Hra na Ježíška – proč dětem lhát?

37
11.12.19 11:08

Hra na Ježíška – proč dětem lhát?

Zdravím,

zajímaly by mě Vaše názory na hru na Ježíška. Když si to řekneme upřímně, tak je to čiré lhaní dětem. Je to sice krásné, že na něj věří pár let, ale pak přichází zklamání. Také některé děti píšou do dopisu Ježíškovi nejen o tom, co by si přály dostat, ale také třeba svá tajemství, myšlenky atd., které sdělují tajně Ježíškovi. Když pak zjistí, že Ježíšek není a dopisy vždy četli rodiče, mohou se cítit podvedeně, trapně, nejistě. Jak zachovat Ježíška jako pěknou postavu patřící k Vánocům? Napadá mě zatím jen toto – vysvětlit, třeba za pomoci Bible pro děti, kdo Ježíš(ek) byl, že na Vánoce slavíme jeho narozeniny a protože je to krásná věc a máme se rádi, tak si také dáváme navzájem z lásky dárky, že se radujeme společně s Ježíškem. Jak to děláte doma Vy? Jak Vaše děti vzaly to, že Ježíšek najednou není? Díky za diskusi :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
11.12.19 11:12

:think: ty jsi nevyrustala na Ježíškovi? Mě mezi 7-8rokem samo došlo, že dárky nenosí Ježíšek ale rodiče a vůbec mě to nějak nepoznamenalo. Naopak, pak jsem chtěla z kapesneho koupit nějakou drobnost mamce. Moc to řešíš. :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
14038
11.12.19 11:14

Deti 8, 11. Na Jeziska verily obe jeste vloni. Mladsi teda zatim stale. Jako lhani to nebereme :roll: A starsi vzalo to, ze darky nosime my, uplne normalne, zadny zklamani se nekonalo. Prislo si na to tak nejak samo. Dal pise dopis Jeziskovi :). Ja si taky nepamatuju, ze bych byla zklamana, kdyz me to docvaklo a nasim jsem rozhodne nic nevycitala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14038
11.12.19 11:15
@Anonymní píše: :think: ty jsi nevyrustala na Ježíškovi? Mě mezi 7-8rokem samo došlo, že dárky nenosí Ježíšek ale rodiče a vůbec mě to nějak nepoznamenalo. Naopak, pak jsem chtěla z kapesneho koupit nějakou drobnost mamce. Moc to řešíš. :mavam:

Presne tak. Starsi dite se taky tesi a uz vyrabelo darky pro babicku s dedou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
11.12.19 11:17
@Anonymní píše: :think: ty jsi nevyrustala na Ježíškovi? Mě mezi 7-8rokem samo došlo, že dárky nenosí Ježíšek ale rodiče a vůbec mě to nějak nepoznamenalo. Naopak, pak jsem chtěla z kapesneho koupit nějakou drobnost mamce. Moc to řešíš. :mavam:

Vyrůstala jsem na něm, došlo mi, že Ježíšek není, když mi bylo asi 7. Musela jsem na záchod a najednou vidím tátu, jak nese náruč plnou dárků. Tak byla jsem trošku rozčarovaná. Jestli to moc řeším, no poslouchala jsem jeden podcast na toto téma a tak mě to relativně zaujalo, že jsem si řekla, že by bylo fajn slyšet názory dalších lidí :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2815
11.12.19 11:18

No, tak většinou když věří na Ježíška, tak ještě neumí psát a dopis diktují rodičům. Tak je to zatím u nás. Dcera chodí do první třídy. Myslím, že příští rok už věřit nebude, ale kvůli mladšímu bráchovi bude to tajemství udržovat. Mě se to líbilo, vzpomínám ráda na tu dobu, kdy jsem věřila, na to tajemno. A samo mi došlo, že dárky kupují rodiče a nijak mě to taky nepoznamenalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31045
11.12.19 11:19

Podle mne je to taky lhani detem. Ale bohuzel v tom jedem taky. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10885
11.12.19 11:19

A u Tebe přišla deziluze, zklamání, neseš si následky z toho lhaní i v dospělosti?
Já nikoho takového neznám, pro koho by to bylo takové zklamání a rozčarování, že by to zpětně rodičům vyčítal :nevim:
Dopisy, do kterých děti jsou schopné samy napsat svá tajná přání a sny, a které i děti samy zalepí apod., podle mě píšou až tak od 2.-3.třídy, a to už většina dětí na Ježíška nevěří. Neumím si představit pětileté dítě, které hledá cestu, jak Ježíškovi sdělit něco, co se nesmí rodiče dozvědět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lalelale
11.12.19 11:21

Nikdy jsem to takhle neřešila a také jsem jako dítě na Ježíška věřila :nevim: pak mi to došlo, sama nevím kdy, ale žádné rozčarování se nekonalo. Neznám jediného člověka, co by věření na Ježíška bral jako křivdu

• Citovat
  • Nahlásit
37
11.12.19 11:23

Jak píšu výše. Je to reakce na jeden podcast a zajímají mě názory ostatních na čistě „akademické úrovni“ :D. U nás Ježíšek nejspíš taky bude klasicky, i když to za lhaní považuji. Právě v tom podcastu zmiňovali pár případů, kdy z toho „trauma“ bylo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19127
11.12.19 11:24

Moje děti ví, kdo byl Ježíšek a proč se slaví vánoce. Věří, že Ježíšek nosí dětem dárky a zároveň ví, že pokud se mají dva lidi rádi, tak si dárky dávají navzájem. Dopisy Ježíškovi píšeme nebo spíš kreslíme spolu, takže stejně vím co v nich je. Je jen na tobě, jak všechno pojmeš a jak na všechno budou děti reagovat. Nechtěla bych jako dítě žít v rodině, kde chybí víra v zázraky a pohádkový svět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11770
11.12.19 11:25

Já bych to s tou lži neprehanela. Zrovna tohle mě nijak nepoznamenalo a jako křivdu to rozhodně nevnímám. Ani rozčarování ani nic jiného negativního.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
11.12.19 11:25

Nebo třeba taky využívání Ježíška k tomu, aby byly děti hodné, uklidily si apod., jinak jim právě nepřinese ty dárky. Ke lhaní si můžeme přibrat vydírání :D. Toto mi třeba už přijde přes čáru. Dárky jo může nosit Ježíšek, ale používat ho jako donucovací/výchovný prostředek…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
11.12.19 11:27

@Janli Jo, u nás to bude nejspíš taky tak. Jak píšu výš, zajímá mě to čistě teoreticky, neznamená to, že svým dětem chci Ježíška vzít :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1022
11.12.19 11:29

Ježiš, to není lhaní, to je metafora křesťanské tradice! :lol: Já to tak beru doteď… Ale kdo to vidíte jako lhaní, tak to zkrátka nepoužívejte. :nevim: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat