Jak dceři říct o dospívání?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 17:38
Jak dceři říct o dospívání

Ahoj,

prosím o zachování anonymu-využívám ho minimálně a toto je situace, kdy ho potřebuji.

Mám dceru 10 let. A vím, že je nejvyšší čas ji poučit o menstruaci, sexu.. Jenže-vyrůstala jsem v rodině, kde matka alkoholička neměla o mou existenci zájem a já se vše dozvěděla od spolužaček, z knihy Děvčátka na slovíčko a tak. Nikdy se mnou o ničem nemluvila.
A já mám teď blok nebo co a neumím o tom mluvit s dcerou. Nevím jak. Pokud jde o mne, mluvím bez problémů. Ale když si uvědomím, že jí mám říct o všem intimním, polévá mě horko, stáhne se mi žaludek a mám pocit, že jí to podám tak, že vycítí, že se stydím za to. A vezme to tak, že menstruace je špatně, sex je špatně… Doufám, že mi rozumíte.
Potřebuji nějakým způsobem nabrat jistotu, abych jí to podala sebevědomě, že je to přirozené a v pořádku. Ale jsem si tak nejistá…
Bála jsem se i poradit se ségrou.

Prosím, jestli vás napadne nějaké řešení, nějaká pomoc-budu moc vděčná za vaše rady :kytka: :hug:

Reakce:
Kfětoslava
Ukecaná baba ;) 2267 příspěvků 21.08.18 17:50

Klid, nejhorší je smrt z vyděšení. Já teda nevyrůstala v nefunkční rodině a taky se mnou nikdo o těchto věcech nemluvil. Něco jsem věděla od chytřejšíh spolužaček, něco z biologie, no zdárně jsem dospěla :lol: Věřím, že to zvládne i tvá dcera, kdyby tobě u toho měl hrozit infarkt. V neposlední řadě, dnes mají děti ke všemu přístup, bavila bych se sní normálně přiměřeně věku, případně koupila knihu a projednala pasáže, kterým nerozumí.

Hanka1
Extra třída :D 13969 příspěvků 21.08.18 18:03

V deseti letech uz to ma holka zmakle s holkama ve tride, navic takove ty zaklady berou v Prvouce a pak v petce v Prirodovede. Muj budouci patak to koncem cervna, jak prinesl domu ucebnice, hned prostudoval. Navic pokud mate domaci zvire, tak deti maji obecne povedomi, ze se zvirata pari, ze fenky haraji apod. aby mela mladata, tak to vezmi oklikou pres zver :mrgreen:

terinka4444
Hvězda diskuse 69359 příspěvků 21.08.18 18:28

Hele, v páté třídě to berou, hrozná sranda, zrovna dcera měla referát o vývoji plodu, prý díky bohu za to, Filip má rozmnožovací soustavu :mrgreen: Takže to tak bude čas, jí to říct. To bude 11 let, tak do té doby snad menstruace nedorazí. Nebo pokud máš pocit, že by dorazila, tak sednout a vysvětlit. Moje dítě s tím nemělo sebemenší problém, myslím, že ani tvá dcera mít nebude. Nebo pokud je to pro tebe takový problém, ať s ní promluví tvá sestra. Já o tom mluvila brzy, hlavně o menstruaci, aby věděla, stejně ji to asi vyděsí, ale ví, že to prostě je normální, kdyby to nevěděla a začala krvácet, určitě by se vyděsila. Takhle ví, opakuji, kdybys to dostala na táboře, běž hned za vedoucí, ona ti pomůže to řešit, volej mně, když ve škole, dojdi na záchod a volej, přijedu to vyřešit. Prostě ví, co dělat. O sexu s ní mluvím taky, na to se pubertálně chechtá, to ještě asi není aktuální na řešení.

AjaF
Kecalka 381 příspěvků 21.08.18 18:39

My měli kdysi dávno tyhle základy asi až v sedmé nebo osmé třídě a vím, jak jsme se děsně těšili na fasování učebnice z přírodovědy.
Doma mi nic neřekli. Pohodili přede mě knížku Děvčátko na slovíčko.
S dětma jsem doma mluvila otevřeně, přiměřeně věku.
Co najít nějakou jinou pěknou knížku a číst si ji společně?

CrazyOwl
Stálice 74 příspěvků 21.08.18 21:18

Se mnou doma taky nikdo nikdy nemluvil. Díky bohu za spolužačky a bravíčko :mrgreen:
Dcera má 8. Zatím nic cíleně neřešíme. Ji to zatím nezajímá, ale snažím se trochu naťukávat. Nestydím se doma proběhnout nahatá, tak občas něco poznamená o prsou nebo tak, tak se snažím k tomu něco říct…Možná bych pořídila nějakou knížku…Klidně bych ji i řekla, že se o tom doma u vás nemluvilo, že byla jiná doba a tobě to pak chybělo a chtěla bys abyste měly otevřený vztah a jestli se chce zeptat, tak ať se zeptá na cokoli. ( z dcery takhle vypadlo „a vy jako máte ještě sex?????“ asi před rokem. )

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.08.18 22:01

Těžko radit, jak na to. Rozhodně ale vím, jak ne. Moje sexuální výchova v dětství trvala 30 minut a bylo to strašné. Otřesný zážitek, který si budu pamatovat do smrti. Moji rodiče byli šílení puritáni, na druhou stranu sprostými vtipy a dvojsmyslnými narážkami občas jen sršeli. V deseti letech si mě maminka se smrtelně vážným výrazem v obličeji zavolala do pokoje a hrobově temným hlasem mi oznámila tajemství menstruace. Krve by se ve mě nedořezal, jak jsem z mámy byla vyděšená. Bylo to, jako by mi sdělovala tajemství odpornosti, na kterou je stydno jen pomyslet. K rozmnožování se už raději nikdy nedostala. Takže takto to raději nedělej. Mohla bys dceru vyděsit. Mojí sestru už nepoučila raději o vůbec ničem. A po té zkušenosti z mého dětství, jsem se rozhodla, že sestru poučím já. Mluvila jsem s ní, když jsme šly obě z nákupu, jako by se nechumelilo a dala jsem si záležet, abych k ní přistupovala jako k sobě rovné a brala jí vážně a zároveň pohodově, jako když se baví kámošky. V dospělosti mi pak za to poděkovala, že byla nadšená, jak jí beru vážně a nedělám z toho, jako by se jednalo o něco otřesného. Tak asi tak bych k tomu přistupovala i na tvém místě.

alisekR
Kelišová 5560 příspěvků 21.08.18 22:09

Taky mi přijde, že jsme to ve škole probírali nějak později, než je to dnes. Dceři je sedm a půl a taky se mi moc do poučení nechce, máme čas, ale i tak. Jsem z funkční rodiny a přesto mi mamka nic neřekla :roll: pak když jsem začala první menstruaci špiněním, tak jsem to tajila. Protože jsem právě myslela, že mi hned pohrčí krev. Spinila jsem pár dnů a tím to skončilo. Další měsíc se ti opakovalo a to už jsem to přiznala. Divná doba. Toho chci dceru ušetřit. Ví, že existují vložky a tampony. Že je k něčemu mám, ale víc asi netuší.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.08.18 08:08
@terinka4444 píše:
Hele, v páté třídě to berou, hrozná sranda, zrovna dcera měla referát o vývoji plodu, prý díky bohu za to, Filip má rozmnožovací soustavu :mrgreen: Takže to tak bude čas, jí to říct. To bude 11 let, tak do té doby snad menstruace nedorazí. Nebo pokud máš pocit, že by dorazila, tak sednout a vysvětlit. Moje dítě s tím nemělo sebemenší problém, myslím, že ani tvá dcera mít nebude. Nebo pokud je to pro tebe takový problém, ať s ní promluví tvá sestra. Já o tom mluvila brzy, hlavně o menstruaci, aby věděla, stejně ji to asi vyděsí, ale ví, že to prostě je normální, kdyby to nevěděla a začala krvácet, určitě by se vyděsila. Takhle ví, opakuji, kdybys to dostala na táboře, běž hned za vedoucí, ona ti pomůže to řešit,****volej mně, když ve škole, dojdi na záchod a volej, přijedu to vyřešit. Prostě ví, co dělat. O sexu s ní mluvím taky, na to se pubertálně chechtá, to ještě asi není aktuální na řešení.

Zakladatelko, souhlasím s @terinka4444 . Hlavně je důležité, aby dcera pochopila, že menstruace je normální fyziologická věc a že se nemusí za ni stydět! Přesně jak je uvedené v citovaném příspěvku, já dostala svoji první menstruaci na táboře. Do dnes si pamatuji, jak jsem se styděla, styděla jsem se jít za vedoucí. Řešila jsem to tak nějak sama. I přes to, že jsem věděla, že to je normální. Mamka mi dala knížku, nemluvila se mnou o tom a já si četla a jak to udělala takto „divně“, tak jsem si na sebe vzala „pocit“, že to je něco, za co by se měla žena stydět.

Pokud to nejsi schopna vysvětlit bez pocitu studu, zkus se domluvit se svou sestrou, zda by to zvládla. Tyto věci jsou hodně citlivé na celý život - dost často dívka/žena pak stejným způsobem přistupuje ke svému ženství.

Jinak moje sedmiletá dcera má základní povědomí o menstruaci. Přišlo to tak nějak samovolně, když mi sama vlítla do koupelny, bez zaklepání.

Prosím o anonym, hodně intimní informace.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.08.18 10:59

Taky se přidávám. Musím říct že je tragédie, a hodně smutná věc, že ženy nebyly schopny přijmout ženství a věci spojené s mateřstvím (což je zázrak díky kterému tu všichni jsme), a předávaly ten stud zase svým dcerám.
Takže já jsem další v řadě, kde se doma o ničem nemluvilo, máma mi celá rozpačitá podala brožurku že bych si to měla přečíst. Následkem toho jsem se za menstruaci šíleně styděla, a i přesto že jsme byly samy dvě, jsem měla problém odnést vložku do odpadkového koše, přiznat před svojí vlastní matkou, že mám menzes!!! A ještě jsem si tím připadala vinna, no prostě hrůza :zed: dodnes nejsem schopná jí to odpustit, a jen to prohloubilo odcizení a chlad mezi námi. Téma sexu ani snad nezmiňuju.
Takže, já jsem se rozhodla dělat to jinak. Dceři je 8 a moc se snažím, abychom byly spíše dvě bláznivé kamarádky. Když je potřeba tak jsem samozřejmě máma, i přísná, ale vím že jí řeknu o ženských věcech všechno v klidu, přirozeně, a otevřeně!!! Spíš řeším kdy, když ještě věří na ježíška a zoubkovou vílu :srdce: :srdce: :srdce: :)

Mirčulka
Kecalka 273 příspěvků 22.08.18 11:07

My jsme to ve škole probíraly až tak v osmičce, ale soudružka nám tenkrát tak barvitě popsala svůj porod, včetně holení, šití a klystýru, že jsme se všechny viděly v klášteře :) knížku Děvčátka na slovíčko jsme měly jako svou bibli. Doma nejen že to bylo tabu, ale moji první menstruaci mi nejdřív ani nevěřili, protože přece to nemohu mít o rok dřív než sestra, takže si mysleli, že se dělám zajimavou :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.08.18 11:31
@Anonymní píše:
Taky se přidávám. Musím říct že je tragédie, a hodně smutná věc, že ženy nebyly schopny přijmout ženství a věci spojené s mateřstvím (což je zázrak díky kterému tu všichni jsme), a předávaly ten stud zase svým dcerám.
Takže já jsem další v řadě, kde se doma o ničem nemluvilo, máma mi celá rozpačitá podala brožurku že bych si to měla přečíst. Následkem toho jsem se za menstruaci šíleně styděla, a i přesto že jsme byly samy dvě, jsem měla problém odnést vložku do odpadkového koše, přiznat před svojí vlastní matkou, že mám menzes!!! A ještě jsem si tím připadala vinna, no prostě hrůza :zed: dodnes nejsem schopná jí to odpustit, a jen to prohloubilo odcizení a chlad mezi námi. Téma sexu ani snad nezmiňuju.
Takže, já jsem se rozhodla dělat to jinak. Dceři je 8 a moc se snažím, abychom byly spíše dvě bláznivé kamarádky. Když je potřeba tak jsem samozřejmě máma, i přísná, ale vím že jí řeknu o ženských věcech všechno v klidu, přirozeně, a otevřeně!!! Spíš řeším kdy, když ještě věří na ježíška a zoubkovou vílu :srdce: :srdce: :srdce: :)

Odpusť to své mamce.

Já až po narození svých dětí jsem mamku malinko rozpovídala. Řekla mě, že jí bylo šíleně trapně mi něco říkat, k menstruaci a sexu, šíleně se styděla. Sama zažila ještě horší variantu - v podstatě babička jí neřekla nic. Toho se právě mamka u mě snažila vyvarovat, tak mi dala „jen“ knížku.

Bohužel velkým vlivem náboženství bylo vše kolem sexu, tj. i menstruace, tabuizováno či naopak vnímáno negativně,hlavně u žen, nebo se to domnívám.

Anonymní z 8:08

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.08.18 11:38
@Anonymní píše:
Odpusť to své mamce.

Já to zatím nedokážu.
Ono těch věcí během mého chladného dětství a dospívání bylo víc, a já vůbec nemám chuť o tom začínat a s mámou se o něčem bavit. Je její vina, že jí nedokážu dát ani pusu na přivítanou nebo k narozkám. Stálo mě tolik síly a bolesti, abych se z toho, co ze mě vyrostlo vedle mámy, vyklubala do té otevřené, přátelské a rozpustilé osoby kterou jsem dneska. A pokud já můžu věci dělat jinak ohledně výchovy a vztahu s mou holčičkou, tak to mohla udělat i ona. Měla mě jen pro sebe, byly jsme samy, měla volné pole působnosti a mohla (měla!!!) mezi námi vytvořit vřelé krásné pouto, které jsem si vynahrazovala a dodneška tomu tak je, vztahy s kamarádkami. S jakýmkoliv cizím člověkem jsem schopna navázat přátelsky naladěný hovor, zajímám se o lidi, oni o mě, nejsem puritánka, chladná, zahořklá… vděčím za to jenom sama sobě.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Štiková podpořila Řepku a tvrdí, že měl Erbové naložit víc. Co na to Vlaďka?

Monika Štiková o sobě dala po delší době zase vědět. Tentokrát ale kupodivu... číst dále >

Sluníčkář Klus nejdříve politoval své děti a pak oznámil deal s miliardářem

Zpěvák Tomáš Klus (32) neztrácí dobrou náladu a radost ze života a přál by... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >