Poradna očního lékaře
MUDr. Vladimír Korda Ph.D.
Záleží, co všechno ti Dr. zaškrtla, že má laboratoř zjišťovat.
Pokud se dobře pamatuji, máš každý rok nárok na rozbor krve hrazený pojišťovnou.
Většinou ale i základní rozbor ukáže, pokud v těle nějaký problém je (množství bílých krvinek atd.) a pak většinou sám doktor pacienta kontaktuje s tím, že má na další vyšetření.
Bolesti kloubů, únava jsou opravdu symptomy pro boreliózu. Pokud byl první test zvýšený, doporučuji opakovat. Ten totiž v běžném rozboru krve není a prakticky se ani nedá indikovat na základě zvýšených hodnot…
V zakladu se vysetruje krevni obraz (bile cervene krvinky a desticky), jaterni a ledvinne funkce a cholesterol. Zalezi, jestli treba delali i crp a sedimentaci. Odchylky ve vyse uvedenem muzou na nektera onemocneni navest. Bolesti kloubu a svalu muze byt i napr revmatologicke onem. Bohuzel jsou to vsehno hodne nespecifické potize, tak to nebude jednoduhe. Borrelioza to byt muze take. prelecila jste atb?
@bamboole píše:
V zakladu se vysetruje krevni obraz (bile cervene krvinky a desticky), jaterni a ledvinne funkce a cholesterol. Zalezi, jestli treba delali i crp a sedimentaci. Odchylky ve vyse uvedenem muzou na nektera onemocneni navest. Bolesti kloubu a svalu muze byt i napr revmatologicke onem. Bohuzel jsou to vsehno hodne nespecifické potize, tak to nebude jednoduhe. Borrelioza to byt muze take. prelecila jste atb?
Krev na boreliozu mi bral před týdnem a zrovna jim atb. Měla jsem snížené je n krevní destičky. Jinak cukr, rozbor ok. Crp taky. Otoky žádné nemam, nejvíc mě štve ty tlaky do hlavy a v břicho- nechutenství. I celková únava. Boreliozu říkal, že mám protilátky trochu zvýšene, zase mi je divné, že trochu a z nicehonic takový průběh, který se zhoršuje ![]()
@Premek_Orac píše:.
Záleží, co všechno ti Dr. zaškrtla, že má laboratoř zjišťovat.
Pokud se dobře pamatuji, máš každý rok nárok na rozbor krve hrazený pojišťovnou.
Většinou ale i základní rozbor ukáže, pokud v těle nějaký problém je (množství bílých krvinek atd.) a pak většinou sám doktor pacienta kontaktuje s tím, že má na další vyšetření.
Bolesti kloubů, únava jsou opravdu symptomy pro boreliózu. Pokud byl první test zvýšený, doporučuji opakovat. Ten totiž v běžném rozboru krve není a prakticky se ani nedá indikovat na základě zvýšených hodnot…
Odber krve
No je to asi pul roku, co mamce zjistili rakovinu tlusteho streva.Ted uz zaplatpanbuh dobry, ale predtim, nez se na to prislo, byla na nekolika odberech krve a rikali ze vse je ok.Ja do te doby zila v tom, ze rakovinu poznaji i z krve.Asi ale ne.
Tak to je brzy na opakování.
Pokud potíže přetrvají i po atb, tak šup k doktorovi a popsat potíže. Může to být klidně podzimní únava, ale také nemusí. A pak není dobré cokoliv podcenit.
Jinak na boreliózu se dávají při podezření docela silná ATB, takže ty příznaky, co popisuješ, mohou být i z nich.
Presne tak, pokud mas doxycyklin, tak z neho je fakt na zvraceni. Zalezi, jake to byly protilatky, ig g nebo ig m? Crp by u revmatickrho onem bylo vyssi.
@LadyBrigit píše:
Odber krveNo je to asi pul roku, co mamce zjistili rakovinu tlusteho streva.Ted uz zaplatpanbuh dobry, ale predtim, nez se na to prislo, byla na nekolika odberech krve a rikali ze vse je ok.Ja do te doby zila v tom, ze rakovinu poznaji i z krve.Asi ale ne.
Z preventivního odbběru krve se dá přijít např. na leukémii a to z krevního obrazu. Ale rakovina jiných částí těla se zjištuje pomocí zobrazovacích technik. Nádorové markery z krve slouží jako ukazatel úspěšnosti léčby, nikoli jako diagnostika. Vyjma PSA na prostatu, ten se dělá jako screening.
Ikdyž jsou lékaři, kteří jsou schopní zaškrtat na žádance všechny nádorové markery které tam jsou.
@LadyBrigit píše:
Odber krveNo je to asi pul roku, co mamce zjistili rakovinu tlusteho streva.Ted uz zaplatpanbuh dobry, ale predtim, nez se na to prislo, byla na nekolika odberech krve a rikali ze vse je ok.Ja do te doby zila v tom, ze rakovinu poznaji i z krve.Asi ale ne.
A jak ji Teda na to přišli? co je donutilo k jinému vyšetřeni?
@Premek_Orac píše:
Tak to je brzy na opakování.
Pokud potíže přetrvají i po atb, tak šup k doktorovi a popsat potíže. Může to být klidně podzimní únava, ale také nemusí. A pak není dobré cokoliv podcenit.
Jinak na boreliózu se dávají při podezření docela silná ATB, takže ty příznaky, co popisuješ, mohou být i z nich.
Antibiotika jim od pondělka, tyhle stav y jsem měla už před nima ![]()
@leryl jenže jak je donutit, ať člověka na něco takového pošlou? řeším to už celkem dlouho a dělali mi tu boreliozu a dnes jsem byla na měřeni kosti. Vyšla borelka a tím to haslo. Vše se teď svede na ni, přitom jsem četla ze může vyjít i u více věcí, revma, různé imunitní onemocněni
@LadyBrigit co měla za potíže? asi nic jasného, když po tom nesli hned ze? ![]()
Asi kolonoskopii, ne? Po padesatce je na ni narok kazdy 2 roky v rámci prevence
Zdravím, byla jsem na vstupní preventivní prohlídce, změna praktického lékaře. Dá se takhle z krve zjistit i ty vážnější nemoci? Dva měsíce řeším bolesti kosti, kloubů, hlavy, únava.. Teď se přidaly žaludečni a střevni potíže. Měla jsem test i na boreliozu a byl zvýšený. Bojím se, jestli tohle vše mám jen z ni, jestli by se jiný problém -vážnější objevil v krvi? Tu jsem měla ok. Děkuji