Povinné přesčasy zdarma ve smlouvě – setkaly jste se s tím?

  • Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Napsat příspěvek
Velikost písma:
101439
21.3.26 09:00
@Amassakoul píše: Více

No, tak zrovna tahle formulace je ve smlouvach na vedoucich pozicích běžně a zakoniku prace nijak neodporuje, takže ted spis bulikujes ty…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2933
21.3.26 09:07
@j.a.n.i1 píše: Více

Práce zdarma přesčas? Tak určitě.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101439
21.3.26 09:08
@Amassakoul píše: Více

No, rid se svou radou a s tim zakonikem prace se zkus seznamit…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
8993
21.3.26 09:16

Znám. Jen jinde nejde o nucené přesčasy, ale přesčasy v případě potřeby. Těch 150 hodin za rok to ale klidně udělá a vedení už při náboru počítá s tím, že se ta práce nedá zvládnout v běžné pracovní době. Zohledněno na platu to není. A ano, taky si myslím, že by toto být dovoleno nemělo.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2933
21.3.26 09:20
@j.a.n.i1 píše: Více

Jasně, práce zdarma. Ty ve kterém vesmíru žiješ?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101439
21.3.26 09:25
@Amassakoul píše: Více

Asi by ses misto tech hloupach pripominek na me, mela do toho zakoniku prace fakt podivat…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2933
21.3.26 09:30
@j.a.n.i1 píše: Více

Tak mi ho klidně ocituj ty, když máš pocit, že zákoník tu práci zdarma připouští. Nechám se poučit.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101439
21.3.26 09:32
@Serpentini píše: Více

Tak ono vsude bude napsané ze jsou případné, ale když budou potreba, tak je stejně udělat musíš.
A ve mzde to zohledněno je, alespoň třeba u nas… Ti, co maji tabulkové, tak tam tuhle formulaci nemaji, maji ji pouze ti se smluvni = vyssi než ta tabulková. A nevidim duvod, proc by to melo být zakázané.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101439
21.3.26 09:34
@Amassakoul píše: Více

A někomu se nechce hledat v tom co tady nabádá k přečtení :think: Jen se trochu snaž, když tu radis dalsim, ze ho maji nastudovat.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101439
21.3.26 09:38
@Anonymní píše: Více

Ano, na vyšších pozicich je to dost normální a tahle formulace se používá uz mnoho let. Na ni samotné neni nic špatného, problem je to az ve chvili, kdy toho firma umyslne zneuziva a objem prave se realne stihnou neda.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
20
21.3.26 09:39

Je to v souladu se zakonikem prace - viz paragraf 114 odst. 3:

zakonik prace - § 114
Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas
(1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda“), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
(2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.
(3) Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců (§ 11) v mezích celkového rozsahu práce přesčas (§ 93 odst. 4).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101439
21.3.26 09:40

@Radana111 A ja chtela, aby musela hledat… A ty to takhle zjednodusis, ale chapu, zes to psala pro zakladatelku :kytka:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
2933
21.3.26 09:43
@j.a.n.i1 píše: Více

Jak říkám, tak mě pouč, kde zákoník práce říká, že někdo musí pracovat zcela zdarma (zdarma mimochodem znamená bez nutnosti platby, odměny nebo náhrady). To tam prostě nikde není.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101439
21.3.26 09:46
@Amassakoul píše: Více

Kdybys koukala, tak uz to sem @Radana111 nakopirovala… Ze jsou prescasy do nějakého limitu jiz zahrnuty v zakladni mzde, takze za ně nedostanes ani korunu navic, presne jak tu píšeme.
A tohle ustanoveni je v ZP minimálně 25 let a mam takovy pocit, ze bez zneny, mozna jen v tom limitu pro vedouci pracovniky, ktery je jeste vyšší než tech 150 hodin.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
35435
21.3.26 10:12
@Amassakoul píše: Více

Ano, samozřejmě že je zákoník práce nadřazen. Ale tohle v rozporu není.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat