Jak naučit dítě pít čaj, vodu aj.?

1829
19.10.05 08:37

Jak naučit dítě pít...?

Zdravím všechny :-)

Prosím o rady a triky, jak naučit dítě pít čaj, vodu, šťávičky… prostě cokoliv jiného než mléko.

Matěj (5m) je téměř od začátku na UM a lahvičce, ale když mu chci dát napít cokoliv jiného, tak to prostě přes pusinku nepustí dál, nebo si to ani z lahvičky nevytáhne do pusy.

Vím, že zkoušet, zkoušet, zkoušet, ale budu ráda, když mi napíšete, jak se to povedlo Vám.

Začali jsme s příkrmy, navíc brzy přejdeme na pokračovací Nutrilon, kterého se podle dávek na krabici dává míň než toho počátečního, tak se bojím, aby neměl málo tekutin…

Předem moc děkuji!

Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

980
19.10.05 09:43

To by mě taky zajímalo. Mrňousek docela dobře pil v létě - ale teď prostě nechce. Takže se snažím dostat do něj tekutiny jinak - nejdřív jsem dělala „ošizený mlíko“, teď má teda čajíky nebo šťávy,ale pres dudlík,ani pítko od Aventu ne - takže mu dávám pít přímo z hrnečku. DOcela mu to jde, sice občas něco ubryndne vedle…ale vypije !

Zkoušla jsem různé čajíky, šťávy - ale přichutě nic nezabíralo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
551
19.10.05 09:58

Taky se připojuji s prosbou o radu. Přikrmujeme už přes měsíc, k obědu už máme jen zeleninku a vrcholem mého snažení je asi 30ml vody (když to dobře jde) normálně z flašky… chtěla bych mu dávat něco neslazeného, jelikož je docela cvalda. Zkoušela jsem tudíž jen pytlíkový dětský čaj a výsledek byl stejný jako u vody, jen je pracnější příprava. Teď začínáme s dopolední ovocnou svačinkou a to už by chtělo, aby se víc napil. Zkoušela jsem kouzelný hrneček od Aventu, ale s membránou to jen cucal a bez membrány se málem utopil :roll: No, když bude nejhůř, tak rezignuju na ten cukr, třeba to pak půjde líp :?
Pití zdar,
Věrka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
19.10.05 10:24

V peti mesicich bych to brala s klidem. Jako tekutina se bere i to UM, takze zizni neumre.
U nas to bylo strastiplne a zadne zarucene babske triky nepomohly.

Sarlotka byla od mesice na UM, takze jsem zila v domneni, ze kdyz ji soupnu v nejvetsi nouzi cajik do lahvicky, tak mi to vypije. OMYL!!! Nase zlaticko usoudilo, ze lahev je prece synonymum pro mlicko. Tudiz tam nic jineho nez mlicko nesmi byt. Dokonce byla opatrnejsi a zezacatku si vzdy jen cucla, aby vedela, jestli na ni zase neco nezkousim.

Tak jsme zacali zkouset ruzne hrnicky. Vetsinu patentu vubec nepochopila. Nedoslo ji, ze musi sat i z hrnecku, coz vedlo k tomu, ze nekapajici hrnecky jsou pro nas tabu.

Hrnicek od Aventu s vytazenou membranou (casty trik) zabral, ale vypila jen par loku za den. Cca 10-15ml. A tak jsme zacali vymyslet, co ji tam dat misto vody, aby ji to chutnalo. Caj, naredena ovocna stava ani vyvar z jablek nepomohl a tak jsme se vratili opet k ciste vode. Prisly vedra a Charlie usoudila, ze ma zizen a vypila 50-100ml za den.

Ted, kdyz je chladneji pije jen 70ml, ale i to povazuji za uspech.
Jednu dobu jsem to taky delala jeste jinym zpusobem. Je to ale vhodne jen pro deti na UM. Trosku to UM osidte. Dejte o nejakou tu odmerku mene az tam casem z te mlecne chuti nezbyde nic. Tohle zezacatku fungovalo jako jedine.

Tohle obdobi, ktere jsem se snazila popsat, travalo dva mesice. Preji velkou davku trpelivosti.

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2237
19.10.05 10:28

Jeste k te membrane od Aventu:

zkus ten hrnicek vzdycky naklopit a hned zase dat do svisle polohy, aby to teklo po douskach. To u nas zabralo. Casem jsme ale presly na hrnecky od Tommy Tipee nebo jak se to pise. Myslim ty uplne obycejne, tekouci. Ty jsou uplne super a kdyz pitko sklopis, tak netece (je to praktictejsi na vylety mimo domov).

Terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
553
19.10.05 10:30

AHoj holky,
neuvádíte, kolik je vašim robátkům, ale když píšete, že zavádíte příkrmy, tipuju kolem 4.-7.měsíce.
My jsme měli s pitím taky problémy.
AA byla plně kojená do 6.měsíce, pak příkrmy.
Občas jsme dávali i předtím granulované čaje (hipp, hami), bylinkové i ovocné. Vypila toho za celý den 30 ml a to byl úspěch! Z lahve, z dudlíku.
Pak čaje odmítala (7,5 měsíce), takže měla ředěné mlíko - méně odměrek na množství vody, už jsem přestala kojit, odstavila se - také z láhve.
Pak jsme zkoušeli aveňáckou láhev s pítkem, když se naučila s hubičkou bez ventilu, s ventilem, bavilo ji to 14 dní.
Pak zase problém.
V létě pila i 150ml za den (ano žízeň), ředěné šťávy i instantní čaje, když byla zima, nic. Jen mlíko.

Dnes (a to už vlastně 2 měsíce) pije z lahvičky s brčkem http://canpol.com.pl/products.php?…

a dávám ji slabý černý čaj s citronem, slazený medem, hroznovým cukrem nebo normálním cukrem. Někdy má čaj heřmánkový nebo bezinkový.
A pije bez problémů. Za celý den asi 200ml.

Takže buďte v klidu, to jen my, dospělí, máme potřebu těm dětem neustále nutit pití, protože víme, že máme vypít 2-3 litry tekutin denně, ale těm dětem ta troška opravdu stačí.
Nejraději pije za jízdy v kočáru, sama si láhev drží a kouká a nesnáší STUDENÉ!!! Takže nosím na vycházky termosku s teplým čajem a do lahvičky vždy trochu doliju.
Kromě tohoto množství čaje vypije 400ml mléka (ráno 150 a večer 250).

Držím palec.
Zkoušejte, nabízejte různé druhy, buďte trpělivé.
Mírně slazený čaj není přece hřích. Pořád lepší než přeslazené jupíky a mlsky.
My zatím nemlsáme a jupíky nekupujeme. Když nám na procházce dojde čajík, dostane moji neslazenou neperlivou minerálku. Ani mě nenapadne kupovat sladká pitíčka, babičky to chápou, nekupují též a nenabízejí.

Mia

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
96
19.10.05 11:26

Ahojky,
my jsme začali přikrmovat v létě takže i s pitím to bylo jednodušší, pomohlo asi horko :wink:. S odeznívajícím horkem odeznívala i chuť na cokoliv tekutého, teda kromě mlíčka (vypil max. 60ml vody za den). Podle Dr. by měl vypít na 1 kg hmotnosti 100 ml tekutin,včetně mlíčka 8O 8O , takže jsem začala zkoušet co by zachutnalo. Začala jsem dávat slazený čajík glukopurem (ovocný, heřmánkový, bylinkový) nebo granulované čaje od Hami (podle jejich dávkování jsou příšerně sladký, už od začátku jsem dávala víc vody na uvedené množství) a pomaličku ubírala cukru a gran.čaj víc a víc ředila. Teď už téměř nesladím a s pitím se to zlepšilo (400-500ml mlíčka a 200-250ml čajíka, ředěných ovocných šťáv, vody). Jo a v těch začátcích malému mooc chutnala šťávička co zbyla při vaření ovoce na svačinky (jablka, hrušky s troškou skořice).

Áďa se naučil pít z hrníčku-Nuk magic cup (kolem 8.měs.) tak, že jsem do něj dávala to co mu mooc chutnalo (mlíčko a tu zmiňovanou šťávičku) a jak jednou potáhl a zjistil, že je tam ukryto mlíčko, za chvíli byl hrnek prázdný :). Prostě musíme být mazanější než ti naši mrňouskové.

Nevíte některá jestli je opravdu nutné, aby takto malé děti pili už tolik tekutin? Připadá mi to hodně.

Tery

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
19.10.05 11:41

Ahoj holky,

přiznám se, mám v tom pití trochu zmatek. Začali jsme přikrmovat a malé samozřejmě taky nejede ani čaj ani voda. Úspěch slavila až trocha kupované 100% šťávy Mrkev+Jablko od Hami, kterou jsem zředila kojeneckou vodou.

Jenže - kdy mám vlastně malé dávat pít, když pije každé 3 hodiny 150ml mléka-UM? Když jsme dali první mrkvičku, nabídla jsem jí právě tu šťávu, pak s nějakým větším odstupem mléko a myslím, že se jí to smíchalo v žaludku, protože později trochu blinkala (tu šťávu).

Díky Timeaa+Adinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
96
19.10.05 11:45

Jo ještě jsem si vzpoměla na maličkost. Snažím se, aby hrníček měl pořád na očích i když si třeba zrovna hraje. Všimla jsem si, že se napije i sám. Ještě hodně vypije i při přebalování, kdy mi hrníček pomáhá zabavit to naše šídlo neposedné :wink: .
Nic víc mě už nenapadá.

Tery

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1077
19.10.05 14:18

Ahojky.
Včera jsme poprvé slavily úspěch. Malá byla do 6,5 plně kojena a 14 dní dáváme příkrmy. Já to dělala tak, že když jsme dali zeleninku či ovoce, tak potom následoval čaj, ne mléko a už vůbec ne kojení. Jenže zde byl problém, malá nechtěla „tu gumu“ v pusině. Koupila jsem lahvičku s pítkem a to bylo trochu lepší. A jelikož potřebuji malou zachvíli odstavit (za celou dobu nepamatuji, kdy jsem spala více než 1,5 hodiny v kuse), včera když jsme přišly z odpolední procházky, tak ji vyhládlo (byli jsme tam 2,5 hodiny) a já jí udělala UM a dala do láhve s dudlíkem. Hned vytáhla 40 ml a za hodinu měla zase hlad, tak potom vytáhla další 100ml. Dneska už pila čaj a přes lahvičku s dudlíkem (mám od Bočka a silikonový dudlík,obyčejný). Nevím, čím to, že to najednou tak šlo, možná tím, že jsem ji dávala na hraní normální dudlík… Kdo ví.
Dítě pokud je dehydrovanější, tak to poznáš na stoličce. Je hlenovitá a zapáchá jinak, než vždycky.
Tak se hezky mějte

Ivulka + Elča 7m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
19.10.05 14:27

Ahoj, naucis to prave tim ze budes zkouset a zkouset. Mala byla od 1m na UM a kdyz prisel cas zkusit i neco jineho taky nejdriv nechtela ale nakonec to zacla pit. U nas to sice bylo rychly asi na potreti nabidnuti uz bez problemu pila, ale je fakt ze caj dostavala od narozeni. Muj nazor je ten ze kdyz deti nepiji nic jineho nez UM tak proste nemaji zizen, jinak by si preci vzali. Ani ted to u nas s pitim cehokoli jineho neni ve velkym, krom 360ml UM, 210ml kase denne uz vypije jen 100ml caje pri vecernich zpravach a to jen proto ze se z toho stal takovy ritual, kolikrat se divim ze po sladke svace vubec nema potrebu pit.

Timeaa: kdyz davas kazde 3h UM chapu se asi ste jeste vyhradne na mlecne strave, tak kdyz nechce nic jineho na piti tak neni potreba to do nej cpat. My v tomto jen mlecnem obdobi male davali jen UM a vecer trochu fenikloveho caje (cca 30ml) ale jen proti plynatosti jinak bych nedavala vubec. Sany.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5458
20.10.05 13:11

Bumbání

Ahojte maminy,
tak s pitím jsme problémy nikdy neměli. Martínek vypil třeba i 1,5 litru čaje denně. Až jsem se bála, žeto není v pořádku, ale doktorka mě ujistila, žese nic neděje a ať takhle klidně pije dál. Takže je to takhle. Dokud plně kojíte, tak není nutné dávat pít cokoliv jiného. Když začnete přikrmovat, tak třeba dělejte řidkou zeninovou polévku (rozmixovat do lahvičky). Pokud nechcete dávat polévku, tak já začala se lžičkou. Koupila jsem od granuovaný instantní čaj- feniklový, od Sunárku. Malému moc chutnal a mně kupodivu také, navíc jsme od té doby nikdy neměli bolení bříška. Ze začátku jsem mu dávala pár malých lžiček čaje do pusinky, později jsem mu koupila lahvičku se savičkou od Aventu, ta se nám velice dobře osvědčila. Později jsem mu začala dávat i jiné druhy čajů a převařené mléko - to velice pomáhalo při nachlazení, když jsem mu do něj přidala med. Kolem roku jsem mu občas začala dávat i ochucená mléka od Kravíka - ale nejprve ho ochutnejte, občas bývá kyselé i když není prošlé. Teď pije minerálky, čaje, mléka, občas ředění multivitamín, mrkvové šťávy. Ještě nikdy jsem mu nedala jupíka ani nic podobného, protože kupovaným šťávičkám moc nevěřím - je to samá chemie. Tak přeji hodně zdaru…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
9.11.13 16:30

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo podobnou zkušenost. Mám 10m holčičku, která absolutně odmítá pít cokoliv jiného než mm. Přitom ze zdravotního hlediska jí tekutiny chybí, málo čůrá, má brutální zácpu… ale prostě nic si do pusy nevezme.. zkoušeli jsme různé čaje, různé flašky či pítka.. nepustí do pusy ani tu savičku. Teď jsme v nemocnici, je na zavodňovacích infuzích, svědčí jí to, čůrá, po zácpě ani památka. Snažíme se do ní dostat alespoň 10ml čaje, zkoušeli to i sestry násilím stříkačkou, ale prostě to nepolkne. Když viděl ten tyjátr primář, tak to utnul, že tudy cesta nepovede, že musí sama. Tož jak to ale vysvětlit ani ne ročnímu miminu :think:
Na čem se vám povedlo děti rozpít?

• Nahlásit
  • Citovat
6068
9.11.13 16:36

Podle mě nenaučiš mám dvě dcery a byly jen na mléjen kojená a mladši na sunaru v létě jak ybly ty horka tak si daly s avent hrničku sotva jeden hlt i v tom vedru a starši ta vubec odmitala cokoliv. začaly pít až po roce až sami chtěly nevypiji ani celou lahvičku zaden. podle mě je jedno co v tom je zda voda nebo čaj, štáva zda slazene nebo ne prostě to stejně nechtěly, ted mi vypiji všechno. mladdvě lahvičky mlíka ráno a večer a přes den si dá troškuší má ještě čaje asi tak polovinu lahvičky většinou po jídle nebo jen na žízen během dne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3158
9.11.13 16:37
@madi píše:
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo podobnou zkušenost. Mám 10m holčičku, která absolutně odmítá pít cokoliv jiného než mm. Přitom ze zdravotního hlediska jí tekutiny chybí, málo čůrá, má brutální zácpu… ale prostě nic si do pusy nevezme.. zkoušeli jsme různé čaje, různé flašky či pítka.. nepustí do pusy ani tu savičku. Teď jsme v nemocnici, je na zavodňovacích infuzích, svědčí jí to, čůrá, po zácpě ani památka. Snažíme se do ní dostat alespoň 10ml čaje, zkoušeli to i sestry násilím stříkačkou, ale prostě to nepolkne. Když viděl ten tyjátr primář, tak to utnul, že tudy cesta nepovede, že musí sama. Tož jak to ale vysvětlit ani ne ročnímu miminu :think:
Na čem se vám povedlo děti rozpít?

Sladkou šťávu (asi ne úplně zdravou, ale tak lepší než drátem do oka) jen tak z obyč hrnku? Asi se poleje, ale to není důležité.
Já jsem fakt už alergická na tyhle pokyny že u kojení dítě nemusí nic pít.. Jako nemusí, ale kolik dětí pak má problémy s pitím.. Taky jsem kojila do 10m a syn odmítal jakoukoliv flašku prostě to plival, neměl teda nikdy ani dudlík, prostě všechno odmítal. začal pít hned z normálního hrnku bez jakýhokoliv pítka.. Pak někdy po roce se naučil už i z flašky potom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama