Hodnoty screeningu

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
172
28.1.22 16:25

Hodnoty screeningu

Ahoj, včera jsem byla v prenatálu na screeningu v 12+4 tt Na Utz pan doktor konstatoval že se mu naše holčička líbí a u něj je vše ok. Projasnění 1,6 mm, kůstka přítomna a vše ostatní taky ok.
Večer mě volala doktorka, že screening je negativní ale v šedé zóně a proto mám dorazit na genetickou konzultaci. Je mi 30let, hodnoty screeningu jsou
FßHCG: 19,49 ng/ml 0,67 MoM
PAPP-A 0,82 mlU/ml 0,38 MoM
Kombinované riziko 1: 319

Co prosím značí hodnoty? Já se v to nemohu nijak zorientovat, na dokumentu který mi v noci dorazil mám uvedeno screening NEGATIVNÍ.
Co mě bude čekat na konzultaci? Děkuji moc za zkušenosti. Omlouvám se za detailní dotaz ale jsem celkem vystresovaná. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10227
28.1.22 16:41

No že když se narodí 320 děti, které budou jako tvoje holčička, tak jedno z nich bude postižené. Na konzultaci bez, ale bude to dobrý…ultrazvuk je dobrej, ta krev občas dělá bordel a často u holčiček :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
172
28.1.22 16:46

@Tarinka děkuji za pokus o uklidnění. Celkem mě to děsí protože s první dcerou před pěti lety bylo vše v pořádku a teď to takto vyskočilo. Myslíš že mi budou chtít odebírat plodovku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2806
28.1.22 16:49
@Tarinka píše:
No že když se narodí 320 děti, které budou jako tvoje holčička, tak jedno z nich bude postižené. Na konzultaci bez, ale bude to dobrý…ultrazvuk je dobrej, ta krev občas dělá bordel a často u holčiček :nevim:

Pokud je to vysledek zakladatelky a ne populacni riziko, tak to znamena, ze z jejich 319 deti bude jedno postizene danou vadou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2806
28.1.22 16:50
@Katrinever píše:
@Tarinka děkuji za pokus o uklidnění. Celkem mě to děsí protože s první dcerou před pěti lety bylo vše v pořádku a teď to takto vyskočilo. Myslíš že mi budou chtít odebírat plodovku?

Spise ti nabidnou test z krve s upozornenim, ze 100% vysledek da plodovka nebo odber choriovych klku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
172
28.1.22 17:00

@Yorkmut děkuji za odpověď. To bude asi ten placený test za tuším 12 000? Říkala jsem si že bych ho i podstoupila, z invazivních odběrů mám strach. Na internetu jsem našla, že v mojem případě, kdy je hodnota papp-a pod 0,4 funguje špatně placenta nebo se blíží potrat. To mě děsí nejvíc. Objednali mě na konzultaci až za týden, shodou okolností tam máme celá rodina zubaře tak jsem volala pro předobjednání a jedeme hned v pondělí. Ale zase si říkám, když by se měl blížit potrat, nebudou mě zvát na konzultaci až za týden. No nevim jsem z toho celá rozpačitá. Vůbec se mi ani nelíbí ten postup, volat někomu v pul devaté večer. A oznámit mu že test nedopadl nejlépe a pak poslat papír kde je napsáno NEGATIVNÍ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
150
28.1.22 17:09

@Katrinever
Ahojky, ja resila neco podobneho ted na prelomu roku. Na prvnim screeningu mi vyslo riziko 1:700, UZ taky ukazkovej, ale krev blbla, v 17tt mi pak brali pro jistotu jeste jednou krev a udelali integrovany test, ktery jim vysel mnohem hur, 1:30 down a 1:180 edwards, vysledky jsem se dozvedela az v 19tt, sla jsem tedy hned na gen. konzultaci, konziliarni ultrazvuk (tam opet vse jak ma byt, riziko mi doktor podle UZ snizil 5×) a probehl odber plodove vody, druhy den jsme meli vysledky, ze ch21, 18 i 13 jsou negativni a do 14 dnu kontrolni UZ a celkove vyhodnoceni ze je vse opravdu tak, jak ma byt 💞 Nekolikrat se me ptali, jestli jsem v prvnim trimestru nekrvacela, ale ja za celou dobu ani jednou nezaspinila. Pri odberu plodovky mi rekli, ze v ni bylo mensi mnozstvi starsi krve. Ptala jsem se na to pak my doktorky a pry se nekdy stane, ze zena krvaci, ale uplne malinko, takze to ani neodejde a zustane to v te plodovce, coz nicemu nevadi, ale muze to prave rozhodit ty krevni vysledky.. Jenze kdo tohle ma vedet zejo :nevim: Poucenim je, ze pro vysledky v sede zone muze byt xy duvodu, nejlepsi je jit na tu konzultaci, pokud je doporucena a tam se na vsechno vyptat, nechat si vsechno dopodrobna vysvetlit a pak se rozhodnout, co dal. Drzim palce, at uz to mate rychle za sebou :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
172
28.1.22 17:16

@aannnnaa Moc děkuji za reakci :kytka: :srdce:
Jen se zeptám, ty jsi si nechávala dělat teda plodovku i krevní test? Já na stránkách prenatalu našla, že se dělá buď krevní test a při pozitivním nálezu odběr plodovky nebo rovnou odběr plodovky. Hodně jsem v diskusích četla, že holky šly rovnou na plodovku. Zjistí se tam víc nebo je to kvůli financím? Děkuji. Chci se rozhodnout správně a bojím se rizika potratu po invazivním vyšetření. Zeptám se v pondělí na vše ale ráda jsem včas rozhodnuta víc mě to uklidňuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2458
28.1.22 17:57
@Katrinever píše:
@aannnnaa Moc děkuji za reakci :kytka: :srdce:
Jen se zeptám, ty jsi si nechávala dělat teda plodovku i krevní test? Já na stránkách prenatalu našla, že se dělá buď krevní test a při pozitivním nálezu odběr plodovky nebo rovnou odběr plodovky. Hodně jsem v diskusích četla, že holky šly rovnou na plodovku. Zjistí se tam víc nebo je to kvůli financím? Děkuji. Chci se rozhodnout správně a bojím se rizika potratu po invazivním vyšetření. Zeptám se v pondělí na vše ale ráda jsem včas rozhodnuta víc mě to uklidňuje.

Výhoda plodovky je právě to, že proti testům z krve zjistí mnohem víc. NIPT (krevní testy) existuje taky celá řada (Materny, Panorama, Prenatal Safe, Harmony, Prenascan, Trisomy), za různé ceny, vyhodnocené různými laboratořemi. Většinou určují základní chromozomální vady, některé i několik dalších navíc (ty jsou z těch dražších). Různých vad v chromozomech ale existuje nespočet. Jen kvůli ceně to asi dělá málokdo. Ono bohužel panuje takový názor neznalých, že kdo se bojí plodovky, jde na krev a je to vlastně to samé a bez rizika potratu. Často to čtu i tady na emiminu. Tak to ale není. NIPT plodovku nahradit neumí. Nevýhoda plodovky ovšem je, což víš, že u ní existuje určité riziko potratu. Je to invazivní odběr :/

Výhoda NIPT je, že je bez rizika potratu. Jinak to ale není diagnostický nástroj na rozdíl od odběru plodovky, jen další forma screeningu. Dnes ale už dost běžně používaná, takže může být vhodná i pro tebe - zvlášť když jsi v šedé zóně a ultrazvuk byl ok, nemáš pozitivní screening. Počkej, co ti řeknou na konzultaci. Toto rozhodování je dost složité, mám ho taky za sebou, ale já měla screening ukázkový a šla jsem na NIPT pro jistotu kvůli mému vysokému věku (a mozaice Turnerova syndromu, co mi zjistili na genetice kdysi). Nevýhoda NIPT je, že ne vždy jde vyhodnotit, někdy není dostatečná volná DNA plodu v krvi matky, aby se s jistotou dal vyhodnotit. Musí se opakovat, je to nepříjemné na psychiku a běží čas.

Je to docela složité téma na vysvětlování na netu. Obecně ale, pokud jsi v šedé zóně a nemáš tak vysoké riziko vad, doporučí ti možná tu cestu nejdřív krev, a kdyby náhodou, pak plodovka. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
172
28.1.22 18:21

@Mutlice děkuji za vysvětlení :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2458
28.1.22 18:27
@Katrinever píše:
@Mutlice děkuji za vysvětlení :kytka:

Uvidíš, co ti řeknou na konzultaci. Na všechno se přeptej, klidně si napiš otázky. Vím, jak je to blbá situace. Já jsem byla těhotná ve 40ti, po několika nezdarech. Screening jsem měla v pořádku, můj gynekolog byl proti invazi, genetička, kde jsem před tím byla na konzultaci chtěla plodovku „pro jistotu“ (kvůli tzv. malé mozaice, co mám = je tam určité ne vysoké riziko Turnera) - nakonec jsem šla na test z krve. Hodně jsem to studovala, plus máme genetika v blízké rodině. Chápu, jak moc jsi nervózní. Dost důležité je, že miminko se doktorovi líbilo na ultrazvuku! Myslím, že když jsi v šedé zóně a nemáš tak dramatické riziko, že asi ti nebudou „nutit“ plodovku a bude se dát dohodnout na krvi. Samozřejmě oni ti řeknou, že odběr plodové vody je jediný diagnostický nástroj, že krev je jen přidaný další screening, ale rozumný doktor (podle toho, jaké drží v ruce výsledky screeningu) neposílá automaticky na odběr. Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48
28.1.22 20:14

Ahoj, me vyslo DS riziko 1:415 v gennetu a po konzultaci s mudr. Puchmajerovou(ktera byla mimochodem naprosto skvela) jsem podstoupila jejich cfDNA test. Je to stejny jako ten drahej za 12 tisic. Rozdil je v tom, ze ten drahej (je drahej) ukaze cca 99,9% a ten na pojistovnu, ten jejich ukaze 99,2% a neplati se nic. Odber je normalne krev, nechala jsem si nabrat hned po te konzultaci s tou doktorkou. Na vysledky rikala cca 2 tydny. Jeste cekam, ted v utery to bude 2 tydny, ale verim ze je vse ok..

Drzim palce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
172
28.1.22 20:29

@Bb72 držím palce. V Prenatalu to bude jinak, tam si budu muset zaplatit 13900. Nějak mi to nevadí, přecejen jde o zdraví. Hlavně de chci vyvarovat toho odběru plodové vody. Snad bude krev negativní s nebude to třeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2458
28.1.22 20:32
@Bb72 píše:
Ahoj, me vyslo DS riziko 1:415 v gennetu a po konzultaci s mudr. Puchmajerovou(ktera byla mimochodem naprosto skvela) jsem podstoupila jejich cfDNA test. Je to stejny jako ten drahej za 12 tisic. Rozdil je v tom, ze ten drahej (je drahej) ukaze cca 99,9% a ten na pojistovnu, ten jejich ukaze 99,2% a neplati se nic. Odber je normalne krev, nechala jsem si nabrat hned po te konzultaci s tou doktorkou. Na vysledky rikala cca 2 tydny. Jeste cekam, ted v utery to bude 2 tydny, ale verim ze je vse ok..Drzim palce!

Ono to tak jednoduche neni. Neni jeden „ten drahej“. Testu z krve existuje X typu, a rozdil neni az tak ve spolehlivosti, jako v poctu vad-syndromu, ktere jsou schopny urcit. Nektere „umi“ jen ty tri nejcastejsi aberace-syndromy, jine jich umi treba deset. To jsou ty drazsi (u tech uplne nejpodrobnejsich cca 25000 kc). Jak jsem psala uz vyse, zena si muze vybrat mezi mnoha typy testu. Neni zadny jeden „ten drahy“ a jeden na pojistovnu… Test gennetu umi jen naprosty zaklad, takze pro zenu, kde je urcite riziko jineho syndromu nez Down, edwards a patau, neni k nicemu. Do gennetu jsme chodili take, a presto mi prave tam doporucili uplne jiny test. Stal 17000 a urcil mnohem vic vad. Opravdu to neni tak jednoduche, tato problematika… :)

Příspěvek upraven 28.01.22 v 20:45

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2458
28.1.22 20:43
@Katrinever píše:
@Bb72 držím palce. V Prenatalu to bude jinak, tam si budu muset zaplatit 13900. Nějak mi to nevadí, přecejen jde o zdraví. Hlavně de chci vyvarovat toho odběru plodové vody. Snad bude krev negativní s nebude to třeba.

Co pouzivaji v Prenatalu za test? Nerekli ti to? Existuje jich opravdu spousta, umi ruzne syndromy. Pokud chteji jen jistotu u tech nejbeznejsich syndromu, staci i nejaky z tech zakladnich. Na vsechno se tam vyptej. Z kusych informaci (zkreslenych) tady budes mit akorat gulas v hlave :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat