Děti a výslovnost

1460
5.11.20 22:52

Děti a výslovnost

Dá se u dětí ovlivnit správná výslovnost natolik aby nemuseli navštěvovat logopedii?
Znám spoustu dětí kde je jejich výslovnost velmi špatná a není jim rozumět. Jsou to dětí většinou průměrně do 5 - 6 let. Tedy v česku nic špatného.
Ale viděla jsem video od kámošky kde mluví její dcerka (3 roky a 2 měsíce) A mluví perfektně, výborná výslovnost, umí veškeré písmena i r, ř, š, č, ž
Je pravda, že rodiče se ji velmi věnovali a věnují i ostatní příbuzní. Je možné když se dítěti věnuje člověk naplno, mluví na něj apod..Aby měl výbornou výslovnost a není potřeba logopedie?
Já sama jsem měla výslovnost špatnou, taky jsem si i díky tomu od dětí zažila šikanu. A tedy by mě i zajímalo, jak svým dětem co nejvíce pomoc aby měli výslovnost výbornou?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26712
5.11.20 23:02

@smajlik345 buď to v dítěti je a pak stačí běžná péče, nebo to v dítěti není a nepomůže ani svěcená voda.
Mluvením se podle mě ovlivní hlavně slovní zásoba (pokud dítě nemluví, tak samozřejmě ta pasivní), vyjadřování, výslovnost samozřejmě taky, ale určitě to není vše… Ono hodně věcí neovlivníš - dítě může mít oslabenou pusu, špatný fonematický sluch a tak podobně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
853
5.11.20 23:02

Obě moje děti mluvily skvěle od začátku, nikdy nešišlaly, neráčkovaly, nic. Hodně jsem na ně mluvila, četla atd, ale to dělá hodně maminek. Na druhou stranu jsem nikdy na děti nešišlala a nepoužívala divné zkratky, mluvila jsem na ně normálně.
Ale popravdě řečeno, byly a jsou v mém okolí rarita, žádné další dítě z rodiny a mezi známými takhle dobře nemluvilo. Všichni ostatní nějaká vada, případně logopedie…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7193
5.11.20 23:03

Naše dcery jsou příklady toho, kdy se jim čas věnoval a i tak docházíme na logopedii.

Byla jsem asi extrem - špatnou výslovnost jsem řešila už kolem 3 roku, kdy mi přišlo divné, že ostatní děti na písku už umí to písmenko, které dceru zlobilo. No a stačilo rozcvičit jazyk a naskočilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14595
5.11.20 23:08

A co máš proti logopedii?

Ono jít tam včas je jaksi součást toho, že se člověk stará.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28303
5.11.20 23:20
@smajlik345 píše:
Dá se u dětí ovlivnit správná výslovnost natolik aby nemuseli navštěvovat logopedii?
Znám spoustu dětí kde je jejich výslovnost velmi špatná a není jim rozumět. Jsou to dětí většinou průměrně do 5 - 6 let. Tedy v česku nic špatného.
Ale viděla jsem video od kámošky kde mluví její dcerka (3 roky a 2 měsíce) A mluví perfektně, výborná výslovnost, umí veškeré písmena i r, ř, š, č, ž
Je pravda, že rodiče se ji velmi věnovali a věnují i ostatní příbuzní. Je možné když se dítěti věnuje člověk naplno, mluví na něj apod..Aby měl výbornou výslovnost a není potřeba logopedie?
Já sama jsem měla výslovnost špatnou, taky jsem si i díky tomu od dětí zažila šikanu. A tedy by mě i zajímalo, jak svým dětem co nejvíce pomoc aby měli výslovnost výbornou?

Na dítě jsem od narození mluvila a nešišlala. Sama nemám vadu řeči. Hodně čteme. Syn mluví krásně. Ř se naučil celkem snadno, ale pořádně se rozmluvil až kolem 3. roku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26712
5.11.20 23:24

@Lil Kitkatt jen tak pro zajímavost. Na děti jsem někdy nesislala a nepoužívala hají, hačí a dostala jsem doporučení od logopedky, abych to používala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
888
5.11.20 23:32

Moje starší by bez střihnutí uzdičky patlala nejspíš doteď. A to si doma nezařídím. Mladší hůř slyší, na což se přišlo poměrně pozdě, protože slyší jen „trochu“ hůř, ale následky to nechalo mimo jiné i na výslovnosti. Obecně proto věty typu „kdybyste se dětem věnovali víc/líp, měly by lepší výslovnost“ miluju, protože fakt nevím, jak jsem to mohla ovlivnit. Starší dcera uměla ve třech letech víc jak sto lidových písniček a říkadel, takže myslím, že načteno a nazpíváno a navěnováno měla dostatečně.

Edit: shoda podmětu s přísudkem :oops:

Příspěvek upraven 05.11.20 v 23:34

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7193
5.11.20 23:34
@Billi píše:
@Lil Kitkatt jen tak pro zajímavost. Na děti jsem někdy nesislala a nepoužívala hají, hačí a dostala jsem doporučení od logopedky, abych to používala.

fakt? mi zas říkala, že to nepoužívat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.11.20 23:40

Na kolik se to dá/nedá ovlivnit těžko říct. Děti mám dvě. První od dvou let mluvilo ve větách, ale i tak jsme na logopedii docházeli. Ale slovní zásobu ve čtyřech letech mělo větší než kde jaký předškolák. Umělo spoustu básniček a písniček. Do školy nastoupilo v čerstvých šesti a četlo slabiky. Mladší ve dvou letech používalo jen pár slov. Ve třech letech mluvilo ve větách, ale výslovnost hrozná. Teď 3,5 a stále se to lepší. Také umí hodně básniček a písniček, hodně ho baví angličtina. Z okolí znám několik děti, které i přes veškeré snahy maminek se rozmluvily až po 4.roce a s tím se i posunul další vývoj. Ne všechno se dá ovlivnit :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
298
5.11.20 23:47

U nás mluvíme doma pořád, říkadla, knížky, písničky…a obě děti mají totálně neohebný jazyk. Chodí na logopedii od jejich tří let, cvičíme pravidelně každý den a třeba písmeno R u syna jedeme už rok a teprve teď ho dokáže vyslovit ve všech slovech. Jen mu to dá tolik práce, že nás čeká snad ještě další rok, aby to vyslovil lehce. Obávám se, že Ř budeme pilovat až v 1. třídě v jeho téměř sedmi letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
870
5.11.20 23:48

Tak nevím, u nás v okolí je řečová vada výjimkou… Třeba z celé mojí nejširší rodiny jsem k logopedovi chodila jen já (jako předškolák jsem neuměla r), a přijde mi, že nejhorší artikulaci mám asi já, protože mi hodně starých lidí nerozumí. Takže mám za to, že spíš je normální vyslovovat od začátku správně (pokud tam nejsou nějaká vnitřní omezení - špatný sluch, něco s mluvidly apod., nebo vnější záležitosti - rodič s přízvukem, špatně mluvící rodič - a to celkem vidím často, a ti rodiče to o sobě ani nevědí 8o, nebo případně je-li dítko zmatené z více jazyků, ale to je případ od případu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66
6.11.20 00:27

Moje obě děti mluvily brzy, ve dvou letech ve větách a brzy i v souvětích.. Ve třech letech obrovská slovní zásoba, a před vrstevníky byly napřed… Ale tu čerstvě pětiletou dost dětí kamarádek předběhlo, co se týče tedy výslovnosti (hlavně R - to neumí). Ř už umí… A mladší čerstvě tříletá, ta neumí L, H, R, Ř… Ale zato by mi vymluvila díru do hlavy, mluví v odstavcích :D
Podle mě to člověk moc neovlivní… Prostě až bude čas, tak to naskočí… A třeba se logopedii nakonec nevyhneme… :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3929
6.11.20 00:38

Já miluju ty předsudky, že když je dítě v něčem pozadu oproti tabulkám nebo ostatním dětem v okolí, tak se mu určitě v té oblasti rodiče málo věnují :roll: Nejlíp od lidí, kteří neznají pozadí, rodinné zázemí, zájmy dítěte… Každé dítě má svoje tempo vývoje a různé dovednosti mají svůj čas, kdy dozrávají. To, že předškolák neumí čistě vyslovovat R, není řečová vada ani známka zanedbání :roll: To je zkrátka nedokončený vývoj. Někdy to dítě zvládne samo, někdy je potřeba mu pomoct.
A rodičům dětí, které fakt nějaký problém mají, určitě strašně pomůže ještě nakládat stylem „kdyby ses mu víc věnovala…“ a nutit je v každé druhé větě se obhajovat, že oni čtou, učí říkanky, písničky, ukazují…, ale dítě má XY…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46156
6.11.20 00:41

Dítěti jsem se od malinká hodně věnovala, četla mu hned od narození. A začal mluvit až ve 4 letech a výslovnost tragická. Teď v 9 umí všechna písmena kromě Ř. Ale když mluví rychle, tak patlá i další :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama