Reklama

Jak na kapesné pro tříleťáka

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Limi123
Závislačka 3046 příspěvků 15.08.18 16:32
Jak na kapesne pro dvou-a-pul letaka

Ahoj,

Mam chlapecka (2 a pul) a zjistila jsem, ze uz umi hezky odkladat spotrebu (schovat si bonbonky na jindy, pripadne jako darek pro nekoho) a ze pomalu zacina chapat hodnotu penez. Nedavno nasel na zemi petikorunu, tak jsme za ni neco sli koupit a moc se mu to libilo. Privedlo me to na myslenku davat mu kapesne, za ktere si bude moct neco koupit. Ale kdyz uz, chci to delat tak, at mu to neco da do zivota. A premyslim, jak to nastavit. To kapesne by se melo vztahovat na neco, co mu normalne ja nekoupim. Zatim jsem mu vse kupovala ja. Jak to mate nastavene vy? Kolik detem davate a na co si musi nasetrit samy? Napadlo me treba, ze na lizatka by si vzdy musel nasetrit sam, ty bych ja proste nekupovala. Aby pochopil, ze na veci se musi cekat. A ne, ze ja za nej budu rozhodovat, zda lizatko ted, nebo pozdeji, ale ze si to rozhodne sam.

Ja vim, ze obecne vzato je na to brzy a nekomu to muze u tak maleho ditete prijit absurdni. Ale proste na nem vidim, ze je ted k temto vecem senzitivni a citim, ze pro nej je ted dobry cas. Dnes jsme byli za dosavadni „kapesne“ kupovat to lizatko a prisel si strasne dulezite :-) Ale chci to delat tak, aby to melo i nejaky vychovny efekt a rada se necham inspirovat.

Take by me zajimalo, jak to delate pak u starsich deti (treba desetiletych) s darky od pribuznych, aby deti nekazily. Syn dostane ke kazdym narozeninam tak 1000 kc a ja nechci, aby se michaly s tim kapesnym (je to zbytecne moc penez), ale zase mu to nechci zabavit vse na sporenu, aby z toho mel alespon trochu radost. Ale to uz premyslim hodne dopredu.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Dojcanis
Závislačka 3658 příspěvků 15.08.18 16:39
@Limi123 píše:
Ahoj,

Mam chlapecka (2 a pul) a zjistila jsem, ze uz umi hezky odkladat spotrebu (schovat si bonbonky na jindy, pripadne jako darek pro nekoho) a ze pomalu zacina chapat hodnotu penez. Nedavno nasel na zemi petikorunu, tak jsme za ni neco sli koupit a moc se mu to libilo. Privedlo me to na myslenku davat mu kapesne, za ktere si bude moct neco koupit. Ale kdyz uz, chci to delat tak, at mu to neco da do zivota. A premyslim, jak to nastavit. To kapesne by se melo vztahovat na neco, co mu normalne ja nekoupim. Zatim jsem mu vse kupovala ja. Jak to mate nastavene vy? Kolik detem davate a na co si musi nasetrit samy? Napadlo me treba, ze na lizatka by si vzdy musel nasetrit sam, ty bych ja proste nekupovala. Aby pochopil, ze na veci se musi cekat. A ne, ze ja za nej budu rozhodovat, zda lizatko ted, nebo pozdeji, ale ze si to rozhodne sam.

Ja vim, ze obecne vzato je na to brzy a nekomu to muze u tak maleho ditete prijit absurdni. Ale proste na nem vidim, ze je ted k temto vecem senzitivni a citim, ze pro nej je ted dobry cas. Dnes jsme byli za dosavadni „kapesne“ kupovat to lizatko a prisel si strasne dulezite :-) Ale chci to delat tak, aby to melo i nejaky vychovny efekt a rada se necham inspirovat.

Take by me zajimalo, jak to delate pak u starsich deti (treba desetiletych) s darky od pribuznych, aby deti nekazily. Syn dostane ke kazdym narozeninam tak 1000 kc a ja nechci, aby se michaly s tim kapesnym (je to zbytecne moc penez), ale zase mu to nechci zabavit vse na sporenu, aby z toho mel alespon trochu radost. Ale to uz premyslim hodne dopredu.

To je krásné :hug: :*

Dana V
Kecalka 452 příspěvků 8 inzerátů 15.08.18 16:44

Nas 2,5 lety syn si take zacal stradat korunky :mrgreen: koupila jsem mu malou penezenku na krk, tak ji hrde nosi a korunky “prepocitava”. Kdyz spolu chodime rano pro rohliky, kupuje si za ne dzusik s brckem ;)

fia80
Závislačka 2964 příspěvků 15.08.18 16:54

Děti dostávají 25 Kč/týdně. Za tyto peníze si můžou koupit vše, co uzají za vhodné. Mi ubylo věčné: Mami, koupíš mi …? Teď říkám, že si to mají koupit z kapesného. Syn si kupuje většinou autíčka a nebo sladkosti. Sem tam je schopný našetřit i více peněz, když si přeje něco většího. K těmto penězům jim nechávám 500 Kč, které dostávají od babičky k narozeninám nebo k svátku.

tininas
Zasloužilá kecalka 726 příspěvků 15.08.18 17:05
@Limi123 píše:
Ahoj,

Promiň, 2,5 roku a pozná hodnotu peněz? Materialismus jak vyšitý.

Příspěvek upraven 15.08.18 v 18:45

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 677 příspěvků 15.08.18 17:06

@Limi123 My to u syna (5 let) děláme od mala tak, že má kasičku a do té si ukládá, když někde najde drobné (např. na ulici) nebo když od někoho drobné dostane (např. od babičky, nebo když třeba v obchodě platíme a prodavačka nám vrátí 2, 3 Kč, tak občas mu to dám, ať si to dá do kasičky). Větší peníze (např. co dostane k narozeninám nebo Vánocům od příbuzných) mu spořím, to do kasičky nedáváme. Hodnotu peněz si díky kasičce dobře uvědomuje a když chce něco výjimečného, vezme si z ní. Minule si zamanul, že nutně potřebuje hračku (za cca stovku), ale došlo mu, že tím by utratil valnou část úspor, tak se začal vyptávat, jak by si ty peníze mohl vydělat. U toho jsem tedy byla ztracená já, protože neuznávám, aby děti dostávaly peníze za práci v domácnosti, pak nebudou chtít doma s ničím pomáhat. Jinak běžné věci (když chce zmrzlinu, nebo když vyjde nové číslo jeho oblíbeného časopisu) mu kupujeme a kapesné žádné zatím nedostává.

Limi123
Závislačka 3046 příspěvků 15.08.18 17:14
@Pucalkovic Amina píše:
@Limi123 My to u syna (5 let) děláme od mala tak, že má kasičku a do té si ukládá, když někde najde drobné (např. na ulici) nebo když od někoho drobné dostane (např. od babičky, nebo když třeba v obchodě platíme a prodavačka nám vrátí 2, 3 Kč, tak občas mu to dám, ať si to dá do kasičky). Větší peníze (např. co dostane k narozeninám nebo Vánocům od příbuzných) mu spořím, to do kasičky nedáváme. Hodnotu peněz si díky kasičce dobře uvědomuje a když chce něco výjimečného, vezme si z ní. Minule si zamanul, že nutně potřebuje hračku (za cca stovku), ale došlo mu, že tím by utratil valnou část úspor, tak se začal vyptávat, jak by si ty peníze mohl vydělat. U toho jsem tedy byla ztracená já, protože neuznávám, aby děti dostávaly peníze za práci v domácnosti, pak nebudou chtít doma s ničím pomáhat. Jinak běžné věci (když chce zmrzlinu, nebo když vyjde nové číslo jeho oblíbeného časopisu) mu kupujeme a kapesné žádné zatím nedostává.

My jsme si jako mali vydelavali sberem boruvek (prodavali jsme mamce) + roznosem letaku.

Syn muze take treba prodavat na Let Go nepotrebne hracky nebo tak.

ejhle
Závislačka 2802 příspěvků 15.08.18 17:15

Kapesné nedostává ani šestileták. Mají drobné úkoly v domácnosti -uklid hraček, vysávání, vyndání myčky. Za tyto práce nedostávají nic. Za párování ponozek, zalevani, pomoc na zahradě a zametání schodů dostávají na konci týdne dohodnutou částku. Za peníze od příbuzných vždy něco vybereme. Tyto nesporime. Sporime jim s manželem my.

Jo a jednou týdně mají povoleno uklidit mi kabelku a všechny peníze, které se tam válí mimo peněženku si můžou nechat. Mají kašičku, tam si peníze odkládají, většinou utratí na dovolené, občas nás pozvou na zmrzku…

Příspěvek upraven 15.08.18 v 17:22

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 677 příspěvků 15.08.18 17:16

@Limi123 Díky za tip!

Limi123
Závislačka 3046 příspěvků 15.08.18 17:16
@tininas píše:
Promiň, 2,5 roku a pozná hodnotu peněz?

Cetla jsem i puvodni verzi prispevku s tim materialismem :-)

Hodnotu penez nezna, ale chape, ze kdyz si to ted utrati za to, ze zbytecne pousti vodu v koupelne (rad plytva), tak pak nebude mit na lizatko. Na tom se mi nezda nic spatneho.

Limi123
Závislačka 3046 příspěvků 15.08.18 17:20
@fia80 píše:
Děti dostávají 25 Kč/týdně. Za tyto peníze si můžou koupit vše, co uzají za vhodné. Mi ubylo věčné: Mami, koupíš mi …? Teď říkám, že si to mají koupit z kapesného. Syn si kupuje většinou autíčka a nebo sladkosti. Sem tam je schopný našetřit i více peněz, když si přeje něco většího. K těmto penězům jim nechávám 500 Kč, které dostávají od babičky k narozeninám nebo k svátku.

Tohle se mi libi. To asi take zavedu :-) Zmrzku a tak jim kupujes predpokladam nad ramec tohoto? Co jeste?

Jinak vsem dekuji za prispevky…

Uživatel je onlinea12
Vesmírná mluvilka 30504 příspěvků 15.08.18 17:38
@Limi123 píše:
Cetla jsem i puvodni verzi prispevku s tim materialismem :-)Hodnotu penez nezna, ale chape, ze kdyz si to ted utrati za to, ze zbytecne pousti vodu v koupelne (rad plytva), tak pak nebude mit na lizatko. Na tom se mi nezda nic spatneho.
:mrgreen: plati vam za vodu, jo?

czaky
Závislačka 2518 příspěvků 15.08.18 17:41

Syn (necely 4 roky) ma kasicku kam dava penizky nalezene doma vysypane z kapes nebo kdyz nekde dostaneme hezky blyskavy ‚zlatacky‘. Kdyz usoudi, ze je dost tezka, domluvime se a jdem nakupovat do hrackarstvi. Aby si kupoval mlsani za svoje mi prijde neprakticky - pamatovat na to ,mit na kazdy nakup svoji i jeho penezenku… kdyz si dame zmrzku tak kazdej za svy? Nebo jen kdyz ja zrovna na zmrzku nebudu mit chut, tak si ji zaplati? Zatim jsme se nedostali do faze ‚usetri si na to‘ zatim nic, co jsme odmitli koupit ho nezaujalo na tolik, aby si to pamatoval dyl jak hodinu :lol: .

Dojcanis
Závislačka 3658 příspěvků 15.08.18 18:05
@tininas píše:
Promiň, 2,5 roku a pozná hodnotu peněz?Příspěvek upraven 15.08.18 v 17:13

Trosku nadsazky :pankac: je asi uplne jasny ze dvouletý dite nezna hodnotu.Ale ti chytřejší zakladatelku pochopili.

Limi123
Závislačka 3046 příspěvků 15.08.18 18:39
@a12 píše: :mrgreen: plati vam za vodu, jo?

Ne, ale kdyz uz me s tou vodou stval, ze ji zase pousti pri myti rukou naprazdno, tak jsem mu rekla, ze dobre, ale jen, kdyz si to zaplati… protoze nas to take stoji penizky. Tak si to rozmyslel :mrgreen: :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Člověk bez titulu? „Póvl, který by měl chcípnout,“ řekla učitelka z Vysočiny

Měla jít dětem příkladem a vést je ke vzdělání. Učitelka z Vysočiny to ale... číst dále >

Eva Decastelo: Komentují moje tlusté ruce? Musí mít chudý vlastní život!

Patří mezi nejkrásnější české moderátorky. I když před několika dny oslavila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Osobní tragédie první dámy Hany Benešové. Nikdy neměla vlastní dítě

Hana Benešová je nejvýraznější a možná nikdy nepřekonatelnou první dámou... číst dále >

Reklama