Jak komunikujete s puberťákem?

Anonymní
23.1.20 11:27

Jak komunikujete s puberťákem?

Jak doma komunikujete s puberťákama? Prostě je necháváte a ty jejich výkyvy přecházíte? Mám dceru, čerstvě 14. A poslední dobou jsem z ní taková zoufalá. Jako nejsou s ní problémy, alkohol nepije, je premiantkou na gymnáziu, sportuje a její sport ji baví, takže se mu s nadšením věnuje skoro denně. Ale jinak z veselé milé přítulné holky je takový divný tvor. Věčně má špatnou náladu, zlenivěla, zatěžko je jí i vyklidit myčku nebo odnést tříděný odpad do popelnice, co jí máme u baráku. Odpovídá akorát tak HMM( takovým tónem, že bych jí jednu flákla nejraději). Na mladšího sourozence je hnusná, tomu bude deset, běží za ní jí říct, že uzavírali známky a bude mít samé jednička a ona po něm vyjede, ať jí neotravuje, že jí to nezajímá. To na něj včera použila 4×, kdykoliv na ní promluví. Nevím jak to napsat, ale jak kdyby si vůbec neuvědomovala a nevážila si toho, co pro ni děláme. Prostě jen bere plnýma hrstma, vyžaduje péči, ale nic nevrací. Snad chápete, jak to myslím. Jsme pro ni jak obtížný hmyz. Už vůbec nevím, jak s ní mám jednat. Jak to děláte vy? Včera poprvé jsem s ní celý den nemluvila. Vím, že se to nemá, nikdy dřív jsem to nedělala. Ae včera byla tak hnusné, jen to její nezajím mě to, na mě zase hm. Že jsem k ní vůbec nebyl vřelá, když něco chtěla, řekla jsem jí, že mě to nezajímá nebo jí odpověděla HM. Tak se zavřela do pokojíku a byla zavřená v pokojíku. Tohle asi není cesta, ale já na ní milá, příjemná, chápavá a ona na nás hnusná a protivná. Co děláte vy, když se takhle chovají?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8226
23.1.20 11:30

Puberta no :nevim: Ono jí ale neuškodí, když jí nastavíš zrcadlo :mrgreen: Až bude mít den, kdy nebude jen bručet, tak si s ní promluv. Ona z toho vyroste neboj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.1.20 11:33
@arinecka píše:
Puberta no :nevim: Ono jí ale neuškodí, když jí nastavíš zrcadlo :mrgreen: Až bude mít den, kdy nebude jen bručet, tak si s ní promluv. Ona z toho vyroste neboj.

Jenže se to nedá vydržet. Cokoliv jí řeknu, tak je to nespravedlivý, nefér. Já jsem ta, co jí nerozumí, v těch očích, v tom jejím pohledu vidím, že já jsem ta blbá. Nic jí není dost, všechno bere automaticky, žádná sebereflexe, ani minimální. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.1.20 11:37

Komunikujeme dost tezko. Taky s tim bojumeme, je teda mladsi, ale cokoliv mu reknu, protoci oci nebo rekne ugh :pocitac:
Na mladsiho (5) je vyslovene hnusnej, vzdycky mel dobre znamky, ted kasle na skolu. Pry nechce byt sprt :roll: a protoze vim, jaky bude vysvedceni ma az do dalsiho ctvrtleti zakaz veskere elektroniky. (Vratim mu to jedine v pripade rapidniho zlepseni) Tablet a konzoli jsem
Si vzala, telefon sice ma, ale pouze na cestu do skoly a trenink. Pri prichodu vse vraci.
Sice ma kecu silene, ale uz docela zacal fungovat.

• Nahlásit
  • Citovat
5841
23.1.20 11:39

Na takovy chovani mam pravidlo: myslet si muzes co chces ale chovat se budes slusne. Jasne ze nebude :D kdyz me to prestane bavit, zacnu rvat.
Mam taky pubose 14, to samy v blede modrym.
Ma slibeno ze az z toho vyroste, dame si spolu panaka, ze jsme to oba prezili. Je dulezity nebrat si to osobne. Pubosi zijou v dojmu ze vsichni krom nich jsou uplne blby a tohle presvedceni je obcas preruseny zachvatem „co kdyz ten blbec jsem jaaaaa???“ No nechovej se pak jako debil, zejo :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.1.20 11:41

Klasika. Máme doma to samý, ale jen o víkendech. Možná i proto tapeme, jak s pubertou naložit. Ten styl mluvy, vysvětlování, obhajování..to je mazec. Jednou z toho vyroste, doufám že jo.
Já jako macecha moc nezasahuju, nechávám být, ale když přijde a má komunikativní náladu, tak vnímám a jsem ráda, že se mi svěřuje, že se můžeme o lecčems pobavit. Hodně říkám ze zkušenosti vlastní, nepoucuju obecně. Táta s ní občas má výchovné chvilky, kdy fakt s ní rozebírá situace, vysvětluje, ukazuje kde přestřelila..a přijde mi to lepší. On to těžce nese, nedávno to byla holčička, a letos jí bude 15. Vypadá na víc, ale to myšlení, chování prozradí že ještě nemá občanku. O to víc se o ní bojí.
Anonym kvůli dceři díky

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.1.20 11:43

Ty jo, já vám povím, že je to fakt únavný. Moje dítě žije momentálně ve světě matka s otcem prudí, furt po mně něco chtějí, já dělám dost ( nedělá vůbec nic). mají mi sloužit a bez keců, sourozenec je na obtíž, kéž by nebyl. A k tomu jsou všichni úplně blbí. Já si nejsem jistá, že tohle jako jí zvládnu tolerovat, už jsem na ní někdy pěkně hnusná a mám jí doslova plný zuby.

• Nahlásit
  • Citovat
5841
23.1.20 11:47
@Anonymní píše:
Ty jo, já vám povím, že je to fakt únavný. Moje dítě žije momentálně ve světě matka s otcem prudí, furt po mně něco chtějí, já dělám dost ( nedělá vůbec nic). mají mi sloužit a bez keců, sourozenec je na obtíž, kéž by nebyl. A k tomu jsou všichni úplně blbí. Já si nejsem jistá, že tohle jako jí zvládnu tolerovat, už jsem na ní někdy pěkně hnusná a mám jí doslova plný zuby.

No a ja do toho mam jeste tezce mentalne postizenyho syna kterej do puberty smeruje a s oblibou zlobi a stipe nejmladsiho, kterej jeci a mlati ho. A nejmladsi nejstarsiho provokuje a ten ho pak ve finale zbije. Podotykam ze je opatrnej. Nekdy mam pocit ze se vsichni tri rozhodli ze me zabijou nebo aspon dostanou do Bohnic :mrgreen:
Jenze pak treba reknu, ze nejmladsimu nekdo ve skole neco udelal a nejstarsi chce vedet kde ten haj.zl bydli aby mu sel rozbit hubu :D

Příspěvek upraven 23.01.20 v 11:49

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22173
23.1.20 11:47
@Anonymní píše:
Ty jo, já vám povím, že je to fakt únavný. Moje dítě žije momentálně ve světě matka s otcem prudí, furt po mně něco chtějí, já dělám dost ( nedělá vůbec nic). mají mi sloužit a bez keců, sourozenec je na obtíž, kéž by nebyl. A k tomu jsou všichni úplně blbí. Já si nejsem jistá, že tohle jako jí zvládnu tolerovat, už jsem na ní někdy pěkně hnusná a mám jí doslova plný zuby.

No, já si úplně přesně pamatuju, že v určitém období jsem byla úplně stejná. Přešlo to. Takže holt jak se říká " jednou se vám to vrátí na dětech" :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.1.20 11:48
@Tarjei píše:
Na takovy chovani mam pravidlo: myslet si muzes co chces ale chovat se budes slusne. Jasne ze nebude :D kdyz me to prestane bavit, zacnu rvat.

Přesně tak. U nás je to tedy zatím v začátcích, bude mu 11, ale občas má takový stavy, že bych ho zadupala do země.
Vždycky mu říkám, že s námi bude jednat slušně, že by s ním tak taky jednáme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22173
23.1.20 11:50

Mně za pár let čeká puberta se dvěma klukama, jeden z toho Mimoň a adhd. Tak už se těším teda. Pak bude chvíli klid než bude v pubertě nejmladší.

Puberta je od toho, aby nám nebylo líto je pustit z hnízda ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
202
23.1.20 11:50

Já to nějak neprožívám. Pokud se puberta neudrží a je na mě hnusná bezdůvodně, tak se upřímně naprdnu a pubertě to napřímo sdělím, že komunikuje nehezky, že své dobré náladě věnuju dost péče na tohle mručení nebo vyrejpávání zvědavá nejsem. Nečekám, že pubertě něco dojde samo. V zásadě je to zase učení, holt se musí naučit trochu ty svoje nálady směrem ven ovládat a nějaká zpětná vazba je žádoucí.
U nás teda zatím nic hrozného, myslím, že až se to plně roztočí u mladší, bude to náročnější…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.1.20 11:54
@Anonymní píše:

tohle je přesně jako u nás, dcera 12,5 roky..

Vždycky jí chci uškrtit, když mi na mnou otázku odpoví taky otázkou a ještě tónem „seš úplně blbá“

L.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.1.20 11:55

Mně nejvíc štve, jak je fakt hnusná na sourozence, úplně až jako tvrdě hnusná. Z toho pramení pak i naše spory. Včera do něj tak vrazila, až letěl. Prý omylem, protože se zastavil a ona to nečekala. Pak je uražená a hnusná až na půdu, že jí za to peskuju. Měli jsme tak krásný vztah a najednou mám pocit, že to jde všechno do kopru.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.1.20 11:56

Dám ti pohled člověka, co prošel puberou před pár lety a ještě si to celkem pamatuju :lol: Neměla jsem nijak bouřlivou puberou, žádný alkohol, drogy atd., škola mi šla, taky jsem měla sport, kterému jsem se dost věnovala, takže dost podobné jako tvoje dcera. Byla jsem na rodiče vztekla, hlavně na taťku, s tím jsme těch pár let moc spolu nemluvili, naštěstí se to dalo vše do pořádku. I když jsem dělala, že mě nic nezajímá, všichni mě otravují a nic od nich nechci, byla jsem ráda, když rodiče ocenili můj úspěch ve škole, nebo ve sportu. Byla jsem ráda, že mě vždycky mamka ráda vyslechla, když jsem zrovna chtěla probrat něco, co mě trápilo. I když jsem to nesnášela, bylo dobře, že rodiče trvali na plnění mých povinností, takže jsem vznášela odpad, luxovala a dělala měsíční službu v baráku, přes to prostě nejel vlak a mohla jsem se vztekat, jak jsem chtěla.

Takže to zkuste zvládnout v klidu, když na ni budeš řvát, zasekne se ještě víc a bude trucovat. Trvej na plnění svých povinností a jinak ji nech být, sama se sebou má dost starostí. Do nějakého vreleho styku s bratrem bych ji nenutila, klukovi bych vysvětlila, že je to pubertacka, která je prostě protivná. Mám o 7 let mladší sestru a když mi bylo 14 a cítila jsem se jako dospělá, tak mě taky otravovala vším, co udělala, protože to pro mě bylo prostě hloupy dítě.
Držím palce, ať to zvládnete a neboj, ono to přejde :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama