Reklama

Dědictví vnučce od babičky - byt

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

andreaanton
Povídálka 40 příspěvků 15.08.18 15:56
Dědictví od babičky vnučce - byt

Ahoj. Řešíme s babičkou takovou věc. Má byt a chtěla by, abych ho měla já. Jenže je tu můj otec - jedináček a neopomenutelný dědic. Nechce mu byt nechat, protože po revoluci se v rámci restituce vracely pozemkypo mém dědovi a můj otec dostal opravdu moc peněz a všechny rozfrcal. Nakonec prodal i dům, kde babička vyrůstala a opět nemá ani korunu. Nás děti nikdy nezajistil. A je jí jasné, že jen co by jí zpopelnili, už by byl v realitce a řešil prodej bytu. Chce mě zajistit, když to neudělal on a nechce, abych si brala hypotéku, kterou jsem chtěla řešit. Prostě mu ten byt nechce nechat. A teď jak to řešit… říkala jsem jí, že nejjednodušší by bylo, aby byt na mě přepsala a já jí tam nechám tzv. dožít - prostě věcné břemeno. Já žiji v nájmu a nemám problém tu žít klidně ještě 10 let. Nebo sepsat závěť, aby byt byl můj, ale nejsem si jistá, že bych otce třeba nemusela vyplatit, když má nárok na svoje dědictví. Vzhledem k tomu, že s otcem se nevídám od mých 10 let, tak si myslím, že by to asi nebyla sranda. Babičce je 88 let, v poslední době se jí přitížilo a chce to co nejrychleji vyřešit. :nevim: já si myslím, že nejlepší by byla ta první varianta. Díky za radu a názory.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Petra67
Kecalka 268 příspěvků 15.08.18 15:59

Určitě přepsat ještě za zivota a nechat věčnebřemeno, jak navrhujes. Vyhnete se dedicke dani a pripadnemu soudu pri napadeni dedictvi otcem.

aleba
Ukecaná baba ;) 1310 příspěvků 57 inzerátů 15.08.18 16:01

závět nic nevyřeší, z dědictví ho tak lehce nevyřadíte. Sepište darovací smlouvu, vzorů je na netu spousta, ověřte podpisy, doneste na katastr, hotovo

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19313 příspěvků 15.08.18 16:02

Určitě darovací smlouva a případně i pro babiččin klid věcné břemeno.
Otec je neopomenutelný dědic, ani závětí ho nesmí úplně vyšachovat - určitý podíl by musel dostat tak jak tak.

Lalelale
Ukecaná baba ;) 1865 příspěvků 15.08.18 16:03

Ano, přepis ještě za života s věcným bremenem. Jen závěti sveho syna opravdu nemůže vydědit, jde to jen za určitých podmínek a i tak to je těžké.

andreaanton
Povídálka 40 příspěvků 15.08.18 16:16

Já jsem jí to říkala… děkuji holky. Ona mi chtěla nechat peníze, že bych ho jakoby vyplatila. Ale to mi přijde jako hloupost, když to můžeme vyřešit už takhle. A já se o ní starám a postarám, dokud bude potřebovat. Nechci jí vyhodit ani si byt nárokovat. Budu bydlet v nájmu, mám kde být, paní majitelka mi byt pronajímá dlouhodobě… ale je fajn vědět, že budu mít jednou své bydlení. A u babičky jsem prostě doma a s prodejem bytu bych se fakt nesmířila.

Bábrdl
Generální žvanilka 20927 příspěvků 15.08.18 16:18

@andreaanton Taky může babička uvést jako dědice tebe a otci snížit jeho podíl na 1/4, ale furt bys ho musela vyplácet. Z té čtvrtiny.

TMana
Kecalka 452 příspěvků 15.08.18 16:21

Ano, jak píšete - darovat + břemeno dožití. Nemovitost nebude předmětem dědictví a nebudete platit darovací daň. Takže stačí smlouva + ověřit podpisy a dát na katastr.

Lalelale
Ukecaná baba ;) 1865 příspěvků 15.08.18 16:21

@andreaanton neboj, nejsi v podobné situaci jediná. Sama mám v okolí případ, kdy paní přepisem na vnouče zachranovala byt pred dcerou-alkoholickou. Jen bych být vámi nečekala, aby pak třeba otec nemohl darovaci smlouvu napadnout, že stará babička už nebyla při smyslech.

rozand
Ukecaná baba ;) 2315 příspěvků 15.08.18 16:22
@Bábrdl píše:
@andreaanton Taky může babička uvést jako dědice tebe a otci snížit jeho podíl na 1/4, ale furt bys ho musela vyplácet. Z té čtvrtiny.

Ale mohl by dělat schválně potíže…

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16304 příspěvků 15.08.18 16:24

Když ti babička byt daruje, tak ho v případě úmrtí nebude mít a není tedy co dědit. Udělejte to co nejdříve. Všechny ostatní způsoby jsou složité a není k nim důvod. Otec už svoje dostal. A i kdyby nedostal, tak babička může svůj majetek před smrtí naházet do automatů a nikomu do toho nic není. Ani jemu.

Tunrida
Hvězda diskuse 47187 příspěvků 15.08.18 16:33

Přepsat za života.

andreaanton
Povídálka 40 příspěvků 15.08.18 16:40

@Kobliha51 on cítí peníze a vůbec nic netuší. Byt je v dobré lokalitě u Prahy, z části rekonstruovaný a takže by za to nějakou mičudu dostal. Když jsem s ní bydlela, skoro se tam neukázal, teď se se semtam staví, ale jen proto, že musí udržovat živnou půdu.

histep
Závislačka 3078 příspěvků 15.08.18 16:45

Jak zaznelo, darovat za zivota. Jen upresnim, co tu zaznelo o danich. Zadna darovaci ani dedicka dan uz neexistuje, dary a dedictvi jsou predmetem dane z prijmu. V pripade vztahu babicka - vnucka jsou dary i dedictvi od dane osvobozeny, pouze v pripade, ze by hodnota toho daru (bytu) byla vyssi nez 5 mio, tak pozor, takovy prijem je treba financnimu uradu oznamit (jen).

171Jirka
Zasloužilá kecalka 567 příspěvků 15.08.18 16:57

Zjistěte si podmínky, za kterých jej může babička vydědit.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Šmejdství a půjčky zavánějící lichvou: Syn „té od sirotků“ je pěkné kvítko!

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která přišla s návrhem přijmout... číst dále >

Čech zemřel v Kolumbii za zvláštních okolností. „Někdo ho otrávil,“ říká rodina!

Jen za pár hodin se měl pětatřicetiletý Michal vrátit za rodinou, místo toho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Reklama