Elicea v těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
DeeDeee
Povídálka 41 příspěvků 19.08.19 13:36
Antidepresiva v těhotenství

Ahojky, chci se vás zeptat na eliceu v těhotenství, snažím se teď snížit dávku z 10 na 5 doktor řekl že by to bylo lepší kdybych nic nebrala v těhotenství ale chci být v pohodě.. Už jednou jsem vysazovala a hrozný.. a jsem v 8 týdnů tak nevím jak to půjde.. A jaké jsou vaše zkušenosti? :)) děkuju moc???

Reakce:
malytlustyhroch
Zasloužilá kecalka 691 příspěvků 19.08.19 21:28

Ahoj, elicea (escilatopram) se, co ja vim bere jako to nejbezpecnejsi AD v tehotenstvi, protoze uz je na trhu hodne let, a je s tim tedy hodne zkusenosti. Zeny, ktere berou mene vhodna AD a chteji otehotnet, se naopak na escitalopram prevadeji. Spousta zen ho bere cele tehu a nevadi ani pri kojeni. Nekteri lekari (prakticti, detsti i nekteri starsi psychiatri) ale pro jistotu nedoporucuji brat nic (mozna protoze je to jednodussi nez sledovat, kde je aktualne vyzkum? Nebo jednodussi nez dokola zodpovidat dotazy uzkostnych pacientek, jestli je to opravdu 100% bezpecne…?) Samozrejme, ze nic neni na 100% ale jde o to zvazit, co konkretne tobe realne hrozi
kdyby se ti nemoc vratila, jsou lidi pro ktery je brat antidepresiva opravdu nutne k tomu, aby zustali nazivu, jsou jini kteri proste „jen“ vyprodukuji hektolitry stresovych hormonu - to taky neni optimalni pro mimi, ze…

Pokud ti bude tvuj lekar, nebo pediatr s tim delat potize, doporucuji si vyzadat vyjadreni v nejake psychiatricke mbulanci, kde se na tehotne specializuji - treba MUDr. Hanka v NUDZ.

DeeDeee
Povídálka 41 příspěvků 19.08.19 21:31
@malytlustyhroch píše:
Ahoj, elicea (escilatopram) se, co ja vim bere jako to nejbezpecnejsi AD v tehotenstvi, protoze uz je na trhu hodne let, a je s tim tedy hodne zkusenosti. Zeny, ktere berou mene vhodna AD a chteji otehotnet, se naopak na escitalopram prevadeji. Spousta zen ho bere cele tehu a nevadi ani pri kojeni. Nekteri lekari (prakticti, detsti i nekteri starsi psychiatri) ale pro jistotu nedoporucuji brat nic (mozna protoze je to jednodussi nez sledovat, kde je aktualne vyzkum? Nebo jednodussi nez dokola zodpovidat dotazy uzkostnych pacientek, jestli je to opravdu 100% bezpecne…?) Samozrejme, ze nic neni na 100% ale jde o to zvazit, co konkretne tobe realne hrozi
kdyby se ti nemoc vratila, jsou lidi pro ktery je brat antidepresiva opravdu nutne k tomu, aby zustali nazivu, jsou jini kteri proste „jen“ vyprodukuji hektolitry stresovych hormonu - to taky neni optimalni pro mimi, ze…Pokud ti bude tvuj lekar, nebo pediatr s tim delat potize, doporucuji si vyzadat vyjadreni v nejake psychiatricke mbulanci, kde se na tehotne specializuji - treba MUDr. Hanka v NUDZ.

Dobre, děkuji ti za radu :)

malytlustyhroch
Zasloužilá kecalka 691 příspěvků 19.08.19 21:55

Jo, teda jeste s eliceou je problem, ze ma „priznaky z vysazeni“ - proste kdyz se nahle vysadi muze byt cloveku blbe.
To prakticky v tehotenstvi znamena 2 veci:

• 1) ze je to dost na houby, kdyz clovek eliceu kazde rano vyzvraci - ale tak jestli v 8tt jeste nezvracis, tak te to treba i uplne mine.
  • 2) muze se stat, ze bude mit priznaky z vysazeni miminko po narozeni (nevrlost, nechutenstvi atd. - jenze to ma i rada mimin bez AD a naopak rada mimin matek s ad zadne takove potize nema…), kazdopadne je dobre mit zpravu od psychiatra do porodnice, kde budou popsane mozne komplikace, jejich reseni (nedela se nic, proste se ceka az to po nekolika dnech odezni) a predevsim kde bude vyslovne napsano, ze s nimi muzes kojit. A doporucuju si druhy vytisk te zpravy nechat pro detskeho lekare.
DeeDeee
Povídálka 41 příspěvků 19.08.19 21:58

@malytlustyhroch no já jsem zatím 6dni na 5kove.. Tak uvidíme no.. Jako můj psychiatr řekl že je lepší je nemít ale že by v těhotenství vadit neměli.. Je to těžké se rozhodnout.. Chci být v pohodě a mám strach aby se mi to ne zhoršilo teď nebo po porodu.. Ale nechci ublížit mimcu

Hazentla
Ukecaná baba ;) 1112 příspěvků 19.08.19 22:20

Ahoj já měla s ohledem na plánované těhotenství nasazeny sertralin. Nikdo s tím problém neměl, gynekolog, porodnik ani pediatri, smela jsem i kojit. Nevím, jestli je escitalopram výrazně jiný, ale je to taky ssri. Možná bys mohla na sertralin přejít? Ale třeba je i escitalopram tak setrny, ten neznám. Mně řekli, že sertralin se při plánovaném rodičovství dává jakožto optimální.

DeeDeee
Povídálka 41 příspěvků 19.08.19 22:22

@Hazentla no tak oni říkají že elicea není nějak škodlivá ale každý má jiný názor takže těžko říct no..

mayunka
Zasloužilá kecalka 723 příspěvků 19.08.19 22:37

@DeeDeee Ahoj. Uvedu dve sve zkusenosti: 1)první těhotenství pred 11 lety. Uz si nepamatuju, co jsem brala. Ale vysadila jsem bez porady s lekarem hned na zacatku. V tehotenstvi tak nejak v pořádku. Ale po porodu.. Ty stavy nepreju nikomu. Nakonec po mesici zastaveno kojeni a nasazeny leky. 2)druhe tehotenstvi v r. 2017. Uz pred otěhotněním nasazen Zoloft. Tehotenstvi v pohode. Leky jsem brala. V porodnici jsem jim vse rekla. Po porodu kontaktovali meho psychiatra a ten jim rekl at se sama rozhodnu, zda chci kojit. Ze je to strasnej psychyckej napor. Ja se rozhodla pro nekojeni ale to hlavne kvuli tezkym migrenam, kterymi trpim. Malej po porodu více sledovan. Problemy s dechem nemel ani nic jako abstak apod.
Klidne napis zpravu, kdyz budes chtit
A tech leku bych se nebala. Lezela tam se mnou pani a ladovala se diazepamem :roll:

Hazentla
Ukecaná baba ;) 1112 příspěvků 20.08.19 02:24

@DeeDeee @mayunka Zoloft má účinnou látku právě Sertralin, tak jsme měly totéž :slight_smile: co jsem se dočetla, tak i ta Elicea by měla být ok. Držím palce!

Váš příspěvek
Reklama