Gymnázium normální výuka

Anonymní
16.4.21 22:33

Gymnázium normál. výuka

Môžem sa opýtať, ako to majú vaše deti v normálnom režime (ne-covidovém) na štvorročnom gymnáziu? Sú učitelia prísni, je to veľký rozdiel od základnej školy a musia sa deti veľa učiť, aby si udržali výborný prospěh? Ja som teraz v ôsmej triede, na gymnázium by som sa mala dostať v pohode a do tej doby bude snáď už normálne výučba. Moc ďakujem. To viete, som ten typ človeka takhle dopredu nervózneho.
PS žijem v ČR, ale som zo Slovenska a občas nemám náladu na čj, ale samozrejme ju viem!
Tak ma ospravedlňte dnes :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1096
16.4.21 22:42

Co si pamatuju ze svých dob, po čtyřletém oboru toho chtěli méně, než po nás, osmiletých. Samozřejmě to je rozdíl od jiných základky, ale všechno je to o lidech. Možná se jede rychleji, není to jako na základce, že by se čekalo na všechny, prostě nechápeš, sežeň si doučování, ptej se max jednou, jinak na to není čas, ale není to žádná hrůza. Odpoledne je třeba se na ty předměty podívat, pročíst, co jste dělali, ale úplně v klidu se dá stíhat nějaký koníček, brigáda, víkendy vesměs volné. Pokud chytnete dobré vyučující, budou to nejlepší léta tvého života. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7489
16.4.21 22:50

Je to rozdil od základky, už se počítá, že jsou to studenti, nadaní, se zájmem o studium. Učitelé mají vyšší nároky a taky různě způsoby výkladu, už to není vodění za ruku jako na základce. Kazdý přechod na střední skolu je náročný, než si student zvykne na styl a tempo výuky. U gymnazistů se předpokládá, že budou mít zájem o studium i vzdělání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.4.21 23:01

Chodila jsem na čtyřleté. Na základce to pro mě byla totální flákárna, když mi jó hořela koudel u zadku, tak jsem se na test naučila o přestávkách před ním, jinak vůbec. A s přechodem na gympl byl hlavní rozdíl v tom, že přeci jen v té třídě už jsou ti trochu intelektuálně bližší lidi, než na té základce, když to řeknu blbě… na základce můžeš být i bez práce „za hvězdu“, na gymplu se na to musí člověk posnažit.
Protože ať jsou pravidla a známkování nastavená jakkoliv, vždycky to jistým způsobem bude „měkký výběr“ - nepotřebuješ všechno umět skvěle, stačí ti to umět lépe, než to umí ostatní. Takže musíš počítat s tím, že na gymplu už nebudeš mít vzorek průměrné populace, ale již výběr studijnějších typů.

A co se přísnosti a známkování týče, bylo to učitel od učitele, asi jako všude. :nevim: Na těžší předměty jsem se musela občas učit i doma, na některé se připravovat i pravidelně, na jiné mi stále stačilo, co jsem si odnesla z hodin. Z těch nejtěžších předmětů jsem měla na vysvědčení i trojku (např. matematický seminář), ale měli jsme ve třídě i člověka, co propadl. :nevim:

Pro mě byla hlavní výhoda gymplu v tom, že se mi vážně nechtělo v 15 rozhodovat, jak naložit se svým životem, a už se někam profilovat. A myslím, že jsem dobře udělala.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.4.21 23:04

Jo a ještě něco… na gymplu byla rozhodně lepší celková studijní atmosféra - konečně nebyla ostuda něco umět a něco vědět. Na základce, kdo se hlásil nebo věděl něco navíc, byl za šprta. Na gymplu ne, tam se to cenilo i mezi spolužáky, člověk nebyl pranýřovaný za to, že je v něčem dobrý. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
352
17.4.21 01:43

Já osobně jsem změnila známku v některých předmětech ze samozřejmé jedničky na trojku při přechodu na gympl. Je to těžší, ale naplňujíci, když jsi s lidma, které baví zjišťovat nové věci, a konečně intelektuálně někde jinde. Ale musela jsem se naučit učit, už to nešlo samo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21225
17.4.21 01:58

Tak prvně bych začala s češtinou, na gymplu ti nikdo nebude tolerovat, že na češtinu nemáš náladu. To samé, jako bys studovala v Anglii a neměla si náladu na anglinu - jen s tim rozdilem, že tam ti nikdo nebude rozumet.
Dítě je na gymplu a už přes rok jedou v distančce od 8 do 13-14 hodin plus dost úkolů na odpoledne. Známky jsou jeho vizitka, ty nijak nekomentuju, pres Bakalare vidim, ze zadny problem neni. Jinak je dite spokojene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21225
17.4.21 02:05
@Anonymní píše:
Jo a ještě něco… na gymplu byla rozhodně lepší celková studijní atmosféra - konečně nebyla ostuda něco umět a něco vědět. Na základce, kdo se hlásil nebo věděl něco navíc, byl za šprta. Na gymplu ne, tam se to cenilo i mezi spolužáky, člověk nebyl pranýřovaný za to, že je v něčem dobrý. :nevim:

Presne tak aneb na zakladce komunikace chytre dite rovna se šprt plus v pubertalnim veku s kombinaci nemas posledni typ telefonu/bot/hader (libovolne dosad) jsi lůzr. Na gymplu tohle nikdo neresi a rozhodne lepsi vzajemna atmosfera mezi „detma“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34193
17.4.21 05:16
@Hanka1 píše:
Tak prvně bych začala s češtinou, na gymplu ti nikdo nebude tolerovat, že na češtinu nemáš náladu. To samé, jako bys studovala v Anglii a neměla si náladu na anglinu - jen s tim rozdilem, že tam ti nikdo nebude rozumet.
Dítě je na gymplu a už přes rok jedou v distančce od 8 do 13-14 hodin plus dost úkolů na odpoledne. Známky jsou jeho vizitka, ty nijak nekomentuju, pres Bakalare vidim, ze zadny problem neni. Jinak je dite spokojene.

Toto si nemyslím. Existují vypracované postupy pro žáky s odlišným mateřským jazykem, zvlášť tam, kde čeština není rodný jazyk a je vyučován i na ZŠ jako jazyk cizí. A ohledně slovenštiny, student má právo psát stěžejní práce ve svém rodném jazyce, to i na VŠ. Nemyslím si, že na gymplu je to jiné. Žáci, kteří mají rodný jiný jazyk, mohou psát v angličtině.
Jak zacházet s takovým žákem a jaký kde může používat jazyk, se řeší individuálně v PPP. Ale určitě neplatí, že jí to na gymplu nikdo tolerovat nebude. Naopak, i u maturity bude mít právo mluvit slovensky.

Je dost rozdíl vyjet v dospělém věku do Anglie studovat i k vůli zlepšení jazyka nebo žít v ČR id dětství, případně se přistěhovat a mít vlivem okolností jiný mateřský jazyk-tuto situaci si dítě nevybralo a musí se řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7862
17.4.21 05:45
@Anonymní píše:
Môžem sa opýtať, ako to majú vaše deti v normálnom režime (ne-covidovém) na štvorročnom gymnáziu? Sú učitelia prísni, je to veľký rozdiel od základnej školy a musia sa deti veľa učiť, aby si udržali výborný prospěh? Ja som teraz v ôsmej triede, na gymnázium by som sa mala dostať v pohode a do tej doby bude snáď už normálne výučba. Moc ďakujem. To viete, som ten typ človeka takhle dopredu nervózneho.
PS žijem v ČR, ale som zo Slovenska a občas nemám náladu na čj, ale samozrejme ju viem!
Tak ma ospravedlňte dnes :)

Tak záleží škola od školy, ale připrav se na to, že to určitě bude mnohem těžší než ZS. Už tě nebude každej vodit za ruku a ptát se jestli všechno máš, jestli tomu rozumíš apod. Navíc jsi ve třídě s 30 dalšíma, stejně chytrýma děckama, takže se toho probírá mnohem víc. Málokomu zůstaly ty samé jedničky že základky, všichni měly stupně dolů někde (až na ultra sprty).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3229
17.4.21 06:28

Ja sla na 8 lety gympl a po 4 letech jsem utekla a odesla na Obchodni akademii. Zarekla jsem se, ze sve dite na gympl nedam pokud vyslovne nebude chtit. Kdyz jsem presla na obchodku, tak lide se zakladek s urcitym zamerenim, umeli vic nez my. Nevzpominam na gympl s laskou a to si nemyslim, ze jsem hloupa. Ve 30 s ditetem si dodelavam Ing.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.4.21 12:13

Děkuji všem za odpovědi! Mě baví se učit velmi a tato diskuse vlastně vznikla od toho, že máme na chemii opravdu zvláštního kantora, všichni to o něm ví. No a mě zaráží, že rodiče a celkově všichni říkají, že je to středoškolský učitel. Testy od něho vypadají tak, že polovinu z toho nemáme v žádných zápiscích ani to neřekl na hodinách. Pokud takto vypadají učitelé na sš, tak by mě to velmi zklamalo. Jo jasně všude se asi narazí na někoho takového, ale snad ne všichni středoškolští učitelé.

A ještě prosím - jsou na gymnáziu časté studijní skupinky?
Děkuju :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.4.21 17:15
@Hanka1 píše:
Presne tak aneb na zakladce komunikace chytre dite rovna se šprt plus v pubertalnim veku s kombinaci nemas posledni typ telefonu/bot/hader (libovolne dosad) jsi lůzr. Na gymplu tohle nikdo neresi a rozhodne lepsi vzajemna atmosfera mezi „detma“.

Tak to u nás nikdy nebylo, ani na základce (pražská ZŠ). :nevim: A to jsem chodila na ZŠ v době, kdy už mobily existovaly a mívali jsme je, značkové hadry se tu taky samozřejmě prodávaly (tj. nebylo to za totáče ;) ), ale tohle znám fakt jen tady z diskusí…

@Pears206 Ano, i u nás na VŠ (UK) mohou Slováci psát diplomky i bakalářky ve slovenštině (nebo ČJ nebo AJ).
Ale myslím, že zrovna úlevy třeba v diktátu z ČJ asi mít nebude… (vlastně ani nevím, jestli se ještě na gymplu psaly diktáty…)

• Citovat
  • Nahlásit
34193
17.4.21 17:23
@Anonymní píše:
Tak to u nás nikdy nebylo, ani na základce (pražská ZŠ). :nevim: A to jsem chodila na ZŠ v době, kdy už mobily existovaly a mívali jsme je, značkové hadry se tu taky samozřejmě prodávaly (tj. nebylo to za totáče ;) ), ale tohle znám fakt jen tady z diskusí…@Pears206 Ano, i u nás na VŠ (UK) mohou Slováci psát diplomky i bakalářky ve slovenštině (nebo ČJ nebo AJ).
Ale myslím, že zrovna úlevy třeba v diktátu z ČJ asi mít nebude… (vlastně ani nevím, jestli se ještě na gymplu psaly diktáty…)
Čeština vyučovaná jako druhý jazyk má jiná pravidla a podmínky klasifikace, gympl podléhá školskému zákonu, žák může žádat o podpůrná opatření, žádat o prodloužení stávajících, pokud už má. Dokonce může žádat o úpravy podmínek přijímacích zkoušek.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7489
17.4.21 19:08

@Pears206 syn měl ve třídě Italku, ta určitě diktáty nepsala. Umělá jen anglicky, italsky a česky to, co se za ten rok naučila.
Pak Kanaďana, česky uměl málo, žil tu rok, pak rok v prváku gympl a teď na podzim odjel studovat do Dánska, nevěřil, že se změní distanční výuka opět v klasickou. Považovala jsem to rozhodnutí v říjnu za předčasné, teď vidím, že měl pravdu. Škoda, byl to bezva kluk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat