Necháváte dítě, aby se učilo samo, nebo ho všechno učíte?

20
30.10.20 09:53

Necháváte dítě, aby se učilo samo, nebo ho všechno učíte?

Jaký je váš přístup k výchově: necháváte dítě, aby se učilo samo, nebo ho všechno učíte? Aneb matka superman, nebo matka lenoch? Patřila jsem mezi supermany, dokud jsem nezačala mít pocit, že dítěti spíš škodím. Nedopřeju mu možnost problém vyřešit samostatně a posunout se v životě dál. (I když v procesu učení napáchá spoustu chyb, které musím řešit já :lol:) Kdesi jsem četla, že jedině chyba je cesta, kterou se člověk skutečně učí a následný správný postup si lépe pamatuje.
Má to i své extrémy, např. firmy s vyvěšenými hesly typu: „Den, kdy jsem nic neudělal špatně je dnem, kdy jsem se nic nenaučil.“ A nástěnku se všemi spáchanými chybami.
A ještě jeden citát k chybám:
Víte, kdo je skutečným odborníkem ve své profesi? Ten, kdo už udělal maximum možných chyb :mavam:
Jsem otevřena názorům, třeba ten svůj při zajímavých argumentech opět změním :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3913
30.10.20 09:59

Já jsem matka - lenoch. Nechávám děti, aby se učily a vyvíjely svým tempem. Samozřejmě jim poskytuju podněty, nabízím možnosti a odpovídám na otázky, pomůžu, když požádají. Ale snažím se nedělat všechno za ně a nevodit je za ručičku (obrazně i doslova).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5465
30.10.20 10:09

@JAGizna pokud vsechno udelate za nej, tak jej ale neucite vubec nic. Leda to, ze vsechno udelate a vyresite za nej. Vyroste z nej uplne neschopny clovek spolehajici ve vsem na vas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
414
30.10.20 10:28

Tak u nás doma razíme heslo Marie Montessori - Pomoz mi, abych to dokázal sám - zatím dle nás nejlepší přístup k tomu, aby se dítě rozvíjelo. Čili pomohu, když si dítě o to řekne, nebu nabídku pomoc, vidím-li, že to nejde, ale rozhodnutí nechám na dítěti. Pouze extrémní situace - třeba sáhnout na rozpálenou troubu, zatrhneme předem a dovolíme pouze se přiblížit a ucítit teplo z dálky.

Důležité je dát podněty -ideálně takové ty běžné domácí nežli super barevné harčky, telefony aj., Když dcera přijde do kuchyně a já zadělávám těsto a ona projeví zájem, tak jde zadělávat se mnou bez ohledu na to, že vysype mouku na zem. Sama si umývá nádobí, když projeví zájem nebo jí to nabídku, jestli chce umývat. Stejný postup jsme razili i v jídle - ve 14 měsících v pohodě ovládala lžíčku a najedla se sama polévky. Nikdo ji lžičku do pusy nestrkal, ale zkoušela sama, sice pár týdnů bordel kolem, ale zase, neměli jsme problémy s čistotou během stolování od toho cca 1,5 roku. Dnes má lehce přes 2,5 roku a používá příbor s vidličkou - sama chtěla, dostala do ruky. Jakože není to 100% jako u školáka, pořád něco letí bokem, když to špatně napichne, ale umí jíst vcelku slušně bez bince. Dovolíme jí i krájet (rohlík, banán, vše, co je měkké), ale má svůj speciální nůž, kterým se jen tak lehce neřízne jako klasickým nožem, případně plastový na pečivo se zářezy.

Chce to dítěti svěřit důvěru a více pozorovat a nabízet pomoc, nežli usměrňovat a říkat, že takhle to má dělat. Motoricky (jemná motorika) je hodně napřed, právě díky tomu, že ji necháváme prostor, ve svém věku kupodivu nakreslí i postavu tak, jak děti ve 4 letech. Ale zase neumí si říct o kakání předem, až po - pořád má plenu, patrně i proto, že mozek pořád zaměstnává něčím novým kolem sebe. Čůrání zvládla sama během 2 týdnů ve 2 letech a 2 měsících.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.10.20 10:28

Rozhodně se tím, že se s dítětem neučím a neustále po něm „nedupu“, nepovažuji za lenocha. To je dost nepřesné přirovnání. Děti se od první třídy učí samy, chystají se samy a cokoliv je potřeba ohledně školy a kroužků musí umět vyřídit samy. Jsem pouze přítomná pro jakoukoliv požadovanou pomoc. To neznamená, že si učivo a povinosti nehlídám a nekontroluji, ony o tom pouze nevědí. Např. školní tašku jsem kontrolovala, když spaly; nebo kufr na tábor; úkoly občas vím, že nemají-pak je štve, ze dostaly poznámku a dávají si pozor. Naučily se hlídat si vše-osobní věci, akce, testy, soutěže a kolikrát i mně :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29744
30.10.20 10:33

Jasný lenoch :mrgreen: Mám tři děti a zevlím tady (Hraje si, svačí, spí) :mrgreen:
Nechávám děti, ať si najdou zábavu / vyřeší problém po svém, jsem poblíž a když je třeba, zasáhnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1161
30.10.20 10:47

Nechávám ho žít vlastním životem, jediná aktivita, kterou vyvíjím, že mu ukazuji věci venku, mazlím ho doma a jinak tomu nechávám volný průběh, když spadne, hnedka k němu neletím, prostě totální flegmatik. Asi mě někdo teď odsoudí, ale zřejmě to má trochu pozitivní vliv. Prcek je trochu samostatnější, nemusím mu lozit pořád za zadkem, možná je to rovným dílem kus flegmatismu a kus nezodpovědnosti, nevím.

Já to sama nedokážu posoudit, ale okolí povídá, jak je to naše dítě šikovné, od roka tak nějak chodí o měsíc a půl později už mluví, kdybych nebyla líná, dovedu si představit, že už by si teďka v 15 měsících řeklo i o nočník. Asi máme prostě jen štěstí :nevim:, já prostě nejsem matka co se přetrhne, čekám spíš na nějakou pozdější dobu, až budeme moci společně provádět vylomeniny…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
768
30.10.20 11:10

Do třetí třídy jsem dozorovala a pomáhala, od třetí spíš jenom kontroluju, případně na požádání pomáhám. Ale spíš jen navrhnu způsob, jak to dělat. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20
30.10.20 12:58

@Kassy
@Cenarius
@PETRAKIM
@Bibinka.zvonilka
@Fiducia
@hopsalka
@páájaa2
Jak milé octnout se ve společnosti podobně smýšlejících :srdce: Díky všem za komentář. Za „lenocha“ se omlouvám. Nemělo to být shazování rodičovských kvalit, jen expresivní přirovnání :) Ať žijem beze strachu a s láskou k mrňousům a jejich samostatnosti a odpovědnosti :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3913
30.10.20 13:52
@JAGizna píše:
@Kassy
@Cenarius
@PETRAKIM
@Bibinka.zvonilka
@Fiducia
@hopsalka
@páájaa2
Jak milé octnout se ve společnosti podobně smýšlejících :srdce: Díky všem za komentář. Za „lenocha“ se omlouvám. Nemělo to být shazování rodičovských kvalit, jen expresivní přirovnání :) Ať žijem beze strachu a s láskou k mrňousům a jejich samostatnosti a odpovědnosti :mavam:

Mě to neurazilo :) Znáš knihu Líný rodič? Jestli ne, doporučuju k přečtení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29744
30.10.20 14:00

@JAGizna mě to nepohoršuje :lol: Naopak si myslím, že matka má být trochu lenoch a sobec ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13985
30.10.20 14:06

Asi obojí :think:
Aktivní jsem jen co se týče školy. Odmítám nechat se dceru flákat s tím, že nějak proleze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13985
30.10.20 14:07

Jinak třeba nechápu otázky matek. Kde na to bereš čas (šití, háčkování, čtení…)?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7021
30.10.20 17:38

@JAGizna moje známá byla názoru, dítě je v 6 třídě, velký dost, přece nebudu něco kontrolovat, má sám..
PAk se divila, když jediný měl 4 na konci školního roku.. Ze 2, protože práce co odevzdával nechápal.. Všichni okolo, se k tomu postavili, že je to i vizitra rodičů, že občas nenakoupnou přes rameno.. Toto záleží na každém..
Já mám ted kluka v 6 třídě.. Učí se sám, ale taky ted jak mají tu on-line vyuku, tak si večer otevřu stránky, kde učitele rodiče informují, co a jak..Kluk dostal těm nějakou horší známku, tak jsem se ho ptala, proč -nebyl ve škole předtím nechápe.. Tak manžel, šel sedl si sním vysvětlil, poradil, další ukol měl za 2-
Nevím, přesně jak je to myšleno, ale okolo mám hodně rodičů, kteří vysvětlí a pomůžou i dítěti v 8 třídě…
Neberu to ani jako seperrodiče, ale spíš samozřejmost, a nebo pak se můžu divit, jak známá :nevim:
Takže u nás se učí sám, dělá sám, nestojíme jak nějací vojáci nad ním, ale ví, že když něco nebude vědět, může přijít a vysvětlíme mu to. Zvlášt ted, když se učí doma

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7021
30.10.20 17:43

@JAGizna i když ted nevím, jeslti si myslela školáky a nebo batolata..
V druhém případě, jsem nepatřila k těm, co pořád poskakovaly na hřištích, a tady máš to a tady máš ono, a udělj to, a řekni ono,..
Nebo když jsem viděla ve školce, byo tvoření a maminky některé, za děti, vem tuto barvu, toto ne, udělej, tak a dítě hledělo a chtělo samo a přitom tvořila maminka :mrgreen: a pak se naparovala jak to mají pěkné a přitom to mělo tvořit dítě :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama