Reklama

Jak dítě osamostatnit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Evvcaa
Kecalka 172 příspěvků 06.08.18 00:33
Jak dítě osamostatnit?

Ahoj maminky,

prosím o radu.
Malému budou dva roky teď v srpnu, v říjnu se mi narodí druhý kluk. Poraďte prosím, jak ho co nejvíce připravit na změnu, abych si pak taky trochu usnadnila práci. Spí se mnou v pokoji, usíná se mnou večer i odpoledne, zkouším ho uspat, a jít spát do jiného pokoje, ale to se pak hned začne budit častěji budit, až tam stejně nakonec usnu, po nemoci, zhruba v roce a půl se naučil pít mlíko v noci i večer před spaním (a to mu po odnaučení kojení stačil dudlík), usilovně se snažím naučit na nočník, ale volat sám ještě neumí, i když chodíme třeba co 40 min, suchou plínku neudrží, vždycky mi hned z nočníku rychle běží schválně počůrat gauč nebo postel, i kdyby to měla být jenom kapička, už nevím jak mu to mám vysvětlit, zkoušíme, ale sám se lžičkou pořád nenají (nemáte nějaký tip na hlubokou dětskou lžičku?), je to strašný vztekloun (a přitom, jak jsme se rozhodovali pro druhé, tak už to s ním bylo docela bez problémů), nenechá se obléct, přebalit, namazat, okoupat, nedejbože, jak slyší ne, nebo se mu něco nepovede, tak to lítá všechno kolem, kope, bije, hystericky záchvat, už jsem ho párkrát zkoušela nechat, ale po půl hodině žádný náznak zlepšení, nemůžu slyšet, když dítě brečí, hned cítím strašnou úzkost, manžela sice poslouchá o něco víc, ale taky žádná sláva, hrát si moc sám neumí, venku ještě, doma má všechno ohrané, to je asi moje chyba, moc jsem ho k tomu nevedla (nějaký tip na nějakou fajn hru?). Od ledna příštího roku jsem ho přihlásila do školky, ale myslím si, že na to asi ještě nebude připravený, hrozně se bojí cizích lidí, kam přijdu hysterický řev a jenom opakuje domů, papa, do auta, nechceš, pryč. A zřejmě by se cítil ještě více odstrčený. A prosím, kdo máte rozdíl dva roky mezi dětmi, kupovali jste hluboký kočár a sporťák v jednom nebo se to dalo přežít se stoupátkem?
Snad ty začátky s vašima vychytávkama nějak přežiju ;-)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

kacakaca
Ukecaná baba ;) 2461 příspěvků 06.08.18 06:08

Tak budes mit chvilku dve nesamostatne deti, nic se nedeje. Neupinej se na to, abyste neco zvladli do porodu. Ja mam deti 17 mesicu od sebe, starsi se naucila chodit 2 mesice pred porodem. Zadne stupatko nebylo treba, nakoupila jsem motorky a odrazedla, stacilo. 3 mesice pred porodem jsme starsi slavnostne predali pokoj s posteli „pro velike holky“, to zabralo, po chvili se tam i tesila na svuj klidek. Meli jsme pro obe deti ritual: par pisnicek na raminku, odlozit, pusu a spat, vetsinou to zabiralo.

Nocnik a jidlo - jen dal motivovat, klid a cekat. At si lzicku a nocnik vybere sam v obchode, takovy pocit dulezitosti je velka motivace.

Na hracky jsem mela smenny system, pulku jsem zabalila a schovala, po 2 tydnech jsem ty pulky vymenila a bylo vzdy vytrzeni jak z novych.

Hysteraky a snahu ublizovat jsem resila odeslanim do pokoje do uklidneni. Obcas takove obdobi prislo a kdyz jsme mysleli, ze uz se zblaznime, tak odeslo. Ja jsem trochu prisnejsi matka nez ty, ale na to „kope, bije, vsecko lita“ bych si dala pozor uz jen kvuli miminku.

Deti casto couvnou ve vyvoji kvuli miminku, ted se mi i petileta dozaduje dudliku a prsa, to prejde a zas se to srovna. Preju ti klid a zadny stres.

sakota
Kelišová 5460 příspěvků 06.08.18 08:03

Mam rozdil 20 mesicu. Kocar - proste mala zacala tapat, pripadne manduka. Nebo ji vezmu na ramena a hluboky s miminem ridim jednou rukou. Nocnik - vykaslala jsem se na to a nechala ji na plenach. V den drhych narozenin si sama zacala plenu sundavat a je ochotna si dojit na nocnik. Ne vdzycky to vyjde, na noc a ven a spani plenu dostava, nikam ji netlacim, ono se to postupne zlepsi. Jidlo - zkousim ji davat lzici a vidlicku, ale nehrotim to. Jde to, jde to, nedje to - taka t ji rukama, ono se to nepo… Usina teda sama cca od 9 mesicu, to by mi hrablo jeste uspavat. Proste to nehrot. Malej jde do obdobi vzdoru, lepsi to ted nejakou chvili nebude, za me je dulezite si to co nejvic usnadnit a nesnazit se mit vsechno dokonale. No tak nebude odplenkovanej ve dvou, ale ve dvou a pul. Holt si da v noci flasku s mlikem, stejne budes vstava s miminem (muzes zkusit davat misto toho vodu). Hracky - obmenovat, obcas si s tim sama pred nim treba hrat, nechat ho ti pomahat, dat mu obcas na hrani realny veci (u nas frci nadobi, manduca - nandava si ji, zapina), ruzny moje obleceni a doplnky… hysteraky jsou a budou, u nas funguje bud totalni ignorace, nebo odvedeni do pokoje a at se vrati, az se zklidni, nebo naopak intenzivne prevest na jinou cinnost. Drzim palce a nehrot to.

Ariadne
Echt Kelišová 8713 příspěvků 06.08.18 08:06

Presne neres co bude a nespechej na nej. Nocnik mu klapne sam.jidlo se nauci,dobrovolne hlady nebude. Venku at jezdi na motorce,odrazedle a nebudes potrebovat stupatko. Pak uz ho z nej nesundas.

Mliki bych neresila a na spani si muzete lehnout ve trech. Zbytecne si pridavas stresy.

navy blue
Kecalka 298 příspěvků 06.08.18 08:10

mám děti 21 měsíců od sebe, dávala jsem mimino do babyvaku a starší jel v kočárku, nebo starší ťapal nebo se postavil na tyč od hlubokého kočárku a vezla jsem ho - kdyby to nešlo, stupátko by se asi hodilo. doporučuju si nic nemalovat a nesnažit se nic nějak programově nacvičit, stejně to nakonec bude jinak a ještě budeš frustrovaná ze zbytečně vynaložené energie. přebalit dítě je míň práce než ho cpát na nočník. moji rodiče strávili dost času tím, že malého dávali na nočník, četli mu tam a kdesi cosi (když jsem u toho nebyla), a stejně byl na plínách ještě hodně dlouho, prostě potřeboval čas. pokud můžeš, najdi někoho, kdo ti mimino bude pravidelně vozit, abys měla čas věnovat se staršímu, pokud ne, choďte na hřiště nebo někam sbírat klacíčky, mně to dost pomohlo. mimino je v bezpečí, starší se baví a doma nevzniká nežádoucí bordel :-)

iwa83
Kelišová 6121 příspěvků 06.08.18 08:21

začít řešit teď osamostatnění a připravení na sourozence je trochu pozdě. Si myslím. Nehrotila bych to. Nemá to smysl a on bude hold ještě nervnější.
My budeme mít rozdíl 2 roky a 3 měsíce. A už dlouho ji říkáme o miminku - potažmo o segre. Musela zakceptovat, že máma s ní už nedělá některé lumpárny - že to může teď jenom s tátou (vyhazovat, zvedat, dělat blbiny…). Docela to pomůže. A i když to čas od času zkusí - tak jí řeknu že nemůže. A sama si pak řekne „segra“.
Jak to tak čtu - tak my máme téměř dokonalé dítě - spí sama ve velké posteli - síce u nás v ložnici - ale nechce aby jsme tam usínali s ní. Resp. když mám i tendenci si jít lehnout, tak dělá takové kraviny, že radši odejdu si lehnout na gauč. Takže z postýlky se vystěhovala sama.
Stupátko jsem zavrhla. už teď kočár nevozíme a buď jde sama, nebo hold max vezme táta na koně - já už fakt nemůžu. takže se nějak došourá do cíle když jdeme samé. A pak - jde od září do školky, tak aby pak případně vládala na procházkách.
Samostatnost v hraní - u nás funguje nechat ji pomáhat (sama chce) v kuchyni. takže hold i z a cenu bordelu kolem prostě nechám ať si zkouší co chce. Ale takhle je to snad odjakživa. Jak stála/chodila, chtěla vše vidět. Takže u nás učící věž a hold asistuje. Jeden čas měla na lince flašku s bílými a hnědými fazolemi + plech na muffiny a rozdělovala si to jak chtěla. A co si budeme povídat - nejlepší hračky jsou ve sklepě (závitová tyč, šroubky, matice, podložky). Ale umí si sednout i ke knížce (i sama) a „čte“ si.

Netopirek
Echt Kelišová 7602 příspěvků 06.08.18 08:23

Tak my jsme jako jediné začali trénovat holku na hlídání u babičky, kdybych musela zůstat v porodnici dýl.
Plenek se malá zbavila. Dokonce do porodnice přijela bez plenky a zvládla to bez ní až k babičce. Ale když jsem se vrátila s porodnice,tak do týdne měla plenu zpět. A měla ji další dva měsíce. Kočárek jsme původně plánovali klasický a j němu nosítko. Ale nakonec jsme během šestinedělí sháněli sourozenecký.
Společné spaní u nás naštěstí není. Ale dá se to buď, že zvládnou spát oba spolu nebo mimino naučíš na postýlku. Bude to snazší než odnaučovat to starší

Ariadne
Echt Kelišová 8713 příspěvků 06.08.18 08:32

Nevim,jak je na tom s mluvenim,ale na naseho nemluviciho temer 3letaka plati si k nemu sednout ba bobek s zeptat se zjistit,kde je problem. Pouzivam zjistovaci otazky,aby mi rikal ano ne a snazim se dobrat,kde je problem. Vetsinou se uklidni,kdyz zjisti,ze ho posloucham.

Syn se odplenkoval sam ve skoro 2,5letech. Nemam na tom zadnou zasluhu a uz jsem se smirovala.ze v breznu se nam narodi treti a on bude mit plenky.

Jedine co bych resila je ta motorka,odrazedlo a byt hodne venku i na podzim s miminem. Dceri bylo 27m,kdyz se narodil na konci zari syn a byli jsme furt venku zima nezima

vertunka
Závislačka 4578 příspěvků 06.08.18 08:36

Ja mam deti od sebe presne 2 roky. A starsi jsem na prichod sourozence zacala nenapadne pripravovat od pozitivniho testu. V roce a pul sla do vlastniho pokoje, jakmile si zvykla byl ji odebran dudlik, pak mela anginu coz bylo dobre k odbourani UM, jist priborem jsem ji naucila tak, ze jsem ji ho proste dala k taliri. Posilala jsem ji kazdej den si obout boty, takze to ted proste umi. Na odplenkovani jsme se vrhli, kdyz jsem byla v patem mesici. Kocar jsme prestali pouzivat hned, jak jsem zjistila, ze jsem v tom. A mala se krasne rozchodila. Takze mam jen kocar pro mladsi.

K tomu vztekani - to je pro tenhle vek uplne normalni. A nic s tim neudelas. To se proste musi pretrpet.

Dle meho nazoru mas dost nesamostantne dite. Ale to neni nic spatneho, pokud ovsem po nem nechces za 2 mesice zazraky.

Ornwen
Závislačka 4249 příspěvků 1 inzerát 06.08.18 08:38

Mam 2r 4m rozdil. Dvojkocar jsem mela, protoze jsem lina. Starší mel problémy s kyclema, celkem dlouho nechteli, aby moc chodil. A vzdycky byl hristove dite, chodit ho nebavilo. Porad musel nekde stourat a pod. Takze to bylo jednodussi pro me. Nerada jsem jen okolo baraku.
Odplinovani jsme taky nestihli. A nakonec se ukazalo, ze lepsi dvoje pliny, nez myslet na to, aby chodil co dve hodiny nebo i casteji. Na tp jsem nejak nemela kapacitu. Lzickou jist myslim umel, nebo jedl rukama, ale je nejedlik, takze stejne krmeni. Nekdy jsem mela pocit, ze akorat krmim a prebaluju (oba :-) )
Se samostatnosti neporadim. Starsi je samostatnej az moc.

Netopirek
Echt Kelišová 7602 příspěvků 06.08.18 11:23

@Evvcaa co se týče nutnosti dvojkočáru nebo stoupatka tak záleží na tobě. Známá má rozdíl 2r6t a nemají nic. Prostě že začátku nikam moc nechodili, trvalo to prý cca 3-4m.
Já jsem zkusila, ale nedávala jsem to, máme rozdíl přesně 2roky
1.prostřední pořád spí po obědě několik hodin. 2.třetí se narodila v zimě kdy je brzo tma, takže jsme skoro tři měsíce dělali doprovod na kroužky. A bez kočárku by jsme skoro nikde nebyli včas.

Bohužel mě teď čeká odnaučení kočárku a vůbec nám to nejde :zed:

Evvcaa
Kecalka 172 příspěvků 06.08.18 23:25

@iwa83 však já mu taky o miminu říkám od té doby, co mi je trochu vidět břicho, usilovně mu vysvětluji, že nesmí miminko kopat a proč, poslouchá, jak se hýbe, dělá mu hají hají, říkám mu, kde bude kdo spinkat, že mi bude podávat dudlík, pleny, … stejně má tendenci mě pořád kopat do břicha, když se mu něco nelíbí
učím ho jíst, pít, chodit na nočník samotného taky od té doby, takze už cca 2 měsíce … no a když vařím, v kuchyni má k dispozici všechny dolní šuplíky, formy, hrnce, misky, košíčky, vykrajovátka, sáčky s kořením, dokonce i ty fazole, nudle mu necham rozsypat, ale pět minut a konec

Evvcaa
Kecalka 172 příspěvků 06.08.18 23:30

@Ariadne mluví hodně, je jinak strašně šikovný, umí spoustu věcí, staví puzzle, čteme pohádky, už mě sám doplňuje, zpívá písničky, říká básničky, všemu rozumí, ale jenom když chce, je to prostě tvrdohlavý mezek, který si doma chce vydobýt vždycky svoje, o to více mě zaráží, že když jsme chodili hrát si a cvičit mezi ostatní děti, tak za prvé vždycky hysterie, že tam nechce, křik a ještě si nechal všechny hračky vzít

iwa83
Kelišová 6121 příspěvků 06.08.18 23:33

@Evvcaa tak každé dítě je jiné. Dcera naštěstí rychle pochopila že prostě skákat po mě nesmí a když už přese mě leze sama si u toho říká „bacha na ségru.“ ALe u nás se vysloveně nevzteklouní, resp. možná to kdysi zkoušela, ale bez efektu = naší reakce a bylo. Aby nás kopala to ne.
U nás nepomohlo když si s něčím hrála na zemi. Za nás učící věž - je v stejnej úrovni na lince, dělá si svoje, nebo pomáhá. Mícha salát (hold je občas i kolem), nebo podává neoloupané brambory a oloupané myje ve dřezu. Když peču, má svůj kousek těsta, na muffiny rozkládá košíčky sama. Naopak, občas tá přemíra samostatnosti je na nervy, protože když slyšíte větu „Sama, zvládnu!“ po xté, nebo když chce sama na záchod - ale prostě tam fyzicky není schopná vylézt - to je prostě na palici.

Příspěvek upraven 06.08.18 v 23:34

Evvcaa
Kecalka 172 příspěvků 06.08.18 23:34

@kacakaca @navy blue @sakota @Ariadne snažím se ho vše naučit do porodu, protože ho chci od ledna zkusit dá do školky, jinak mi ho nevezmou, samozřejmě nic nebudu lámat přes koleno

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bláznivý spot brněnské policie: Proč na něm strážník bojuje s kozou?

Být městským policistou sice neznamená dennodenně nasazovat život, rozhodně... číst dále >

Bývalý sparťan Zelenka dvakrát napadl manželku: „Neuklízí a vylila na mě kolu“

Platí za jednu z ikon fotbalové Sparty, vždyť v jejím dresu válel v dobách,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Reklama