Hyperaktivní dítě (ADHD) a prababičky

185
19.5.16 21:34

Hyperaktivní dítě (ADHD) a prababičky

Ráda bych se poradila pokud někdo řešil podobnou situaci. Mám syna 3,5 roku od mala velmi živý, hyperaktivní - už jsme byli u psychologa, zatím potvrzena regulační porucha, ale do budoucna to bude asi ADHD (bude to dědičné). čím je starší přestávám zvládat situace, když je syn u prababiček (obě 85 let), jsou stará škola a vím, že jim to nevysvětlím, bohužel, oni ho peskují úplně za všechno - když vyjekne, nesedí, popoběhne a pak samozřejmě jak je vystresovaný a já sním udělá nějakou blbinu (záchvat vzteku atd…). Je mi líto ho tam nebrat, ale asi se k tomu dopracuji (k jedné jezdíme jednou za měsíc a jednu vidí denně), naposledy to došlo tak daleko, že jsem z návštěvy odešla na hřiště, protože poslouchat, že mám dítě mlátit od rána do večera opravdu nebudu. Myslíte, že je řešení tam syna nebrat nebo se jim to snažit vysvětlita dokáže to tato generace vůbec pochopit? Pro ně je zlobení prostě vše, ale on nikdy nebude sedět v koutku a hrát si, to vydrží tak 2 minuty. On je bohužel hrozně hlučný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

953
19.5.16 21:38

Asi bych jim řekla, že jsi proti fyzickým trestům a že je kluk prostě takový a ať respektují tvojí výchovu, nebo že ho k nim nebudeš vodit. :nevim: prostě si s nimi promluvit a požádat o respektování a že si nepřeješ, aby na dítko ječely nebo peskovaly za hlouposti. Když to nebudou respektovat, tak asi hold ten styk omezit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
321
19.5.16 21:42

Nikdy nebude sedet v koutku a hrat si? Jak pak jednou zvladne sedet pul dne ve skole? Chapu, ze s hyperaktivitou to neni snadny, ale pozor na to, aby jsi hyperaktivite nepripisovala i chovani, ktere je zlobeni nebo nevychovanost. Mozna to pisu blbe. Proste i hyperaktivni dite, muze byt preci hodne. Mozna zkus vysvetlit babickam, ze se proste pred nimi predvadi, ze takovy neni furt (i kdyz to neni uplne pravda) a hodne poukazuj na to, v cem je dobry, co umi atd… Rozhodne bych ale neprerusova kontakt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.5.16 21:52

@masinka69 podle mě to nepochopí, protože žily jinak a jsou staré na to, aby chápaly novoty. Nepochopí to ani o generaci mladší. My bojujeme s babičkou (65), která je taky běsná, že jsou kluci živí. Ani jeden nemá ADHD, jsou to normální živí kluci, co neposedí, běhají, křičí… a občas mají vzájemné konflikty, kdy je prostě boj, řev a rány. Ve školce je chválí a osobně jsem taky spokojená s tím, jak se zatím projevují.
Naposledy jsem se dozvěděla, že je mám zmátit do bezvědomí, aby si to rozmysleli a chovali se normálně. Hlášky o tom, že to jsou nevychovaní spratci a je to moje chyba jsou normální. Vídáme se 1× do měsíce a víc, v rámci zachování duševního zdraví na všech stranách, nedám.
Moje máma je tolerantnější, ale taky jich má plné kecky. Prostě nezvládá tolik řevu a aktivity. A nechápe, proč nechci tělesné tresty v takové míře. Nezatracuju je, ale jen jako výjimečný prostředek.

@Petra1606 je mu 3,5 roku. To má ještě nárok nesedět. Takhle malé děti se nemusí ještě dlouho soustředit. Musí mu ještě dozrát CNS. Navíc teď se ve škole činnosti střídají a děti s ADHD mají často uvolněnější režim a rytmus, aby se uvolnily a lépe se jim pracovalo. Třeba ne všude, ale co jsem byla na praxi na několika ZŠ, tak to bylo všude.

• Nahlásit
  • Citovat
5864
19.5.16 21:54

A nešlo by návštěvy u nich plánovat tak, že byste šli ven? Nevím, jak na tom prababičky jsou. Ale třeba na hřiště/plácek před barák? Ony by si sedly na lavičku na sluníčko nebo kam a on by mohl klidně běhat?
Prostě tak, aby bylo co nejmíň třecích ploch.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
185
19.5.16 21:54
@Petra1606 píše:
Nikdy nebude sedet v koutku a hrat si? Jak pak jednou zvladne sedet pul dne ve skole? Chapu, ze s hyperaktivitou to neni snadny, ale pozor na to, aby jsi hyperaktivite nepripisovala i chovani, ktere je zlobeni nebo nevychovanost. Mozna to pisu blbe. Proste i hyperaktivni dite, muze byt preci hodne. Mozna zkus vysvetlit babickam, ze se proste pred nimi predvadi, ze takovy neni furt (i kdyz to neni uplne pravda) a hodne poukazuj na to, v cem je dobry, co umi atd… Rozhodne bych ale neprerusova kontakt.

chápu jak to myslíš, on dokáže být hodný když chce :),ale je ho prostě všude plno, je spontální, živý. nevydrží sedět hodinu a půl (doba návštěvy) na gauči a jezdit si s autíčkem, což by babičkám vyhovovalo. Je právě to v čem je dobrý nezajímá - vidí jen negativa. Ano sama se snažím přijít na to co je příčina „hyperaktivity“ a co už je zlobení :).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2413
19.5.16 21:56

Ac se to nekomu nebude libit, tak na diagnozu ADHD neverim(dle me je to umele vyvolana „nemoc“).

Je mu 3.5 roku - pokud nevydrzi dele nez dve minuty na povel sedet v koutku a hrat si, tak se mu ani nedivim.

V zivote bych neposlouchala rady starsich ohledne fyzickych trestu meho ditete. Chapu te ze si odesla na hriste.

Doporucuji byt trosku vice asertivnejsi a take si proste pripustit fakt, ze pripande ADHD 85 letym lidem v zivote nemuzes priblizit.Pro ne to bude „nevychovany fracek“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5246
19.5.16 21:59

@masinka69 Když já si myslím, že za prababiček děti vyběhly ven a vyblbly se sami se sebou, dospěláci ani (díkybohu) nevěděli, co tropí, páč by je trefil šlak. Běhaly po ulicích, lesích, házely na sebe šutráky, mlátily se mezi sebou, zapalovaly ohníčky (někdy ne bez následků) chodily se bez dozoru třeba koupat a různé jiné hrůzy. A pak byly ty děti tak vyblbnutý, že se dokázaly před dospělákama přetvařovat a způsobně sedět v parádním pokoji, nebo v lavici s rukama za zády. (takový Svěrák si tu Obecnou školu nevycucal z prstu - prostě vzpomínky na mládí a takový Poláček v Bylo nás pět taky zhruba popisoval své dětství). Teď jsou všechny děti pořád pod dozorem s dospěláky za perdelí (v něčem je to dobře, v něčem se ochuzují) a jsou z toho neklidné. Tak bych to asi nějak prababičkám podala a šla bych k nim až po nějaké akci, kde se by se děti vyblbly a unavily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
185
19.5.16 22:07
@Ornwen píše:
A nešlo by návštěvy u nich plánovat tak, že byste šli ven? Nevím, jak na tom prababičky jsou. Ale třeba na hřiště/plácek před barák? Ony by si sedly na lavičku na sluníčko nebo kam a on by mohl klidně běhat?
Prostě tak, aby bylo co nejmíň třecích ploch.

bohužel ne. ta jedna ven nevyjde a ta kterou vidíme každý den ho vidí i venku (na dvorku na písku) a to je snad ještě horší, protože nesmí skoro nic - rozbít si bábovku, zavísknout, sebrat bráchovi míč… Snažím se plochy eliminovat, ale občas to na mě prostě padne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2686
19.5.16 22:09

Mam zkusenost, ze starsi generaci nektere veci proste nevysvetlis, bohuzel :( u nas treba teta,60 let, sestrenka 40let atd nechapou ani za boha, ze dnes se proste deti neposazuji, nevodi za ruce…notabene, kdyz je nas prcek hypotonickej, kolikrat me prijde, ze na me koukaji, ze je to ma vina… :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
catie
19.5.16 22:09

@Sue.Ellen také jsem nevěřila, ADHD jsem považovala za omluvu pro nevychovanost…a teď dítě s ADHD mám. A můžu tě ujistit, že jsem tu diagnozu nechtěla, nevyběhala jsem si ji sama, abych měla nějaký papír. Diagnostikoval ji odborný lékař, který dítě sleduje kvůli jiné příčině.
ADHD není jen o neposlušných dětech, které nezvladatelně lítají sem a tam. Naopak, mé dítě třeba ve školce patří k těm „poslušným“. Velká část dianozy je právě attention deficit - porucha pozornosti, dítě se velmi těžce soustředí na naplánovanou činnost, na to, co mu říkáš. Letí mu hlavou milion různých vjemů a fyzicky se opravdu soustředit nedokáže. Tohle nelze změnit výchovou a je pouze na rodičích a pedagogických pracovnících, aby s dítětem našli způsob, jakým spolupracovat tak, aby z toho dítě nebylo frustrované, zničené a předem odrazené od úspěchu.

anonym - píši o diagnoze svého dítěte

• Nahlásit
  • Citovat
185
19.5.16 22:11
@Anonymní píše:
@masinka69 podle mě to nepochopí, protože žily jinak a jsou staré na to, aby chápaly novoty. Nepochopí to ani o generaci mladší. My bojujeme s babičkou (65), která je taky běsná, že jsou kluci živí. Ani jeden nemá ADHD, jsou to normální živí kluci, co neposedí, běhají, křičí… a občas mají vzájemné konflikty, kdy je prostě boj, řev a rány. Ve školce je chválí a osobně jsem taky spokojená s tím, jak se zatím projevují.
Naposledy jsem se dozvěděla, že je mám zmátit do bezvědomí, aby si to rozmysleli a chovali se normálně. Hlášky o tom, že to jsou nevychovaní spratci a je to moje chyba jsou normální. Vídáme se 1× do měsíce a víc, v rámci zachování duševního zdraví na všech stranách, nedám.
Moje máma je tolerantnější, ale taky jich má plné kecky. Prostě nezvládá tolik řevu a aktivity. A nechápe, proč nechci tělesné tresty v takové míře. Nezatracuju je, ale jen jako výjimečný prostředek.@Petra1606 je mu 3,5 roku. To má ještě nárok nesedět. Takhle malé děti se nemusí ještě dlouho soustředit. Musí mu ještě dozrát CNS. Navíc teď se ve škole činnosti střídají a děti s ADHD mají často uvolněnější režim a rytmus, aby se uvolnily a lépe se jim pracovalo. Třeba ne všude, ale co jsem byla na praxi na několika ZŠ, tak to bylo všude.

já právě to jejich už bych jim jednu flákla, moc nedávám :). Ráda slyším, že je to i jinde :).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
catie
19.5.16 22:12

@masinka69 nemůžou prababičky chodit k vám? Možná jim „zlobení“ ve vašem prostředí tolik vadit nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
19.5.16 22:19

@masinka69 prostě se to nezmění.
U nás jsou taky třecí plochy všechno - venku nejde za ruku, a když jde za ruku, tak s ní moc máchá :lol:, po zahradě moc běhá, na kole jezdí moc rychle, při fotbalu moc křičí… Na všem je nějaká chyba.
Navíc to kluci vycítili, že to ona nedává a dělají jí naschvály :zed: Pravidelně se za ně stydím, protože tak se nechovají před nikým jiným.
U nás bylo řešení, že se vídáme jen 1× za měsíc. Chce to tolerovat jejich názor, ale pouštět to jedním uchem tam a druhým ven. Chápu, že jim ten křik vadí, ale jsou to děti a kde jinde se mají vyřádit než venku na zahradě.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
19.5.16 22:24

Ono ADHD existuje, jenom se prostě dneska nadužívá. To je vše. Moje ADHD dítě se chová normálně, ale jakmile se překročí hranice únavy a nadměrných vjemů tak neodpadne ale naopak začne vyvíjet nesmyslnou a silně unavující činnost, protože je v tomhle mozek prostě porouchaný. Je u toho mimo, prostě musí pořád lítat i přes neskutečnou únavu, i tohle je ADHD. Je třeba režim, dítě se nesmí unavit a pak je téměř bezproblémové.

Add. babičky - u nás v pohodě, babička (70) prostě ví že je jiný, a sama když je společnost nebo je unavený tak řekne že potřebuje jiný přístup a nehrotí to. Jestliže to dítě opravdu pozná a zná tu babičku hodně tak i ona pozná že to není zlobení (za předpokladu že je to fakt ADHD jako takové) protože staří lidé už toho zažili hodně a není radno to podcenovat ;)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama