Generace našich rodičů.... horší?????

1293
19.11.08 21:07

Generace našich rodičů.... horší?????

Ahoj,
můžu si dovolit mírně nabouřlivělé téma takhle ve středu navečer? 8)
Předně: toto není obhajova socialismu, zastaralých teorií ve výživě nebo ve výchově.
A teď k věci.
Mockrát jsem si všimla, že některé dnešní maminky hovoří o generaci svých rodičů mírně hanlivě. Někdy až urážlivě. Že se nám nevěnovali, že nás vrazili brzo do jeslí, že nám nedopřáli dost aktivit (žádné plavání, cvičení s batolaty, mateřská centra) protože „TO NEBYLO“, že nás mámy často ani nekojily protože „frčel Sunar“, že nás rády poučujou o tom, kdy máme děti posazovat a čím je máme krmit, přestože my dnes máme k dispozici nové, lepší poznatky.
Mockrát jsem se konkrétně své matky a otce chtěla zastat.
Spoustu věcí, které vyjmenuji, třeba nepoužíváte. Ten zá:,–(ní rozdíl ale je v tom, že MŮŽETE.:
Moje maminka neměla a nemohla mít: ohřívačku lahví, sterilizátor, mikrovlnku, myčku, dětský monitor Nanny, jednorázové pleny, vlhčené ubrousky a výživy od Hippa a Hami, ba ani laktační poradkyni a pro sebe vložky s křidýlkama (pardon) a pro děti video nebo DVD, před které by nás po:,–(ila. 8)
Možná asi mohla mít (ale neměla):
automatickou pračku se ždímačkou, rychlozavinovačku, a „pročůrávací“ plenky ze Švýcarska, které sem pašovala pro tchýni její švagrová.
Taky občas na mě nemohla něco sehnat, a tak babičky šily a pletly o závod.
Dále jsme neměli ani auto, ani telefon (žádný). A rozhodně neměla internet, kam by se šla poradit jako já.

Můj otec:

 • se mnou chodil každý týden do ZRTV (a ta tělocvična byla plná, tudíž předpokládám, že takových rodičů bylo víc)
 • denně mi četl knížky a hrál si se mnou „deskové hry“
 • vozil mě do bazénu do sousedního města (vlakem, auto jsme neměli)
 • bral mě každou neděli do loutkáče, projezdil se mnou všechny okolní hrady a zámky , naučil mě v pěti letech plavat a číst.

Vrcholně mě nas..... (pardon, ale naštve je málo), když někdo řekne: ONI SE DNESKA DIVÍ, JAK NAŠE DĚTI JSOU ŠIKOVNÉ, PROTOŽE ONI NA NÁS KAŠLALI. (to kdysi zaznělo tady na emiminu).
Když jsem onehdá někam napsala, že naše matky musely žehlit pleny (a pro mě několik na každý přebalení, měla jsem abdukční balení) - odpověď byla: „S těma plínama to zas nebylo tak horký. Píšeš blbosti, že tvoje máma měla 60 plen za den, a žehlili to stejně jen 6 týdnů.“

Ano, od 3 měsíců nám dávali zeleninové příkrmy, a od 6 měsíců už možná víc druhů potravin, než my dnes dáváme dětem v roce.
Někdy nám dávají rady, které nám nejsou po chuti (je to přirozené pro každou generaci, ale pro tu naši - VIRTUÁLNĚ INTERNETOVĚ PROPOJENOU).
Někdy nás prostě ŠTVOU. Ale my taky štveme je.

A tak si kladu otázku:
Jak mohli tak nedokonalí lidé vychovat tak dokonalé bytosti, jako jsou některé dnešní matky, které toho tolik vědí a které si troufnou paušálně říct „kašlali na nás“.

Nu tak co - vidíte své rodiče tako tak černě, jako některé dnešní maminky?
Jednou se jim dostane odplata stejnou mincí. Za dvacet let budou nové poznatky. Tohle není konečná. Jednou MY BUDEME V ROLI TĚCH TRAPNÝCH.
Těšme se.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1293
19.11.08 21:08

A že je to dlouhý.
Ale kratší to nešlo.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
27444
19.11.08 21:18

To je docela zajímavé. Já mám právě pocit spíše opačný, čekám své první miminko, zjišťuju si různé informace o čemkoliv, co se mě bude týkat (zatím jen teoreticky) a jsem dost často zařazována mezi ty hrozný prvomatky, co všechno strašně řeší a vymýšlí si nové pitomé metody…např. používání koupacího kyblíku, přemýšlení o porodním plánu, dokonce i plavání a cvičení v těhotenství… Přijde mi, že někteří v rodině, co jsou starší generace a potom matky s více dětmi, které nic z toho, co zmiňuji neznají, mě hned zavrhují do kategorie „moc si vymýšlí“. Přitom já jsem zatím pouze teoretik, co bude až mimi bude, to ví jen jeden pán nahoře :-), akorát jsem otevřená čemukoliv, nepřijde mi na tom nic špatnýho. Rozhodně nezavrhuju matky, které používají látkové pleny a na druhou stranu ani ty co používají plenky jednorázové apod. Každému co jeho jest. Přijde mi, že spíš jen někteří lidé jsou prostě málo tolerantní… Možná jsem i tvé téma trošku posunula jinam, ale nedá mi to, protože mě hned ty moje pocity napadly…tak je píšu :-). Chce to prostě toleranci…na obou stranách :-). Nemá smysl se „hádat“ o tom, co bylo lepší dřív nebo je lepší teď.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
19.11.08 21:24
:D

Hezké. Každá doba má prostě svoje. Nedávno jsem zaslechla v autobuse rozhovor dvou důchodkyň, budu jednu z nich citovat, mluvila o svojí vnučce :roll: : "Já jsem se starala o dvě prasata, tři děcka a barák a ta zdechlina ve dvaadvaceti nezvládá jedno dvouletý dítě, pořád aby ji ho někdo hlídal. " A tož tak. Ono to není o věku, vždycky se najdou lidi tolerantní a chápaví a lidi nesnášenliví :wink:.

Víš co já říkám dospělé dceři když ke mě má nějaké výhrady? Že se už těším až mě vnoučata pomstí :lol: :twisted: . J*

 • Nahlásit
 • Citovat
11525
19.11.08 21:30

A že je to úžasné a táák pravdivé.

Ano naše matky nás odkládaly do školek ve dvou letech - odplínkované. Ne proto, že by až tak chtěly, ale protože jednoduše musely. Musely pracovat, jinak by z nich byly příživnice. Do těch hrozných školek, ve kterých nás naučili tu spoustu písniček, básniček a kde jsme si tak krásně vyhráli s hračkami, které jsme doma neměli ( jak já jsem si ve školce užívala houpací kočárek na panenku a panenky zvané miminka ). Doma jsem měla nehoupací po sestře a panenky jen vlasaté :evil: . Má dcera začala chodit do školky ve třech letech. Písničky umí asi čtyři, básničku zatím žádnou - a má nakresleno 6 obrázků. Jinak jsou děcka každý den vypuštěné na hodinu a půl do zahrady, kde postávají a pobíhají a učitelky v kroužku drbou.

Naši rodiče z nás vychovali slušné lidi, kteří by svou učitelku neposlali do prdele, nezapálili si před ní cigáro a pod. Co si dnešní děti ( piplané, hýčkané, vychovávané podle úžasných rad z časopisů a internetu ) dovolují k nám dospělým - tak to je opravdu hnus velebnosti. Mám obavy, aby jsme nedopadli mnohem hůř než generace našich rodičů. Kdo ví, co o nás budou jednou psát na podobných internetových fórech. Možná to, že jsme na ně kašlali a místo toho, aby jsme se jim věnovali seděli jsme u počítače a plkali na netu

:oops:
 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
19.11.08 21:35

pitrísku, moc hezky si to napsala. Taky mě hodně mrzí, když něco takového tady čtu . A je pravda, že až naše děti budou mít děti, tak ty naše názory budou pro ně hodně zastaralé a pak si třeba vzpomeneme, jak my jsme si stěžovali na rady našich rodičů a tchánovců. Zkusme být trošičku méně urážlivé . Troufám si tvrdit, že my to dnes máme mnohem jednodušší , než naše maminky a to s těmi plenkami je pravda. Ono to vážně nebyla sranda prát a vyvařovat x plenek pro jedno dítě, natož pro více dětí. Dnes to máme mnohem snadnější a proto někteří nedokážou pochopit, že některým z nás dělá problémy postarat se o jedno dítě. Nepřihlášená Karin

 • Nahlásit
 • Citovat
5100
19.11.08 21:36

Pitrísku,

jojo , pěkně sesumírováno.
Moje máma ,a to je celkem mladá, jenom valí oči, co všechmo je dnes k dítěti " potřeba". Já teda ty oči někdy valím taky, protože poprvé jsem rodila před 15-ti lety v jednom šumavském městečku, kde potom tu porodnici raději zavřeli - asi ze soucitu k rodičkám - a mám pocit, že tehdy to byl proti dnešku ranný středověk. :lol: Ale přežili jsme i bez kyblíku a porodního plánu…

Myslím, že nic se nemá přehánět. Porod stejně má pořád stejnou „podstatu“ a na tom moderní výzkumy nic nezmění.

A taky se těším, až budu jako tchýně do toho kecat snaše, protože TOHLE za našich časů nebývalo… :lol: :lol:

A myslím, že spíš, než kritiku si ty naše mámy zaslouží metál, že z nás vychovaly tak úžasný baby i v " bojových podmínkách". Tatínkům, pokud byli přítomni, taky zásluhy neodepírám. :wink:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
JVP
569
19.11.08 22:27

Ahoj, tak já taky souhlasím s holkama přede mnou…
Mám dvě děti a kdybych za čas měla ještě třetí, myslím, že bych si už ani neuměla vybrat z toho rok od roku většího množství věcí, které se nabízejí. 8O
Občas si říkám, jestli to už není na škodu. Spousta maminek si myslím tou přemírou lásky, péče, věcí a aktivit pro své děti možná zadělává na slušné potíže v budoucnosti. Někdy mě totiž napadá jedno pěkné a výstižné přísloví (doufám, že mě za něj neukamenujete :oops: ) ČÍM VÍC SE S HOVÍNKEM MAŽEŠ, TÍM VÍCE ZAPÁCHÁ…
To, jak se chovají některé děti už v MŠ je myslím dost „slušná“ vizitka některých moderních rodičů… :evil: :roll:
Podotýkám, že se snažím oběma dětem dopřát všeho dostatek, věnujeme se jim s manželem maximálně atd. Ale mám kamarádku na vesnici, která má ve spoustě věcí podobný přístup jako naše matky a jejím dětem to jde, řekla bych, k duhu :D
Ono to chce asi vždycky soudit podle situace a se zdravým „selským“ rozumem :wink:
Co můžeme vědět-třeba se spousta věcí z toho, co je teď všude v časopisech za pár let ukáže jako chyby…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
19.11.08 22:38

A co teprvá kdysi…
naše prababky praly na valše, děti měly na hraní jednoho dřevěnýho koníčka… :lol: Někdy si říkám, že bych jenom na jeden den chtěla vidět, jaký to prostě bylo tehdy, jak lidé trávili den- bez televize, někdy jenom s rádiem (někdy bez rádia).
Moje mamka zažila doma televizi až když studovala vejšku. Ptala jsem se jí, co tehdy dělali, a ona mi řekla: „Četli jsme si, courali jsme se venku a chodili jsme do kina.“ (moje matka konkrétně vymetla povinně všechny filmy s Jeanem Maraisem,protože její kamarádka do něj byla nešťastně zamilována).

to jen taková odbočka…
Ohledně těch novinek ve výzkumu… Každý normální člověk vychovává a krmí svoje dítě podle nejlepšího svědomí, někdo to řeší víc, někdo míň, ale myslim, že naše mamky dělaly to, co jim tehdy „bylo poraděno“. Stejně jako dneska my.
Nic převratnýho samy nevymyslíme, spoléháme se na vědce v laboratoři a často na psychologické studie sepsané lidmi, kteří nás ani naše děti nikdy neviděli …
Je dobré sledovat trendy, ale není dobré stavět z nich babylonskou věž…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
19.11.08 22:40

Sati, mischni, JVP - jsem ráda, že to tak nevnímám sama. Už jsem skoro začínala mít strach :-)

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
330
19.11.08 22:41

Pitrísku a ostatní rozumné maminky,

dovolím se také vyjádřit, jak vnímám názory jednotlivých generací:

Mám starší maminku (62 a mě je 25 a mám 40letou sestru), takže i ona mezi svýma těhotenstvími zažila jakoby mezigenerační vývoj a jak to vidí ona s nynějšími podmínkami, tak mi furt tvrdí, že by v dnešní době i kdyby jí bylo 20cet nechtěla mít dítě. Svým způsobem, patří mezi ty, kteří dnešní maminy litují, že to nemají zrovna jednoduché. Razí ten názor, že pro dítě není důležité mít fůru vybavení, nejmodernější pomůcky a hračky, ale klidné rodiče, kteří mají na něj čas (většina dnešních rodičů podle ní je vystresovaná a furt se jen ohlížejí a bojí, kdy kdo přijde o práci, jestli budou dostatečně zajištění a jestli budou mít dostatek peněz na to, aby mohli zabezpečit své děti)

A když porovnám to, jak se oni věnovali nám a to jak vidím jak se dnešní maminy věnují svým dětem, tak bych neměla odvahu (ani drzost) tvrdit, že nás tenkrát nějak zanedbávali.

Bohužel bych kolikrát řekla, že je to spíš naopak…dnešní maminky se toho snaží zvládnout fůru, dítě po:,–(í před DVDčko a ony sami pokecají s kamarádkou nebo pracují. Pořídí dítěti interaktívní hračky, aby se dítě rozvíjelo a zabavilo, ale sami se věnují něčemu jinému. Dítě pak umí plno pohádek, slov a je šikovné, jenže kolikrát neví, co je to s maminkou společně vařit, usínat při čtení pohádky nebo si jen tak povídat o tom co dělá. Takové maminky pak většinou slyšíte říkat jak se oni se tomu dítěti plně věnují a jak jsou skvělé na rozdíl od jejich matek. Ono, ale ve výsledku se nemají čím chlubit. Neříkám, že jsou takové všechny maminy a ani bych neřekla, že je jich aspoň třetina…ale bohužel jsou to většinou ty nejhlasitější.

Já osobně před našima maminkami smekám a jejich názory a rady mám ve velké úctě. Vím, že vývoj šel za tu dobu dopředu a že bylo prokázáno, že mnoho tehdejších postupů bylo špatně. Ale vždy, když si nejsem jistá, že něco bude pro mé dítě dobré, zajdu za svou mamkou a promluvíme si o tom. Ona řekne svůj názor a proč ho má a já si ho přeberu a vyhodnotím s ohledem na dnešní informace a upravím do dnešní použitelné podoby.

Jinak komentáře „že oni toho museli stihnout dvakrát tolik a dnešní maminy mají fůru pomoci a stejně to nezvládaj“ bohužel znám. Většinou je, ale slyším od osamělých důchodkyň na které jejich děti nemají čas a ony se cítí odstrčeně…prostě stejný případ jako ty hlasité super-matky…

Myslím si, že jak naše maminky tak mi, žijeme úplně v jiné době a jak ony tehdá tak mi teď se snažíme pro ty naše zlatíčka dělat maximum.
Ony tehdá neměli takové vymoženosti jako my a museli si to „odedřít“, ale za to měli docela jisté sociální zabezpečení … zato my sice máme vymoženosti, co nám ušetří čas a síly, ale za to si musíme tvrdě vybojovat nějaké ty sociální jistoty…takže v důsledku jsme na tom jinak, ale přeci stejně.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1293
19.11.08 22:57

Holky znáte příběh Michaela Endeho - „Momo“ ? (Napsal i Nekonečný příběh.)
Je to o malé holčičce, která žije v době, kdy si lidé neumějí naslouchat. Ona to dokáže.
Vystupují tam také „šediví pánové“, kteří kradou lidem čas. Nutí lidi, aby „šetřili čas“, a lidé se víc a víc snaží čas ušetřit, až zapomenou žít, a vlastně nakonec toho chtějí stihnout tolik, že už vůbec žádný čas nemají (a ti šediví pánové ho snad kouří jako cigarety a dělají si z něj šedivé svetry nebo tak nějak). A hlavně nemají čas na své děti! O tom ten příběh je, tak nějak v kostce…

Často na to myslím. Říkám si - proč dneska pořád „nestíháme“, „nezvládáme“, „pospícháme“, všude jezdíme autem, všechno chcem mít rychle, instantní, hned…
Ach jo kdybychom se zase naučili ŽÍT POMALU!!!

(Existuje jedno velké a přece docela všední tajemství…Toto tajemství je čas. Odměřují jej kalendáře a hodiny, ale vypovídají o něm pramálo, neboť každý ví, že jednomu připadne hodina jako věčnost, a zároveň může uběhnout jako okamžik - podle toho, co v této hodině prožijeme… - pardon to je můj překlad :roll: )
To si vždycky řeknu, když si pro mne k počítači přijde „moje malá ručička“ a jde mě odtáhnout pryč!

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
388
20.11.08 08:17

Ahoj maminy, to je pěkné téma.

Mojí mamce je 62, mě 37, dceři bude 17 a nejmladší je 11m. Takže mám dost srovnání. Mamka mě dala v půl roce babičce, abych nemusela být v jeslích, protože se musela vrátit do práce, nemohla si dovoli být doma. Pak sem byla ve školce a přežila jsem.
Když se narodila moje první dcera ještě se používaly látkové pleny, žehlila a vyvýřela jsem jak ďábel, měla trávicí problémy a ekzémy, takže to bylo dost zajímavý. Mamka chodila do práce, bydlela na druhým konci Prahy a nemohla mi pomáhat. Do školky šla ve třech letech na dopoledne(byla jsem doma s klukem) a byla z ní nadšená.
Teď když mám maličkou, vidím jak je vše jednoduché, co se změnilo jen za pouhých zhruba 15 let. Kočárky, plenky, pomůcky.....no vše je skvělé. Já si to moc užívám a je pravda, že mi mamka pomáhá, ale nekritizuje nic co pořídím. Chodím s malou cvičit, plavat, na všechny možné akce. Kupuju pěkné oblečení, prostě si užívám, že to jde. A naši jsou skvělí, protože od nich nikdy neslyším, že to není třeba, že oni to taky neměli a tak dál.

Je vše o lidech, vždy se najdou dobří i špatní, v každé generaci.

Těším se, až za dva roky nastoupí naše malá do školky jako žáček a starší tam bude jako paní učitelka…budeme mít porovnání z obou stran.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
388
20.11.08 08:18

Ahoj maminy, to je pěkné téma.

Mojí mamce je 62, mě 37, dceři bude 17 a nejmladší je 11m. Takže mám dost srovnání. Mamka mě dala v půl roce babičce, abych nemusela být v jeslích, protože se musela vrátit do práce, nemohla si dovoli být doma. Pak sem byla ve školce a přežila jsem.
Když se narodila moje první dcera ještě se používaly látkové pleny, žehlila a vyvýřela jsem jak ďábel, měla trávicí problémy a ekzémy, takže to bylo dost zajímavý. Mamka chodila do práce, bydlela na druhým konci Prahy a nemohla mi pomáhat. Do školky šla ve třech letech na dopoledne(byla jsem doma s klukem) a byla z ní nadšená.
Teď když mám maličkou, vidím jak je vše jednoduché, co se změnilo jen za pouhých zhruba 15 let. Kočárky, plenky, pomůcky.....no vše je skvělé. Já si to moc užívám a je pravda, že mi mamka pomáhá, ale nekritizuje nic co pořídím. Chodím s malou cvičit, plavat, na všechny možné akce. Kupuju pěkné oblečení, prostě si užívám, že to jde. A naši jsou skvělí, protože od nich nikdy neslyším, že to není třeba, že oni to taky neměli a tak dál.

Je vše o lidech, vždy se najdou dobří i špatní, v každé generaci.

Těším se, až za dva roky nastoupí naše malá do školky jako žáček a starší tam bude jako paní učitelka…budeme mít porovnání z obou stran.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
23505
20.11.08 08:55

Zajímavý téma - takže já za sebe neodsuzuju, asi i proto, že moje máti je schopná reflexe a učit se novinkám a ví, že s přístupem k informacím má právo volby a leccos změnila a jde jí to k duhu. Ale protože jsme byli vychováni za totáče ve společný domácnosti s babičkou a ještě na vsi, myslím, že se toho u nás tolik nezměnilo. Vždycky, tehdy i teď, bylo důležitý dítěti naslouchat a vnímat ho a ptát se ho a zároveň ho seznamovat i s věcmi, který jsou důležitý pro ty ostatní. A postupně mu dávat povinnosti, který musí plnit. A jinak, že to nejde. Ať jsou to povinnost v domácnosti, okolo zvířat nebo na zahradě, tady vidím velký plus v „tradičnější“ vesnici, pokud jim takovýhle život vyhovuje a neutíkají z něj na víkend do hypermarketů :lol:

Jinak mý máti je 69, takže je rozptyl máme fakt slušnej…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama