Začátek druhé mateřské

9
17.10.19 09:46

Začátek druhé mateřské

Dobrý den, chtěla bych vědět, kdy se nastupuje na mateřskou dovolenou, když jsem aktuálně a rodičovské s prvním dítětem, v práci mi běží pracovní smlouva… Je to opět 6 až 8 týdnů před termínem porodu nebo se začíná dnem narození druhého dítěte? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
76278
17.10.19 09:50

@Pavlli Opet 8-6 tydnu pred TP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1965
17.10.19 10:35

JJ, opět 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Gynekolog Ti dá papír, který odevzdáš v zaměstnání, zaměstnavatel Tě nahlásí na České správě sociálního zabezpečení. Jen pozor, jestli se Ti kryje pobírání rodičovského příspěvku s nástupem na mateřskou, pak bys o rodičák přišla a je lepší zavčasu částku navýšit, aby sis ji dovybrala nebo dovybrala co nejvíc. Souběh mateřské (dávka nemocenského pojištění) a rodičáku (dávka státní sociální podpory) není možný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1026
17.10.19 15:12

@PenelopaW @j.a.n.i1 je možný “souběh” v jednom měsíci? Myslela jsem, ze se to pak dopocitava a vraci se pripadne “přebytek” nebo cely rodicak za ten mesic.ted jsem to začala zkoumat, ze mi to tak pristi rok vyjde a navýšit už proste nemuzu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
17.10.19 15:19

@fauve Při souběhu už nedostaneš rodičák celý. Pokud je rodičák nastaven např. na 15 tis., PPM v tom měsíci vyjde např. 10 tis., tak z rodičáku dostaneš 5 tis. A pokud se další dítě narodí už v tom měsíci, tak ze starého rodičáku už nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1026
17.10.19 15:31

@Lendeš rodicak budu mít napr. nastaven na max. castku, tj.23.500,–kc, kdy v posledním měsíci mi prijde “zbytek” 12.000, ale v tom měsíci i nastoupim na mateřskou, kterou budu pobírat ve výši 23.500,–kc, ale za 18dni z toho měsíce dostanu 14.100. Logicky bych postupovala, ze to sectu a co je navic (nad 23.500,–) z rodicaku, bych měla vrátit, tj. 2.600,–? Je moje úvaha správná? Ta informace, kdy se dítě narodí, vracim vše, je pro mne nová. tak proste člověk nesmí rodit předčasně, to je vtipný. oni ještě ve finále posílají celou castku i s předchozím měsíce dohromady, pokud je částka nižší. tak ani nevim, zda jsou schopni přijít na to, ze nastupuji na mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
17.10.19 15:40

@fauve Pokud vychází např. za prosinec těch 23 500 a na leden by zůstávalo jen 12 tis., tak to automaticky sloučí do prosince a výplata rodičovského příspěvku skončí k 31. 12. Takže pak nástup na PPM v lednu už nic neovlivní, ani porod v lednu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1965
17.10.19 16:04

Mně to při souběhu mateřské a rodičáku počítali tak, že mi od výše rodičáku odečetli to, co jsem dostala na mateřské, a poslali mi jen ten rozdíl. Tedy nikoli to, co by bylo navíc, kdybych obě částky sečetla… Např. teď mi končila mateřská na začátku září, takže rodičák mi nevyplatili za celý měsíc tolik, kolik jsem žádala, ale přišlo mi jen 918,–, protože od toho odečetli tu výši mateřské… Radši bych zjistila přesně, jak to je, a pokud to jde, použila v yměřovací základ partnera, aby šlo cílovou částku rodičáku navýšit a vybrat co nejvíce. Popř. nevím, zda lze ukončit v ýplatu k jinému měsíci, než kdy nastupuješ na mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1026
17.10.19 16:20

@Lendeš to je zajimave, ze to ukončí k 31.12., když vlastně člověk dostane platbu za leden.to by pak pro mne bylo idealni řešení. Prijde mi proste rodicak i za ten “necelý” měsíc najednou o měsíc driv, ukončí mi rodicak k 31.3. a ja si v klidu v půlce dubna nastoupim na mateřskou. s částkami míč neudělám, jedine zjišťovat, zda manzel náhodou nemá vyšší DVZ a přes nej pripadne navýšit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
17.10.19 16:31

@fauve Neberou to jako platbu za leden, ale navýšenou za prosinec. Akorát ještě v tom může hrát roli to navýšení rodičáku na 300 tis., pokud ho schválí. Pak by se ti to nesloučilo a rodičák bys nedočerpala, když ti vychází až v příštím roce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
17.10.19 16:33

@fauve A přes manžela si to určitě zjisti. Pokud měl před narozením dítěte vyšší příjmy, tak můžeš doložit jeho DVZ a ještě to navýšit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1026
17.10.19 16:34

@Lendeš ja resim březen-duben a už s navýšením “pocitam”. prave mne na duben zbývá menší částka a musim i nastoupit na mateřskou. Takže pokud mi rodicak bude diky tomu ukončen k 31.3.a nikdo nebude řešit, co se děje dubnu, tak pro mě je to ideál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1026
17.10.19 16:37

@Lendeš To DVZ by měla být schopna spočítat treba jeho mzdová účetní? dcera se narodila v dubnu 2017, tak ani nevim, jake rozhodne období se bere.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
17.10.19 16:39

@fauve Jo pokud by se rodičák za současných pravidel zvedl na 300 tis., na duben by ti vycházel už jen doplatek do 300 tis, který by byl nižší než zvolená částka, tak ti to sloučí a ukončí k 31.3. K tomu datu přestaneš být příjemce rodičáku a nástup na PPM v dubnu už nehraje žádnou roli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9332
17.10.19 16:43

@fauve Ale spočítala sis to dobře, že budeš aktivním příjemcem k 1.1.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat