohy, aký mi prišiel pod ruku. Ale minulý rok som sa hecka a zohnala si dámsku verziu Kulu od Lowe Alpine a za mňa veľká spokojnosť. Úplne inak mi sedí na chrbte a lepšie sa mi nosí (napriek tomu, že aj tie predtým mali nastaviteľný chrbát)
A teda ja som chcela batoh, ktorý bude vhodný aj na cestu lietadlom a tento má na to všelijaké vychytávky (u normálnych batohov bol problém s popruhmi a aj s tým, že nie vždy vydržali manipuláciu pri preprave :zed: )

Ku komárom sa vyjadriť neviem, ale ak (tento rok asi nie, ale do budúcnosti) pôjdete turistikovať na juh (Španielsko,…), treba myslieť na to, že je tam fakt nedostatok vody a len tak sa neumyjete. Takže lepšie ako opaľovací krém je veľká tenká šatka a/alebo dlhé rukávy. Nielen kvôli tomu, čo písala slečna/pani predo mnou ohľadne chémie niekoľko dní na tele, ale aj kvôli tomu, že z krému na opalovanie, potu a prachu sa pomerne rýchlo stane blato a nie je to veľmi príjemné :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14108
6.5.20 23:44

Spacaky mam 3 - jeden az do -25 extrem - ten byl na bivak ve snehu, jeden bezny a pak cyklospacak. (Znacky bohuzel, na to jsem totalne tupa. Pamatuji si jen, ze auto mame VW :mrgreen: ). Jinak jsem jezdila pod celtu i stan po CR, pod stan po celem svete, natezko. Vesmes jsme varili na ohni, v Rusku jsme meli benzinak domaci vyroby, protoze jsme se v horach bali nedostatku dreva, ale nakonec jsme na nem varili jednou „abychom to zkusili“. V Norsku, Finsku jsme pouzivali plyn, tam se dala bombicka snadno sehnat, dreva bylo malo a navic zima, voda, vitr. Zaklad jsou dobre boty. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat