Reklama

Hypotéka, když nejsme manželé

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jogurtina
Povídálka 27 příspěvků 29.12.16 08:36
Hypoteka kdyz nejsme manželè

Ahoj chtěla bych poprosit o radu, s přìtelem si chceme vzit společnou hypoteku na dům, ale nejsme manželé. Myslite že kdyby sme byli, bylo by to o neco snažsi si o hypoteku žádat? Myslím že tohle je docela velký krok a svatba by možná nebyla od věci, ale zase nechci aby si mě bral kvuli hypotece.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Slečna Ferka
Echt Kelišová 9971 příspěvků 29.12.16 08:42

@Jogurtina No ono je hlavně potřeba dobře ošetřit, kdo o hypo žádá atd. Abyste to měli dobře ošetřené pro případ, že byste se rozešli (to se stává i v manželství, natož u párů na hromádce) - aby např. hypotéka byla jednoho, komu by pak zůstala, a druhého by on nějak vyplatil (tzn. s bankou by měl vztah jen jeden a druhý by byl třeba ručitel…)

Mám kamaráda právníka se specializací na nemovitosti, a teda co se děje při rozchodech s hypotékou, to jsou opravdu dost nepříjemné věci.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3389240

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 1450 příspěvků 15 inzerátů 29.12.16 08:53
@Slečna Ferka píše:
@Jogurtina No ono je hlavně potřeba dobře ošetřit, kdo o hypo žádá atd. Abyste to měli dobře ošetřené pro případ, že byste se rozešli (to se stává i v manželství, natož u párů na hromádce) - aby např. hypotéka byla jednoho, komu by pak zůstala, a druhého by on nějak vyplatil (tzn. s bankou by měl vztah jen jeden a druhý by byl třeba ručitel…)

Mám kamaráda právníka se specializací na nemovitosti, a teda co se děje při rozchodech s hypotékou, to jsou opravdu dost nepříjemné věci.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3389240

Souhlas. Mám kamarádku, s přítelem byli cca 4 roky, vyřídili hypo na barák, on si ji vzal na sebe, ona ručitel. Za 14 dní ji vykopl, že má jinou… Chtěla, aby ji z té hypo odepsal a on se jí vysmál. Sice zatím splácí, ale co kdyby. No už to řeší přes právníka druhý rok. :zed:
Ale jinak k dotazu @Jogurtina, není problém získat hypo i když nejste manželé, pokud máte dostatečné příjmy. A svatba není záruka, že spolu budete do smrti :-)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.16 09:08

Myslím, že bance je jedno, jestli žádáte jako manželé nebo jako spolužadatelé. MY to tak máme. Brali jsme si hypo asi měsíc před svatbou a jsme oba uvedení jako žadatelé se stejnou vahou a každý vlastníme 50% nemovitosti. Bylo to teda v roce 2009 u KB, ale myslím, že je to pořád stejné.

vertunka
Závislačka 4578 příspěvků 29.12.16 09:23

My jsme partneři a každý máme 50% hypotéky. Úplně bez problémů a zadali jsme letos.

Jj.Mm
Kecalka 330 příspěvků 29.12.16 09:43

Také jsme žádali letos a máme každý 50%

Vrtacka
Kecalka 470 příspěvků 29.12.16 13:15

@Jogurtina fakt v tom není problém, jestli jste/nejste manželé. Dokonce ani nabyvatel nemovitosti nemusí být totožný s účastníkem hypotéky. Ale v tomto případě je to docela vhodné, aby jste byli oba ve všem.

ajvl
Zasloužilá kecalka 676 příspěvků 29.12.16 14:00

Nemyslím si, že byste snáze dosáhli hypotéky jako manželé. my si první hypotéku pořizovali ještě za svobodna, tím, že dům byl od manžela, byla jsem i ráda, že na hypotéce figuruje pouze chlap, přece jen, kdyby to nevyšlo, dům bude stále jeho a já bych nebyla vázaná ničím. Poté jsme už jako manželé refinancovali a už jsem automaticky musela! být na hypotéce psaná taky :( bohužel nemovitost je stále manžela, nebot ji získal před manželstvím a půlku na mě nebo děti nikdy přepsat nechtěl, u hypotéky jsme psaní ale oba, tudíž jsem ted hypoteticky ve znevýhodněné situaci, nebot pokud by to neklaplo a my se během dalších 30ti let rozvedli, půjdu z domu já a navíc už si nikdy nemůžu koupit svou nemovitost, nebot mi už žádná banka další hypotéku nedá. Pokud bych chtěla vyvázat z hypotéky, museli bychom do banky oba a znovu by se zjištovaly finanční poměry na straně chlapa, zda i pouze s jeho příjmem by na částku v hypotéce dosáhl, pokud ne, vyvázání by nám nepovolili a v případě, že by mi chtěl dělat nějaké naschvály a neplatit, banka by šla automaticky i po mě, a to i když budeme teoreticky rozvedeni 20 let a já žila dávno jinde. Takže zvaž, abys chránila především sebe!!! Nevím v jaké situaci jste, jestli domek, či byt už máte nebo budete kupovat, kdo bude v katastru jako vlastník. Nejlepší situace by pro tebe byla být vlastník nemovitosti ty a hypotéka na tebe, pak máš bydlení jisté již na vždy. spravedlivá varianta, vlastníci nemovitosti oba, na hypotéce také oba, ale v případě, že to neklapne, někdo bude muset odejít, druhý ho vyplatit, pokud na to nebude druhý mít, nemovitost prodat a o finance se podělit, což je potřeba vzájemné domluvy a komunikace, což u rozpadlého vztahu taky nebývá jednoduché. Jako zamilovanost je pěkná a plány do budoucna a že vztah je na celý život taky, ale pak to může i špatně dopadnout a přiděláš si mnoho starostí a problémů, kterým lze ted předejít, tak zvažuj!!! Někdy to samozřejmě nejde jinak, než zavázat hypotékou oba, pokud chcete vysokou hypotéku a plat jednoho by na to nestačil, ale potom alespon být i vlastníky nemovitosti oba!!! Manželství na to nemá pro banku vliv, at si to vezme chlap s tebou nebo se svou matkou, či sestrou, banku zajímají jen příjmy těch, kteří o hypotéku žádají.

Vladimír Švorba
Kecalka 279 příspěvků 30.12.16 10:37

Manželství není při získání hypotéky ani výhoda ani nevýhoda.

eumedon
Extra třída :D 13255 příspěvků 30.12.16 10:42
@Jitul.kaaa9 píše:
Souhlas. Mám kamarádku, s přítelem byli cca 4 roky, vyřídili hypo na barák, on si ji vzal na sebe, ona ručitel. Za 14 dní ji vykopl, že má jinou… Chtěla, aby ji z té hypo odepsal a on se jí vysmál. Sice zatím splácí, ale co kdyby. No už to řeší přes právníka druhý rok. :zed:

Podle mého selského rozumu je ručitel ta nejhorší varianta pro toho ručitele. Ručitel - a co za to? Čili, vzala na sebe povinnosti a riziko ručitele a nedohodla si k tomu žádná práva? Když tak přistupitel a spoluvlastník 1:1. Spoluvlastníka jen tak vykopnout nelze.

Apropos - „Chtěla, aby ji z té hypo odepsal“: Kdyby se jí nevysmál on, tak by se jí vysmála banka. Vážně si myslíte, že je možné, aby dlužník odepisoval ručitele bez souhlasu věřitele?

A když hypo a spoluvlastník, tak leda tedy jako součást plánů na svatbu a s člověkem, který partnera za 14 dnů nevykopne. I láska musí mít rozum.

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 1450 příspěvků 15 inzerátů 30.12.16 10:46
@eumedon píše:
Podle mého selského rozumu je ručitel ta nejhorší varianta pro toho ručitele. Ručitel - a co za to? Čili, vzala na sebe povinnosti a riziko ručitele a nedohodla si k tomu žádná práva? Když tak přistupitel a spoluvlastník. Spoluvlastníka jen tak vykopnout nelze.

Apropos - „Chtěla, aby ji z té hypo odepsal“: Kdyby se jí nevysmál on, tak by se jí vysmála banka. Vážně si myslíte, že je možné, aby dlužník odepisoval ručitele bez souhlasu věřitele?

A když hypo a spoluvlastník, tak leda tedy jako součást plánů na svatbu a s člověkem, který partnera za 14 dnů nevykopne.

no hele, když jsi s někým několik let a plánujete společnou budoucnost, tak nějak ručitel/spolu­vlastník neřešíš a ani nečekáš, že tě za 14 dní vykopne.
Já tím jen chtěla říct, že stát se může cokoliv a je dobré na to myslet předem.

eumedon
Extra třída :D 13255 příspěvků 30.12.16 10:55
@Jitul.kaaa9 píše:
no hele, když jsi s někým několik let a plánujete společnou budoucnost, tak nějak ručitel/spolu­vlastník neřešíš a ani nečekáš, že tě za 14 dní vykopne.
Já tím jen chtěla říct, že stát se může cokoliv a je dobré na to myslet předem.

Ale řešíš. Respektive doporučuju řešit. Je to součást té společné budoucnosti. Právě, když jsi s někým několik let, tak prvotní fascinace snad už pominula a je dobré používat i rozum. Moje manželka je spoluvlastníkem domu 1:1 a nenapadlo by mi z ní například udělat ručitele a nic za to. Jestli to napadlo toho jejího, tak měla zpozornět a pro ostatní, ty kdo to čtou, to budiž poučením.

Anebo co jiného bys jim doporučila? Aha, jasně: Je dobré na to myslet předem. Takže o co se vlastně přem?

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 1450 příspěvků 15 inzerátů 30.12.16 11:04
@eumedon píše:
Ale řešíš. Respektive doporučuju řešit. Je to součást té společné budoucnosti. Právě, když jsi s někým několik let, tak prvotní fascinace snad už pominula a je dobré používat i rozum. Moje manželka je spoluvlastníkem domu 1:1 a nenapadlo by mi z ní například udělat ručitele a nic za to. Jestli to napadlo toho jejího, tak měla zpozornět a pro ostatní, ty kdo to čtou, to budiž poučením.Anebo co jiného bys jim doporučila? Aha, jasně: Je dobré na to myslet předem. Takže o co se vlastně přem?

To já právě nevím, o co se přeš :mrgreen: Já s tím, co píšeš, souhlasím.

eumedon
Extra třída :D 13255 příspěvků 30.12.16 11:07
@Jitul.kaaa9 píše:
To já právě nevím, o co se přeš :mrgreen: Já s tím, co píšeš, souhlasím.

S tebou o ničem. Reagoval jsem na to, co „neřešíš“. Ale máš řešit, jak z té zkušenosti plyne.

@Jogurtina píše:
Ahoj chtěla bych poprosit o radu, s přìtelem si chceme vzit společnou hypoteku na dům, ale nejsme manželé. Myslite že kdyby sme byli, bylo by to o neco snažsi si o hypoteku žádat? Myslím že tohle je docela velký krok a svatba by možná nebyla od věci, ale zase nechci aby si mě bral kvuli hypotece.

Svatba, jak napsal pan finanční poradce, nemá na šance k získání hypotéky vliv. Banka chce mít bonitní dlužníky (či ručitele) a pokud má s nimi smlouvu, tak jejich vzájemný vztah neřeší.

Buď do toho jdi se vším všudy a s povinnostmi žádej i práva, nebo nic. Polovičatá řešení bývají nejhorší. Taková ta představa, kterou možná evokují některé zdejší rady, že budeš „jen ručitelem a ne spoludlužníkem“ a budeš jakoby mimo hru, je hóóódně mimo realitu, jak plyne z výše vylíčené zkušenosti. Nebudeš mimo hru, jen budeš mít špatné karty.

Když tak spoludlužník a přistupitel + s tím taky samozřejmě spoluvlastník. Plus svatba. Ne kvůli hypotéce, ale z lásky. Třeba až po získání hypotéky, ale ta hypotéka, ve které budeš jakkoliv figurovat, vás stejně sváže. Tak aby to bylo jako partnery a ne že tam budeš jako mouřenín, kterého je možné za 14 dní vykopnout.

Vladimír Švorba
Kecalka 279 příspěvků 30.12.16 11:28

U hypotéky jsou si všichni žadatelé rovni, uvádí se jen hlavní žadatel a ostatní jsou vedlejší, ale z pohledu práva jsou si všichni rovni.
Situace, kdy jsou partneři oba dva zavázáni v úvěru, ale nemovitost vlastní jen jeden, má do ideálu hodně daleko, viz například ta zkušenost výše…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Ruská herečka zmlátila při televizní debatě jednu z divaček! Co jí provedla?

Devětačtyřicetiletá ruská herečka Evelina Bledansová v debatě hovořila o tom,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Reklama