Co delat misto biti???

2237
16.9.06 19:37

Co delat misto biti???

Ahoj,

dnes se mi stala takova nemila vec. Moje starsi dcera slapla do obliceje s botama mladsi dceri. Nastesti se nic nestalo, krome velkeho kriku, ale me hned samozrejme ujela ruka a dostala na zadek. Ted si cely den lamu hlavu nad tim, jak jsem mela spravne reagovat. Plesknout ji? Vysvetlovat? Ona vi, ze to se nesmi a stejne to udelala. Jinak ma miminko moc rada. Slapnuti na ruku nebo nohu respektuji, protoze mala se hodne hybe a proste ji tu koncetinu nastrci do kroku, ale tohle bylo dost desive a nebezpecne.

Poradite nekdo? Dekuji…

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6545
16.9.06 20:00

Je mi jasné, jak jsi zajednala. Znam to a nevim si s tim rady taky. Víceméně plácnutí v afektu.
Jen dotaz - udělala to Charlotka schválně? Počítám, že asi ano. Velmi důrazně bych jí vzala, vysvětlovala a přiznám, že já bych plácla v takové situaci taky. Ne hlava nehlava, ale plácla bych a to přes tu nožičku, kterou to udělala.
Na některé situace praktikuju, že jí ukážu, co udělala, v některých situacích stačí zvýšit hlas a upozornit, že dělá špatně, ale někdy plácnu.
Osobně pokud to není za vše, není to v afektu (s tím bojuju) a hlava nehlava, tak proti plácnutí nic nemám.
A je mi jsané, že se mnou spousta lidí souhlasit nebude, ale je to věc každého.
G

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
16.9.06 20:06

Ahoj.

Jelikož mě brzo budou čekat podobné problémy, myslím, že jsi reagovala jako normální člověk. Osobně pár na zadek nezavrhuji (pravda sice jimi spíš vyhrožuji, Radim dostal, pokud ohrozil sestřičku v bříšku)) , pokud jsou adekvátní situaci. Podle mě malé provinění = vysvětlování, ale v případě vážnějšího (a o ten se jednalo) byl trest větší. Zdá se mi, pokud člověk plácnutí použije jen výjimečně, dítě si jej spojí s vážným proviněním.

Beruška

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
461
16.9.06 20:33

Ahoj Teriku,

pokud to bylo schválně, myslím si, že symbolicky na zadek je adekvátíní situaci. Nesmí to být použito často, pouze v ohrožení života. V takovém případě k tomu s klidným srdcem taky sáhnu.

Pokud něco podobného udělá starší syn, taky už se mu párkrát povedlo schválně mladšímu něco udělat (bylo to tedy dříve, než si na novou situaci zvykl) jsem nekompromisní. Snažím se ale vysvětlovat, aby se podíval jak mimi ublížil, že mimi pláče kvůli němu, že se neumí bránit, pohybovat atd…pokud i po tomto v nejbližším okamžiku něco SCHVÁLNĚ provede, na zadek mu symbolicky dám.

Jestli to dělám správně nevím, ale jen vysvětlování v některých případech prostě není úplně účinné.

Sendy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
89
16.9.06 20:55

Ahoj Teriku,
kdyby se tohle stalo u nás,já bych určitě plácla Jířu taky. Zatím teda malé neublížil, má ji rád, spíš je ošklivý k nám. Já jsem dost nervák a určitě bych vystartovala a plácla taky - nevím jestli to je dobře, ale myslím,že v tuto chvíli jsi jednala správně. U nás je to teď taky někdy k zbláznění - Jířa se zas furt vzteká a řve kvůli každý blbosti jen aby si vynutil pozornost. Musím se přiznat, že někdy na něho vyletím a taky to skončí plácnutím na zadek. Pak toho někdy taky lituju,ale jsou situace, kdy domlouvání prostě nepomůže.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
325
16.9.06 21:26

Ahoj všem,

chci jen potvrdit, co tady asi už všechny napsaly.
Samozřejmě, že nejsem žádný tyran dětí, ale vysvětlovat se nedá všechno do nekonečna. A pokud prcek nedostává přes zadek každý den pětkrát, ale jen opravdu, když provede něco závažného :! sám se lekne a řekne si „aha - něco je špatně“ a bude překvapený.

Mám sice syna už desetiletého a další dvě děti na cestě, ale i on, jelikož se pohyboval velmi často ve velkém dětském kolektivu, občas dostal…

Pevné nervy všem :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
17.9.06 00:03

Souhlasím s výpraskem za schválnické ublížení někomu jinému. Jestli máš strach, že to plácnutí (jakkoli bolestlivé) zanechá na malé nějakou negativní stopu, já osobně jsem přesvědčená, že pro její vývoj by bylo horší nepotrestat ji, nebo ji potrestat méně důrazně.

PS. já bych Vojtu zřezala jako žito :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gabika
17.9.06 10:05

Ahoj Terik,

akurat nedavno sa mi stalo nieco podobne. Starsi SCHVALNE hodil mladsiemu knihu na hlavu. Kedze som mala za:,–(u, ze placnutie JEDINE v pripade, ze UMYSELNE urobi nieco, co moze VAZNE ohrozit zdravie druheho (a ja hodenie knihy na hlavu miminku s velkou fontanelou za ohrozenie povazujem), dostal RAZ dorazne na zadok. Rozplakal sa, ale skor z prekvapenia a pocitu ublizenia, nez z bolesti (dala som mu na zadok prvykrat v zivote). Nasledovalo vysvetlovanie, preco dostal, co urobil a ake to malo pre neho nasledky… Koncilo to tym, ze musel povedat, ze miminku sa kniha na hlavu nehadze, a ze mu ju uz hadzat nebude (starsi naozaj pekne a vela rozprava a chape, takze presne vedel, co od neho chcem). Za 10 minut bolo po vsetkom. Ja som asi dusevne na takuto situaciu bola pripravena, takze u mna to prebehlo uplne s chladnou hlavou, nebolo to tak, ze by mi usla ruka.

Takze si myslim, ze si v podstate reagovala spravne, aj ked si na to nebola pripravena.

Dalsie umyselne ublizenia, placania (mna, ci miminka), ktore ale nie su VAZNYM ohrozenim zdravia riesim tak, ze ide do kuta, a tam musi stat, kym mi nepovie, ze sa nema robit to, co urobil, a ze uz to robit nebude. Nez sa to ale naucil (myslim, to chodenie, ci statie v kute), trvalo to dost dlho, bol to asi 45 minutovy zachvat zlosti, ked som ho musela drzat v kute nasilim, pricom on sa ma snazil placat, pritom som drzala mimi na rukach… :roll: Nakoniec som musela mimi polozit a holt nechat plakat, starsieho otocit a drzat celom k stene, aby ma neplacal, a az potom sa okludnil… Odvtedy to ale funguje dobre. Ostatne prehresky sa u nas riesia vysvetlovanim, pripadne vylozenim na skrinu, teda nie dietata, ale hracky :lol: , s ktorou sa nehral, ako mal. Na skrini hracka ostane vzdy do druheho dna, pripadne do vecerneho upratovania.

Gabika

• Nahlásit
  • Citovat
375
17.9.06 12:20

NO tak, mám 2 kluky, 3 roky a 15 měsíců a starší občas, vetšinou ne scválně mladšímu ublížil/ublíží a nikdy už bych ho ted za to tedy netrestala násilím. Dítě si hned zapamatuje, že když udelalo něco co se ti nelíbilo, tak přišel trest naplácání a už jsem takhle ppřistihla Matěje, jak Kubíka plácá za to, že mu bere hračky :-(. Já to řeším tak.

Důrazne mu řeknu, že se to nedělá, že se mi to nelíbí, okamžitě vezmu prcka pryč a matej se mu musí omluvit. U nás to tedy zabralo na 1, ale protože je ted mladší ve věku, kdy se mu do všeho fakt montuje a bourá jeho stavby z lega a vláčkodráhy, tak chápu, že ho to točí, jsme domluvený, že musí zavlat mamu nebo tátu a my dáme kubu pryč. Fakt to funguje, Matěj prostě ví, že zavolá a my dáme kubíčka pryč :-). Občas do nej strčí (kuba se pokouší o chození), chápu, že ho to děsne láká strčit do vrávorajícího batolete, ale opet to řeším tak, že mu řeknu že se to nedělá a pochovám kubíka (horší je, že kuba to bere jako srandu a směje se tomu). Porstě dítě MUSÍ vedet, že se to nedelá a že se ti to nelíbí a že jinak budeš smutná a nebudeš si s ním třeba hrát. Taky funguje, když Matěje odvedu do jinýho pokoje a řeknu mu, at přijde až zase bude hodnej kluk. Přijde vždycky hned, řekne že ješte neni hodnej, zase ho odvedu a na potřetí už je hodnej a nebude zlej na brášku:-)

Kamarádky syn kdysi strkal do našeho mateje (je o 5 měsíců starší), fakt ale hodne moc a dost mu ubližoval a ona mu vždycky nařezala a stejne to delal dál a dál. Přešlo ho to až s věkem, ted už si spolu hrajou o 106.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
189
17.9.06 13:41

No, já jsem ještě zelenáč, mám 9 měs. chlapečka, ale zrovna včera jsem byla na výborným semináři o výchově dětí od 1 do 3 let.
Dost mě zaujalo, že není dobré „vést děti pomocí emocí“, tzn. „nedělej to, maminka bude smutná“ „když poslechneš, tatínek bude mít radost“ „miminko pláče kvůli tobě“(je to manipulativní, dítě nemá něco dělat, aby měl někdo jiný radost, pak se může svléknout před nějakým „hodným strejdou, aby měl radost)......................nýbrž pomocí důsledků, tzn. udělá něco dobře, pochválíme ho, když udělá něco špatně, následuje trest. Zatím si jen ujasňuji směr, kterým se vydáme, ale za vědomé ublížení druhému člověku bych taky plácla a ne symbolicky, ale tak aby to zabolelo. Jinak si myslím, že to nemá cenu. Já osobně jsem teda radši pro plácnutí na zadek, než pro nějaký dlouhý boj nervů ve stylu "zůstaneš v koutě dokud.........“, ale jinak nápad s odchodem do pokojíčku mi hlavně při vztekání příjde dobrý. Jo a ještě si myslím, že bychom měli oddělovat to, že se zlobíme na to, co dítě udělalo, ale ne na ně samotné. Takže když Adámek dostane baci bac, hned ho obejmu „mám tě ráda, ale to co jsi udělal je špatné a proto jsi dostal na zadeček). Tak asi tak. Ale je jasný, že nejsme stroje a ne vždycky reagujeme tak, jak "se to má“ podle našeho přesvědčení.

Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gabika
17.9.06 15:04
martanka píše:
NO tak, mám 2 kluky, 3 roky a 15 měsíců a starší občas, vetšinou ne scválně mladšímu ublížil/ublíží a nikdy už bych ho ted za to tedy netrestala násilím. Dítě si hned zapamatuje, že když udelalo něco co se ti nelíbilo, tak přišel trest naplácání a už jsem takhle ppřistihla Matěje, jak Kubíka plácá za to, že mu bere hračky

Martanka - uplny suhlas, preto sa snazim neplacat, resp. minimalne. Uplne to odburat, ci dokonca vychovavat bez trestov, ale asi nedokazem, tak som zvolila aspon tento kompromis. Pokial budem mat pocit, ze placam nejako casto (este ale neviem, kolko to je: „casto“, mozno raz mesacne? :roll: ), alebo ze mi to „vracia“, pokusim sa to robit inak.

Necka - to co pises o vedeni deti pomocou emoci je zaujimave. Na 100% tomu ale neverim, na tom, ze ked mi Radko sam od seba nieco pomoze a ja mu za to podakujem a poviem, ze mam radost, ze mi pomohol, nic zle nevidim. Inak na tom, ako pises, ze: „udělá něco dobře, pochválíme ho, když udělá něco špatně, následuje trest“ sa mi nepaci taka ta cirkusova vychova zvierat, je to podla mna zjednodusenie vychovy. Kde mu vlastne vysvetlujes, ze nieco urobil zle, cim to bolo zle, ake to ma dosledky a ako sa to vlastne malo urobit dobre? Deti nemaju taku pamat ako my, mnoho veci im je skutocne treba povedat stokrat, nez si to zapamata. Prosim, neber to odo mna ako utok, len sa ti snazim ukazat inu cestu, viem si predstavit, ze v tom clovek tape. Jasne, kazdy ma pravo si vybrat, ci chce dieta za kazdy priestupok placat, postavit do kuta, alebo to chce riesit inak. Kazdy sposob vychovy ma nieco do seba, a kazdy by si mal vybrat ten srdcu blizsi. Len mi neda ta neupozornit, ze u takmer kazdeho, kto sa rozhodol: „radši pro plácnutí na zadek, než pro nějaký dlouhý boj nervů ve stylu "zůstaneš v koutě dokud........."" sa to po case zvrhlo na dratie dietata ako hada“. Odchod do pokojicku je dobry, chvilu funguje, ale potom z toho dieta tiez vyrastie a je treba hladat iny sposob…

Vychova proste nie je cierno-biela. :roll:

Gabika

• Nahlásit
  • Citovat
473
17.9.06 15:11

Martanko , zamyslela jsi se někdy nad tím, co si asi myslí ten tvůj starší, když ho odsuneš na jinou kolej (když něco provede) a pochováš toho mladšího. Nebude nakonec mít pocit, že když neskáče jak ty pískáš tak ho vyměníš? Bacha, myslím, že rány na duši vydrží déle, než otisk ruky na zadečku.
Myslím to tak, že když něco provede ten starší, je to jeho problém a je třeba to řešit s ním. Vše co vzhledem k JEHO zlobení uděláš by se mělo týkat výhradně JEHO.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
375
17.9.06 15:22

Jo jo, je to těžký. Já je oba samo taky někdy plácnu, ale uvedomuju si, že to z mojí strany je spíš většinou, že už to nezvládam (a to je špatný) po psychický stránce a sama sobě tím ulevím. To je asi to nejhorší. Ale ujede mi to málokdy, ale ujede :-(.

Je to šílený, jak člověka dovede jeho miláček vytočit......

Ale trestat násilí násilím je podle mě fakt blbost. Já se snažím jít hlavně metodou odměn a pochval. ty tresty jsou těžký. Možnosti:
naplácat (to se mi příčí)
něco zakázat (večerníček, zmrzlinu, kootoč - tak to bude scéna jako hrom a akorát mi pak neusne a ještě víc se „zabejčí“, to možná až bude starší) ??? další
Ale slíbit mu něco - když budeš kubikovi pujčivat hračky, uvidí to ježíšek a dá ti neco hezkýho pod sromeček)

Nám prostě fakt pomáhá, že toho Kubu vezmu, žeknu Matejovi, že se to nedělá a odejdu pryč z místnosti a hraju si dál s Kubíkem. Za chvíli přijde a začne, že už to neudělá a že má Pudíčka rád. Nedělá mu to schválně, ale proste bčas neudrží svoje emoce tak jako já a už prostě nerozdejchá to, že mu brácha pořád leze na postel, na ketrý si ted chce hrát sám. Za to ho proste nemůžu bít.

Jo kdyby mu neustále vedome ubližoval… to nevim, ale já ho v podstatě chápu, že to udělá. Ví, že to neni hezký, přijde mi, že ho to i mrzí a že se snaží.

m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
17.9.06 15:36

máš pravdu..mě to taky vždycky bolí víc než jeho, když už ho musím plesknout. Já vím jak jsi to myslela a jsem ráda, že ses nijak neurazila a že jsi pochopila jak to myslím. Je to těžké občas se taky snížím k tomu, že hraju malému na city… to je pak dolízáníčko z jeho strany:o) ale to mě pak mrzí ještě víc.

PS: a vždycky je to tehdy, když mám já nějak špatný den, když jsem unavená, nervozní, nebo tak…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
76
17.9.06 16:03

Necka, myslim, ze male dieta moze byt dost zmatene z toho, ked mu placnes tak, ze ho to naozaj boli a vzapati ho objimes a hovoris mu, ze ho mas rada. Ja by som bola tiez dost vyvalena, keby mi moj muz dal facku a vzapati mi vyznaval lasku a vysvetloval, ze tak facka bola len trest, ktory bol za konkretnu vec, ale inak ma miluje. Ja mam 10-mes. dceru a tiez rozmyslam, ktorou cestou sa vo vychove dat. Nechcela by som trestat a uz vobec nie bitkou, uvidim, ci mi (nam s manzelom) to naozaj pojde tak, ako si to predstavujeme. Ak ma niekto zaujem precitat si nieco o vychove deti bez bitky a trestov, vrelo odporucam tieto knihy:
John Gray - Muzi jsou z Marsu, zeny z Venuse a deti jsou z nebe
Jan-Uwe Rogge - Deti potrebuji hranice
Jirina Prekopova - Deti jsou hoste, kteri hledaji cestu
Vsetky tri mam doma a davaju mi vela optimizmu, ze to ide aj inak ako s bitkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama