Jak postupovat při úmrtí rodiče

Anonymní
31.5.21 17:23

Jak postupovat při umrti rodiče

Dobrý den, předem se omlouvám, protože jsem asi téma zařadila do špatné kategorie, ale opravdu nevím, kam jinam. Taky se omlouvám za anonym, důvody jsou osobní informace.

Moje sestra se dostala do dost vážně situace a nevíme, jak postupovat dál.

Já mám manžela a 2 děti ve věku 3,5 a 3 měsíce takže jsem doma na mateřské. Rodičak mám 9300 a manželův příjem je okolo 50 000 čistého, ale s tím, že 25000 platíme hypotéku, dále platíme životní pojistky, dětem spoření, elektriku, plyn, vodu, internet, telefony atd. Po tomto nám zůstane asi 20 000, z toho ještě ušetříme. Všechny naše úspory jsou kvůli koronaviru momentálně vyčerpány, protože manžel měl méně práce, ale už je to zas v normálu.
Mám sestru, která má 3 letou holčičku, holčička otce nemá, protože bývalý přítel sestru bil a sestra nechtěla, aby měl s malou cokoli společného. Takže o tom, že má dceru ani neví, ale je to dobře, momentálně sedí za vykradení benzínky.

Problém je, že sestra je vážně nemocná a šance na její uzdravení jsou opravdu malé. Sama si toho je vědoma.
Problém ovšem je co s malou. Jediní její příbuzní jsem já, naší rodiče a náš bratr.
Bratr má 21 takže v úvahu nepřichází. Rodiče na tom finančně nejsou nejlépe a ani by neměli čas se malé věnovat (práce, rodinný dům, chata ) proto sestra poprosila mě.
Neteř mám strašně moc ráda, ale s tímto jsem opravdu nepočítala. Moje dcerka je jen o měsíc starší než neteř, takže 2 tříleťačky a k tomu 3 měsíční miminko :roll: 8o ale i tak vím, že jsem jediná možná osoba a chci sestře i neteři pomoci, ale nikdy jsem se s tímto případem nesetkala. Proto mám pár otázek
1. Co se stane v případě úmrtí rodiče? Jak se postupuje a jde dítě hned k rodině, nebo do nějakého domova?
2.Lze nějak zařídit, aby neteř pak byla předána automaticky do mé péče? (Myslím, aby to bylo nějak vyřešené předem a nemusela bych pak běhat po soudech atd.)
3. Byla by lepší možnost neteř adoptovat, svěřit do pěstounské péče, nebo je i jiná možnost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31830
31.5.21 17:33
@Anonymní píše:
Dobrý den, předem se omlouvám, protože jsem asi téma zařadila do špatné kategorie, ale opravdu nevím, kam jinam. Taky se omlouvám za anonym, důvody jsou osobní informace.

Já mám manžela a 2 děti ve věku 3,5 a 3 měsíce takže jsem doma na mateřské. Rodičak mám 9300 a manželův příjem je okolo 50 000 čistého, ale s tím, že 25000 platíme hypotéku, dále platíme životní pojistky, dětem spoření, elektriku, plyn, vodu, internet, telefony atd. Po tomto nám zůstane asi 20 000, z toho ještě ušetříme. Všechny naše úspory jsou kvůli koronaviru momentálně vyčerpány, protože manžel měl méně práce, ale už je to zas v normálu.
Mám sestru, která má 3 letou holčičku, holčička otce nemá, protože bývalý přítel sestru bil a sestra nechtěla, aby měl s malou cokoli společného. Takže o tom, že má dceru ani neví, ale je to dobře, momentálně sedí za vykradení benzínky.

Problém je, že sestra je vážně nemocná a šance na její uzdravení jsou opravdu malé. Sama si toho je vědoma.
Problém ovšem je co s malou. Jediní její příbuzní jsem já, naší rodiče a náš bratr.
Bratr má 21 takže v úvahu nepřichází. Rodiče na tom finančně nejsou nejlépe a ani by neměli čas se malé věnovat (práce, rodinný dům, chata ) proto sestra poprosila mě.
Neteř mám strašně moc ráda, ale s tímto jsem opravdu nepočítala. Moje dcerka je jen o měsíc starší než neteř, takže 2 tříleťačky a k tomu 3 měsíční miminko :roll: 8o ale i tak vím, že jsem jediná možná osoba a chci sestře i neteři pomoci, ale nikdy jsem se s tímto případem nesetkala. Proto mám pár otázek
1. Co se stane v případě úmrtí rodiče? Jak se postupuje a jde dítě hned k rodině, nebo do nějakého domova?
2.Lze nějak zařídit, aby neteř pak byla předána automaticky do mé péče? (Myslím, aby to bylo nějak vyřešené předem a nemusela bych pak běhat po soudech atd.)
3. Byla by lepší možnost neteř adoptovat, svěřit do pěstounské péče, nebo je i jiná možnost?

Je mi líto, co prožíváš :,(
Dá se předpokládat, že než k tomu dojde, nebude už sestra schopná o dítě pečovat, takže už bude u tebe. Oslovíš OSPOD a oni ti pomůžou. Soud ji nechá předběžným opatřením v tvé péči.

Nejlepší je pro tebe příbuzenská pěstounská péče. Budeš pobírat i příspěvek. Existují i pomáhající organizace.

Držím palce, aby to nakonec dopadlo jinak. Ale kdyby nedopadlo, udělej správnou věc. Je to tvoje krev.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
697
31.5.21 17:33

Normálně si ji vezmeš do péče a pak se dořeší zbytek. Do domova určitě nemusí, prostě do doby, než se to právně vyřeší, bude u tebe, jako u tety na návštěvě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
697
31.5.21 17:39
@Bábrdl píše:
Je mi líto, co prožíváš :,(
Dá se předpokládat, že než k tomu dojde, nebude už sestra schopná o dítě pečovat, takže už bude u tebe. Oslovíš OSPOD a oni ti pomůžou. Soud ji nechá předběžným opatřením v tvé péči.

Nejlepší je pro tebe příbuzenská pěstounská péče. Budeš pobírat i příspěvek. Existují i pomáhající organizace.

Držím palce, aby to nakonec dopadlo jinak. Ale kdyby nedopadlo, udělej správnou věc. Je to tvoje krev.

Pěstounská pěče v tomto případě nepujde, možná poručnická ale i to bude záležet na posouzení soudu.

Příspěvek upraven 31.05.21 v 17:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2773
31.5.21 17:39
@Anonymní píše:

Adopce nelze, když máte jiný příbuzenský vztah.

Pěstounská péče by měla být bez problému, příbuzní mají přednost.

Když není určené otcovství, tak bych se hodně přimlouval, aby sestra nechala u Tebe prohlášení o tom, kdo je otec.
Možná se to neteři jednou bude hodit, aby ho mohla (nebo nemusela) použít, otcovství se dá určit kdykoliv, ale aby měla s čím začít.

Tu pěstounskou péči byste mohli vyřídit už teď, ale je hrozně těžké dát to na papír.
Zajdi na příslušný OSPOD podle místa pobytu neteře.
Tam tedy ani slovo o tom, že znáte biologického otce.

Snad sestře trochu pomůže vědomí, že tohle je zařízené.

Je to celé těžké. :hug:

Příspěvek upraven 31.05.21 v 17:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6191
31.5.21 17:40

To je smutné, chudák sestra, chudák holčička.. Možná to vyzní blbě, ale z finančních důvodů je lepší aby byla neteř u vás v pěstounské péči, ne v adopci.. Do dětského domova určitě nemusí, nejspíš u vás bude už dřív než sestra zemře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
697
31.5.21 17:44
@aquarian píše:
Adopce nelze, když máte jiný příbuzenský vztah.

Pěstounská péče by měla být bez problému, příbuzní mají přednost.

Když není určené otcovství, tak bych se hodně přimlouval, aby sestra nechala u Tebe prohlášení o tom, kdo je otec.
Možná se to neteři jednou bude hodit, aby ho mohla (nebo nemusela) použít, otcovství se dá určit kdykoliv, ale aby měla s čím začít.

Tu pěstounskou péči byste mohli vyřídit už teď, ale je hrozně těžké dát to na papír.
Zajdi na příslušný OSPOD podle místa pobytu neteře.
Tam tedy ani slovo o tom, že znáte biologického otce.

Snad sestře trochu pomůže vědomí, že tohle je zařízené.

Je to celé těžké. :kytka:

Pěstounská péče ani nevyjde, protože není žadný zákoný zástupce, možná by šla poručnická péče, nebo jen svěření do péče. Finance se v této situaci řešit nemusí, protože dítěti náleží po úmrtí rodiče sirotčí důchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.5.21 17:48

@aquarian myslíte, že by se snažili otce kontaktovat? I přes to, že je ve vězení?

Případně mě ještě napadá, jak je s dědictvím dítěte? Sestra vlastní rodinný dům, vím, že ho podědí neteř, ale co s ním?🙄 Měla by ho sestra nechat do dědictví nebo ještě prodat a malé nechat peníze? Přeci jen by dům byl teď dlouho volný a dům stále něco potřebuje, navíc my sami máme rodinný dům, takže nevím, jak bychom stíhali udržovat 2 domy.

• Citovat
  • Nahlásit
697
31.5.21 17:53
@Anonymní píše:
@aquarian myslíte, že by se snažili otce kontaktovat? I přes to, že je ve vězení?Případně mě ještě napadá, jak je s dědictvím dítěte? Sestra vlastní rodinný dům, vím, že ho podědí neteř, ale co s ním?🙄 Měla by ho sestra nechat do dědictví nebo ještě prodat a malé nechat peníze? Přeci jen by dům byl teď dlouho volný a dům stále něco potřebuje, navíc my sami máme rodinný dům, takže nevím, jak bychom stíhali udržovat 2 domy.

Dědictví do zletilosti dítěte bude spravovat poručník. Otázka je, zda je otec uveden v rodném listu, pokud ne, nikdo po něm pátrat nebude, pokud se sàm nepřihlásí. Jestli v rodném listu je, má na ní právo a OSPOD ho kontaktovat musí i když je ve vězení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.5.21 17:55

@Tojsemja3 v rodném listě uveden není. O tom dědictví mi je to samozřejmě jasné, jen nás zajímá, jestli je lepší možnost nechat neteři dům, nebo peníze z domu? Asi chápu, že dům by byl lepší, ale přeci jen do 18 má 15 let a dům za 15 let potřebuje spousty oprav a péče. Nehledě na to, že když dům bude prázdný, rychleji bude chátrat

• Citovat
  • Nahlásit
697
31.5.21 17:59
@Anonymní píše:
@Tojsemja3 v rodném listě uveden není. O tom dědictví mi je to samozřejmě jasné, jen nás zajímá, jestli je lepší možnost nechat neteři dům, nebo peníze z domu? Asi chápu, že dům by byl lepší, ale přeci jen do 18 má 15 let a dům za 15 let potřebuje spousty oprav a péče. Nehledě na to, že když dům bude prázdný, rychleji bude chátrat

Tobje na zvážení, dům bude mít z 15 let zřejmě vyšší hodnotu, než peníze které by za něj v dnešní době byly. Ale jak říkáš je to starost, možná by se to dalo alespoň častečně řešit pronájimem, z toho by mohly být finance na údržbu, připadně i nějaký zisk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2773
31.5.21 18:04
@Anonymní píše:
myslíte, že by se snažili otce kontaktovat? I přes to, že je ve vězení?

Stoprocentně. Protože právo dítěte znát své rodiče (oba) přebíjí všechno.

Takže se i připravte na to, že OSPOD se o to nejspíš bude aktivně zajímat.

Ve vlastním zájmu bych to na Tvém místě v žádném případě neřekl. ;)

Případně mě ještě napadá, jak je s dědictvím dítěte? Sestra vlastní rodinný dům, vím, že ho podědí neteř, ale co s ním?🙄 Měla by ho sestra nechat do dědictví nebo ještě prodat a malé nechat peníze? Přeci jen by dům byl teď dlouho volný a dům stále něco potřebuje, navíc my sami máme rodinný dům, takže nevím, jak bychom stíhali udržovat 2 domy.

To dědictví je otázka, ale za patnáct let nejspíš bude mít větší hodnotu i samotný pozemek než peníze za celou nemovitost, které byste teď uložili s nějakým směšným úrokem. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11420
31.5.21 18:05
@Anonymní píše:

Dum by mel resit porucnik, ale osobne bych neprodavala, penize budou za chvili car papiru.
Muzete ho pronajmout.
Drzim palce, at se ma holcicka u vas dobre. To zvladnete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4891
31.5.21 18:13

Nechápu, proč by nešla Pěstounská péče - vídám to často, většinou u babiček, starají se o vnouče jako o vlastní ( v některých rodinách jde i o byznys), protože za pěstounství je měsíční odměna… i v rámci širší rodiny to není vyjímka..

tady máš k tomu přímo vysvětlivku : V režimu příbuzenská pěstounská péče děti vychovávají ve většině případů jejich prarodiče. Mohou to být i další příbuzní jako tety, strýcové, sestřenice nebo bratranci. „Stát dává přednost právě příbuzenské péči, aby dítě nemuselo jít do zcela cizí rodiny.

Holčička do žádného ústavu jít nebude muset..
je to tedy nálož, kéž by se setra uzdravila…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1239
31.5.21 18:29
@Anonymní píše:

hele normalne ho pronajmete a z penez sponzorujte vydaje na malou a zbytek ji muzete setrit na nejaky sporak pro decka… jednou vam za to neter podekuje, bude mit dum, nasporeny i nejaky penize do zacatku :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat