Dědictví, darovací daň

Anonymní
22.1.20 01:36

Dědictví, darovací dan

Ahoj, ráda bych se zeptala jak je to, protože si nejsem jistá, přítel zdedil dům napůl s bratrem a prý se domluvili s bratrem tak že na něj přepíše tu druhou půlku až za 5 let, kvůli nějaké darovaci dani, je to pravda že se něco platí? Případně kolik?

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2765
22.1.20 04:08

Jako bratři jsou od daně darovací osvobozeni. Nicméně proběhnou nějaké platby za právní služby či vklad do katastru. V tomto nechápu, co by se mělo za 5 let změnit…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.1.20 04:20
@Martha03 píše:
Jako bratři jsou od daně darovací osvobozeni. Nicméně proběhnou nějaké platby za právní služby či vklad do katastru. V tomto nechápu, co by se mělo za 5 let změnit…

Já nechápu že se bratr toho dědictví hned nevzdal, tohle bysme řešit nemuseli a když příteli i říkám že je to zadarmo, prý se radil s právníkem a když nemovitost v jednom roce zdedil tak prý podruhé když by ji někdo prevadel už se platí 4% dan

  • Nahlásit
  • Citovat
5879
22.1.20 06:01

Žádná darovací daň neexisuje. Pokud někdo někomu něco daruje, posuzuje se zda tento dar nepodléhá dani z příjmů. A od té je jako bratr osvobozen. Těch 5 let by se posuzovalo, pokud by příel bratrovi nemovitst prodal. Daň se sazbou 4% je dan z nabytí nemovitostí. Ta se platí taky v případě prodeje. Což není tento případ. Právník daním asi moc nerozumí.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.1.20 06:12
@Hanula1212 píše: Žádná darovací daň neexisuje. Pokud někdo někomu něco daruje, posuzuje se zda tento dar nepodléhá dani z příjmů. A od té je jako bratr osvobozen. Těch 5 let by se posuzovalo, pokud by příel bratrovi nemovitst prodal. Daň se sazbou 4% je dan z nabytí nemovitostí. Ta se platí taky v případě prodeje. Což není tento případ. Právník daním asi moc nerozumí.

Prý je to i v případě darování ta 4 %daň ze už to prý řešil před 2 lety

  • Nahlásit
  • Citovat
5879
22.1.20 06:20
@Anonymní píše:
Prý je to i v případě darování ta 4 %daň ze už to prý řešil před 2 lety

Najdětesi daňového poradce.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5879
22.1.20 06:24

Ještě doplním: §2 zákonného opatření senátu č. 340/2013

Vymezení předmětu daně

(1) Předmětem daně z nabytí nemovitých věcí je úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci,…

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.1.20 06:34
@Hanula1212 píše:
Ještě doplním: §2 zákonného opatření senátu č. 340/2013

Vymezení předmětu daně

(1) Předmětem daně z nabytí nemovitých věcí je úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci,…

Dobře děkuji, ukážu to příteli

  • Nahlásit
  • Citovat
75
22.1.20 10:13

Dobrý den, teď jsem řešila to samé. Děda mi daroval byt. Tudíž jsem od daně osvobozena ( ty 4%). Ale u právníka při podepisování smluv mi bylo řečeno že pokud během 5 let bych chtěla byt prodat musela bych tu daň zaplatit. :palec:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5879
22.1.20 12:12
@Pea12 píše:
Dobrý den, teď jsem řešila to samé. Děda mi daroval byt. Tudíž jsem od daně osvobozena ( ty 4%). Ale u právníka při podepisování smluv mi bylo řečeno že pokud během 5 let bych chtěla byt prodat musela bych tu daň zaplatit. :palec:

Tak pokud bys do 5 let byt prodala, tak neplatíš daň z nabytí (ty 4%), ale daň z příjmu. Daň z nabytí platí nabyvatel. Daň z příjmu je 15% a tu bys zaplatila, protože bys nesplnila podmínky pro osvobození (vlastnictví déle než 5let). Tvoje situace je ale úplně něco jiného než tazatelky. Oni si nebudou nemovitost prodávat, oni si ji darují! To je bezúplatný převod mezi sourozenci, takže se jich netýká ani daň z nabytí ani daň z příjmů. Takže tys řešila úplně něco jiného, ne to samé.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama