Dilema - bydlení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.17 16:20
Dilema - bydlení

Ahoj, jdu se k vám zeptat na názor…

Žijeme s manželem v Praze v malém bytě v nájmu. Máme malé dítě a ještě další bychom rádi.
Máme spoustu kamarádů, jak z mé strany, tak z mužovy, a trochu mě znepokojuje - nebo nevím…

prostě partner je proti hypotéce. Jsme tudíž v našem širokém okolí jediná rodina, která nemá hypo nebo vlastní byt, ale jen podnájem.

Jen fascinovaně sleduji naše kamarády, manželovu sestru, mého bratra..prostě všechny, kteří se zasnoubili, pořídili si nějaký ten byt, který časem splatí, a pak se vzali, nebo obráceně, nicméně byt byl při zakládání rodiny klíčový. Všichni „něco mají“…

jedni si rekonstruují domek po prarodičích, druzí zase koupili byty. Pár z nich má domky za Prahou.
Neznám vlastně nikoho, kdo by neměl něco na co platí, svého…

My platíme nájem v Praze asi 15 tis. Já měla vždy za to, že je to prostě vyhazování oknem, ale je zas pravda, že na to že to je krásný byt, je ten nájem super.

Nedávno jsme mluvili o druhém dítěti a tak dojde i na stěhování neboť se sem nevejdem.
A partner opět počítá s nájmem. Moc tomu nerozumím.
Ani on sám mi nedokáže vysvětlit, proč nechce ten byt koupit. Je to tak, že hypotéka by nás stála víc než nájem? Že s nájmem ušetříme?

Protože to je tak jediný rozumný důvod, proč platit dál nájem a do hypotéky nejít.

Docela mě štve, že v současném bytě nemůžme ani zatlouct hřebík do zdi, kuchyňská linka není naše…

jako mně to vysloveně nevadí, jen když jsme byli na návštěvě u jeho sestry, která nám ukazovala, jak si renovovali parkety, kupovali krásnou dřevěnou kuchyňskou linku a bezvadné křeslo (my tu máme jedno od pana majitele, a protože už je sklep plný a není to kam dát, tak tu postě pořád je. V ložnici je koberec a pod ním je krásná plovoučka, ale nesmíme trhat koberec, museli bychom to zaplatit. Navíc ta vidina, že tu prostě nezůstaneme napořád…

možná že nějak počítá s byty po prarodičích a nechce mi to říct, protože mluvit o smrti své babičky není hezké…ale jiný důvod neznám, jinak to opravdu nechápu…navíc ani ten byt po babi nebude jeho, ale jeho rodičů, kteří nám ho dát můžou, nemusí.

nevím, nějak tomu nerozumím a někdy mi přijde líto, že půjdeme z nájmu do nájmu a ne do vlastního… ale možná je to zase v něčem třeba lepší. mně stěhování nevadí, bavilo by mně :D nechám to na něm, ale moc nechápu poč tak nechce hypotéku, když ostatní to zvládaj…

mě strašně baví zařizování, ale tím, že budeme jednou jinde a i tam v nájmu, já se prostě nemůžu realizovat. takže jen toužebně vzdychám, když slyším, jak si kamarádka koupila záclony do kuchyně přesně na rozměry okna, namontovali si garnýže, n balkon stoleček.. my tady nemůžeme skoro s ničím hnout a hlavně se sem už stejně nevejdeme. takže bychom si oba s partnerem moc přáli nový gauč, ae prostě ne. nebude.

a tak. Jak to vidíte vy? Je tu někdo kdo tu má nájem a bude mít nájem navždy?? proč?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Paola21
Závislačka 3536 příspěvků 05.03.17 16:24

A máte na tu hypotéku peníze? Respektive úspory? Jestli ne, tak v tuto chvíli není co řešit

Tichošlápek
Extra třída :D 10468 příspěvků 05.03.17 16:26

A jak jste na tom finančně? Možná ma strach z toho závazku

Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 18557 příspěvků 05.03.17 16:28

Jste manželé, ty důvody pro a proti byste si měli vyříkat v první řadě mezi sebou. Zeptala ses manžela, proč nechce hypotéku? Společně jste se podívali na podmínky pro poskytnutí hypotéky? Spočítali jste současné výdaje, porovnali je s výdaji na placení hypotéky? Myslím si, že je lepší splácet hypotéku než nájem, což je přibližně stejná částka, protože po čase vy nebudete mít nic, ale ti, co spláceli hypotéku, budou mít ten byt, což je docela podstatný rozdíl. To mi jako argument stačí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.17 16:36

On se na to téma moc bavit nechce, je spokojený tak jak to je ted, což má pravdu. a asi až bude další mimčo, tak to nějak - bude řešit. To mi řekl. že co mi má říct, že neví. ale kouká ted spíš na nájmy…

Tichošlápek
Extra třída :D 10468 příspěvků 05.03.17 16:41
@Anonymní píše:
On se na to téma moc bavit nechce, je spokojený tak jak to je ted, což má pravdu. a asi až bude další mimčo, tak to nějak - bude řešit. To mi řekl. že co mi má říct, že neví. ale kouká ted spíš na nájmy…

Asi bych to chtěla řešit dříve než s miminkem ;) jste partneři, tak mu dej přečíst, co jsi tu sepsala a popros ho o vyjádření

Uživatel je onlinehanka.br.
Neúnavná pisatelka 18557 příspěvků 05.03.17 16:43
@Anonymní píše:
On se na to téma moc bavit nechce, je spokojený tak jak to je ted, což má pravdu. a asi až bude další mimčo, tak to nějak - bude řešit. To mi řekl. že co mi má říct, že neví. ale kouká ted spíš na nájmy…

Když to je těžký - jste manželé, partneři, ale o tak zásadním, jako je vaše bydlení, se bavit nechce. Divím se, že ti to nedělá starosti a klidně přemýšlíš o druhém dítěti. Nebo ti takové partnerství vyhovuje?

Paola21
Závislačka 3536 příspěvků 05.03.17 16:45
@Anonymní píše:

Případnou hypotéku řešit určitě před dítětem. Mě by spíš štvalo, že manžel na můj názor nedá a sám si jede v tom svým a nemá pro to žádné argumenty… snad jen ty finance, to pořád nevíme, jestli máte nějaký základ na hypo

nani77
Kecalka 411 příspěvků 05.03.17 16:52

Jako životní partneři a manželé k tomu byste měli být v tomhle zajedno. Trochu mi to připadá, že nechce jít do tak dlouhodobého závazku buď vůbec (vydělá dost? Byl by schopen sehnat slušnou práci, kdyby o tuto přišel?) nebo ten závazek nechce zrovna s tebou… Rozhodně bych se v takovém případě nepouštěla do druhého dítěte.
Uvažovala jsi i o nákupu bytu, ne jen domku? Třeba je jen lenoch, kterému vyhovuje, že se v nájmu o nic nemůže (a vlastně ani nesmí) starat… a barák je nikdy nekončící práce…

xstrasilka
Ukecaná baba ;) 1790 příspěvků 34 inzerátů 05.03.17 17:08

Vadilo by mi bydlet v nájmu a vlastně vyhazovat peníze za něco, co nikdy nebude moje, samozřejmě v případě, že bych měla nějaké úspory a výdělek na splácení hypotéky. To musíš vědět ty, jak jste na tom finančně, jestli máte rezervy, event. kolik by vás stála hypotéka. My jsme měli našetřeno, koupili si pozemek a stavěli svépomocí, takže na tom jsme dost ušetřili. Hypotéku máme nižší, než jsou leckde v okolí nájmy a za energie platíme přiměřeně, žádné horentní sumy, takže pro nás by bylo nelogické platit nájem. Vše jsme si udělali po svém, což chápu, že v nájmu u vás nemá smysl něco předělávat. Chyba je, že si o tom nedokážete normálně promluvit a rozumně se domluvit.

Smich
Kecalka 389 příspěvků 05.03.17 17:11

Obávám se, že má někde nějakou exekuci, či dluh, na který by se kvůli hypo přišlo. Případně je podnikatel, daně minimální, nebo žádné, takže hypo nedostanete. Pak většinou zůstává v nájmu ten, kdo dostane nějaké bydlení po příbuzných a rodina mu říká, přece se nebudeš zadlužovat. Případně někdo, kdo chce mít nemovitost napsanou jen na sebe, ale zatím na ni nemá. Koupě je velký závazek, možná větší než svatba :-)

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28977 příspěvků 05.03.17 17:13

Zakladatelko, otázka je, zda by Vám banka od 1.4.2017 hypotéku vůbec dala, třeba nebudete mít na výběr a bude tu jen varianta pronájem. Není tajemství, že od tohoto data se podmínky poskytování hypoték výrazně zpřísní a bez tučných vlastních úspor a bonity, která se bude přísněji posuzovat, Vám nikdo úvěr dát stejně nemusí. Jinak - Tvé pocity lítosti a touhy mít něco svého naprosto lidsky chápu.

Ivan PPZ
Kelišová 5672 příspěvků 05.03.17 18:27

Tak primárně- velká většina toho vašeho okolí ty nemovitosti nevlastní. Až do doby splacení úvěru jsou vlastně banky a to je na 20 a více let. Brát si hypo jen proto, že všichni kolem ji také mají není racionální.
Hypo má smysl, pokud si ji mohu dovolit a současně je dobrá situace s úvěrem (aktuální sazby OK) a ceny nemovitostí jsou také OK (to teď na velké části území ČR ani náhodou).
A to, že si ji mohu dovolit musí platit nejen teď, když jsou sazby a podmínky dobré, ale i v době, kdy se podmínky zhorší. A zhoršení může mít zhruba 2 tváře:

• při nové fixaci budou sazby třeba o 3% výše
  • hodnota nemovitostí poklesne a tím se sníží zástavní hodnota a možná nebudete mít dostatečné LTV

Tyhle skutečnosti obvykle nastávají, pokud se ekonomice začne nedařit. Pak může být i problém se zaměstnáním. Komentář- mám teď na placení nájmu 10.000, tak mám i na splácení hypo 10.000 slyším často (třeba tady @hanka.br. ), ale nárůst sazeb, pokles cen nemovitostí se nájmu netýká, nebo spíš kladně. Nemyslím,. že platí: pořád cpu prachy do nájmu a nakonec nemám nic. Kdybych měl hypo, mám ten byt. Vlastnictví nemovitosti nese daleko vyšší výdaje, než nájem. Takže mohu více šetřit a byt koupit, až po poklesu cen. A to může být 30%, ale i 50%. Nemovitosti jsou drahé, protože je hodně kupců, protože hypo za aktuálních podmínek (nízké sazby) chce každý. ČNB utahuje podmínky a od dubna 2017 ještě víc. Počet zájemců o hypo klesne, tím i počet kupců a ceny klesnou. Asi ne za 5 měsíců, ale v jednotkách roků ano. Kupovat nesmyslně drahé byty, protože to dělá každý není OK.

Burj Chalifa
Nadpozemská drbna 28977 příspěvků 05.03.17 18:33
@Ivan PPZ píše:
Tak primárně- velká většina toho vašeho okolí ty nemovitosti nevlastní. Až do doby splacení úvěru jsou vlastně banky a to je na 20 a více let. Brát si hypo jen proto, že všichni kolem ji také mají není racionální.
Hypo má smysl, pokud si ji mohu dovolit a současně je dobrá situace s úvěrem (aktuální sazby OK) a ceny nemovitostí jsou také OK (to teď na velké části území ČR ani náhodou).
A to, že si ji mohu dovolit musí platit nejen teď, když jsou sazby a podmínky dobré, ale i v době, kdy se podmínky zhorší. A zhoršení může mít zhruba 2 tváře:
  • při nové fixaci budou sazby třeba o 3% výše
  • hodnota nemovitostí poklesne a tím se sníží zástavní hodnota a možná nebudete mít dostatečné LTV

Tyhle skutečnosti obvykle nastávají, pokud se ekonomice začne nedařit. Pak může být i problém se zaměstnáním. Komentář- mám teď na placení nájmu 10.000, tak mám i na splácení hypo 10.000 slyším často (třeba tady @hanka.br. ), ale nárůst sazeb, pokles cen nemovitostí se nájmu netýká, nebo spíš kladně. Nemyslím,. že platí: pořád cpu prachy do nájmu a nakonec nemám nic. Kdybych měl hypo, mám ten byt. Vlastnictví nemovitosti nese daleko vyšší výdaje, než nájem. Takže mohu více šetřit a byt koupit, až po poklesu cen. A to může být 30%, ale i 50%. Nemovitosti jsou drahé, protože je hodně kupců, protože hypo za aktuálních podmínek (nízké sazby) chce každý. ČNB utahuje podmínky a od dubna 2017 ještě víc. Počet zájemců o hypo klesne, tím i počet kupců a ceny klesnou. Asi ne za 5 měsíců, ale v jednotkách roků ano. Kupovat nesmyslně drahé byty, protože to dělá každý není OK.

Ivane, jak Ty to, chlape, děláš, že Tě vždycky ráda čtu a smekám před racionálním a fundovaným pohledem na věc :palec: Tedy, nechválím tu často, to se ví, ale jsi zárukou kvality. Normálně palec nahoru :palec: :palec:
a k věci - máš pravdu.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.17 18:40

@Burj Chalifa @Paola21 my, nebo teda já, vlastně nevíme, jestli máme nějaký základ na hypo. Takhle - předloni přišel o práci, neplatili mu, takže uspory nula. nyní už dva roky pracuje, ale olik z platu našetří, to přesně nevím. Odhaduju, že po zaplacení všech poplatků mu zbyde třeba - fakt netuším, odhaduju 10 000 nebo 5 000…takže ročně třeba nějakých 60 000 určitě ušetřit musí…teď by měl tedy mít na účtě cca 120 000? plus rodiče jistě přispějí, atd..

upřímně nevím, jak to teď nově letos bude a kolik musíme mít našetřeno, aby nám dali hypotéku na 3 miliony například? (ano, na tři. s tou Prahou je to v P.deli těžce :lol: )

o práci nouzi nemá, tam není problém, kromě toho, že jako mladý pracoval 5 let ve firmě, která byla špatná. Novou práci měl cca do 14 dnů od výpovědi :D ovšem tady, v Praze…
lenoch ve smyslu, že přijde do hotového, to je, ale jeho snem je vilka na venkově :mrgreen:

na druhou stranu, to, že jsou te´d byty naprosto nesmyslně drahé, z toho padá huba i mně, a ne blbej rozpadlej panelák na chodově za 4 miliony, to fakt nechceme. Hezký byt někde na Zličíně za 5 milionů je zas pálka. Takže předpokládám, že on půjde do hezkého bytu za nájem, což nebude tak strašné (že zatímco by platil 20 tis hypo na 5 milionů, pokud bychom na to vůbec měli, tak by platil patnáct nájem a zbytek si šetřil, a s ušetřenými třemi milionky už se á na vsi postavit krásný domek.

Podle mně dokud chce pracovat v Praze, hypo nechce. Ty ceny bytů, to se fakt zbláznili. A možná si chce šetřit… kamarád ze vsi zrekonstruoval dům po dědovi za necelý milion. Mazec a nádherný. To tedy ovšem, zda se nám bude chtít z Prahy :( mme, tedy naši rodiče, krásnou chalupu na vsi, 130 km od prahy. No, je to prostě mazec, no.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Plekanec se sice vrátil, aby rodina byla spolu, syny ale nechal v Kanadě

Vracím se do Čech, abych mohl být se svými syny, tak se dají parafrázovat... číst dále >

Josef Rychtář se zastal Andrey a pustil se do Pomejeho: Zadlužil a okradl i Ivetu!

Andrea Pomeje se dočkala nečekaného zastání. Po vydání článku, v němž jsme... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >