Dělám něco špatně?

Anonymní
13.4.17 15:06

Dělám něco špatně?

Prosím o anonym, je to pro mě dost osobní :?

Mám dceru - 6let. Poslední dobou se chová hrozně. Vím, že je dítě a já jako dítě taky nebyla nejhodnější andílek, ale rozhodně jsem neprováděla to, co ona.

Poslední dobou denně řeším, že si pokreslí oblečení, nebo kreslí třeba na zeď, na plyšáky, nebo něco rozstříhá nůžkama, či nějak zničí. Když řekneme Neděl to a ono, stejně to dělá, nebo přestane a další den opět to samé. Skáče po gauči, huláká, vzteká se.

Má mladšího sourozence, kolikrát se vzájemně zlobí, ale program se snažím dělat tak, aby se zabavili oba. Chodíme ven, tvoříme, s tavíme ze stavebnice,… Sama i chodí, že by chtěla zamést, vytřít, umýt nádobí,… Samozřejmě ji za vše pochválím. Ale je to šílené. Občas se v noci vzbudí a chytá hysterák, ječí, že chce čůrat, fňuká, nedávno dokonce vběhla na přechod, ani se nerozhlédla a těsně před ní projelo auto, že měl řidič snad větší infarkt než já. Skoro mi až někdy přijde, že je jí to vlastně jedno, že nám její chování vadí.

Něco nemůže, dupe, vzteká se. Než se zeptá, jestli něco může, letí a dělá to. Kolikrát se zavře v koupelně, umývá třeba umyvadlo, dobrý. Ale všude je voda, vypatlaná čtvrtka jaru, málem si v koupelně zlomím nohu. Když říkám, proč se nezeptala předem, jestli může, nic na to skoro neřekne. Kýve, že se příště zeptá, stejně zase patlá něco sama.

Pochvala, příkaz, zákaz, už nevíme, jak na ni. Přitom ve školce je hodná, nikdo si nikdy nestěžoval. Zápis do školy taky zvládla, ale kolikrát mi přijde, že je pro ni problém se na něco soustředit. Kolikrát dělá plno věcí najednou, od jedné odběhne, k druhé a už zase řeší třetí. A když má po sobě uklidit, tak mrčí, že chce pomoct, že to sama uklízet nebude, atd.

Máte někdo něco podobného? Jinak se stane, že i u babiček je problém a babičky ji pak nechtějí třeba přes noc. Mojí mamce pokreslila stěnu, kousala nedávno natřenou židli asi před rokem. Až je mi trapně, když někde jsme a ona se chová jak se chová :,(

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

19321
13.4.17 15:28

Mám doma něco podobného, jen možná v mírnější verzi (až se mi tomu nechce věřit, že to píšu :) ). Temperamentní, roztěkaná, tvrdohlavá jak mezek. Přesně jak píšeš - na nic moc se neptá, všechno „po svém“. Vzteká se už teda míň, naštěstí (ale mívala období docela hrozný, tak od dvou do čtyř let, teď se nejvíc vzteká, když prohrává v nějaký hře). Noci jsou teda u nás klidný, pokud jí zrovna není nějak blbě. A taky tolik neničí - resp. jo, ale spíš nechtěně, zbrklostí. Ovšem třeba zrovna včera si bez zeptání začala stříhat gumu, co jsem měla připravenou na stole do její sukně. Jako by vůbec nechápala, že není všechno její, že nemůže sahat na všechno nebo se prostě obsloužit sama. Na nákupu to je vždycky o nervy - má tendenci sahat na všechno (co vylezla z kočáru, tak jí učim, jak se v obchodě chovat!), lézt po všem, sedat si, věšet se na vozík… Nebo společný pečení, vaření - ona si snad ani neuvědomuje, že ty věci dělá pořád dokola, i když jsem jí to řekla už třeba čtyřikrát (například sedá na kuch. linku). Loni se ochomýtali s kamarádkama kolem stromu, kam lezli větší kluci (tak 8-10 let) pro třešně. No, a najednou naše slečna jako jediná z těch prťat kolem pěti let mezi nima, snad tři metry nad zemí - nechápu, jak se jí to povedlo, dolů se pak samozřejmě bála. Radu nemám, já už si prostě zvykla, že úplně jí nezkrotím, a jedu prostě jak kolovrátek, automat :oops: (nedělej - nesahej - slez…) Snažim se vysvětlovat, ale často i zařvu, občas plácnu - a doufám, že z toho časem trochu vyroste. jako jo, spousta věcí se lepší, ale celkově je prostě pořád taková rozlítaná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
19321
13.4.17 15:32

Včera jsme byly spolu v cukrárně - paní nás tam už zná a ví, že je naše slečna temperament. Poslední dobou tam chodíme i s kamarádkou a jejíma dětma, tak to je vždycky veselo a živo :oops: No a včera jsme byly samy dvě a naše z něčeho trochu zkrouhnutá, navíc bez kamarádek… A pani prej „že vy jste jí dala nějaký prášky?!“, že prej je nějaká strašně hodná a klidná :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
13.4.17 16:52
@krtek93 píše:
Včera jsme byly spolu v cukrárně - paní nás tam už zná a ví, že je naše slečna temperament. Poslední dobou tam chodíme i s kamarádkou a jejíma dětma, tak to je vždycky veselo a živo :oops: No a včera jsme byly samy dvě a naše z něčeho trochu zkrouhnutá, navíc bez kamarádek… A pani prej „že vy jste jí dala nějaký prášky?!“, že prej je nějaká strašně hodná a klidná :mrgreen:

Jednou jsem volala do školky, že dcera ten den zůstane doma, že je nějaká moc hodná a že je mi to podezřelé, jestli to nemá z nemoci :mrgreen: No v 11 už byla jako vždy.
Kdybych na dceru houkla „nedělej to“, tak to udělá ze 2 důvodů. Zaprvé aby se mi pomstila za ono hulákání na ni, zadruhé protože je zvědavá, co se stane s onou věcí. Když jí řeknu „to a to neděláme, protože…“, tak to bere mnohem lépe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8948
13.4.17 17:03

Máme doma podobnou slečnu. S ní se to táhne od miminka. Teď jí bude 6 let, je paličatá, sobecká až nepřející. Když vidím ostatní holčičky ve školce, tak je mi to i líto, protože ona nepochválí ani svoji nejlepší kamarádku. Neustále soupeří a nedej bože, když prohraje. Vysvětluji jí, že pokud chce vyhrát, musí se ona snažit a pokud bude někdo lepší, tak vyhraje on..stejně je to jak do dubu..nechápe to.
Má mladšího bráchu a ten když něco dostane, tak hned myslí na ni a chce dát i ségře…Někdy si myslím, že to dělá proto, aby měl klid, ale v jeho věku (3 roky) si zase nemyslím, že by vytvořil takový kalkul.
Když někam jdeme, tak nepostojí, všechno si potřebuje prohlídnout, všechno bere do ruky…Nedokáže si naučit, aby měla systém ve svých věcech, je neskutečná bordelářka. Jediné co mě napadá, že je to taková povaha a snad časem ty negativa z její povahy zmizí 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19321
13.4.17 17:05

@Likimeya U nás postup číslo dvě neslaví o moc výraznější úspěch. Pravda, eliminuje se ten motiv pomsty. Ale kolikrát se naopak podnítí ta zvědavost - ověřit si, že to vážně funguje tak, jak mi ta máma tvrdila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
19321
13.4.17 17:12

@amazon Tak naše se dělí, ale dělá zas jiný věci (ona to vidí z tý svojí dětský logiky), že si řikám - panebože, že se s ní ještě ty holky baví. No, a baví! Ono by to skoro chtělo, aby se jí to trošku vymstilo (jen lehce, právě proto, aby to pak nebyl šok třeba ve škole), protože vysvětlení moc nepomáhá. Jako lepší se to, ale kolikrát mi zatrne, že umí být docela panovačná (ale tak to zas není sama - ony jsou ve školce taková „trojka“ kamarádek a každá má něco, chudáci učitelky :lol: ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
19321
13.4.17 17:14

Zas nebude jednou ta poslušná „panenka, co sedává v koutě“ (jako jsem bývala já - a moc štěstí mi to nikdy nepřineslo). Se tím utěšuju, že bude aspoň jednou aktivní a bude se umět za sebe „poprat“, neztratí se, to taky není k zahození.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
8948
13.4.17 17:20

@krtek93 :D Já byla taky hodná a poslušná. Ona je dominantní a má kamarádku, která ji vyhoví :roll: s jinými se moc nechce bavit.Doma bráchu diriguje a ten jak podle nálady, někdy jí vyhoví a někdy se mu nechce a to je zle.
Taky se bojím nástupu do školy. A doufám, že si snad všimne, že takto to nejde ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9534
13.4.17 17:28

A nějaký trest, za to co provádí, nebo jí jen řeknete tytyty? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19321
13.4.17 17:29

@amazon To je jak přes kopírák. Jen naše je navíc jedináček.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Anonymní
13.4.17 18:00

@boball Když to nejde po dobrém - vysvětlování, proč se to a to nedělá, když dělá to a to, ubližuje třeba bráchovi, atd. Včera pokreslila plyšáky a za trest je musela dát do lavoru a mýdlem oprat. Nečekaně se vztekala, že ji to nebaví a že to dělat nechce.

Tvoří, má kolem sebe brajgl a jde pryč. Když to má uklidit, tak se jí to nelíbí. Nebo huláká, ať ji někdo pomůže.

• Nahlásit
  • Citovat
9534
13.4.17 18:03
@Anonymní píše:
@boball Když to nejde po dobrém - vysvětlování, proč se to a to nedělá, když dělá to a to, ubližuje třeba bráchovi, atd. Včera pokreslila plyšáky a za trest je musela dát do lavoru a mýdlem oprat. Nečekaně se vztekala, že ji to nebaví a že to dělat nechce.Tvoří, má kolem sebe brajgl a jde pryč. Když to má uklidit, tak se jí to nelíbí. Nebo huláká, ať ji někdo pomůže.
Řekla bych, že z vás nemá žádný respekt, nebojí se vás. Asi by to chtělo přitvrdit, nebo vám za chvíli poleze po hlavě :think:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.4.17 18:08

@boball Právě. Proto se ptám, čím třeba zaujmout, nebo co udělat efektivního, co by zabralo. Po dobrým to nejde, můžu ji dát na zadek a taky to téměř nezabere. Dá se říct, že kromě školky, kde je hodná, nezabírá tak nějak nic. Na návštěvě je taky kolikrát na pár facek, venku, doma. I když je třeba jen s babičkou u ní, tak se taky najdou situace, kdy je jí všechno jedno :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
9534
13.4.17 18:18
@Anonymní píše:
@boball Právě. Proto se ptám, čím třeba zaujmout, nebo co udělat efektivního, co by zabralo. Po dobrým to nejde, můžu ji dát na zadek a taky to téměř nezabere. Dá se říct, že kromě školky, kde je hodná, nezabírá tak nějak nic. Na návštěvě je taky kolikrát na pár facek, venku, doma. I když je třeba jen s babičkou u ní, tak se taky najdou situace, kdy je jí všechno jedno :nevim:

Ono se to těžko radí, mám z toho pocit, že jste to podcenili už dřív, nejspíš je rozmazlená. Synovi bylo šest ted v úterý a tak budou tak stejně staří. V tomhle věku už by ho nenapadlo někam čmárat, nebo stříhat věci, co se nesmí. Ale, já mu to tluču do hlavy už od malinka, kde se jen smí a na co psát a proč. Samozřejmě každý má jinou povahu, ale mám tři děti a na všechny stačilo zvýšit hlas a nedovolily by si ještě po tom co něco udělaly odmlouvat, vůbec když to bylo od táty. Popravdě, já bych asi tohle nevydržela a zřezala jí pr.el vařečkou. Nicméně, neber to jako návod k použití. Když počmárá plyšáka, správně jsi jí to nařídila umýt, nicméně pokud bude u toho ještě hulákat a být drzá, prostě by šla okamžitě spát a druhý den, zákaz toho co má ráda, nechala bych jí třeba pod dohledem jen malovat, atd. Třeba jí to přejde samo, ale je to o nervy, to věřím, Držím pěsti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama