Bordel v mateřské

Anonymní
25.10.19 21:31

Bordel v mateřské

Dobrý den,
prosím vás mám celkem pořádný bordel v mateřské a okolo. Uvažujeme pomalu o mimču, ale zajímalo by mne jak to je s peněžitou pomocí. Mohl by mi tu někdo polopatě napsat na co je nárok atd.. od před porodem až do toho 4. věku dítka?
Jsem zaměstnaná u jedné firmy 7. rokem se smlouvou na neurčito. Pokud bychom chtěli poté druhé dítě, musím zase pracovat chvíli, aby byl nárok?
Omlouvám se, finančně na tom zle nejsme, ale všude na netu se dočítám něco jiné a žádné dítko zatím nemáme. Děkuji moc :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

25.10.19 21:55

Máte nárok na mateřskou a po skončení čerpate rodicak. S druhym ditkem opet vznika nárok na materskou a poté zase rodicak. Nevěděla jsem to a když se mi narodilo druhé dítě, řekla mi to svagrova, ze kdyz jsem zaměstnaná, tak mám zase nárok na mateřskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2295
25.10.19 21:55

Nárok na PPM vzniká, pokud jsi byla účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední dva roky a zároveň musíš být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, ta je stejně tak dlouhá jako trvalo poslední zaměstnání maximálně však 180 dní. Pokud jsi a budeš zaměstnaná dále tak jak popisuješ, tak toto splňuješ. PPM se bere 28 týdnů a potom se pobírá rodičovský příspěvek, který ti vyplácí UP a tam si o něj také žádáš. PPM začínáš pobírat 6-8tydnu před porodem. Pokud byste měli druhé dítě a ty jsi přešla z rodičovského příspěvku rovnou na PPM tak bude stejně vysoká jako ta první, počítá se z posledního příjmu tzn pokud budeš s dítětem doma a budeš čekat druhé, budeš to mít stejné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.10.19 21:57

Na MD se nastupuje 6-8 týdnů před terminem porodu. Pokud, jako já v obou případech, porodite předčasně, MD začíná běžet dnem porodu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.10.19 21:57

Rodičák jde čerpat jen na nejmladší dítě. Pokud plánujete dítě do dvou let druhé, tak si ho zvolíte ve výši, aby se stihl vyčerpat. Částku lze měnit jednou za tři měsíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.10.19 22:28

Děkuji moc za vysvětlení.
Takže pokud tomu rozumím dobře. Pokud bych byla případně 4roky s dítkem doma a poté jsme chtěli druhé, tak musím být zase na pojištění min 270 dní, aby bylo vše ok? Takže cca rok zpatky v práci nebo stačí si to platit?
Jde mi o to, že mám smlouvu sice na neurčito, která bude samozřejmě běžet během toho prvního dítka. Ale popravdě tuto práci dělat s dítkem byť poté školkovým až se vrátím zpátky nelze :nevim: Časově jsem pořád v práci. Jezdím domů na 19h, manžel také. A když vidím jak ty děti jsou ve školce nemocné velmi často. Nemluvě o vyzvedávání.. Teď mi tato práce nevadí, aspoň ušetříme krásné peníze. Ale jakmile budou děti, chci se jim 100% věnovat. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
11946
25.10.19 22:41

Jen upozornění, rodičovská dovolená je jen do 3 let věku dítěte, pak se případně musíš domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, se kterým nemusí souhlasit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.10.19 23:17

To mi ani neříkejte. Takže když si dám čerpání na 4 roky a doma můžu být se vším všudy 3roky s dítkem? Jak to tedy ostatní maminky dělají? To jsou na na pracáku? 8o :nevim:
Pokud má zaměstnavatel tedy toto právo, na 4 roky můžu zapomenout.. :(

• Nahlásit
  • Citovat
2029
26.10.19 06:35

Daji vypoved a jdou se nahlasit na pojistovnu jako osoba pecujici o dite do 7 let. A jsou doma bez prace a bez penez. Ale je za ne placeny zdravotni poj. Nebo jsou nahlaseny na UP nebo v praci maji domluveny neplaceny volno na tu dobu. Tohle jsou moznosti po tech 3 letech RD od zamestnavatele. RP si muzete navolit jak chcete a nesouvisi s tim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.10.19 08:47

Děkuji moc za vysvětlení :oops: :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
7281
26.10.19 09:47
@Anonymní píše:
Děkuji moc za vysvětlení.
Takže pokud tomu rozumím dobře. Pokud bych byla případně 4roky s dítkem doma a poté jsme chtěli druhé, tak musím být zase na pojištění min 270 dní, aby bylo vše ok? Takže cca rok zpatky v práci nebo stačí si to platit?
Jde mi o to, že mám smlouvu sice na neurčito, která bude samozřejmě běžet během toho prvního dítka. Ale popravdě tuto práci dělat s dítkem byť poté školkovým až se vrátím zpátky nelze :nevim: Časově jsem pořád v práci. Jezdím domů na 19h, manžel také. A když vidím jak ty děti jsou ve školce nemocné velmi často. Nemluvě o vyzvedávání.. Teď mi tato práce nevadí, aspoň ušetříme krásné peníze. Ale jakmile budou děti, chci se jim 100% věnovat. :hug:

Nemusíš znovu odpracovat 270 dní, pojištěná jsi celou dobu trvání pracovního poměru. I po případném neplaceném volnu máš pořád nárok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7281
26.10.19 09:52

Pokud chceš být doma čtvrtý rok, tak je nejjednodušší z hlediska zdravotního pojištění protáhnout si rodičovský příspěvek do 4 let, ať už budeš na neplaceném volnu nebo dáš výpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.10.19 10:07

Aha, takže pokud bych teoreticky 4. rokem s dítětem doma otěhotněla a na cestě bylo druhé, tak pořád mám nárok?
Je mi jasné, že přírodu nenaplánuji, jen mě to zajímá :lol: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
7281
26.10.19 10:42
@Anonymní píše:
Aha, takže pokud bych teoreticky 4. rokem s dítětem doma otěhotněla a na cestě bylo druhé, tak pořád mám nárok?
Je mi jasné, že přírodu nenaplánuji, jen mě to zajímá :lol: :mrgreen:

Pokud bude v době nástupu na PPM zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě tak ano.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama