DPČ mateřská

Anonymní
17.4.21 01:10

DPČ mateřská

Ahoj, potřebovala bych poradit, ale bude to dlouhé :D. Jsem student VŠ, od 1.8.2020 dělám na DPČ (předtím DPP) a měsíčně mám cca v průměru okolo 10 000 s tím, že jsem placená na hodiny (Kč/hod). Rodit budu asi někdy na konci září.
Mám nárok na mateřskou?

Dekujiiii :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4072
17.4.21 01:20

Musíš mít odpracován 1 rok, DPP se do toho nepočítá, ale DPČ ano… Na mateřskou musíš nastoupit nejpozději 6 týdny před termín porodu. Pokud si odpočítáš 6 týdnu od TP a vyjde to tak, že jsi odpracovali celý jeden rok (= datum nástupu na MD bude někdy v srpnu), tak bys nárok mít měla.. a pokud vydělávás 10 000, tak to bude něco malinko přes 7 000..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7962
17.4.21 05:39

@darekp potřebuje 270 dní za 2 roky to za a) a za b) má smlouvu na hodinovou mzdu, smlouva malého rozsahu, takže nárok na mateřskou mít nebude z této smlouvy. Musela by mít tu DPC napsanou s fixní měsíční odměnou třeba těch 10000

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9328
17.4.21 10:07
@Cenarius píše:
@darekp potřebuje 270 dní za 2 roky to za a) a za b) má smlouvu na hodinovou mzdu, smlouva malého rozsahu, takže nárok na mateřskou mít nebude z této smlouvy. Musela by mít tu DPC napsanou s fixní měsíční odměnou třeba těch 10000

I u zaměstnání malého rozsahu může být nárok na PPM, jen z něj neplyne ochranná lhůta, takže je potřeba, aby DPČ trvala v době nástupu na PPM a v daném měsíci nebo ve 3 bezprostředně předcházejících měsících byl výdělek alespoň 3500 Kč. Navíc to, že je placená hodinově, automaticky neznamená, že je to zaměstnání malého rozsahu (i když to tak většinou je).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7962
17.4.21 10:26

@Lendeš no já to svoje našel, dle mého, z celkem důvěryhodných zdrojů. Každopádně tyto věci někde na stránkách úřadu k dohledání nejsou a dle praxe úředníci, kteří by měli všechno perfektně vědět, ví úplný kulový a nechápu, co tam dělají. Už se mi stalo, že jsem úředníka musel dovzdělat, co se jeho agendy týká…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9328
17.4.21 10:51

@Cenarius Nevím co myslíš důvěryhodným zdrojem. V zákoně fakt není nic o tom, že by ze zaměstnání malého rozsahu nárok nebyl, když se pojistné odvádí, nárok je při splnění podmínek. V zákoně najdeš jen, že ze zaměstnání malého rozsahu neplyne ochranná lhůta a bylo by dost zbytečné tam takovou informaci psát, kdyby vůbec nárok nevznikal.
No a teda krom toho mám osobní zkušenost s čerpáním PPM ze zaměstnání malého rozsahu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9328
17.4.21 11:07

@Cenarius No navíc v zákoně najdeš i přímo zmíněno, když také ještě nárok je:

§ 15a

Nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže za trvání zaměstnání malého rozsahu nebo dohody o provedení práce vznikne dočasná pracovní neschopnost nebo byla nařízena karanténa nebo dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v kalendářním měsíci, v němž zaměstnanec není účasten pojištění, avšak byl účasten pojištění při výkonu zaměstnání malého rozsahu nebo zaměstnání na základě dohody o provedení práce aspoň ve třech kalendářních měsících bezprostředně před kalendářním měsícem, v němž vznikla tato sociální událost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14
17.4.21 11:14

Děkuji za vysvětlenou. Přesně v tomhle se taky topím a nevim, co je pravda a co ne. Každopádně, doufám, ze ji dostanu, alespoň něco, když si odvadim pojištění. Až si budu žádat, dam vědět, jak to dopadlo. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4072
17.4.21 13:32
@Cenarius píše:
@darekp potřebuje 270 dní za 2 roky to za a) a za b) má smlouvu na hodinovou mzdu, smlouva malého rozsahu, takže nárok na mateřskou mít nebude z této smlouvy. Musela by mít tu DPC napsanou s fixní měsíční odměnou třeba těch 10000

To není pravda.. pracovala jsem rok a půl na DPC, a to na poloviční úvazek… Pokud jsem těch hodin měla méně, o to méně jsem měla penez. Mateřskou jsem normálně dostala!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat