Exekuce a práva dlužníka

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
13.11.19 19:00

Exekuce a práva dlužníka

Zdravím všechny,
Zajímalo by mne zdá se někdo setkal s obdobnou situaci.
Aby jsme předešli jakémukoliv nedorozumění popišu nastanou situaci.
Před 4mi léty jsem měla podnikání kvůli ex příteli, který měl notářské pověřeni mne zastupovat, a kvůli kriminální minulosti na živnost nárok neměl. To že to byla chyba již vím. V té době na mé IČO zřídil paušál u operátora, který přirozeně neplatil, a já o této informaci do nedávná nevěděla.
v srpnu jsem se vrátila do Čech ze zahraničí a nastoupila do zaměstnání a teď mi měla dorazit druhá výplata už, v půlce měsíce mi na plat přišla exekuce a po pátrání jsem zjistila, info viz výše. Vzhledem k tomu, že mi přišlo jednodušší uhradit ze dvou výplaty exekuci - podepsala jsem exekuční příkaz a dala Jsem tomu volný průběh. A dnes když mi přišla mzda na český, 2 měsíce starý účet - mimo jiné byla mi odeslána nezbavitelna část mzdy, tak asi par hodin na to banka do poslední koruny odeslala peníze exekutorovi. Což samozřejmě ze mne stal bezdlužný člověk, ale také někdo, kdo má do další výplaty pouze pár stovek. V dopise, který mi došel minulý pátek, kde exekutor mi oznamuje, že mám nárok na 2násobek životního minima z peněz na účtu, s čímž jsem se nakonec i smířila, ale banka mi ho odmítla vyplatit s tím, že exekuci, resp. Zbytek částky uhradila v plné výší a tím pádem již na životní minimum nemám žádný nárok, protože zůstatek účtu je -187 Kč. Nezahálela jsem a okamžitě řešila tuto situaci s právníkem, který trvá na paragrafu, že banka je povinná mi tu částku poskytnout jednorázově v průběhu exekuce a zbytek již odevzdat exekutorovi.
Nejde o to, že peníze za dobu angažmá v zahraničí jsem nenašetřila, to jsem mámě peníze posílala a ona je vkládala na lišku, kterou mi zřídila kdysi v dětství. Ale nechtěla jsem rodičům prodělávat vrásky se situaci, do které mě ten osel dostal a možná i trochu hanba z me strany. Nakonec si to vyříkáme a rodina mi finančně pomůže.
exekuce je vždy oprávněna a když už člověk nechal situaci zajít takhle daleko, musí čelit nepříjemným následkům, s tím já naprosto souhlasím. Jde mi spíš o to, zdá se dá domoci práva, které je dané zákonem, což je to životní minimum a jak jste toho dosáhli?
jen přeci ne každý má zázemí rodiny, které mu pomůžu a i ten největší lajdak přeci neměl by zůstat o hladu.
Děkuji moc za vaše zkušenosti.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21787
13.11.19 19:22

Tady to máš popsané, jdi do banky a řeš to přímo na místě : https://inspartner.cz/…kovany-ucet/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21787
13.11.19 19:25

Tady se to taky píše, ale je tam, že musí být na účtu dostatek peněz, a ty je tam nemám, takže nemáš co vybrat…https://blog.exekutormasmulu.cz/jak-vybrat-dvojnasobek-zivotniho-minima-z-obstaveneho-uctu/
tvoje právo je vybrat si peníze, ale musíš je tam mít, takže ty si nemáš co vybrat, když si v minusu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
21460
13.11.19 19:35

Řeš to s právníkem, ne na internetu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1036
13.11.19 19:36

Nějak nechápu, že nemáš nic našetřeno, krom té lišky :think: :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.19 19:40
@Ou píše: Řeš to s právníkem, ne na internetu.

Mne jen zajímá jakou má někdo s tím zkušenost. Verdikt právníka znám.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.19 19:41
@toma0105 píše:
Nějak nechápu, že nemáš nic našetřeno, krom té lišky :think: :think:

To není meritum mé otázky. Mate zkušenost vlastní? Budu ráda, za zkušenost.

• Citovat
  • Nahlásit
19198
13.11.19 19:44

Ano, máš právo na ten dvojnásobek životního minima, ale pokud ty peníze na účtu máš a ty je tam nemáš, takze se nemáš čeho domáhat. Banka jednala dle ex. prikazu. Víceméně si za to můžeš i tak sama, protože ti jistě byly doručeny oba ex. příkazy- jak na mzdu, tak na účet. Měla jsi jednat s exekutorem a domluvit se s ním, protože jinak logicky, zaměstnavatel postupoval dle zákona a strhnul ti částku za mzdy a banka taktéž strhla částku z účtu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1591
13.11.19 19:49

...

Jako dlužnice ve spárech exekutora už nemáš žádná práva a musíš se nechat poslušně oškubat a doufat, že z tebe nestáhnou ještě spodní prádlo. Tak je nastaven systém. Buď ráda, že to zamáznou dvě výplaty a že pak snad budeš mít pokoj. Jen si dej pozor, abys od panáčka v budoucnu neměla ještě další podobná překvapení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
286
13.11.19 20:06

Nektere banky odmitaji vyplatit dvojnasobek ZM z bankomatu vyberem kartou, musi se zajit na pobocku a tam to osobne resit tj. podat zadost o vyplatu penez ze zablokovaneho uctu at do vyse dvojnasobku ZM, nektere banky na to maji formular, jinym zas staci ustni zadost… pokud banka pochybila a penize do vyse dvojnasobku ZM vyplatila exekutorovi, je nutne podat navrh na castecne zastaveni exekuce… priste si zvolte lepsiho pravnika, protoze advokat ktery dela exekucni pravo, by Vam vsechny tyto info normalne predal

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.19 20:08
@Kikuška90 píše:
Ano, máš právo na ten dvojnásobek životního minima, ale pokud ty peníze na účtu máš a ty je tam nemáš, takze se nemáš čeho domáhat. Banka jednala dle ex. prikazu. Víceméně si za to můžeš i tak sama, protože ti jistě byly doručeny oba ex. příkazy- jak na mzdu, tak na účet. Měla jsi jednat s exekutorem a domluvit se s ním, protože jinak logicky, zaměstnavatel postupoval dle zákona a strhnul ti částku za mzdy a banka taktéž strhla částku z účtu.

Viz můj příspěvek. Oba příkazy přišly a viz můj komentář co jsem dle těch obou psaní zjistila. Pro rekapitulaci:

• smířila jsem se a Pokorně nechala vykonat exekuci a nechala si zabavit část mzdy, na kterou má exekutor právo
  • v pátek mi přišel dopis o exekuci na účet. Zadost o zastavení exekuce na info od referenta, který mám v e-mailové komunikaci, jsem spočítala, že dřív jak se vyřídí zastavení exekuce účtu, již je jednodušší jeden měsíc přežít dle paragrafu 304b ods. 1 o dvojnásobku životního minima viz samo znění.

Se situaci co nastala jsem nepočítála, ale poradím si.
Jde mi o zajímavost, zdá je to lidské nechat někoho absolutně bez peněz. Jen mě to zajímá. Nic víc :)

• Citovat
  • Nahlásit
21787
13.11.19 20:11

No nemůžeš používat dohromady slovo lidské a exekuce. Prostě peníze na účtu byly, oni je vzali celé, nebudou asi přemýšlet, jestli máš za co jíst…pokud to byly tvoje jediné peníze, můžeš se snažit asi z nich vytáhnout zpětně to životní minimum, ale nevím, jestli se něčeho domůžeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.19 20:12
@Safija píše:
Nektere banky odmitaji vyplatit dvojnasobek ZM z bankomatu vyberem kartou, musi se zajit na pobocku a tam to osobne resit tj. podat zadost o vyplatu penez ze zablokovaneho uctu at do vyse dvojnasobku ZM, nektere banky na to maji formular, jinym zas staci ustni zadost… pokud banka pochybila a penize do vyse dvojnasobku ZM vyplatila exekutorovi, je nutne podat navrh na castecne zastaveni exekuce… priste si zvolte lepsiho pravnika, protoze advokat ktery dela exekucni pravo, by Vam vsechny tyto info normalne predal

Právník má stejný názor. Teď se to bude řešit čistě z principu, protože se mi toto zacházení nelíbí.
Spíš mi jde o zkušenosti jiných, jestli i bez právníka se někomu podařilo poradit. Právník není zadarmo, toho si musím platit přeci a ne každý má v okamžiku exekuce pomyšlení na další finanční náklady. :)

• Citovat
  • Nahlásit
15313
13.11.19 20:12

Banka měla povinnost tam ten dvojnásobek ŽM nechat (pokud tam ta částka byla) - viz judikát na konci této stránky: http://www.spolcest.cz/…-rozhodnuti/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15313
13.11.19 20:13
@Anonymní píše:
Právník má stejný názor. Teď se to bude řešit čistě z principu, protože se mi toto zacházení nelíbí.
Spíš mi jde o zkušenosti jiných, jestli i bez právníka se někomu podařilo poradit. Právník není zadarmo, toho si musím platit přeci a ne každý má v okamžiku exekuce pomyšlení na další finanční náklady. :)

Občanské poradny tyto věci řeší běžně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat