Dva dotázky: - sůl - čerstvý špenát

6429
17.7.05 09:19

Dva dotázky: - sůl - čerstvý špenát

Ahojky mamky,

mám dva dotázky.

1. Od roku věku se dá prý dětem jídlo přisolovat. Nečetly jste některá, že to je pro dítě dobré či důležité? Že tu sůl organismus již zkrátka potřebuje? Nebo se to již jen zkrátka může = dítě může jíst jídlo s rodiči?

U nás ještě nehrozí, že bych malé dávala to, co dělám nám. Takže solit nemusím, ale jestli je to důležité, tak bych trošku přisolovat začala..
Co o tom vítě?

1. Špenát - koupila jsem včera čerstvé lístky špenátu a nutno přiznat, že jsem jej ještě nikdy takto neupravovala. Jak jej zpracováváte pro dětičky? Já zatím nakrájela pár lístků na malé kousky a dala ke konci vaření. Nicméně jsem vařila raději déle, aby nebylo hůř stravitelné, netuším.. Nechci jej zas vařit moc dlouho, abych neničila důležité vitamíny.. Tak ja na něj? Jak se správně čerstvý špenát upravuje?
    Díky za tipy a rady,

E. a Eliška 1 rok a pár dní

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1272
17.7.05 09:33

ahoj,
s čerstvým špenátem moc neporadím.určitě se musí spařit a nakrájený či namletý dál klasicky zpracovat.

na sůl jsem se ptala doktorky.do roka se nedává,protože zatěžuje ledviny.po roce se může začít přisolovat,ale rozhodně míň než dospělým.naše malá o slaná jídla nestojí a dr. mi řekla,že to nevadí,čím dýl se solí začnem,tím líp.takže uvařím,odeberu a nám dokořením.
luka a kačenka 13m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1076
17.7.05 12:52

Ahojky,

nám zase doktor říkal, že po roce by jsme měli začít solit, právě kvůli přísunu jódu. Samo že jen trochu, ale ten jód je hodně důležitý.

Katka a 2 kluci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
17.7.05 14:36

Efino,
co se týká soli Ti moc neporadím, ale chci se na ní zeptat doktorky při roční prohlídce. Ohledně špenátu již tady diskuze před pár týdny proběhla, pro malé děti se nehodí, protože má vysoký obsah šťavelanů, které zatěžují ledviny. Takže s ním raději rok počkej. Pro dospěláky se pouze omyje a zapracuje do jídla - nevaří se :!
Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
17.7.05 22:27

Anett,
to o tom špenátu mne překvapuje :?: :! , protože jsme jej dostali na seznamu nealergizujících potravin s tím, že od ukončeného 6. měsíce je OK. Přesto jsem jej v prvním roce malé nedala + až nyní jsem šla a koupila raději čerstvý než mražený.
Odkud tu informaci máš? Vždyť špenát dávají výrobci (např. Hipp) do skleniček tuším od 4. měsíců (nedávali jsme kvůli smetaně, kterou tam dávají bohužel taky a kterou jsme nemohli)…
To musí být nějaké nové info, ne?

Tak uvidím, jaké další info se sejde jak k soli, tak ke špenátu :-)

Díky,

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10410
17.7.05 23:08

Ahoj,
tak vidíš, HIPP od 4 měsíců a je v něm smetana :? Ne vždycky se můžeš spolehnout na výrobce a jejich doporučení 8O
Info o špenátu mám od naší doktorky, dále z přednášky o výživě, z několika tištěných zdrojů, namátkou si vzpomínám na časopis Betynka, kde odpovídá na dotazy maminek dr. přes výživu dětí…
Ale to je jen můj názor, já prostě malé špenát zatím nedávám :wink:
Silvie+Anetka za dva dny 11 měs.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
17.7.05 23:29

Anett, ještě si upřesním.
Tys tedy myslela dávat jej od dvou let? Když jsi psala „.. radší s tím rok počkej..“

Aby nedošlo k omylu, že myslíš dávat od ukončeného roku…

Jinak je to fakt, že Hipp dává divné věci hodně brzy.. Ale to i jiní výrobci. Proto pro naši hypoalergenní výživu jsem objevila pouze vhodné dva příkrmy, jinakjsme museli vařit.

Ten špenát mne zajímá víc a víc, tchyně se totiž divila, že malé jej ještě nedávám, jak je důležitý na železo a že bych měla. Já na tyhle nátlaky kašlu, spíš jsem ráda, když mohu „fundovaně“ zaprotiargumentovat, proč to nejde :-)

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
18.7.05 01:29

Ahoj,
se solenim ti moc neporadim, ale myslim, ze nic se nema prehanet, jod muzes ziskat i jinak( napr. je v nekterych ovocnych presnidavkach a kasich).
Ke spenatu, take jsem cetla, ze spenat se nema davat detem nejmene do 1 roku veku, kvuli vysokemu obsahu stavelanu(Betynka, dr. pres vyzivu). Tchyni rekni, ze spenat sice obsahuje zelezo, ale je ho asi tak stejne jako v kazde jine listove zelenine a navic je pomerne pevne vazan na zminenou kys. stavelovou a tak je vyuzitelne tak asi z 5%. Daleko vic zeleza ziskava telo z masa.

Mroe

• Nahlásit
  • Citovat
6429
18.7.05 08:04

Hezká argumentace, díky :-)
Koukala jsem, že např. v jáhlách, které malá dostává, je fluor, železo.. též v pohance.. takže je to OK a tohle baští bez problémů.

Malé je rok, tak občas špenát dostane, kvůli změně… Ne, že je nutné ho do ní rvát ve stylu Pepka námořníka, protože je nenahraditelný :-)

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34
18.7.05 09:59

Ahoj, špenát opravdu obsahuje šťavelany, proto se - i pro dospělé - doporučuje jej vždy míchat s mlékem (nebo smetanou), které je dokáže vyvázat. Já dělám dceři občas špenát a přidávám 30ml kojeneckého mléka a myslím, že to by mělo vyvážit nepřiznivý vliv šťavelanů. Proto tam zřejmě tu smetanu přidává i Hipp, i když i mě se zdá být nelogické, že je tam pro děti od 4m. Ale Hipp dělá různé podivné věci, některou přesnídávku jsem dokonce našla i přisolovanou. Katrin

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
18.7.05 11:32

Další zajímavá info, vidíš. Já tedy dávám trochu UM do každého oběda, spojí se to, lépe se to baští, takže mám i ten špenát s mlékem. Ale nyní i vidím, že je to dost důležité.
Díky za info,

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22
18.7.05 12:12

me spenat doktorka taky doporucila moc nedavat pro zmenu kvuli vysokemu obsahu dusicnanu. Pravda ten od Hipp jsem ji dala tak jednou za 3 mesice a po pravde o nej moc nestala. Co se tyka soleni tak neporadim. Nam dr. doporucila pokud mozno neprisolovat, ale u nas je dedicna zatez s ledvinami. Ale prave mi rikala, ze je spousta soli i v ostatnim jidle - namatkou treba cornflake coz me prekvapilo. Co se tyka nedostatku jodu, tak ja obden nebo ob dva dny davam dceri multivitaminy takze nejaky nedostatek neceho nehrozi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
461
18.7.05 13:28

Jak psala HankaV, špenát ne kvůli vysokému obsahu dusičnanů. Do roka vůbec ne kvůli kys.stavelové a později prý jen ze skleniček dětské výživy ( je to prý kontrolované na dusičnany). Nevím, stejně tomu moc nevěřím, když vím, jak se získávají certifikáty. Tak radši špenát nejíme vůbec :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama