Dědictví, problémy v rodině

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.17 17:52
Dědictví, problémy v rodině

Dobrý večer, omluvte prosím anonymní příspěvek, ale chodí sem skoro švagrová a jí se to týká. Děkuji za pochopení.
Osvětlím situaci, žiji s partnerem ve společné domácnosti již 16 let, nejsme vzatí a svatbu nechceme, děti zatím nemáme. Partnerovi se v poslední době dosti zdravotně přitížilo (je chronicky nemocný) a proto se snažím zjistit coby kdyby. Partner má jednu sestru a ta má dceru, dále má matku, tetu a strýce. Žádné další žijící příbuzné. Jde o to že partnerova sestra nemá s rodinou dobré vztahy, v podstatě s ní všichni rozvázali kontakty a nikdo z rodiny se s ní nechce stýkat, bombarduje celou rodinu vyčítavými a nenávistnými zprávami na všechna možná témata. Je to majetnická a zlá osoba která se s nikým nesnese, již několik let má problém s alkoholem, ale nehodlá to řešit. Její dcera je moc fajn holka a s rodinou vychází dobře, studuje mimo domov a s matkou se vídá minimálně. S partnerem bydlíme v pronajatém bytě, dále rekonstruujeme domek ten je však psaný na mě o ten strach nemám, tedy doufám že nemusím mít?
S partnerem máme klasickou domácnost jako normální lidi, dále každý své auto a nějakou elektroniku (počítače, mobily)+ nějaké společné úspory na mém účtu, asi milion korun.
A teď konečně k jádru pudla, co kdyby se nedejbože něco stalo s partnerem, vím že partnerova sestra je schopna mi sem naklusat a začít se přehrabovat ve věcech a hádat se třeba i o partnerovi hodinky či jeho osobní věci.
Partner tuto situaci chce v nejbližší době samozřejmě řešit, ale momentálně to jeho zdravotní stav nedovoluje.
Co mě zajímá je jestli může partner sestru nějakým způsobem zbavit nároku na cokoli? Nejde mi o závěť, závěť se dá napadnout a věřím že jeho sestra by to udělala a hádala se třeba do smrti o pár věcí. Problém vidím v tom že jsme se 5 let starali o partnerova nemohoucího dědečka, měli jsme jej u sebe v bytě a tím pádem tady měl i své věci. Když zemřel, partnerova sestra přišla k nám do bytu v době kdy jsme nebyli doma a zařizovali pohřeb, sebrala všechny dědovi úspory na pohřeb a šperky co měl po babičce. V té době byli vztahy horší, ale ještě jakž takž a partnerové sestry dcera měla naše klíče od bytu protože k nám chodívala na návštěvy a za pradědečkem. Tenkrát jsme to nechali být protože nám slíbila že peníze vrátí, že je ve velkém průšvihu a potřebuje něco zaplatit, ano byla to chyba, ale byli jsme špatní z dědové smrti a neměli jsme myšlenky na takové věci jako je policie a soud. Po této události jsme se dozvěděli že partnerova sestra po rodině říká že jsme jí okradli o dědečkův byt (byt je nájemní, není náš a děděček svůj domek přenechal partnerové matce, která tam žije), dále všem říká že jsme ji okradli o dědictví- žádné nebylo, jen dědovi osobní věci. Proto vím čeho je schopná a bojím se že by mě v případě partnerovi smrti chtěla oškubat jako kuře i o to co nemám.
Děkuji za radu a omlouvám se za zdlouhavý příspěvek.

R.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

JayLee 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.17 17:56

Musi ti vse dat drovaci smlouvou a to zaziva pak to nejde napadnout a bude to jen tvoje zavet je o nicem ta se da napadnout z titulu opomenuteho dedice a pokud by fakt chtel aby nikdo na nic nemel narok, tak by ho musel zaziva vydedit ;) pokud nic z toho neudela tak to bude podle zakona to rozdeleni komu co nalezi v jakem pomeru ;)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.17 18:03

Děkuji za reakci, jenže jak mi má dát vše? Jako napsat darovací smlouvu a do ní napsat že mi věnuje osobní věci a auto? On v podstatě nic jiného ofiko nemá, dům je na mě a úspory na mém účtu. Když jsme u toho může ona nějakým způsobem uplatnit nárok na domek a úspory na mém účtu? A jak vlastně postupovat pokud by se mi dobývala do bytu? Policie? Jsem z toho dost špatná, partner ještě víc, v poslední době mu několikrát napsala email že až konečně „umře“ tak ať si nemyslí že všechno zůstane té jeho pi*i (rozuměj mě).

Zakl. R.

Gosi
Kelišová 5687 příspěvků 03.01.17 18:09

Auto darovaci smlouvou lze, ale jinak to asi budete jmenovat konkretne… co je formalne tvoje na to nedosahne a samozrejme na ni muzes zavolat policii, kdyby ti vpadla do bytu, ale soudit se muze… se svatbou by ti to odpadlo a pkkud neni pritel v komatu neni treba cekat na zlepseni zdravotniho stavu, ale to je asi moc jednoduche reseni… :nevim:

pannda
Kelišová 6579 příspěvků 35 inzerátů 03.01.17 18:10

Jedna varianta by mohla být ta, že by partner písemně vše odkázal jen Vám a musí to projít notářem…
Jinak pokud by partner umřel, dědí v první řadě potomci(ty nemá), pak nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí v druhé skupině manžel nebo partner, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti.
Pak teprve by nastupovala jeho sestra…

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25026 příspěvků 03.01.17 18:11

Vyřešit svatbou?

catherine100
Vesmírná mluvilka 30562 příspěvků 03.01.17 18:13

A neni jednodušši ta svatba? jen to sepsat na úřadě?

protože to byste pořád museli obnovovat co všechno je tvoje :think:

Z.jev
Závislačka 3196 příspěvků 03.01.17 18:14

Dům a účet je tvůj, tam nárok nemá. Co se týká ostatního, buď darovat a auto přepsat na tebe nebo jako další možnost přehodnotit tu svatbu.

emmuulina
Kecalka 157 příspěvků 03.01.17 18:17
@Anonymní píše:
Děkuji za reakci, jenže jak mi má dát vše? Jako napsat darovací smlouvu a do ní napsat že mi věnuje osobní věci a auto? On v podstatě nic jiného ofiko nemá, dům je na mě a úspory na mém účtu. Když jsme u toho může ona nějakým způsobem uplatnit nárok na domek a úspory na mém účtu? A jak vlastně postupovat pokud by se mi dobývala do bytu? Policie? Jsem z toho dost špatná, partner ještě víc, v poslední době mu několikrát napsala email že až konečně „umře“ tak ať si nemyslí že všechno zůstane té jeho pi*i (rozuměj mě).Zakl. R.

auto ať přepíše na Tebe rovnou, je to otázka dne, napsat smlouvu a dojet na registr přepsat, pokud má nějaké cennější osobní věci, ať ti je daruje, nikde přece není seznam věcí co vlastní, jestli má zlatý řetízek, nebo televizi… Pokud nedejbože dojde k nejhoršímu a jeho sestra se ti bude dobývat do bytu, zavolala bych policii. Emaily bych uložila (vytiskla, schovala…) a popřípadě později použila když to bude nutnost.

Gosi
Kelišová 5687 příspěvků 03.01.17 18:22
@pannda píše:
Jedna varianta by mohla být ta, že by partner písemně vše odkázal jen Vám a musí to projít notářem…
Jinak pokud by partner umřel, dědí v první řadě potomci(ty nemá), pak nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí v druhé skupině manžel nebo partner, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti.

Co jse cetla tak nesezdanej partner dedi ve skupine bud s rodici, nebo pokud by driv zemrela mama, tak pak ve skupine se sestrou…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.17 18:26

Svatbu fakt nechceme, dohodli jsme se že se vezmeme jedině sami někde na pláži, opět z důvodů vztahů v rodině (i mojí), ale to teď nehrozí, anebo až bude fakt nejhůř tak se vezmeme na rychlo. Ale svatbu z přesvědčení nechceme. Proto jsem se ptala na ty právní věci. Kdybychom se chtěli vzít tak to neřeším, ale opravdu nechceme pokud to nepůjde jinak.

Zakl. R.

pannda
Kelišová 6579 příspěvků 35 inzerátů 03.01.17 18:33
@Gosi píše:
Co jse cetla tak nesezdanej partner dedi ve skupine bud s rodici, nebo pokud by driv zemrela mama, tak pak ve skupine se sestrou…

Jo, i já si to myslím…je potřeba zvážit okolnosti, myslím, že se uvažuje o úpravě, jelikož přibývá nesezdaných párů…

JayLee 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.17 18:34
@pannda píše:

pokud to odkaze da se to napadnout z titulu opomenuteho dedice taky takze by to nic neresilo tady fakt pomuze jen derovaci smlouva sepsana za zivota či prepsani vse na zakladatelku mozna i svatba by pomohla i kdyz by to neresilo primo tenhle problem

magratka
Zasloužilá kecalka 887 příspěvků 03.01.17 18:35

Tak v případě svatby, by dědila manželka napůl s matkou ze zákona. A to čistě manželův majetek, ale taky polovinu SJM (a je otázka, co vše stihne spadnout do SJM). Pokud vím tak nepominutelní dědici jsou pouze potomci, takže přítel žádného nemá a šlo by to řešit závětí, bez nutnosti vydědění.

EvulinkaH
Kecalka 354 příspěvků 03.01.17 18:35

Pokud já vím, tak majetek nabytý v manželství se dělí mezi manžely rovným dílem-tu půlku dědí z půlky manžel a druhou půlku rodiče nebo pokud nejsou tak sourozenci(tzn. 1/4 pův. společného majetku)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

„Herečka“ Jiří Pomeje: Před fotografy se belhal, pak skotačil jako kozák

Dva dny byl nezvěstný a nikomu se neozýval. Jeho nejbližší trnuli strachy a... číst dále >

Socha Špinarové možná zmizí! Nová radnice chce jednat, syn bude shánět sponzory

Kontroverzní socha zpěvačky Věry Špinarové je opět na scéně. Ačkoliv kritika... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >